Čo je a ako zabezpečiť kvapkové zavlažovanie skleníka

Kvapkové zavlažovanie - know-how izraelských poľnohospodárov, ktorí používali takéto zariadenie v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.Podľa ich pozorovaní to umožnilo zvýšiť výnos a súčasne šetriť vodou - zavlažovaním na presne vymedzené miesta.Ďalšie výhody zavlažovania kvapkami - schopnosť automatizácie pomocou programovateľných senzorov, najlepšie mikroklíma v pôde - v dôsledku pomalého toku vlhkosti z pôdy nenúti vzduch a korene rastlín dýchať, schopnosť regulovať prietok vody do konkrétnych oblastí.
Obsah
  1. Automatické zavlažovacie systémy
  2. Možnosti zavlažovania ]
  3. Video „Usporiadanie zavlažovania kvapkami do skleníka“
  4. Ako nainštalovať
  5. Video „Zavlažovanie kvapkami od nuly““
Automatické zavlažovacie systémy

Kvapkové zavlažovanie sa môže používať na otvorenom priestranstve aj v akomkoľvek druhu skleníka a inštalačnej schémy.a sada častí bude vo všetkých prípadoch podobná.V špecializovaných predajniach si môžete kúpiť hotovú súpravu (napríklad cicle Beetle) a komponenty pre systém, ak chcete navrhnúť a vyrobiť ho sami, alebo ak je konfigurácia postelí neštandardná.Beetle zariadenie je navrhnuté pre 30 alebo 60 rastlín, ale vždy si môžete kúpiť Beetle predlžovacie súpravy a zostaviť odkvapkávacie zavlažovacie zariadenie z profesionálne vybraných častí vlastnými rukami.

Vo veľkých skleníkoch sa používajú rôzne druhy.automatické zavlažovanie: postrek zhora (tzv. kropenie), podpovrchové zavlažovanie pomocou poréznych hadíc, individuálne zásobovanie vodou do každej studne - to znamená zavlažovanie kvapkaním.Všetky tieto systémy majú svoje klady a zápory, ale táto posledná možnosť je najvhodnejšia na usporiadanie polievania polykarbonátových skleníkov vlastnými rukami.Takéto zariadenie šetrí vodu a tiež chráni rastliny pred spálením, ktoré je pravdepodobné po postrekovaní.

Výrobca cicle ponúka hotové súpravy „Chrobák“ na zavlažovanie otvorených postelí a skleníkov.Chrobák môže byť pripojený k nádrži na zavlažovanie alebo priamo na prívod vody.V druhom prípade sa systémy cicle používajú iba na zalievanie studenou vodou.

Možnosti zavlažovania

So správne namontovaným odkvapkávacím systémom je možné nastaviť zavlažovanie celého skleníka, individuálnepostele alebo zalievanie hnojením.Ostreľovaní záhradníci odporúčajú zavlažovanie pomocou odkvapkávania s možnosťou odpojenia jednej alebo druhej postele.To umožní striedanie výsadby rastlín na rôznych lôžkach v rôznych rokoch bez toho, aby sa zariadenie skleníkového a zavlažovacieho systému znovu vybavilo.

Po rozhodnutí vybudovať zavlažovací systém v polykarbonátovom skleníku vlastnými rukami je potrebné najprv vypracovať podrobný plán skleníka a rozhodnúť sa o zdroji vody.Môže to byť studňa, inštalatérske práce a dokonca obyčajná hlaveň, inštalovaná vo výške asi dva metre nad zemou.Zavlažovanie kvapiek je vhodné zariadiť tam, kde jeproblémy s tlakom vody.Pokiaľ ide o hadice tohto systému, je potrebný malý tlak a je možné ho zaistiť hlavne v malej výške.Okrem toho, aj pri rozhodovaní o inštalácii zavlažovacieho systému do prívodu vody, stojí za to pripraviť sud - je to užitočné pre aplikáciu hnojiva pomocou zavlažovania.

Rozsiahly a podrobný plán organizácie automatického zavlažovania

Ďalej podľa plánu musíte vypočítať, koľko potrubí, filtrov, konektorov bude potrebných., zástrčky a kohútiky.Hlavnou súčasťou súpravy je zváracia páska, to znamená úzka hadica z niekoľkých vrstiev polyetylénu, zvarená k sebe špeciálnym spôsobom, takže vo vnútri sú vytvorené mikroprostory na pomalé prívod vody.V predaji sú pásky rôzneho priemeru, frekvencia umiestnenia zavlažovacích otvorov a rôzne straty vody - od 1,5 do 9 litrov za hodinu.Páska - indikátor správnej činnosti celého systému.Ak je v mieste úniku voda rovnomerne vlhká - je to normálny stav.Ak sa v blízkosti kvapkadla nachádza kaluže - musíte skontrolovať zlomenie pásky av prípade potreby ju vymeňte.Ak je v skleníku suchá pôda - systém je upchatý.Preto sú pre kvapkové zavlažovanie dôležité kvalitné filtre.

Video „Organizácia zavlažovania v skleníku“

Ako nainštalovať

Ak ste si kúpili súpravu na zavlažovanie kvapkami, sú k nej priložené podrobné pokyny na montáž.Ak zbierate zavlažovanie vlastnými rukami, musíte sa rozhodnúť, či bude teplo alebo chladzalievanie - to znamená, že potrebujete nádobu, v ktorej sa voda počas dňa zahrieva.

Najskôr sa v blízkosti skleníka namontuje kapacita, z ktorej sa bude zalievať - ​​to je hlavná vec v súprave.Mal by to byť sud s objemom dvesto litrov, inštalovaný vo výške asi jeden a pol metra nad úrovňou skleníkových postelí.Do sudu by sa mala privádzať voda - voda zo studne alebo z akejkoľvek inej.Sud by mal byť uzavretý: voda sa tak počas dňa môže zahriať na pohodlnú teplotu pre rastliny, ale neprehrieva sa a nekvetie.

Kmeňová rúrka sa ukladá z hlavne do skleníka.Rúrka z polyetylénu, nepriehľadná, s hrubými stenami, s priemerom 25 cm, je ideálna na usporiadanie odkvapkávacieho systému vlastnými rukami. Potrubie sa môže vykopať alebo nadvihnúť nad zemou na podložke, ale dá sa položiť aj na zem.
Od potrubia ku kufru po postele rozvetvujúce pásku.Počet stužiek sa počíta jednoducho: počet riadkov sa vynásobí dĺžkou jedného riadku a do výsledku sa pridá určité množstvo.V hotovom systéme je výpočet chrobáka založený na počte rastlín, ktoré môžu byť napojené.

V diagrame systém zavlažovania kvapiek

Odkvapkávacia páska je pripevnená k hlavnej rúrke pomocou sady tesnení a spúšťačov.V potrubí musíte urobiť otvory pre priemer odkvapkávacej pásky - nie viac ako 14 mm.Do otvoru vložte tesnenie, potom štartér s minikáblom alebo bez neho a potom odrezajte pásku.Malo by ísť do konektora pomocoutrochu úsilia.Dôležité - otvory kvapacej pásky Beetle by mali smerovať nahor.Postup sa musí opakovať pre každý riadok.Ak je to potrebné, môžete odrezať odkvapkávaciu pásku, vložiť roh alebo tričko z ich súpravy komponentov a vlastnými rukami vytvoriť vetvy do niekoľkých smerov.

Prvé zavlažovanie týmto zariadením je technické.Konce prúžkov musia byť otvorené, aby nimi mohla voľne prúdiť voda.Po umytí systému vlastnými rukami sa konce kvapkajúcich pások položia na zátky alebo, jednoduchšie, sú zviazané uzlom.

Na konci sezóny sa kvapká páska.Súprava by sa mala udržiavať v suchu.Dôležitým prvkom správnej činnosti systému je aj pravidelné čistenie filtra.

Video „Kvapkové zavlažovanie od nuly“

Tento automatický zavlažovací systém pre skleník je veľmi efektívny a pohodlný, preto by si mali byť začiatočníci aj záhradkári vedomíjeho správna organizácia.Pomôže vám to s videom.