Ako zabezpečiť kvalitnú kontrolu proti plesniam v prášku

Morská rosa je choroba, ktorá často postihuje pestované rastliny. Táto choroba je spôsobená hubami-parazitom a prejavuje sa vo forme bieleho plaku na listoch. Boj proti múčnatke je často prioritou, pretože ovplyvňuje záhradné a záhradné rastliny av závažných prípadoch môžete prísť o polovicu plodiny. Nebezpečenstvom pre záhradu a zeleninovú záhradu je múčnatka spôsobená oomycetami (mikroorganizmy, ktoré majú podobné mikroskopické huby). Pleseň plesňová spôsobuje poškodenie plodín, ako sú hrozno, broskyne, egreše, repa a obilniny, ako aj kvety - ruže a múčky.

Funkcie choroby

Pre pestované rastliny sú obzvlášť nebezpečné tieto patogény:

  • rod Sphaerotheca mors a pannosa;
  • Rod Erysiphe je druh graminis a communis;
  • Rod Uncinula je druh necator.

Pleseň plesňová je jedným z tých nepríjemných nájazdov, ktoré nielen kazia estetický vzhľad rastliny, ale spôsobujú aj nenapraviteľné škody. Huby-parazity sa šíria hlavne na zelených listoch kultúry. Prostredníctvom ich mycélia prenikajú hlboko do buniek rastliny a začínajú sa množiť vo forme hrubej bielej vrstvy, ktorá pripomína vzhľad múky. Pod vplyvom choroby nemôžu listy ďalejpodieľajú sa na fotosyntéze, postupne sa zrútia, spadnú a zomrú.

Floxy začínajú bolieť, počnúc spodnými listami.Potom sú horné listy pokryté plátnom a čoskoro sa škvrny zlúčia, čo spôsobí obrovské poškodenie rastliny.Najpriaznivejšie podmienky pre parazitické mikroorganizmy sú - teplota 18 - 20 ° C a vysoká vlhkosť.Preto sa hlavné prejavy choroby vyskytujú v polovici leta a začiatkom jesene.Parazit sa vyvíja veľmi rýchlo - do 3 až 5 dní.Toto ochorenie tiež prispieva k nadmerne vysadenej pôde a burinám alebo iným rastlinám rastúcim v susedstve.Je možné bojovať proti múčnatke, ale vždy je lepšie venovať pozornosť preventívnym opatreniam.

Prevencia

Tento druh farby, podobne ako flox, je pomerne nenáročný, ale je veľmi zaujímavý pre huby.Pleseň plesňová ovplyvňuje flox veľmi často.V tomto prípade je účinným prostriedkom prevencie síra.Ak budete liečiť rastlinu niekoľkokrát počas leta, nebudete potrebovať ošetrenie múčnatkou.Floxy sa opeľujú sírou 2 až 3-krát, pričom sa udržiava interval 10 až 12 dní.Takýto postup je pomerne jednoduchý: malé vrece je vyrobené z gázy, do ktorej sa naleje síra, a potom sa puzdrá opeľujú sírnym práškom.

Od konca mája je tiež možné nastriekať floxy 1% roztokom sódy alebo roztokom mydla medi pozostávajúceho zo: síranu meďnatého - 25 g, mydla - 200 g a vody v objeme 10 l.Interval spracovania je jeden týždeň.

Kyselina boritá (musíte vziať na špičku noža a zamiešať v päťlitrovej kanvici) a roztok ružového mangánu sú tiež dobrým krmivom a opatrnosťou.

Nezabudnite, kde a ako pestovať flox.Pôda by mala rastlín poskytovať živiny a mala by byť dostatočne voľná na normálny rast.Preťaženie pôdy dusíkatými hnojivami za to nestojí - iba prispieva k rozvoju choroby.Naopak, potašové a fosfátové hnojivá sa pre kvety stanú nielen ďalším zdrojom výživy, ale aj vynikajúcimi prostriedkami proti mykózam.

Na floxe sa múčnatka pestuje zdola nahor, preto je potrebné pravidelne kontrolovať výskyt stoniek a spodných listov.Ak zistíte, že postrek je biely, v žiadnom prípade by ho nemal utrieť. - to nevylučuje príčinu choroby, ale môže to spôsobiť bdelosť a narušiť včasnú pomoc chorým rastlinám.

Video „Liečba ruží pre chorobu“

Ako liečiť

Ak sú však floxy pokryté bielym kvetom, nepotrebujú sa.zúfalstva - existuje liek na kvety.Proti tejto chorobe môžete bojovať mnohými spôsobmi.Jedinou podmienkou je, že by sa mali prijať opatrenia, len čo sa ochorenie prejaví.Vrchol nástupu ochorenia sa zvyčajne vyskytuje v polovici leta.

Ak sú postihnuté malé oblasti rastliny - niekoľko pukov alebo letákov - potom by sa mali starostlivo rezať a kvetina by sa mala opláchnuť chemickými látkami, ktoré môžunákup v špecializovaných predajniach. Sú to rôzne fungicídy, rovnako ako slávna zmes Bordeaux.

Posledne menovaný nie je nič iné ako vodný roztok, ktorý obsahuje vitriol a vápno. Bordeauxskú zmes je možné pripraviť doma, ale potom je potrebné zmiešať zložky v správnom pomere: 100 g síranu meďnatého a 150 g vápna by sa malo rozpustiť v 10 litroch vody. Na získanie 3% roztoku budete potrebovať: vitriol v množstve 300 g, vápno - 450 g, voda - 10 l. Je potrebné poznamenať, že vitriol je jedným z najúčinnejších a najdostupnejších prostriedkov múčnatky práškovej.

Niekedy sa ošetrenie vykonáva antibiotikami. Nasledujúce lieky majú dobrý účinok: 100 mg /ml teramycínu, 100 jednotiek /ml penicilínu a 250 jednotiek /ml streptomycínu v pomere 1: 1: 1. Zmes sa rozpustí vo vode a na listy sa nastrieka.

Je potrebné poznamenať, že flox, rovnako ako všetky ostatné kvety, je veľmi chúlostivý, takže chemické látky majú často škodlivý vplyv nielen na parazitické mikroorganizmy, ale aj na samotnú rastlinu. S plesňou múčnatkou môžete úspešne bojovať proti ľudovým liekom.

Ľudové lieky

Najbežnejšie a osvedčené ľudové lieky:

  1. cesnaková tinktúra. Mletie 40 - 50 g cesnaku (nakrájané nožom, stlačiť, posúvať v mlynčeku na mäso). Nalejte 2 litre vody a nechajte ho variť 24 hodín. Toto riešenie by malo utrieť listy chorej rastliny;
  2. infúzia hnoja. Ďalší vynikajúci liek na túto chorobu. Na jej prípravu je potrebné naliať hovädzí trus s vodoupomer 1: 3 (to znamená, 1 diel mulleínu k 3 dielom vody), trvať na slnku po dobu 4 až 5 dní na fermentáciu, potom kmeň.Výsledná infúzia sa zriedi vodou 1: 1 a môžete ju zaliať floxom.V takom prípade sa postup vykonáva večer, aby sa zabránilo priamemu slnečnému žiareniu;
  3. Infúzia popola.Preosiaty popol v množstve 1 kg sa rozmieša v 10 litroch vody predhriatej na slnku.Trvajte na tom, že zmes bude stáť 5 až 7 dní, potom nalejte do čistej nádoby.Takýto nástroj nedokáže filtrovať, je celkom dobre usadený a stáva sa takmer priehľadným.Môžete tiež pridať trochu mydla pre lepšiu priľnavosť k rastline.Infúzia môže listy utrieť alebo posypať;
  4. infúzia zhnitej trávy.Na prípravu takýchto prostriedkov pomocou buriny alebo akýchkoľvek bylín.Miešajú sa, roztrhajú a naplnia sa horúcou vodou.Pomer roztoku je 1: 1.Potom sa tiež asi 5 dní obhajujú, filtrujú a používajú na ošetrenie kvetov;
  5. odrezky presličky.Rovnako ako iné domáce opravné prostriedky, takáto odvar môže úspešne poraziť múčnatku.1 kg čerstvej prasličky (môžete vysušiť 150 g) by sa malo namočiť do 10 litrov vody, stáť cez noc.Potom povarte a varte 30 minút.Bujón sa ochladí, filtruje a zriedi vodou (1: 5).Tinktúra je pripravená;
  6. fermentované mliečne baktérie.Také sú v každej domácnosti - v kyslom mlieku, jogurte alebo jogurte.Odobratím séra z nich a jeho zriedením studenou vodou (1:10) môžete patogén účinne odstrániť.

Zaobchádzanie s bielymi ľudovými liekmi je založené na pôsobení mikroorganizmov, ktorépočas fermentácie sa množia vo veľkých množstvách v bujóne a infúziách a môžu potlačiť rast kolónií myceliálnych húb (patogény múčnatky), ktoré padajú na postihnutú časť rastliny. Veľkou výhodou je, že tento spôsob eliminácie choroby nepoškodzuje samotnú rastlinu.

Mäsová rosa nie je len choroba, je to parazitický mikroorganizmus, ktorý môže spôsobiť, že veľké množstvo domácich rastlín uschne. Proti tejto chorobe existujú účinné opatrenia. Proti parazitom môžete bojovať rôznymi spôsobmi - sú to tradičné ľudové lieky a moderné chemikálie a dokonca aj antibiotiká. Voľba je na vlastníkovi. Aby flox mohol zdravo vyzerať a mať krásny vzhľad, nie je možné zanedbávať preventívne opatrenia a je dôležité pomôcť postihnutej rastline, hneď ako ochorenie progreduje. V lekárničke prvej pomoci by vždy mal byť vitriol, manganistan draselný, prášok síry, ako aj potrebné znalosti na prípravu domácich receptov.

Video „Kontrola škodcov rastlín“

Aby sa zabezpečila riadna ochrana proti škodcom, je potrebné byť informovaný podľa možnosti. Pomôže vám to pri ďalšom videu.