Ako si vybrať a používať bajonetový rýľ

V záhradníctve existuje niekoľko pracovných nástrojov, ktoré sa podieľajú, ak nie na každej, takmer na každej operácii.Sekačka na odstraňovanie buriny, zhrabovače na vyrovnávanie pôdy a zhromažďovanie posekanej trávy alebo vrcholov, vidlice na hádzanie kompostu alebo zvyšovanie rastlín zo zeme a samozrejme záhradná lopata.Rýhovaný bajonetový rýľ je nevyhnutným nástrojom pri kopaní, tvarovaní postelí, oddeľovaní hľúz a koreňov.Záhradníctvo je bez neho spravidla nemožné.Dnes sa zameriame na druhy, metódy výroby a použitia rôznych typov lopaty.

Použitie

Oblasť použitia rýpadiel je taká rozsiahla, že vymenovanie možných spôsobov použitia trvá iba niekoľko hodín.Napriek tomu, že v detstve mnohí z nás videli použitie iba jedného (maximálne dvoch) typov rýčových píl, na rôzne poľnohospodárske práce, to znamená na pracovnú časť nástroja, sú vhodné rôzne typy plachtovín.Rýčový bajonet pravouhlý - priamo používaný v záhradných prácach.

Má obdĺžnikové plátno a na konci rukoväte má špeciálnu rukoväť pre pohodlnejšie uchopenie.Záhradná lopata tohto typu je vhodná najmä pre všetky druhy práceak je dobre naostrený. Materiál na výrobu textilnej a koľajovej ocele. Aj keď v poslednej dobe získava na popularite titánovú rozmanitosť, pretože je o niečo ľahšia.

Skrátená ražba bajonetu si medzi motoristami získala veľkú popularitu, pretože to nezaberie veľa času. Je tiež skvelý pre ľudí s krátkou postavou - dĺžka stonky vám umožňuje používať ho bez toho, aby ste poškodili chrbát a svaly. Rovnako ako plátno pre pravouhlú lopatu, na výrobu lopaty skrátenej lopaty sa použila koľajová oceľ alebo zmes titánu.

Teleskopická lopata v skutoćnosti ide o hybrid skráteného a normálneho. Vzhľadom k tomu, že dĺžka rezu sa dá nastaviť v priebehu práce, bude vyhovovať ľuďom rôznej výšky. Teleskopická lopata je vhodná na prácu s pevnou ílovitou pôdou, umožňuje rezať korene, kopať zákopy a vytvárať postele. To znamená, že je určený na vykonávanie všetkých druhov záhradných a stavebných prác.Tvar čepele sa vyberie v závislosti od typu pôdy, ktorá sa musí spracovať.V prípade sypkej alebo piesočnatej pôdy je preto vhodnejšie použiť pravouhlý vedro, zatiaľ čo v prípade tuhej ílovitej pôdy je lepšie pracovať so zaobleným plátnom.

Video „Lopaty bajonetové do záhrady“

videohodnotenie rôznych druhov a typov záhradných nástrojov.

Ako urobiť

Vo veku progresívneho rozvoja vedy a techniky nie je také ťažké zostaviť samotnú lopatu. Nie je potrebné hľadať materiál, prenášať ho do kovárne, počkaťplátno je tvarované podľa vašich predstáv.Jednoducho choďte do najbližšieho obchodu so záhradným náradím a vyzdvihnite komponenty.Môžete si kúpiť hotové lopaty aj jednotlivé diely.Napríklad rýľ bez rýče - sa predáva v ktorejkoľvek časti sveta.

Požadovaný materiál

Materiál materiálu čepele hrá kľúčovú úlohu v tom, ako ľahko pre vás bude pracovať.Jedným z najdôležitejších faktorov je tendencia k hrdzaveniu.Dohodnite sa, že ak niekoľko týždňov po zakúpení bude plátno pokryté hrdzou, nebude to len komplikovať prácu, ale tiež vás premýšľa o vyhodených peniazoch.

Najobľúbenejší materiál na výrobu je železničná oceľ.Napriek tomu, že takýto nástroj bude ťažký, bude vám slúžiť mnoho rokov, najmä ak ide o kvalitu ocele.Ocel si zachováva pevnosť platne po dlhú dobu (to znamená, že sieť nevytrhla z modrej).Pri výbere vedra v obchode sa pri úderoch riadte kvalitnými oceľovými krúžkami.

Ďalším najobľúbenejším materiálom je zmes titánu.Je to titánový základný materiál, ktorý znižuje hmotnosť nástroja a jeho adhezívne vlastnosti pri kontakte so zemou.Vedrá z tohto materiálu obvykle nemajú ohyby.Z zjavných nedostatkov - plátno sa neohýba, takže s veľkým úsilím môže prasknúť.

Posledným uvedeným materiálom je nehrdzavejúca oceľ.Okrem zvýšenej odolnosti proti korózii je nehrdzavejúca oceľ odolnejšia v porovnaní s nízkouhlíkovou oceľou.Zvýšená pevnosť umožňuje dlhšie použitie nástroja pri práci bez obáv z neplánovanej výmeny noža.

Výber tvaru vedra

Tvar vedra je ďalším dôležitým bodom po určení materiálu, z ktorého je vyrobený.,Povrch plátna musí byť hladký, bez viditeľných vád, triesok a prasklín.

Bežné lopaty majú obdĺžnikový tvar, s výhodou sa používajú na piesok, jemný štrk, to znamená sypké materiály.Nevyhnutný nástroj na prípravu zmesí hnojív alebo betónu.Bajonet je plochý s útokmi, ktoré bránia akumulácii zeme.Ideálne na prerušenie pôdy, kopanie zeme na jeseň alebo keď je pôda mokrá.

Lopata na sneh je podobná lopatke, ale zároveň má väčší počet preddavkov a hĺbku.Naberačka na turistické lopaty má zaoblené hrany, vzhľadom k rukoväti je v uhle 45 stupňov.Takáto lopata je vhodná na vyčistenie miesta, vykopanie malých priekopov, jám, dier.

Dĺžka rukoväte a materiál rukoväte

Rukoväť rýča ovplyvňuje produktivitu a použiteľnosť.Hlavným kritériom pri výbere rezu je jeho výška.Pri výbere sa riadte skutočnosťou, že strihanie by malo byť o 10 cm nižšie ako ohyb ramena alebo lakťa.

Drevo je najbežnejším materiálom na výrobu odrezkov.Uistite sa, že na drevenej rukoväti nie sú praskliny, hrče, pramene, ktoré by vás mohli zraniť.Zvyčajne používajte borovicu, akáciu, dub alebo smrekovec. Plastové - nemenej populárne, ale krehkejšie ako drevo. Plastové odrezky sú oveľa ľahšie, ale nie sú vhodné pre mnoho úloh s tvrdými materiálmi.

Ocel je voľba pre fyzicky silných ľudí. Takéto rezanie nie je ľahké rozbiť, ale zároveň bude oveľa ťažšie sa s ním vyrovnať. Rukoväť alebo rezanie čapmi, prvok je voliteľný, ale znateľne ľahšie sa pracuje. K dispozícii sú okrúhle a trojuholníkové útvary v tvare písmena D. Jeho hlavným účelom je zrušiť rotáciu rýľ počas prevádzky, to znamená, vykopať dieru a hádzať zem, nebudete sa báť, že sa rezanie vo vašich rukách otočí a zem sa vyleje späť do diery. Pomáha tiež nasmerovať fyzickú námahu, najmä pri práci s tvrdou zemou alebo hlinkou. Materiál na výrobu najrôznejších - oceľ, drevo, plast.

Najlepšie je zvoliť drevené rukoväte: ruky sa na nich nebudú držať, pravdepodobnosť štiepania alebo zlomenia sa zníži, môžete pracovať pri akejkoľvek teplote. Ako vidíte, vyzdvihnutie vašej lopaty je jednoduchá záležitosť. Hlavnou vecou je určiť začiatok práce, zaobstarať komponenty a za pár minút ich zostaviť do hotového nástroja na spracovanie záhrad alebo stavebných prác. Táto voľba vám umožní maximálne prispôsobiť parametre lopaty pre seba, čo následne výrazne zvýši produktivitu a pôžitok z práce.

Video " Výber lopaty z nehrdzavejúcej ocele "

Orientačné video zodporúčania pre výber lopaty.