Aké je nebezpečenstvo Hogweed Sosnowski: ako sa zbaviť jedovatých rastlín v oblasti

Existuje veľa jedovatých rastlín, ktoré sú pre človeka nebezpečné. Jedným z nich je bravčový Sosnowski (lat. Heracleum Sosnowskyi). Z tohto článku sa dozviete o stupni nebezpečenstva tejto rastliny ao tom, ako ju zničiť.

Druhy Rokfortu a ako ich rozlíšiť

Rokfort má niekoľko druhov, z ktorých nie všetky sú rovnako nebezpečné pre ľudské zdravie.

Bezpečné odrody

Neškodnou odrodou tejto rastliny je sibírsky hogweed. Jeho hlavné odlišnosti od bravčového Sosnowského je, že nepredstavuje nebezpečenstvo pre ľudí, nespôsobuje popáleniny a otravu. Má menšie kvety so žltkastým odtieňom. Napriek svojmu názvu je tento druh rozšírený v celej Európe a nielen na Sibíri.

Sibírsky bradavica je neškodná kultúra

Napriek nebezpečným „príbuzným“ má sibírska odroda užitočné vlastnosti. Z opisu kultúry vyplýva, že sa používa nielen pri varení, ale ajtiež v tradičnej medicíne.

Okrem tohto druhu je známy aj iný - prasaca disekovaná.Nepredstavuje také nebezpečenstvo ako „hrdina“ nášho dnešného článku.

Jedovatý hogweed Sosnovsky

Hogweed Sosnovsky rastie v Rusku, na Ukrajine, v Bielorusku av niektorých európskych krajinách.Veľmi často dorastá do veľkých rozmerov - stonka niekoľkých metrov, zdobená snehovo bielymi kvetmi.Na internete nájdete fotografie ľudí na pozadí týchto obrovských rastlín spolu s nadšenými komentármi.

Sosnovskí prasa obyčajná často rastie do obrovskej veľkosti

Samotná rastlina prišla na naše územie z Kaukazu, kde ju vo svojej dobe objavili sovietski vedci.Jeho vzhľad (obrovský stonok, rozrezaný zväzok dáždnikov s kvetmi) sľúbil vyriešiť problémy s kŕmením hospodárskych zvierat, ale vedci sa čoskoro stretli s nebezpečenstvom, ktoré predstavuje rastlina.V čase, keď bolo rozhodnuté opustiť využívanie tejto elektrárne, sa jej však už podarilo „obsadiť“ obrovské územie.

V súčasnosti sa situácia ešte zhoršuje, keďže táto nebezpečná bylina neustále rastie.

Sosnovsky Hogweed je nebezpečná jedovatá rastlina, ktorá každoročne spôsobuje tisíce zranení a zničené záhradné a okrasné plodiny.

Video „Ako poraziť svätojánsky Sosnovsky“

Toto video hovorí o tom, ako sa vysporiadať s trávou buriny na pozemku.

Biologické vlastnosti

Teraz podrobnejšie rozoberieme, aké nebezpečenstvo je pre Hogweed Sosnovsky.

Potlačenie iných rastlín

Rastlina má negatívny vplyv na okrasné a zeleninové plodiny, pretože produkuje veľké množstvo semien, ktoré potláčajú iné rastliny.Napríklad uvádzame čísla: v období kvitnutia a rozmnožovania jedna rastlina produkuje v priemere 20 až 35 tisíc semien.Tieto semená sa rozptýlia po okolí a zasejú pôdu.

Vzhľadom na obrovské množstvo semien v pôde iné rastliny jednoducho nemajú miesto na klíčenie, najmä ak sú z hľadiska prírodných podmienok selektívnejšie ako hogweed.Z tohto dôvodu jedovatá rastlina zaberá veľké plochy, jednoducho nedáva iným rastlinám a rastlinám rast.

Fototoxické pôsobenie

Situácia je však s účinkom rastliny na ľudí oveľa závažnejšia.Hogweed je veľmi toxický a pri krátkodobom kontakte s ním sa na ľudskom tele objavujú nebezpečné popáleniny.

Chémia popálenín z Sosnovsky Hogweed

Faktom je, že rastlinná šťava obsahuje nebezpečný prvok zo skupiny furanokumarínov.Zostane neaktívny, kým naň nebude pôsobiť ultrafialové svetlo.Akonáhle vyjde slnko, tie časti tela, v ktorých zostane miazga rastliny, sú pokryté nebezpečnými popáleninami prvého stupňa.

Osobitné nebezpečenstvo pre svätojánsky chmeľ Sosnovsky je, že popáleniny sa objavujú iba pod vplyvom slnečného žiarenia bezprostredne pokontakt s rastlinou človek nepociťuje nepohodlie.

Okrem popálenín sa na tele vytvorili pľuzgiere, ktoré sú vyplnené bezfarebnou tekutinou.Sú veľmi bolestivé a dlho sa liečia.Môžu sa objaviť, aj keď sa miazga rastliny dostane na telo prostredníctvom oblečenia.

Jednotlivé popáleniny nie sú také hrozné, pretože v najhoršom prípade bude musieť niekto ísť do nemocnice, ale všetko sa dá vyliečiť.Ak by však bolo postihnutých asi 80% oblasti tela, výsledok by mohol byť fatálny.

Osoba môže stratiť zrak, ak sa mu do očí dostane šťava z jogurtov.Ohrozené sú deti a staršie osoby, ktorých telo je oveľa menej odolné voči toxickej šťave tejto rastliny.

Alergické účinky

Peľ Hogerbug, ktorá môže byť jedom pre alergie, nie je o nič menej nebezpečná.Ak peľ vdýchnete, výrazne to poškodí dýchací systém, dokonca aj smrť.Kvôli toxickým prvkom začína opuch hrtanu a po určitom čase dôjde k zaduseniu.Najlepšie je okamžite kontaktovať lekára, ktorý vám povie, čo máte robiť.

Prvá pomoc pri kontakte s rastlinou

Ničenie buriny

Po všetkých týchto hrozných príbehoch ste sa asi čudovali, akorovnaký boj s týmto morom.Zvyčajne sa ponúka kosenie trávy, a to by sa malo robiť niekoľkokrát počas letného obdobia, keď rastie kačica.Zvážime však všetky alternatívne techniky, ktoré môžete vyskúšať.

Mechanické metódy

Totokategória sa považuje za najúčinnejšiu, ale aj energeticky najnáročnejšiu.

Vykopávanie koreňov

S príchodom jari je potrebné vykoreniť a vykopat všetky korene rastliny, ktoré zostali na vašom pozemku.Takáto metóda sa považuje za jednu z najúčinnejších, pretože vo väčšine prípadov bráni ďalšiemu rozvoju jedovatej buriny na pozemku.

Prerezávajúce dáždniky

Ďalší účinný prostriedok proti tomuto zelenému jedu.Tu však musíte vziať do úvahy jednu nuanciu: postup sa môže vykonávať iba do dozrievania semien.Inak jednoducho zrušíte všetko úsilie, pretože semená spadnú a budú zasadené do zeme.

Orat a burina

Táto metóda bude spásou pre tých, ktorí vyrastali na pozemku z hogweedu.Na jar orte pôdu, na ktorej rastie tráva, a potom ručne odstráňte všetky korene a stonky.Ak po niekoľkých týždňoch začnú výhonky opäť rásť, postup zopakujte.

Boj proti Sosnowského kabaretu je možný iba na jar.Jesenné oranie nebude fungovať, pretože semená stále padajú do zeme.
Rada autora

Čierny film

Na jar počkajte, kým sa objavia prvé klíčky buriny, zakryte ho čiernym filmom a zafixujte.okraje.Tým sa obmedzí prístup slnka k tráve a vytvorí sa aj skleníkový efekt.V dôsledku toho burina jednoducho zomrie.S príchodom jari môžete film odstrániť a vykopať web.

Horiaci sveter

Túto metódu nemožno použiť, hoci sa zdá byť účinná.Pravda je takáNa vykonanie postupu je potrebné rastliny vyhodiť horľavou látkou a zapáliť. Ak sa operácia vykonáva neopatrne, môže to mať obrovské následky. V horúcom počasí sa riziko požiaru výrazne zvyšuje.

Použitie remediatorov

Navrhujú tiež vysadiť túto lokalitu inými rýchlo rastúcimi rastlinami, aby sa zabránilo rastu Rokúna. Ako také rastliny ponúkajú pestovanie obilnín alebo strukovín. Napríklad oheň, koza a galega sa dokonale zmestia.

Úplné vypustenie
Demontáž dáždnikov
Burnout

Chemické metódy

Takéto metódy sú oveľa menej účinné a poškodzujú životné prostredie. Používajte ich alebo nie - rozhodnite sa sami.

Herbicídy

Používajú sa pred kvitnutím, postriekaním stonkami, listami, dáždnikmi a výhonkami rastlín s roztokmi prípravkov Roundup alebo Tornado. Pretože rastlina je veľmi húževnatá, ošetrenie sa uskutočňuje pomocou dvojitej koncentrácie činidla. Nezabudnite na ochranný odev. Pamätajte tiež, že liek by sa nemal dostať na iné rastliny.

Herbicídy pomôžu zbaviť sa buriny

Očkovanie

Očkovanie sa vykonáva, ak sa v oblasti nachádza iba niekoľko rastlín. Špeciálne prípravky sa vstrekujú do kmeňa (napríklad „arboricíd“) alebo do kvapaliny z batérie. Za týmto účelom sa zhromažďujú v injekčnej striekačke a jemne vstrekujú do rastliny.

Herbicídy obsahujúce glyfosát

Tietolieky sa používajú na boj proti jednotlivým rastlinám, aby sa zabránilo negatívnemu účinku na rastliny v okolí. Ak to chcete urobiť, pomocou štetca s roztokom zakryte najmenej 80% Hogweed.

Teraz viete, koľko nebezpečenstiev je v Sosnovskiji. Preto pri odchode do prírody pozorne sledujte, ktoré rastliny vás obklopujú, aby ste predišli nepríjemným následkom. Ak burina rastie na vašom webe, vyberte jednu z navrhovaných metód na jej odstránenie.