Opis Paniculate hydrangea Sandy Frize a nuansy jeho kultivácie

Už viac ako desať rokov priťahujú pozornosť okrasné kvetinové kríky.Počas tejto doby sa pôvodcom podarilo priniesť veľa odrôd a druhov.Hortense Sunday Frize sa objavila len nedávno, ale veľmi rýchlo získala lásku záhradníkov.Prečítajte si viac o poľnohospodárskej technológii kultivácie kultúry v našom článku.
Obsah
 1. História odrody
 2. Popis hortenzie Sanday Fries
 3. Klady a zápory odrody
 4. Video „Popis nedeľných hranoliek odrody Hydrangea“
 5. Pravidlá starostlivosti.a pestovanie Sanday Fraise
 6. Výber miesta pre výsadbu a podmienky údržby
 7. Polievanie a kŕmenie
 8. Uvoľnenie a mulčovanie
 9. Orezávanie
 10. Rozmnožovanie rastlín
 11. Príprava rastliny na zimu
 12. Choroby a škodcovia odrody
 13. Použitie v krajinnej architektúre
 14. História odrody

  Prvý pleseň hydrangea Sanday Fraise (Hydrangea paniculata Sundae Fraise)) bola predstavená svetu v roku 2010.Jej autorstvo patrí francúzskej spoločnosti SAPHO, konkrétne jej pôvodcovi Jean Renault.Základom pre vytvorenie kompaktného hybridu pripomínajúceho jahodovú zmrzlinu v kvetenstvo bola odroda Vanilla Fraise (Hydrangea paniculata Vanille Fraise).Za neúplnú dekádu svojej existencie sa kultivarovi podarilo získať čestné druhé miesto v prestížnom Plantáriu (Holandsko).

  Hortensia Sanday Fraiz (Hydrangeapaniculata Sundae Fraise)

  Opis hortenzie Sanday Fraise

  Ak porovnáte botanický opis viacročného kvitnúceho hybridu s matkou Vanilla Fraze, môžete vidieť určité rozdiely.Sundae Fraise má symetrickejší vzhľad a kompaktnú rovnomernú korunu.Vzpriamené výhonky tvoria husté husté kríky s rozmermi 1 x 1 m. Pobočky sú husto listnaté, pokryté hnedo-hnedou kôrou.Listové doštičky sú tmavé smaragdy, 10-12 cm dlhé, vajcovitého tvaru, so špičatými špičkami a mierne zubatými okrajmi.Povrch má zamatovú textúru pokrytú malú hromadu, má zreteľné žily.

  Hydrangea kvitne hojne, trvá dlho od začiatku leta do prvého mrazu.Kvetenstvo v tvare plátkov, asi 30 cm veľké, pozostáva z mnohých malých kvetov s priemerom 20 - 25 mm. Po celú sezónu sa farba piesku Sanday Frise mení od krémovej bielej po ružovú a svetlú karmínovú.Súčasne intenzita zafarbenia závisí od úrovne pH pôdy - na kyslej pôde je odtieň sýtejší.

  Farba kvetov sa mení od krémovej bielej po ružovú a svetlú karmínovú

  Klady a zápory odrody

  Rovnako ako väčšina hybridov má Sundae Fraise svoje silné a slabé stránky.

  ​​
  Výhody kultivaru:
  • vysoké dekoratívne vlastnosti;
  • nepretržité kvitnutie 4-5 mesiacov;
  • dobrá tolerancia voči zvýšenému znečisteniu plynu;
  • schopnosť rásť v tienistých oblastiach.
  Nevýhody odrody:
  • nízka prahová odolnosť v zime;
  • zlá tolerancia období sucha;
  • potreba regulovať úroveň kyslosti pôdy.

  Video „Popis hortenzie odrody hortenzie Variety“

  V tomto videu rozprávajú odborníci o výhodách záhradnej kultúry.

  Pravidlá starostlivosti a pestovania piesočnatej kukurice

  Hydrangea Sundae Fraise sa nedá nazvať vrtošivou kultúrou, stále si však vyžaduje osobitnú pozornosť.Aby sa rastlina po výsadbe rýchlo prispôsobila a aby sa v budúcnosti cítila dobre, odporúčame vám dodržiavať jednoduché agrotechnické pravidlá.

  Výber miesta pre výsadbu a udržiavanie podmienok

  ,Miesto by malo byť bezvetrie, chránené pred prievanom.Najlepšie zo všetkého bude hortenzia pozdĺž plotov alebo stien, ďaleko od rastlín so silným koreňovým systémom.Hybrid dobre rastie na vlhkých výživných pôdach.Pôda by mala byť hlinitá, odvodnená so zvýšeným pH.

  Vykládka sa vykonáva koncom jari alebo začiatkom jesene.Miesto je pripravené vopred, vykopané trávnikom, humusom, rašelinou a pridaním kostnej múčky, vrchného dresingu potašového fosforu, močoviny.Sadenice si vyberajú nie mladších ako päť rokov, s dobre vyvinutým koreňovým systémom.Počas pristátia sa pozoruje tento algoritmus:

 • jeden mesiac pred zákrokom, vykopaťpristávacie otvory s rozmermi 50 x 60 cm v intervale 1, 5, -2, 5 m od seba;
 • 24 hodín pred výsadbou sa do nich naleje 20 litrov vody;
 • čiastočne vyplnili fosíliu zemou, čím sa vytvoril malý kopec;
 • 78) umiestniť sadenice a jemne narovnať koreň; 79. prikryte zvyškami pôdnej zmesi a koreňový golier nechajte na rovnakej úrovni ako povrch; 80) tvoria kružnicu blízko stonky, kde sa nalievajú dve vedrá s vodou;
 • rozložte vrstvu mulča hrubú asi 10 cm.
Sadenice odrôd sa nakupujú v záhradných škôlkach

Polievanie a hnojenie

Sandy Fraze, ktorý miluje vlhkosť, potrebuje pravidelné zalievanie. Netoleruje sušenie z pôdy, a preto sa do každého kríka naleje denne pol vedra chránenej mäkkej vody. Počas suchého obdobia sa pozorne sleduje, či je pôda okolo rastliny s polomerom 1,5 - 2 m neustále hydratovaná.

Hnojiť kultivar dvakrát mesačne, pričom organická hmota sa strieda s minerálmi. Hybrid je vhodný pre vtáčie trus, kravský trus, zlúčeniny potaše a fosforu, ako aj špeciálne komplexy pre hortenzie.

Uvoľnenie a mulčovanie

Aby sa pomohlo Zemi udržať potrebnú vlhkosť pre rastlinu, pôda okolo kríka sa ihneď po výsadbe posype pilinami alebo rašelinou. Pretože koreňový systém hortenzie je blízko k povrchu, všetky manipulácie s oblasťou kruhu kmeňa by sa mali robiť veľmi opatrne. Pôda sa uvoľňuje mesačne, nie príliš hlboko, súčasne odstraňujú klíčiace buriny.

Orezávanie

Hlavnou výhodou nedeľnej hortenzie hortenzie je nezávislá tvorba koruny. Hygienické prerezávanie by sa však malo vykonávať dvakrát ročne od veku 3 - 4 rokov:

 • odstraňovať suché konáre skoro na jar, ako aj zamrznuté oblasti;
 • pred prezimovaním prerezané prerezané kvetenstvo.

Niekedy v polovici apríla uskutočnia omladzujúci postup, odrežú všetky výhonky pod základňou a ponechajú iba niekoľko silných mladých vetiev, ktoré rozrezajú na tri štvrtiny.

Aby sa hojne kvitnúce Sundae Fraise nerozbilo pod váhou veľkých kvetov, zakladajú podpery na podporu vetiev vedľa kríkov.
Rada autorov
Schéma orezávania hortenzie hydrangea

Rozmnožovanie rastlín

Rovnako ako všetky trvalé kríky sa hniezdica panikulátu šíri niekoľkými metódami:

 1. Rezanie. Zásoba na výsadbový materiál v polovici leta, odrezávanie výhonkov po 15 cm s 6-8 listami. Po spracovaní dolného rezu roztokom "Kornevina" sa tieto usadia v nádobách naplnených pôdnou zmesou rašeliny a piesku. Substrát mierne navlhčený a na vrchu pokrytý sklenenými nádobami. Pred objavením sa nových listov sú odrezky pravidelne vetrané.
 2. Váhy. V septembri sa mladý rast starostlivo vyberie z kríkov darcov, ktorý sa potom vysadí do samostatného kvetináča. O rok neskôr, keď sadenice trochu vyrastú, sa presadí na trvalé miesto.
 3. Vrstvenie. Na jar je od dospelých ker oddelenémladý výhonok, ktorý je položený vodorovne do zeme a zanecháva malý hrot.Po vytvorení vlastného koreňového systému sa oddelí od materskej rastliny a vysadí sa.
 4. Rozdelením kríka.Pred začiatkom vegetačného obdobia sa hortenzia opatrne vykopá, snaží sa nepoškodiť, rozdeliť podzemok a potom „deti“ umiestniť do samostatných otvorov.
Rozmnožovanie odrezkami
Rozmnožovanie vrstvením
Rozmnožovanie vydelením kríky

)

Príprava rastliny na zimu

Sandy Frize nemá rada drsné zimy a je schopná vydržať mrazy nie nižšie ako -18 ° C.Keď prvé trvalé mrazy hydrangea vyžaduje povinné prístrešie.Prípravy začínajú po páde listov, prerezané vyblednuté kvety.Pôda okolo kultivátora je posypaná pilinami alebo smrekovými konármi, výhonky sú položené horizontálne a suché listy sa hádzajú na vrch.Potom je krík pokrytý pradenom a v zime hádzajú sneh.

Choroby a škodcovia odrody

V dôsledku nepresností v starostlivosti môžu byť tieto choroby postihnuté hortenzie Sundae Fraise:

 • chlóróza - zbaviť sapri ochoreniach sa na korene aplikujú doplnky obsahujúce železo a zelená časť sa postrieka dusičnanom draselným;
 • múčnatka - na boj proti nej je potrebné použiť síran meďnatý alebo fungicíd Fundazol;
 • sivá pleseň - včasná infekcia pomáha vyrovnať sa s touto infekciouzavlažovanie s „Fitosporin“ alebo „Fundazim“;
 • kruhové miesto - chorá rastlina sa nedá vyliečiť, a preto je vykorenená a spálená.
Falošná morská rosa je jednou z chorôb odrody

Hmyzí škodcovia niekedy žijú na hortenzii:

 • vošky;
 • roztoče pavúkov;
 • letáky;
 • Bronz.

Liečba insekticídmi pomôže zbaviť sa malých parazitov (napríklad Aktara alebo Aktellik).

Použitie v krajinnom dizajne

Vysoko dekoratívna piesočnatá fríza vyzerá rovnako dobre ako v jednej, tak v skupine.Luxusné kompaktné kríky často rozoznávajú uličky, chodníky, obrubníky.Sú vyrobené zo živých plotov alebo zdobia vstupy.Vynikajúcim riešením je použitie hortenzie hľuzovitej v zmesi s inými rastlinami.

Najlepšie zo všetkého je, že Sundae Fraise vyzerá popri ihličnatých plodinách a podlhovastých trvalých kríkoch.

Sanday Fraiz vyzerá dobre na jednom pristátí

Komentáre k hortenzii Sandy Fries

„Mám ružovú hortenziu s prístupom do domu.Sadenice nadobudli už dávno, keď sa dozvedeli o tejto odrode.Odvtedy sa krík každé leto až do neskorej jesene poteší kvetom.A čo je najdôležitejšie - je to neuveriteľne krásny farbiaci chameleón, ktorý sa neustále mení."

Oksana, 42 rokov, Soči

" Som v záhradníckom priemysle nováčik, a preto nakupujem Sandy Fraise.veľmistrach, že som jej nemohol náležite poskytnúť starostlivosť.Sadzba však začala výborne a prezimovala prvú zimu aj bez problémov.Preto sa nespoliehajte na zlé recenzie, Sundae Fraise je úplne bezmocná rastlina a nevyžaduje zložitú starostlivosť.»

Eugene, 30 rokov, Oryol

Hydrangea, tak podobná svojimi kvetenstvo jahodovej zmrzliny, ozdobí akýkoľvek záhradný pozemok.Pri správnom prístupe ďakuje za bohaté kvitnutie a rozširuje krásu záhrady až do neskorej jesene.