Vytváranie trvalých zliav na ceste

Záhradný pozemok môžu okúzliť kvety.Môžu byť vysadené na rôznych miestach, z ktorých je možné vytvárať záhony naj neočakávanejších foriem, zbierať rastliny farbou, formou, časom kvitnutia.A ak chcete tráviť starostlivosť o kvety nie príliš veľa času, musíte uprednostniť trvalky.Vytrvalá rabatka dokonale ozdobí pozemok, ak ho umiestnite pozdĺž plotu, steny domu alebo chodníka.Raz zasadené rastliny sa každý rok stanú stále krajšími - to je charakteristický znak trvalých plodín.
Obsah
  1. Čo je rabatka
  2. Druhy a formy
  3. Video „Rabatki je živá ozdoba“
  4. Vytvorte rabata
  5. Rozloženie
  6. Výber farieb
  7. Hlavné diela
  8. Starostlivosť
  9. Video «Dizajn kvetinových záhonov a rabatok “
Čo je rabatka

Rabatka je dlhý, podlhovastý kvetinový záhon, ktorého myšlienka k nám prišla od tých vzdialených.pretože sa verí kráse geometrie.V prípade klasickej rabatky by šírka mala súvisieť s dĺžkou, keďže 1 a 3 by najvyššie rastliny nemali prekročiť 2/3 šírky dvojstranného kvetinového lôžka alebo 1 šírky jednostranného lôžka.Ak sú všetky rastliny rovnakej výšky, bude optimálna 1/3 šírky hrebeňa.

V skutočnosti sa však odchýlky od všetkých týchto čísel vyskytujú aj v pravidelných parkoch.Všeobecne sa predpokladá, že šírka môže byť od 0,5 do 1,5 m, pretože je nevhodné ošetrovať rastliny na širšom záhrade.Dĺžka môže byť čokoľvek, ale dizajnériOdporúča sa prerušiť vzorec každých 5 ma zasadiť niektorú z rastlín alebo skupinu rastlín, ktoré vyzerajú dobre po celú sezónu, ale v tomto kvetinovom záhrade sa nepoužívajú, a potom pokračovať v stanovenom vzore.Ďalšou slobodou nového času je, že králik nemusí byť nevyhnutne pravouhlý, môže ľahko opakovať ohyby cesty, po ktorej sa tiahne.

Niektoré ďalšie čísla.Odborníci tvrdia, že na 1 meter štvorcový by nemalo rásť viac ako 18 rastlín: 4 vysoké, 9 nízka a 5 stredná výška.Počet riadkov rastlín je tiež prísne regulovaný: od 3 - na úzkych záhonoch až po 5 - na široký. Prvky sa musia opakovať, či už ide o pruhy, štvorce alebo škvrny iných tvarov.

Druhy a formy

Pravidelný obdĺžnikový tvar sa naruší tak často, že sa už nepovažuje za povinný.Rabatka sa najčastejšie viaže na niečo - chodník, uličku, stenu alebo budovu, ktorej líniu opakuje.Na základe bodu rozjímania sú rabatki jednostranné alebo obojstranné.Budovy a bočné strany plotov majú pozdĺž plotov jednostranný kvetinový záhon.Tu sú vhodné rastliny rôznych výšok, ktoré sú zasadené nasledovne: steny majú najvyššiu úroveň a idú dolu cestou, ako kvetinové záhony sa často vyrábajú viacvrstvové.

Bilaterálne sú umiestnené v strede uličky (parcela) alebo ohraničujú chodníky, sú nazerané z dvoch strán.Môžu byť jednoúrovňové, ak sa používajú všetky rastliny rovnakej výšky, alebo poschodové - v tomto prípade sú vysoké kvety umiestnené uprostred anízko okolo okrajov.

Rabatki môžu byť symetrické (ideálne pre prísnu uličku) alebo asymetrické, v ktorých rastliny klesajú z jednej strany na druhú.Farba hrebeňov sa tiež líši.Niekedy to vyzerá veľmi pôsobivo, keď je celý kvetinový záhon vyrobený v jednej farbe, ale častejšie sú zvlášť dlhé kvetinové záhony vyrobené z niekoľkých farieb, ktoré sa navzájom zdôrazňujú.Najbežnejšie kombinácie: fialová s oranžovou, červená s bielou, modrá so žltou.Farby majú pruhy alebo škvrny.

Video „Rabatki je živá ozdoba“

Toto video predstavuje výber rôznych druhov trvalých zajacov na záhradnú dekoráciu.

Vytvorenie zľavy

Keď sa zoznámite so základnými pravidlami, pri vytváraní hrebeňa na svojich stránkach ich môžete vykonávať a môžete sa od nich len odraziť.Fantáziu je ťažké zapadnúť do prísneho geometrického rámca, rozmanitosť kvetov a okrasných rastlín tlačí na nové objavy.Organizáciu rabatki treba dôkladne premyslieť - musí zapadať do celého súboru, jeho myšlienka závisí od polohy a nálady oblasti.

Plánovanie

Pri lôžku si musíte zvoliť vodorovné miesto, určiť veľkosť, rozjímaniea potom nakreslila svoju schému na papier. Prišiel so vzorom, ktorého geometrické tvary sa skladajú, farebnou paletou, výškou rastlín - to všetko sa vykonáva vo fáze plánovania.Musí sa určiť plocha každého farebného boduskôr by sa rastliny nemali navzájom uzatvárať. Po prvé, distribuujú hlavné prízvuky v programe - sólisti pritiahnu väčšinu očí k sebe. Potom vložte veľkosť a farbu rastlín na pozadí. Posledná v pláne na vedomie zakrpatené rastliny, ktoré pokrývajú pôdu. Nezabudnite premýšľať o tom, ako splniť hraničné kvetinové záhony, môže to byť kamenný obrubník, štrk, malý plot vyrobený z dlaždíc alebo niečo iné.

Výber farieb

Po rozhodnutí o vzhľade kvetinového záhonu je potrebné rastliny vyzdvihnúť tak, aby mali rovnaké požiadavky na pôdu a starostlivosť. Nie je možné zasadiť niekoľko kvetov milujúcich slnko a tieň, nemôžete umiestniť rastliny milujúce vlhkosť a tie, ktoré sa bojia zamokrenia, na rovnaké lôžko. Je potrebné nájsť také plodiny, ktoré vyhovujú rovnakému zloženiu pôdy, jednému spôsobu zavlažovania a dennému svetlu. Potom budú rásť a potešia majiteľov svojím zdravým vzhľadom a krásnym rozkvetom.

Je veľmi dôležité harmonizovať čas kvitnutia tak, aby záhony nezostali bez kvetov. Zvyčajne sa na takýchto lôžkach zložitého zloženia používa cibuľovité predčasné kvitnutie, v čase, keď kvitnú, urobí sa doba kvitnutia iných trvaliek.

Je dobré, keď kvetinový záhon pozostáva iba z trvalých plodín, ale hlavnou nevýhodou je aj to - väčšina z nich kvitne v druhom alebo dokonca treťom roku. Okrem toho majú trvalky tendenciu rásť postupne, preto by sa mali vysádzať (alebo vysiať) v určitej vzdialenosti.od seba navzájom. V prvom roku také postele vyzerá, mierne povedané, nie bohaté. V druhom - treťom roku, keď kvitnú všetky alebo takmer všetky kvety, bude to vyzerať lepšie, ale prázdna zem medzi rastlinami kazí celý vzhľad.

Rôzne viacročné plodiny rastú na vrchol 3 - 5 rokov po vylodení záhonov. Dovtedy má zmysel pridávať jednoročné kvety na prázdne miesta. Najčastejšie to je to, čo robia - základné zloženie trvaliek sa riedi (alebo dopĺňa) jednoročnými plodinami. Ich ročná výmena vám umožňuje meniť vzhľad kvetinových záhonov.

Existuje viac ako jeden príklad zloženia rabatky, ktorú už niekto vyskúšal a odporučil ako úspešnú kombináciu trvalých plodín. Ak si vezmete vysoký modrý delfínium, krátke delfínium podobnej farby (ostroha), anhuzoo, blankyt, ako rastlina po najvyššej úrovni, modrofialovú listnatú veroniku, podobne ako najnižšiu rastlinu, budete chcieť modrú zriediť niečoho jasne oranžového. Perfektná fit ľalie a buzulnik zaznamenal jeden rast anhuzom, spodným plameňom, graviatátom a rebríčkom. Toto zloženie doplní krátka oranžová Potentilla a modrastá stredná vrstva Echinops. Jedná sa o ťažký kvetinový záhon, ktorý bude krásny o 2 - 3 roky.

Môžete si vybrať niekoľko rastlín pre jednoduchý vzor. Pozdĺž záhradnej cesty by sa do riadkov mali vysádzať biele sedmokrásky, žltý gél, modré zvony. Môže sa spustiť úzka hranica z radu bielych alissum a z radu modrých zabudnutých mienokraj trávnika.Tieto jednoduché zľavy sa dajú ľahko vyrobiť.Vo veľkých kvetinových záhonoch sa často používajú kvitnúce rastliny, napríklad obilniny, kríky a kríky s krásnymi listami.V záhradných oblastiach vyzerajú ihličnaté plodiny orámované kvetmi.

Hlavné práce

Väčšina trvaliek miluje slnečné roviny s výživnou pôdou.Po starostlivom preštudovaní preferencií vybraných farieb je potrebné stránku pripraviť.To sa zvyčajne deje na jeseň.Posteľ je opatrne vykopaná, v prípade potreby upravte zloženie pôdy.Hraničné postele stanovené v súlade s plánom.

Potom môžu byť miesta, na ktorých sa rastliny nachádzajú na zemi, označené kolíkmi a povrazmi alebo jednoducho posypané ľahkým pieskom.Potom sa jamky pripravia, vysadia sa kvety.S najväčšou pravdepodobnosťou bude musieť byť časť rastlín vysadená na jar, ak ide o veľký viaczložkový kvetinový záhon.

Starostlivosť

Rovnako ako všetky druhy výsadby dach, musia byť kvetinové záhony buriny, uvoľnené, napojené a podľa potreby kŕmené.To je dôvod, prečo by ste nemali robiť posteľ veľmi širokú.Vytrvalé rastliny často nevyžadujú špeciálnu prípravu na prezimovanie, takže sú dobré, že zimu takmer vždy trávia bez účasti majiteľov.Budú však potrebovať pozornosť v období rastu.Niektoré rastliny si vyžadujú transplantáciu po niekoľkých rokoch (určité typy floxu), iné vyžadujú riedenie kríkov alebo sedenie detí (ako hostiteľ alebo anhuz).

To všetko sa musí urobiť včas.Kvitnúce kvety sa odrežú, suché stonky sa odstránia, sú zasiahnuté po celú sezónu. Kvetinové záhony sú často ozdobené malými kameňmi na ozdobné účely. Zároveň však chráni kvetinovú záhradu pred odparovaním vlhkosti a šírením burín, takže mulčovanie môže výrazne znížiť čas a úsilie vynaložené na starostlivosť o rastliny.

Video „Dizajn kvetinových záhonov a rabatok“

Video zbierka príkladov vytvorenia trvalých príveskov na dekoráciu stôp a uličiek.