Ako rezať ruže na zimu - tipy od profesionálov

Ruže sú teplomilné a rozmarné rastliny. Z tohto dôvodu je potrebné prerezávať ruže na zimu nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o ne. Každý záhradník by mal byť na tento postup zvlášť pozorný. Je potrebné vykonať ju pred „zahriatím“ kvetov počas mrazu. To je jediný spôsob, ako sa spoľahnúť na skutočnosť, že kvety vás budúci rok potešia.

Základné metódy orezávania

Takmer všetci začínajúci záhradníci sa pýtajú: „Ako rezať ruže na zimu?“. Postup prerezávania je povinný a vykonáva sa pred úkrytom kvetov na zimu.

Strihanie ruží na jeseň sa môže uskutočniť tromi hlavnými spôsobmi. Oboznámiť sa s nimi je veľmi dôležité pre začiatočníkov ruží.

Prvý druh prerezávania je teda radikálny. Zabezpečuje elimináciu procesov do dvoch spiacich púčikov.

Týmto spôsobom je možné odrezať výhonky od zástupcov vetviacich odrôd, miniatúrnych odrôd a hybridov čajových druhov. Niekedy je radikálne nevyhnutné prerezať rastlinu, ak výhonok zomrel alebo väčšinuboli náchylní k chorobám.

Druhý druh prerezávania je mierny. Hlavné pravidlo tohto prerezávania: musíte skrátiť iba polovicu kmeňa. Kedy by sa mal tento druh prerezávania uplatňovať? Mierna eliminácia výhonkov bude mať pozitívny vplyv na väčšinu záhradných kvetov. Je potrebné odstrániť stonky až do 5 pukov pukov tak, aby nad povrchom zeme zostalo 20-25 centimetrov. Mierne prerezávanie plodiny umožňuje zimnú zimu a „prebudenie“ skôr na jar. Príprava ruží na zimu umožňuje povinné odstránenie všetkých neotvorených púčikov na jeseň. Koniec koncov, pred začiatkom zimy nebudú mať čas dozrieť.

Tretí druh prerezávania je ľahké prerezávanie. Predstavuje elimináciu hornej časti stoniek jednotlivcov. Tento typ je použiteľný pre elitné odrody - angličtinu, starú, bengálsku a niekoľko ďalších. Nedotýkajte sa dvoch tretín výstrelu: asi 10 pukov by malo zostať nedotknutých. Je nesprávne používať tento druh prerezávania každý rok, pretože to spôsobuje oslabenie stoniek. Výsledkom je, že ružové kríky strácajú svoj obvyklý tvar.

Video „Orezávanie a ochrana“

Z videa sa dozviete, ako správne rezať a prikryť ruže na zimu.

Prerezávanie rôznych odrôd

Existuje niekoľko funkcií na strihanie kráľovnej kvetín v závislosti od ich druhu a odrody.

Hybridný čaj

Jesenné prerezávanie ruží tohto druhu sa začína v novembri. Najlepšie je stráviť v suchom a peknom dni. Predčasný postup neposkytne požadované výsledky. Naopak, môževyvolať aktiváciu spiacich púčikov, v dôsledku čoho bude potrebné znovu nastrihnúť. Každý opakovaný postup zvyšuje riziko infekcie kultúry chorobami.

Koľko centimetrov má byť výška puzdra? Výsledkom je, že druh ker by mal mať výšku 30 - 40 cm av žiadnom prípade by hybridný čaj nemal byť rezaný príliš nízko. V tomto prípade to skutočne nemôže prežiť.

Floribunda

Každý, kto chce pestovať floribund, by mal vedieť o charakteristikách odrody a o tom, ako sa starať o takéto ruže. Preto predtým, ako sa rozhodnete pre kultiváciu tohto typu kultúry, je potrebné zvážiť:

  59. známka je určená na nepretržité kvitnutie;
 • taký puzdro má iný výkon;
 • prerezávanie sa vykonáva výlučne na zlepšenie kvality kvitnutia.

Správne prerezávanie floribundy zahŕňa:

 1. V prvom roku odstránenie všetkých poškodených orgánov a skrátenie koreňov.
 2. V druhom roku života rastliny je potrebné trimovať všetky slabé „škvrny“ kríka na dĺžku 20 centimetrov.
 3. Počas zvyšku existencie kultúry sa Bush nielen zbavuje chorých alebo poškodených orgánov, ale aj starostlivo zdecimoval.

Konanie sa uskutoční koncom septembra a začiatkom októbra. Až po jeho nosení môžete pokryť ruže na zimu.

Lezenie Grandiflora

Lezecké odrody: prerezávané a krycie ruže zahŕňajú úhľadné jesenné čistenie púčikov. V tomto prípade je prerezávanie výhonkov len ich odstránenievrcholy.Pri vykonávaní postupu pre rastliny s veľkým kvetom by sa malo pamätať na to, že kríky prvej skupiny by sa mali rezať podľa stupňa výsadby. V tomto prípade by ste nemali odstraňovať veľa pukov a výhonkov, pretože to môže nepriaznivo ovplyvniť kvitnutie.

Starostlivosť o lezenie ruží druhej skupiny spočíva v odrezaní stredne veľkých a malých výhonkov.

Pokiaľ ide o tretiu skupinu, vysoké stonky stoniek sú pravdivé, pretože kvitnutie sa kladie iba na horné púčiky.

Starostlivosť o tieto ruže v každom prípade znamená odstránenie ich „extra“ vetiev, ktoré spôsobujú zhrubnutie kríka.Nemali by ste však byť príliš horliví, pretože v dôsledku toho sa lezecký jedinec môže zmeniť na obyčajný ker.

Lezecká ruža typu rambler

Zimné obdobie je ružami mimoriadne ťažké.Preto je ich úkryt pred zimou nevyhnutnosťou.Tomuto postupu však musí nevyhnutne predchádzať prerezávanie.

Ako rezať ruže pre zimnú túru?Postup spočíva v odstránení výhonkov, ktoré už vybledli.Ale aj dobrý výsledok dá odstránenie väčšiny plotov, pretože tento typ má tendenciu aktívne rásť.

Rosa Modern Schrub

Pred zakrytím kvetu Modern Schrub na zimu ho musíte správne nakrájať.Najprv sa vylúčia nerozvinuté výhonky, po kríku sa riedia (musia sa odstrániť 2 a 3-ročné výhonky, ktoré budú brzdiť vývoj rastliny).V dôsledku toho by mal zostaťcelkom až 6 výhonkov.Postup tejto odrody sa môže vykonať na jar.

Groundcover

Táto odroda sa na pozadí svojich príbuzných „v zimnom období„ nebojí “, preto orezávanie poskytuje iba malú plodinu.V dôsledku toho musí mať puzdro správnu formu.V budúcnosti je rastlina postačujúca na riedenie.

Známka

Starostlivosť o stonkové ruže zahŕňa orezávanie stonkami:

 1. Riedenie kultúry.
 2. Odstraňovanie ovocia a jesenných pukov.
 3. Eliminácia všetkých listov.
 4. Je nesprávne skrátiť vetvy, iba orezať vrcholy.

Podmienky pre prerezávanie ruží

Kedy prerezávať ruže na jeseň?Spravidla sa postupuje koncom septembra - polovice októbra, niekedy do novembra.Niektoré odrody sa môžu usporiadať na jar.Pre postup je zvoliť pekné dni.V tomto prípade dezinfekcia nevymýva zrážky.

)

Takže odpoveď na otázku, či by sa ruže mali rezať na zimu, je jednoznačná - áno.Každý záhradník sa musí tiež naučiť, kedy a ako rezať ruže.Až potom rezaný materiál nepoškodí rastlinu.

Video „Metódy prerezávania“

Z videa sa dozviete, aké metódy prerezávania ruží existujú.