Ako si vybrať trvalé kvety pre kvetinové záhony?

Krásny kvetinový záhon, ktorý sa poteší množstvom farieb a dizajnérskeho letu myšlienok, je výsledkom premýšľajúceho úsilia záhradníka. Pri tvorbe takéhoto umeleckého diela pomôžeme vytrvalým kvetinám pre kvetinové záhony. Rôznorodosť farieb, tvarov a výšok farieb vytvára neobmedzené pole pre kombinácie. Je dôležité správne umiestniť a roztriediť kvety tak, aby boli krásne. Kvetinové záhony trvalých kvetov vyžadujú starostlivú údržbu, ale zároveň sa úsilie stonásobne vrátilo.

Usporiadanie kvetín

Keď už hovoríme o usporiadaní kvetín na kvetinovej záhrade, mali by ste venovať pozornosť priaznivým podmienkam ich rastu. Niektoré druhy sa spolu nezúčastňujú, pre niektoré je potrebné vytvoriť určité prostredie. Samozrejme, stojí za to si pamätať na výšku kvetov, aby sa v popredí nechtiac nenasadili vysoko rastúce odrody.

Aby sa záhradníci nezamieňali, existuje klasifikácia záhradných kvetín podľa ich výšky. Pokrytie pôdy len zriedka prekonáva značku 20 cm. Krátki ľudia dorastajú do 30 cm. Stredne veľké - až 70 cm. Nakoniec vysokí ľahko prekonajú výšku 80 cm.

Pri plánovaní, kde je lepšie pestovať rastliny milujúce tieň, nezabudnite, že sa pre trávniky málo využívajú. Tiež náchylné k rastuneuveriteľná rýchlosť, preto je najlepšie ich prirodzene alebo umelo obmedziť.Medzi tieto farby patria fialky, zvončeky, eufória, phlox, to znamená zväčša poddimenzované a pokrytie pôdy.Kvitnúce trvalky väčšinou milujú slnko, ale nemajú radi prievan alebo silný vietor.Pre zmiešané kvetinové záhony, v ktorých rastú súčasne tie, ktoré milujú tieň a slnko, vytvorte oblasti tieňa alebo čiastočného tieňa. Ak neexistuje samostatná dobre osvetlená plocha, pokojne si pod ovocnými stromami naplánujte kvetinový záhon. Rozdeľujte kvety vyžadujúce slnečné svetlo z juhu, vo vzdialenosti 50 - 60 cm od kmeňa.

Je lepšie nevytvárať kvetinové záhony v blízkosti steny budovy.Počas dažďov voda spláchne zem a odhalí korene kvetov, ktoré povedú k ich smrti.Táto možnosť je možná iba v prípade, že urobíte rozsiahly systém odtokov, aby dažďová voda neliekla priamo na kvety, ale skôr ich pritlačila.Ak sa stále rozhodnete zariadiť kvetinovú záhradu pri stene - pomôžu vám rastliny, ktoré milujú tieň, ktoré majú radi veľa vlhkosti.

Video „Výber odrôd trvaliek“

Video výber odrôd trvaliek pre záhrady.

Najkrajšie trvalky

Ktoré trvalky si zaslúžia výsadbu, aby sa neustále kvitli kvetinové záhony, je problémom mnohých záhradníkov.Odporúča sa spojiť ich navzájom tak, aby kvitli na jar, striedali sa s kvetmi v lete a potom na jeseň.S takou sekvenciou už vyblednuté rastliny vytvoria krásnurámovanie len kvitne.

Na jar kvitnú cibuľovité kvety, ktoré rýchlo miznú. Vzhľadom k tomu, že odchádzajú po odkvitnutí nie sú najkrajšie stonky, je lepšie ich neuvádzať ako hlavný prvok kompozície.

Snežienka alebo Galantus je záhradný kvet uvedený v Červenej knihe. Jeden z prvých kvetov na jar, zdobenie záhrady snehovo bielymi zvonmi. Extrémne nenáročný závod, s výraznou vôňou, ľahko znáša zimovanie a takmer nevyžaduje osobitnú starostlivosť.

Hyacint - kvitnú skoro na jar. Najprv sa objavia listy - silné a špicaté, potom kvetenstvo. Jedno kvetenstvo môže obsahovať až 30 kvetov s výraznou vôňou. Narcissus - je schopný ozdobiť akékoľvek aranžovanie kvetín svojimi veľkými žltými alebo bielymi kvetmi s veľmi výraznou vôňou.

Iris je neuveriteľne vytrvalá rastlina, ktorá kvitne koncom jari. Množstvo farieb a tvarov pukov mu umožní zapadnúť do akejkoľvek kompozície. Pivoňka - milovaná mnohými záhradníkmi pre svoje veľké svetloružové, vínové alebo biele púčiky. Existujú dva druhy pivoniek - tráva a strom.

Zvonky kvitnú skoro na jar, ale s náležitou starostlivosťou ich potešia krásne púčiky až do neskorej jesene. Existujú zvony sredneroslye do 60 cm, ale sú tu skutočné obry, ktoré dorastajú do výšky 1 m. Trvalky, ktoré kvitnú v lete, väčšinou milujú tieň, preto sa snažte vytvoriť kompozíciu kvetinového záhonu, aby trávili väčšinu dňaboli v tieni alebo v čiastočnom tieni. Muscari alebo trpasličí hyacint môžu v jednej sezóne rásť z žiarovky na celý koberec. Pre nich je dôležitá priepustnosť pôdy, pretože vlhká pôda vedie k hnitiu cibule. Muscari má malé modré púčiky, ktoré sa zhromažďujú v kónickom kvetenstve.

Daylily sú rastliny milujúce svetlo, so žltými, ružovými a bielymi púčikmi. Odrody s červenými, fialovými alebo fialovými púčikmi naopak uprednostňujú tieň. Macešky alebo Viola, - trikolóra fialová, ktorá vďaka svojej krátkej vzhľadu dokonale ohraničuje akékoľvek kvetinové záhony.

Primula - stredná až vysoká kvetina s hustými tmavozelenými listami, z ktorých vychádza kvetina alebo kvetenstvo. Rose - skutočná kráľovná kvetín. Množstvo odrôd, druhov, foriem vám umožňuje vytvárať skutočné labyrty ružových kríkov, ktoré vás potešia kvetom až do konca jesene. Phlox je nenáročný nízko rastúci kvet, ktorý ľahko prezimuje a poteší vás kvetmi celé leto a na jeseň.

Levanduľa je voňavá rastlina s krásnymi modrými alebo fialovými sviečkami. Je mimoriadne nenáročná, takže ju môžete umiestniť kamkoľvek. Gladiolus je kvet so stredne rastúcim listom v tvare meča a kvetmi v tvare hrotu. Jeho puky v tvare lievika sa dodávajú v rôznych farbách.

Niektoré kvety naďalej potešia oko šťavnatými púčikmi na jeseň, ale sú tie, ktoré kvitnú len na jeseň. Môžu vyvážiť skoré jarné odrody, ktoré tomu zodpovedajúokamih už zmizol.Chryzantémy sú neskoré kvitnúce rastliny s púčikmi rôznych tvarov a štruktúr.Netolerujú veľmi dobre chlad, preto je obzvlášť dôležité, aby im poskytli čo najviac jesenného tepla.

Dahlias - rozdelené na dva veľké poddruhy: golier a ihlu.Obojok - s veľkými okvetnými lístkami na vonkajšom polomere a zrolovaný do rúrky blízko jadra.Ihly - s jemne skrútenými plátkami.Vďaka bohatosti farieb a farebných kombinácií dahlia je z nich nevyhnutný prvok v každej jesennej kvetinovej záhrade.Asters vďaka sviežim púčikom a bohatému výberu farieb vítajú hostí v kvetinových aranžmá.

Ľalia sa právom považujú za najchúlostivejšie kvety v záhrade.Rastú vysoké, prosím s veľkými voňavými púčikmi.Ale zároveň neuveriteľne náladová starostlivosť.Tieňovo tolerantné kvetiny s malými rozmermi sa dobre hodia u stredných a vysokých susedov, pretože vytvárajú čiastočný odtieň.Patria medzi ne: pelargónie, impatiény, arizuémy, čeľuste, konvalinky, tiarellu, trillium, astilba a pľúca.Niektoré letné obdobia milujú tieň, iné dozrievajú až v polovici leta, ale čakanie stojí za to.

Organizácia kvetinových záhonov

Vypĺňanie kvetinových záhonov a ich distribúcia umeleckou kombináciou závisí od toho, do ktorých rastlín sa chystáte zasadiť.Z toho bude závisieť od miesta, ktoré bude potrebné na pristátie.Ak ste šli zozadu a najskôr si vybrali miesto, potom premýšľajte, ktoré kvety by boli najlepšie.rastlín tak, aby mali dostatok slnka alebo tieňa.Zamyslite sa nad praktickosťou výsadby - je racionálnejšie vytvoriť jednu veľkú kvetinovú záhon ako niekoľko malých.A potom uchopte papier a ceruzku, aby ste naplánovali umiestnenie všetkých vybraných rastlín.

Tradične pre jednoduché postele sa vysoké strediská umiestňujú do stredu.Ak jedna zo strán kvetinového záhonu vedie do prístavby, oplatí sa ich „izolovať“ vysokými alebo strednými rastlinami.Alebo môžete dať ozdobnú mriežku pre horolezcov a vytvoriť živý plot.Ak máte v úmysle vysadiť kríky, rozdeľte ich do skupín, aby okolo nich vybudovali kvetinovú hmotu.Najlepšie je pestovať kvety v stredných a veľkých skupinách, aby sa prejavili v plnej sláve.Jednotlivé zriedkavé výsadby si vyžadujú oveľa väčšiu starostlivosť a menej často vytvárajú harmonický obraz kvetinovej záhrady.

Typ kvetinovej záhrady bude závisieť od toho, ktoré kvetiny si vyberiete.Obvykle sa delia na: klasické kompozície, prírodné oblasti a prízvukové kvetinové záhony.Do radostí pozdĺž tratí alebo plotov je vhodnejšie umiestniť klasické verzie.Prírodné oblasti sa používajú na zakrytie prázdnych priestorov v záhrade.Ale pre centrálne oblasti záhrady používajú rastliny s prízvukom.

Je možné usporiadať kvetinový záhon kombináciou kvetov rôznych výšok, ozdobenia kameňmi a valmi.Ďalšou možnosťou - záhradné mriežky, ktoré sa stanú základom pre budúce zloženie.

Starostlivosť

Vytrvalá kvetinová záhuba vyžaduje opatrnosť.starostlivosti, a to napriek skutočnosti, že väčšina rastlín vyžaduje transplantáciu iba raz za 3 až 4 roky. Nízko rastúce kvety majú tendenciu rásť, čo znamená, že je potrebné pravidelne riediť výsadbu tak, aby „zabíjali“ svojich susedov. Pôda sa musí uvoľniť a hnojiť, aby sa nezistilo, že vaše kvety zostanú bez zalievania, doplňovania minerálov alebo jednoducho nemôžu preniknúť cez kamennú pôdu.

Rezané v koreňoch rastlín, ktoré vybledli, najmä ak majú jedinú stonku. Tak sa zbavíte smutne vytrhávaného sušeného stonku, ktorý kazí vzhľad kvetinovej záhrady. To isté urobte so sušenými alebo zažltnutými listami alebo na konci jesene pred hibernáciou. Po prerezaní izolujte kvetinový záhon s lutrasilom rozloženým do dvoch vrstiev.

Video „Zostavenie niekoľkých možností pre záhony“

Výber videa pre záhradníkov.