Keď sa oplatí pridať do pôdy piliny a aké je ich využitie

Piliny pri chate sú počas výstavby vždy bohaté.Vie však každý, že tento organický materiál sa môže úspešne použiť na obohatenie pôdy a zvýšenie výnosov?Ako používať piliny s maximálnym úžitkom a bude sa o nich hovoriť ďalej.

Čo poskytne pilina v pôde

Piliny sú vynikajúcim uvoľňujúcim organickým materiálom, ak sa pridá, pôda sa stáva ľahkou, dokonale umožňuje vzduch a vlhkosť, netvorí kôrky.V ňom sa vyvíja koreňový systém rastlín lepšie, s tým menej problémov s letným obyvateľstvom, pretože uvoľňovanie môže byť oveľa menej bežné.Piliny v pôde samotné sa stávajú hnojivami spolu s inými organickými látkami.To všetko platí iba v prípade, že nepridáte čerstvé piliny, ale zhnité alebo aspoň čiastočne hnilé.

Čerstvé piliny odoberajú dusík zo zeme, a to nie je možné, pretože dusík je pre rastlinu veľmi dôležitý vo všetkých fázach jej života, najmä počasrýchly rast. Preto by sa piliny do záhrady (do záhrady, kvetinové záhony) mali používať iba zhnité, zvyčajne majú tmavohnedú farbu a nie tak tvrdú textúru ako čerstvá. Ak je to takproces nie je možné regulovať, potom ich môžete položiť dokopy a čakať najmenej 10 rokov. Proces rozkladu sa spomaľuje, pretože na vrchu takej haldy, ktorá nedovoľuje prechodu vlhkosti, sa vytvára kôra a vo vnútri nie je žiadna živá organická hmota. Malo by sa to urýchliť zmiešaním pilín s hnojom, napríklad koňom, alebo ich pridaním do kompostu. Ďalšia výzva: vďaka použitiu veľkého množstva pilín je pôda kyslejšia. To desí niektorých záhradkárov a zbytočne potrebujete iba vápno, obnoví to kyslosť.

Piliny ako mulčovací materiál

Je možné mulčovať pilinami všetko, čo rastie v záhrade: zelenina, malinové kríky, jahodové kríky. Ak zakryte pôdu v záhrade vrstvou s hrúbkou 3 cm, vlhkosť v zemi zostane lepšia - budete musieť menej často zalévať. Vďaka tejto mulči buriny prakticky nerastú medzi jahodovými kríkmi, bobule sú vždy čisté, suché, nehrozí im hniloba. Pred použitím sa musí takto pripraviť iba pilina: na nátierku sa nalejú 3 vedrá pilín, zhora sa naleje 200 g močoviny a naleje sa na ňu voda (najmenej 10 litrov). Môžete vytvoriť niekoľko vrstiev tohto druhu, prikryť vrchnú vrstvu filmu a zatlačiť nadol, čím sa vytvorí skleníkový efekt. Po 2 týždňoch môžete na záhradu naliať mulč.

Je rozumné uplatňovať takúto mulčovanie na záhrade od začiatku leta, zachováva vlhkosť a do konca leta sa hladko premieša s hornou vrstvou pôdy, vďaka čomu bude oveľa úrodnejšia a našuchorenejšia. Ak ho položíte na záhradu v druhej polovici leta, pri páde bude mať menší úžitokdaždi, keď sa má nadmerná vlhkosť aktívne odparovať. Príliš silná vrstva mulča nemusí mať čas zmiešať sa s pôdou, potom bude potrebné zem správne uvoľniť a na jeseň sa vykopať - na jar zamrzne vrstva prebytočného mulča a oddiali sa topenie zeme.

Medzi maliny sa naleje hrubá vrstva pilín - najmenej 20 cm, na vrch sa naleje vápno a všetko sa naleje roztokom močoviny (1 šálka močoviny na 1 vedro vody). To všetko sa postupne stáva úžasným hnojivom, pomaly, ale neustále dosahuje korene malín a potreba uvoľňovania zmizne. Tento mulč chráni kríky pred škodcami. Hovorí sa, že s takýmto dresingom malina poskytuje úžasnú úrodu viac ako 10 rokov na jednom mieste. Jahody a zemiaky sa odporúča mulčovať čerstvými pilinami z ihličnatých stromov (pred naliatím ich musíte preliať roztokom močoviny) - vystrašia weevila a zemiaka zemiakového.

Použitie v skleníkoch

V skleníkoch na obohatenie čerstvých pilín dusíkom sa zmiešajú s hnojem koní alebo inými organickými látkami. V tomto prípade by hnoj mal byť čerstvý a zhnitý kôň sa musí zmiešať s hnilobou pilinou. Táto kombinácia spôsobuje, že sa hnoj na jar na jar zahreje viac a rýchlejšie sa prehrieva. Piliny je možné zaviesť do skleníkových postelí na jar aj na jeseň. Zvyšky rastlín (tráva, lístie, zeleninové vrcholy) je vhodné na jeseň položiť na postele a na jar položiť na kone hnoja, posypeme vápnom a tesárskym odpadom. Potom všetkoMusí sa zmiešať s vidlicou a zhora dáme slamu s pôdou, pridáme popol a minerálne hnojivá.Ak nalejete vriacu vodu, táto pôdno-minerálna-organická zmes sa zahrieva rýchlejšie.

Použitie na otvorenom priestranstve

Piliny sa aktívne používajú na vytváranie postelí a na odstránenie nadmernej vlhkosti.

V nížinách okolo zamýšľaného lôžka vykopávajú zákop 30 - 40 cm široký a 20 - 25 cm hlboký. Z nej sa prenesie zem do záhradného lôžka a výkop sa naplní pilinami.Hrany sú teda chránené pred vyschnutím a je usporiadaná suchá cesta.Neskôr piliny perepreyut a premeniť v nádherné hnojivo, ktoré sa mieša s pôdou s všeobecnou kopanie.

Niektorí letní obyvatelia usporiadajú vysoké záhradné postele.Aby ste to dosiahli, vykopajte ryhu so šírkou nie menšou ako 1 m, do nej sa umiestnia zvyšky rastlín, na vrch sa položia piliny s močovinou, potom sa znova nanesie vrstva trávy a lístia a na vrch sa položí vykopaná zemina.Hrany sa nerozpadajú a nestrácajú vlhkosť, sú uzavreté s akýmikoľvek stranami slamy a sódy (korene von), položené filmom.Na takých vysokých posteliach veľa zeleniny a kvetín radi rastie.Piliny zmiešané s konským hnojom sa privádzajú na otvorenú plochu, ale na tento účel nie je možné použiť odpad ihličnatých stromov - prerušujú sa príliš pomaly.

Video „O výhodách a nebezpečenstvách pilín“

Toto video popisuje výhody a riziká spojené s používaním pilín.

Piliny v komposte

Piliny sú najužitočnejšie ako hnojivo, z čohoUkázalo sa, že ide o skvelý kompost.Miešajú sa (1 meter kubický) s konským hnojom (100 kg) a vtáčím trusom (10 kg), posypú vodou, chránia pred chladom a o rok neskôr dostanú vynikajúce hnojivo pre všetky záhradné a záhradné plodiny.Rovnako ako u každého kompostu sa tu pridáva tráva (bez semien), lístie, kuchynský odpad.Hnoj sa môže nahradiť roztokom vtáčieho trusu, mulleínu alebo močoviny.

Ak k tomuto kompostu pridáte pôdu a dážďovky, pôjde rýchlejšie.Hotový humus, mäkký a tmavý, je úplne na rozdiel od toho, ktorý bol položený najprv na kompostovej hromade, skôr sa podobá drobivej mastnej pôde, takže sa dostáva do pôdy.Ak teda po stavbe alebo stolárstve stále máte malý odpad, neponáhľajte sa ich zbaviť - lepšie usporiadajte hromadu kompostu.Počas kultivácie je pôda nevyhnutne vyčerpaná, takže sú vždy potrebné dobré hnojivá.

Video „Všetko, čo potrebujete vedieť o mulčovaní pôdy“

Video inštrukcia o mulčovaní pôdy a druhoch mulčovania.