Ako zabezpečiť zrýchlenie kompostu

Kompost je najcennejšie organické hnojivo, ktoré sa úspešne používa na všetkých pôdach na kŕmenie všetkých rastlín.Úplne dozreté na stav humusového kompostu zeleninu nepoškodí, len posilní a bohatší na úrodu.Takmer všetci záhradníci, záhradníci sami produkujú každý rok na svojich pozemkoch, starajú sa iba o to, ako urýchliť dozrievanie kompostu.Na tento účel odporúčajú lieky „Doctor Robic“ a „Baikal EM“.

Čo vložiť kompost

dňakaždá dacha pri kultivácii záhrady a záhrady sa hromadí veľa odpadkov.Diligentní majitelia ho nespália, nevyhadzujte ho, ale položte ho do kompostovej jamy (haldy) na ďalšie spracovanie na cenné organické hnojivo.Do kompostu sa zasielajú vetvy stromov po prerezávaní, zelená tráva po kosení trávnika, burina po burení, vrcholy zeleniny po zbere z postele, spadnuté lístie, ovocie pošpinené mrazom.Všetko, čo na webe vyrastalo, sa po výsadbe môže dostať do druhého krmiva, ktoré sa rozloží na kompost.

Odpad z ľudského života v krajine by sa mal odoslať aj na recykláciu.Nielen kuchynský odpad (zemiakové šupky, zvyšková zelenina,káva a čaj, všetko nepražené jedlo), ale útržky papiera, popol z krbu alebo ohňa, slama, seno, drevené štiepky. Vedro z toalety dacha, ako sú vtáčie trusy alebo hnoj, urýchli rozklad takmer ako špeciálna príprava.

Je nežiaduce zasielať mäso, živočíšne tuky, korene osobitne nebezpečných burín, ako sú svinia väznica a bodliak bodliak, buriny so semenami na kompostovú hromadu. Je absolútne nemožné dostať sa k nemu cínové, plastové a sklenené predmety, v žiadnom prípade by sme nemali brániť prenikaniu rastlín postihnutých chorobami, napríklad vrcholkami zemiakov, paradajkami s neskorou plesňou.Veľký tuhý odpad, napríklad konáre, papier sa musí rozdrviť, aby sa proces rýchlejšie rozložil. Boli vytvorené špeciálne prípravky na urýchlenie prípravy kompostu. „Doktor Robik“, „Bajkal EM“ a ďalšie prostriedky sa používajú na zabezpečenie toho, aby užitočné hnojivo dozrievalo nie za 1,5–2 rokov (ako je uvedené v starých príručkách záhradníka), ale iba za pár týždňov.

Video „Ako urýchliť dozrievanie kompostovej hromady“

V tomto videu si môžete vypočuť tipy, ako urýchliť prípravu kompostu.

Podmienky pre vytvorenie

Aby sa odpad stal humusom, musíte vytvoriť a zachovať určité podmienky. Hromada kompostu musí byť predovšetkým priepustná pre vzduch. Musí sa tam nielen dostať, ale tiež cirkulovať vo vnútri. Rozklad organických látok je sprevádzaný uvoľňovaním plynov a tepla, tieto plyny sa musia prenášať a teplo by sa malo ďalej spracovávať.

Hromadu kompostu je potrebné podľa potreby zvlhčiť, ale neliať. Ak je vlhkosť príliš veľká, hmota zhnije a ak je príliš málo, proces rozkladu sa môže zastaviť. Preto je napojená suchým, horúcim letom, pokrývajúcim vrchnú časť vreckovkou alebo fóliou s otvormi, aby sa vlhkosť udržiavala dlhšie, a v daždi je pokrytá fóliou, ktorá ho chráni pred prebytkom a zabraňuje vylúhovaniu užitočných látok do okolitej pôdy. Všetky tieto odpady sa môžu rozkladať, iba ak je v nich dostatok dusíka. Vytvára podmienky pre činnosť húb a baktérií, ktoré to robia. Dusík je hojný v čerstvo pokosenej tráve, kopřive, strukovinách. Ešte viac dusíka v hnoji, na zvýšenie jeho množstva, pridajte rôzne lieky - aktivátory kompostu.

Proces rozkladu je sprevádzaný uvoľňovaním tepla, čím väčšia je hromada, tým viac sa uvoľňuje. Preto v chladnom období sa tento proces spomaľuje a v lete sa zrýchľuje. Na urýchlenie procesu premeny hromady odpadu a odpadu na humus sa vytvorili lieky ako Dr. Robik a Bajkal EM.

Ako položiť hromadu kompostu

Kompostovacia jama môže byť usporiadaná kedykoľvek, s výnimkou zimy, zvyčajne ju záhradníci na jeseň, keď sa nahromadilo veľké množstvo rastlinného odpadu. Dobrým miestom pre to je odľahlý, tienistý roh, kde nie je priame slnečné žiarenie a je dobre zachovaná vlhkosť. Žijú tu dreviny, dážďovky, mikroorganizmy, ktoré rozkladajú rastlinnú hmotu. Existujú rôzne odporúčania prearanžovanie: niektorí hovoria o jame (nie hlbšej ako 1 m), iní o halde (nie viac ako 2 m2 ), iní poradia pre promenádu, štvrté kovové sudy bez dna, natreté v tmavých farbách.Staré príručky tvrdia, že je lepšie mať v rôznych rokoch tri haldy, potom každý rok môžete mať čerstvé hotové hnojivo.Toto je dobrá rada, ale kde by sa na mieste mali umiestniť 3 hromady s plochou 2 m2 ? Ihneď si pripomeniem prípravky ako „Dr. Robik“ alebo „Baikal EM“, ktoré pomôžu znížiť prípravu hnojiva na niekoľko týždňov.

Hromada kompostu je uložená vo vrstvách. Úplne dole položili konáre, vetvy na lone, slamu, aby vytvorili drenáž, a potom striedali zelenú vrstvu pokosenej trávy alebo buriny s hnedou vrstvou rozdrvených konárov, papiera, drsných vrcholov. Všetky komponenty by sa mali krájať jemne, jednoducho sa nalievajú na seba bez toho, aby sa upchali. Pravidelne sa toto všetko prelína vrstvami tekutého hnoja, drevného popola, dusíkatých hnojív a zeminy. Vrchná časť je pokrytá zeminou a pokrytá slamou alebo vyhodením, aby sa udržala vlhkosť.

Tajomstvá použitia

Ak ste poskytli kompost vzduchu, tepla, vlhkosti a dusíka, potom bude proces určite pokračovať. Najskôr dôjde k degradácii celulózy a potom za účasti nielen drevných a dážďoviek, ale aj špeciálnych baktérií a húb, zvyškov rastlín, celulózy a dreva sa spracováva čoraz hlbšie na malý frakčný humus. Vždy mať prístup k vzduchu a pohybom plynov, najmenej raz za mesiaccelá hmota sa musí zmiešať s rýľom alebo vidličkou. Je to veľmi ťažké, ale nevyhnutné. Bez priťahovania hnojív, aktivátorov a akýchkoľvek prípravkov urýchľovača sa príprava humusu natiahne nanajvýš 7 až 8 mesiacov a možno aj rok - jeden a pol.

Ak použijete „Bajkal EM“ alebo „Doktor Robik“, proces sa značne urýchli v dôsledku zapojenia účinných mikroorganizmov (EM), jednoducho sa stane väčším ako práve tie EM, ktoré sa zaoberajú spracovaním organických látok na humus. Okrem toho neumožnia rozvoj patogénnej mikroflóry, ničia larvy škodlivého hmyzu. Tieto lieky by sa mali aplikovať 1-krát mesačne po (alebo spoločnom) zalievaní kompostovej haldy, to znamená, že stačí zavlažovať haldu zriedeným liekom, aby sa z nej stal humus.

Pripravený humus voní ako zem, rúca sa v prstoch. Sú to hnojené postele a mulčovacie lôžka. Toto najužitočnejšie hnojivo bez kontraindikácií môže zlepšiť akúkoľvek pôdu. Iba v ňom nemôžete zasadiť sadenice, musíte sa zmiešať so zemou.

Video „Ako vyrobiť kompost“

V tomto videu vidíte, ako pripraviť kompost, a potom ho musíte oplodniť, aby sa urýchlilo dozrievanie.