Ako úplne zlepšiť zloženie a kvalitu pôdy

Každý človek chce využívať záhradu alebo záhradné pozemky na maximum: rastlinnú zeleninu, zelenú zeleninu a vytvoriť kvetinový záhon. Pôda má však tendenciu sa vyčerpávať. Preto sa oplatí vopred zistiť, ako zlepšiť pôdu, obohatiť jej zloženie a zvýšiť úrodnosť.

Známky zlej pôdy

Ako účinne zlepšiť štruktúru pôdy vo vlastnej záhrade, musíte dôkladne porozumieť. Určite, či substrát potrebuje ďalšie kŕmenie, jednoducho - na tento účel starostlivo skontrolujte zloženie pôdy. Ak má bledý odtieň, znamená to, že v pôde chýbajú živiny. Hnedá pôda - priamy dôkaz, že množstvo humusu v substráte je príliš malé. Ak je potrebné pristupovať k tomuto problému vážnejšie, poskytnite vzorku pôdy na laboratórnu analýzu.

Verí sa, že keď sa na záhrade zem stane belavou, znamená to, že je nasýtená príliš veľkým množstvom uhličitanu. Môžete to overiť nasledovne: naneste niekoľko kvapiek koncentrovanej kyseliny chlorovodíkovej na kus pôdy. Ak dôjde k reakcii a tekutina začne prskať, vaše pochybnosti sa potvrdia.

V procese zisťovania príznakov zlého zloženia pôdyJe veľmi dôležité venovať pozornosť typu pôdy.Vezmite si do rúk malú hrsť Zeme, vytvorte z nej kus a potom zistite, či sa rozpadá.Ak sa rozpadne, znamená to, že pôda v záhrade je piesočná.Inak hlina.

Nemali by sme však zabúdať na stredné možnosti: hlinitá a piesčitá pôda.Je potrebné pamätať na to, že keď je substrát piesočný, dobre a pomerne rýchlo absorbuje vlhkosť, ale okamžite ho stráca.V každom prípade je jednoducho potrebné zlepšiť štruktúru pôdy.

Video „Ako zlepšiť kvalitu pôdy v lokalite“

V tomto videu vám odborník povie, čo je potrebné urobiť na zlepšenie úrodnosti pôdy.

Meníme štruktúru pôdy

Skúsení záhradníci vedia, ako rýchlo zvýšiť úrodnosť pôdy na svojom vlastnom záhradnom pozemku.Prvým pravidlom je rozumná a premyslená poľnohospodárska technológia, najmä pokiaľ ide o pestovanie rastlín na veľkých plochách.Avšak aj v tomto prípade minerálne soli, živiny a stopové prvky postupne z pôdy postupne vymiznú.Súčasne je zloženie soli substrátu významne narušené.Toto je dôležitý signál, že je čas zmeniť štruktúru pôdy.Tento postup sa vykonáva rôznymi spôsobmi a znaky jeho vykonávania závisia od typu pôdy.

Ak máte na záhrade ťažkú ​​hlinitú pôdu, musíte ju riediť pieskom a jemnou penou.Ak musíte pestovať zeleninu a zeleninu v chudobných piesčitých hlinkách, zahrňte doZloženie pôdy je odporúčané hlina a humus.V oboch prípadoch nezabudnite na organickú hmotu, ktorá nasýti akýkoľvek substrát živinami.

Výsev zeleného hnoja

Tí, ktorí chcú rýchlo a účinne obohatiť zloženie pôdy, musíte zobrať “na zbraniach, ktoré zlepšujú pôdu.Sideraty sú jednoročné plodiny, ktoré sa vysádzajú na záhrade, pestujú sa a potom kosia a zakopávajú do zeme.Najčastejšie sa odporúča vysiať takéto bylinky po zbere zemiakov.V tomto prípade, po nástupe zimy, môžete pestovať zelený hnoj a recyklovať ho takým spôsobom, aby ste nasýtili substrát.Použitie týchto výživných bylín je v prvom rade pozoruhodné, pretože ich pomocou môžete doplniť pôdu organickou hmotou a zároveň ju dôkladne premočiť.

Ak je pôda v záhrade skutočne chudá, môžete zasiať trvalý ďatelina.V takom prípade pôdu rozložíte na niekoľko sezón a počas tejto doby tráva nasýti substrát živinami.O tri roky neskôr sa bude musieť záhrada vykopať (orba je užitočná pre pestované rastliny) a potom bezpečne pestovať všetku zeleninu alebo iné pestované rastliny.

Mulčujeme

Ako zlepšiť hlinitú alebo piesočnatú pôdu, musíte to zistiť podrobne.Nie je potrebné uprednostňovať jednu možnosť, ak sa k riešeniu problému dostanete komplexne.Dobrým spôsobom, ako zlepšiť úrodnosť pôdy, je napríklad zavedenie kompostu.Na tento účel vNa jeseň musí byť ošetrená a hnojená pôda pokrytá vrstvou prírodného mulča.

Najlepšou možnosťou sú piliny, slama, kôra, tráva alebo nejaký krycí materiál.​​A uchýliť sa k takémuto postupu je možné nielen na konci vegetačného obdobia, ale aj v jeho plnom prúde. Výhody mulčovania sú mnohé:

  • zabraňuje odparovaniu vlhkosti z pôdy;
  • chráni podzemok rastlín pred prehriatím alebo zamrznutím;
  • umožňuje dosiahnuť optimálnu úroveň kyslosti v substráte;
  • obohacuje Zem;
  • bránia rastu buriny;
  • chráni zeleninu a zeleninu pred zarastaním burinou.

Úrodnosť ílovej alebo piesočnatej pôdy môžete zlepšiť aj mulčovaním.

Pridávame hnojivá

Štruktúra záhradnej pôdy sa dá ľahko diverzifikovať vďaka použitiu hnojív. Zložte ich alebo pridajte alternatívne organické alebo minerálne zlúčeniny. Medzi najobľúbenejšie zmesi organických živín patrí zvýraznenie hnoja. Zahŕňa veľké množstvo stopových prvkov (kobalt, meď, bór, mangán), ako aj mikroorganizmy, ktoré pomáhajú oveľa rýchlejšie rozložiť a stráviť organické látky.

Trus vtákov sa považuje za ešte výživnejší. Z tohto dôvodu sa odporúča jeho použitie v zriedenej forme, pretože obsah užitočných zložiek v ňom je koncentrovaný.

Ak nechávate vtáčie trus nezriedený vodou a inými prostriedkamiformulácie, môžete spôsobiť popálenie v koreňovom systéme vašich zelených.

Starajte sa o rastliny na svojom vlastnom pozemku, použite kvalitné hnojivá a vždy ich striedajte.Ak je to potrebné, použite iné metódy obohatenia pôdy (výsadba zeleného hnoja a orby, mulčovanie) a predĺžite životnosť vašej záhrady.