Hydrangea Bobo trpaslíkov v záhrade: pravidlá výsadby a starostlivosti

Miniatúrna hydrangea Bobo, ktorá nedávno videla svet relatívne nedávno, sa stala obľúbenou európskou záhradkárkou. Kompaktný, kvitnúce kvitnúce ker, ktorý dokáže transformovať akúkoľvek oblasť, čím mu dodáva osobitnú eleganciu. O agrotechnológii pestovania a pravidlách starostlivosti o plodinu si prečítajte náš článok.

Bobo hydrangea história

Okrasný ker Hydrangea paniculata Bobo bol chovaný belgickými pôvodcami asi pred desiatimi rokmi. V roku 2011 kultivar luxusnej série získal prestížne ocenenie a titul „Najlepší stupeň“ na medzinárodnej kvetinovej výstave Florall (Gent, Belgicko). Po takom ohromujúcom úspechu si hybrid rýchlo získal popularitu medzi záhradníkmi v celej Európe. Kvôli zvýšenej zimnej mrazivosti sa rastlina pestuje aj na severe Ruska.

Miniatúrne odrody panikulátu hortenzie Bobo

Opis a fotografia hortenzie bobule Bobo

.

Dwarf Hydrangea paniculata Bobo patrí medzi opadavé plodinyrodina Hortensia. Výška dospelej rastliny je 0,6 - 0,7 m. Kultúra tvorí kompaktný krík v tvare gule široká asi pol metra. Podľa botanického opisu sa pomaly rastúci hybrid vyznačuje ročným rastom 8 - 10 cm.

Výhonky Bobo hydrangea sú vzpriamené, pokryté burgundskou kôrou, husto listnaté. Vzhľadom na pevnosť stoniek sa počas kvitnutia nerozbijú a zachovávajú si správny tvar puzdra. Listové listy sú oválne, smaragdovo zelené, s jemne zubatými okrajmi a zreteľne viditeľnými žilami.

Počas nepretržitého kvitnutia, ktoré trvá od júla do októbra, kultivar vyhodí veľké kvetenstvo v tvare kužeľa.Skladajú sa z mnohých malých kvetov chameleónovej farby - na začiatku kvitnutia pistáciovej farebnej schémy sa potom zmení na bielu, bližšie k jeseni získa jemný ružovkastý odtieň a do konca septembra sa rozjasní na krémovo-pastelové.

Kvetenstvo odrody je veľké, kužeľovitého tvaru

Výhody a nevýhody odrody

Hortensia paniculata Bobo vedome získala titul „Najlepší stupeň“.

Medzi jej silné stránky patrí:
 • zvýšená zimná mrazuvzdornosť (až do -25 ° C);
 • dobrá odolnosť proti chorobám;
 • 54) dlhé a bohaté kvitnutie;
 • možnosť pestovania vo forme kultúry miestností;
 • vysoké dekoratívne vlastnosti.
Hybrid však má nedostatky:
  61) potreba neustále monitorovať kyslosť pôdy; 62. prísne dodržiavanie systémov zavlažovania;
 • zraniteľnosť koreňového systému v dôsledku blízkosti povrchu.

Video „Popis hortenzie Bobo“

Toto video ukazuje, ako vyzerá okrasná záhradná kultúra.

Pestovanie zo semien

Táto metóda sa používa, keď je potrebné získať veľkú dávku mladých zásob na dekoráciu záhradného pozemku. Pestovanie hortenzie týmto spôsobom je jednoduché, stačí dodržiavať základné agrotechnické pravidlá.

Výber umiestnenia

Hydrangea paniculata Bobo sa cíti dobre v oblastiach so stredným odtieňom. Hybrid nemá rád priame slnečné žiarenie, pretože môže spôsobiť popáleniny vo vzdušných častiach rastliny. Vyhnite sa aj severným vetrom a prievanom. Pretože kultivar netoleruje sušenie z pôdy, neodporúča sa pestovať ho na vyvýšeniach. Miesto by si malo dobre udržať vlhkosť, ale nemalo by byť vystavené stagnácii vody.

Príprava pôdy

Kultivátor Bobo sa pestuje iba na výživných dobre odvodnených pôdach. Kyslosť je povolená neutrálna a zvýšená.

Čím je pôda kyslejšia, tým jasnejšia je farba kvetov.

Kategoricky nie je vhodný pre kultivárne alkalické prostredie. Ak hladina pH dramaticky poklesne, existuje riziko, že rastlina zomrie. Optimálnym substrátom na výsadbu hniezdnej hydrangie bude zmes rašeliny, humusu, piesku a záhradnej pôdy, pričom sa budú brať v rovnakých pomeroch.

Výber a príprava osiva

Získať pôvodný hybrid so všetkými odrodamiznámky, musíte použiť iba kvalitné semeno. Malo by byť čerstvé a zbierať najneskôr pred rokom. Príprava na vykládku sa začína vo februári až marci a pozostáva z niekoľkých etáp:

  83) semená sa vysievajú v nádobách naplnených rašelinou a pieskom;
 • navlhčite povrch rozprašovacou fľašou a potom prikryte plastovým obalom;
 • 85. až do objavenia sa prvých výhonkov sa sadivový materiál udržuje pri teplote nie nižšej ako +20 ° C, občas vetraných;
 • po objavení sa druhého úplného letáka sa vykoná zber, opätovná výsadba sadeníc do nových nádob;
 • v druhej dekáde mája sa pestované sadenice vysádzajú do samostatných kvetináčov.
Algoritmus na pestovanie hortenzie zo semien

Algoritmus výsadby

Hydrangea pred výsadbou na mieste rastie v kvetináčoch 2-3 roky. Keď sú mladí ľudia pripravení na transplantáciu, sú presúvaní na trvalé miesto podľa osobitného algoritmu:

 • kopanie výsadbových otvorov s rozmermi 60 x 40 cm s odstupom najmenej pol metra od seba;
 • na dno položte drenážnu vrstvu z expandovaného ílu alebo zlomených tehál;
 • čiastočne vyplňte otvor predtým pripraveným substrátom;
 • umiestniť sadenice, jemne narovnať korene a umiestniť koreňový golier do jednej roviny s povrchom;
 • zakryte zvyškami pôdnej zmesi a potom vytvorte kruh blízky stonke;
 • nalial vedro vody pod puzdro;
 • piliny alebo rašelina na mulčovanie.
Pred výsadbou na hniezdisku 2-3 rokypestovanie v kvetináčoch

Pravidlá starostlivosti o hortenziu Bobo

Dodržiavanie vzorcov zavlažovania je povinné pre normálny rast kultivaru. Na jar a na jeseň sú zvlhčené týždenne a pod každý krík nalievajú 10 litrov oddelenej vody. Počas extrémneho tepla alebo sucha sa frekvencia zdvojnásobí. Po každom postupe sa pôda jemne uvoľní a vyklíčená burina sa tiež odstráni.

Kŕmte hybrid počas celej sezóny:

 • používanie organických látok skoro na jar;
 • počas pučania a kvitnutia sa zavádzajú zlúčeniny potaš-fosfor;
 • pred zimou hnojenou superfosfátom.

Každú jar na prerezávanie výdavkov na hortenziu. Pred pohybom šťavy sa odstránia mrazené, suché alebo zlomené vetvy a odrežú sa aj nesprávne rastúce vetvy. Zostávajúce jednoročné výhonky sa skrátia na piaty púčik. Na jeseň sa vysekávajú sušené kvetenstvo, ktoré s nimi zachytáva prvé dve oči.

Metódy orezávania okrasných kríkov
Napriek odolnosti proti mrazu je lepšie pokryť odrodu Bobo na zimu. Platí to najmä pre mladé kríky mladšie ako tri roky.
Rada autora

Prípravy na chladné obdobie sa začínajú ukončením zavlažovania a zavedením posledného kŕmenia. Pôda okolo je lemovaná mulčovou vrstvou s obsahom pilín alebo rašeliny, ktorá je hrubá 10 cm, a na kríky sa vrhá suché lístie. Ďalej roztiahnite smrekové konáre a potom potiahnuté polyetylénom.

Časté chorobya škodcovia

Bobo málokedy trpí vysokou imunitou proti infekciám.Zvyčajne vznikajú problémy v dôsledku nesprávnej starostlivosti.Takže s nedostatkom železa v pôde môže kultivar získať chlorózu.Víťazstvo tejto choroby pomôže pri výrobe liekov obsahujúcich železo.

Hybridná pleseň je niekedy ovplyvnená aj hybridom.Výskyt žltých škvŕn na zelenej časti rastliny naznačuje nadmerne navlhčené prostredie.Pri prvých príznakoch choroby sa krík postrieka roztokom fungicídu, napríklad Fundazolu.

Vošky alebo roztoče často žijú na hortenzii.Môžete sa ich zbaviť pomocou insekticídov (napríklad Aktara alebo Actellic).Slimáky alebo slimáky sa však lepšie zbierajú mechanicky (ruky).

Použitie hortenzie Bobo v krajinnej architektúre

Miniatúrny kultivar deluxe sérií sa môže používať rôznymi spôsobmi:

 • na pestovanie živých plotov;
 • usporiadať cesty alebo vchody;
 • uskutočňujú obrubníky;
 • doplnkové mixéry;
 • vytvárajú mobilné vázy;
 • pridať do aranžovania kvetov.

Najlepšie zo všetkého je, že hybrid Bobo sa kombinuje s floxami bielo-ružovej palety alebo iných hortenzií.Tiež kvitnúce okrasné kríky budú dobrými susedmi pre hybrid.

Mixborder zmiešaného typu
Kvetinové záhony
Kompozitná výsadba
Pohotovostné pristátie

Recenzie od Gardenera

„O odrode Bobo som sa dozvedel z recenzií z internetu, keď som sa rozhodol, ako vyzdobiť príjazdovú cestu. Sadenice kúpil v škôlke a zasadil prísne podľa pravidiel. Hortenzia urobila dobre, šťastná s hojným kvitnutím, a tiež toleruje zimu. „

Olga, 35, Soči

„Ako záhradný architekt často radí klientom, aby si vzali Boba na terénne úpravy. Z vlastnej skúsenosti som sa dozvedel, že potrebuje minimálnu starostlivosť a nestráca svoje ozdobné vlastnosti. „

Anastasia, 42, Magnitogorsk

Napriek miniatúre sa hydrangea Bobo môže stať ozdobou akejkoľvek záhrady. V súlade s pravidlami poľnohospodárskej technológie bude tento okrasný ker potešiť svieži kvet do polovice jesene.