Z improvizovaných prostriedkov vyrábame vertikálne kvetinové záhony vlastnými rukami.

V súčasnosti oceňujú vertikálne kvetinové záhony majitelia malých prímestských oblastí, v ktorých sa započítava každý meter voľného priestoru.Takýto inovatívny pohľad na organizáciu záhradníctva vám umožňuje vytvoriť skutočný zelený roh vlastnými rukami na miestach, kde, ako sa zdá, môžete umiestniť iba stredne veľký kvetináč.

Znaky zvislých štruktúr

Zvislé kvetinové záhony sú objemové štruktúry pretiahnuté nahor a vysadené rôznou vegetáciou.Okrem rôznych foriem obvyklých postelí sú to oblúky, obrazovky alebo topiarnye štruktúry.Tieto kvetinové záhony, ktoré zaberajú veľmi málo miesta, sa stávajú jasným akcentujúcim prvkom krajinnej výzdoby lokality, čo vám umožňuje zakrývať aj nie príliš pekne vyzerajúci plot alebo prázdnu stenu.

Takýto zvislý zázrak nie je ťažké robiť s vašimi vlastnými rukami, pretože nevynakladá príliš veľa úsilia a trochu fantázie.Súčasne je často zvyčajné ich konštruovať z rôznych improvizovaných prostriedkov: plastových fliaš alebo rúrok, opotrebovaných pneumatík automobilu, geotextílií, tehál, drevených debien atď. Vytvorenie takéhoto prvku dekorácie,mali by ste venovať pozornosť tieňovaniu pozadia. Najlepším riešením by v tomto prípade bol živý plot alebo smaragdový trávnik.

Výhodou takýchto vertikálnych štruktúr je kompaktnosť a rozmanitosť tvarov, ktoré im umožňujú ich použitie v krajinných oblastiach obmedzených na plochu. Líšia sa jednoduchosťou usporiadania a jednoduchosťou starostlivosti o vysadenú vegetáciu. Izolácia od pôdy v lokalite zabraňuje prístupu k mnohým škodcom výsadbou. Keď uvažujete o tom, ako na svojom pozemku vytvoriť vertikálny kvetinový záhon, musíte starostlivo pristupovať k výberu rastlín, ktoré sa majú vysadiť, pretože v tomto prípade budú mať k dispozícii obmedzené množstvo pôdy, a teda aj živiny pre vývoj a rast. Ideálnou možnosťou pre takéto postele bude pristátie petúnie, Gubastika alebo nechtíka lekárskeho. Vyrastajú a vytvárajú svetlý krásny koberec.

Petúnie je obzvlášť obľúbená pre tieto kvetinové záhony, pretože pre svoju nenáročnosť má jemnú arómu a veľkú škálu farieb a odrôd, čo každému záhradníkovi umožňuje vytvoriť kompozíciu podľa vlastnej chuti. Starostlivosť o Petúnie je pomerne jednoduchá a rastlina je dostatočne odolná voči suchu, aby sa nebála denného tepla. Netoleruje iba stojatú vodu. V tomto prípade bude Petúnia potešením oko od začiatku leta a dokonca aj pred začiatkom chladného počasia.

Vertikálne záhony však majú aj niekoľko nevýhod. Medzi tie hlavné patrí malé množstvo pôdyrastliny, ktoré si vyžadujú časté kŕmenie a pravidelné zalievanie.Situáciu môžete napraviť inštaláciou zavlažovacieho systému na kvapkanie alebo pridaním hydrogélu do pôdy.Takéto stavby tiež v zime zamrznú, takže sa bude musieť zohriať, demontovať a premiestniť do teplej miestnosti s nástupom chladného počasia, alebo sa budú vysádzať v jednoročných rastlín odolných voči chladu.

Video „Ako si sami vyrobiť posteľ pre petúnie“

Video inštrukcia s podrobným akčným plánom na vytvorenie vertikálneho kvetinového záhonu.

Vytvorenie vertikálneho kvetinového záhonu

Vertikálnu štruktúru si môžete vytvoriť vlastnými rukami na úpravu terénu zakúpením špeciálnych vopred pripravených kontajnerov alebo zámkových kvetináčov vo veľkom záhradnom centre, alebopomocou rôznych dostupných nástrojov.Pri ktorejkoľvek z vybraných možností musíte do nich vyplniť pôdu bohatú na živiny a rastliny nenáročné na rastliny.Vynikajúcou možnosťou by bola voľba rozsiahlej vegetácie s dlhými riasami.Napríklad pre veľké nádrže zostavené do pyramídy budú mať nádherné účinky druhy petúnie „Rambler“ alebo „Opera“.

automobilových pneumatík

Na mieste vyzerajú vertikálne kvetinové záhony z takých materiálov, ako sú opotrebované pneumatiky, veľmi atraktívne. Môžete si ich vyrobiť niekoľkými spôsobmi.Najjednoduchšie z nich je umiestnenie vo viacerých vrstvách navzájom na zemi naplnené celými pneumatikami.V každej z vrstievpneumatiky sa pohybujú striedavo a otvárajú sa na výsadbu pozemku v nižšej úrovni. Takže môžete vytvoriť kvetinové záhony akéhokoľvek tvaru. Po maľovaní odolnou akrylovou farbou a pridaním ďalších prvkov je možné vybaviť aj pôvodné záhradné sochy.

Ďalšou možnosťou je rezanie pneumatiky pozdĺž pásov. Potom sa prúžky stočia do kruhu, držia pohromade drôtom a pokryjú sa zeminou. Vertikálna konštrukcia je vytvorená vo forme veže s takými prstencovými vrstvami umiestnenými nad sebou so zmenšeným polomerom. Spodný pás je mierne zapustený do zeme a na dne usadzuje drenážnu vrstvu sutiny alebo expandovanej hliny. Ak robíte vlastnými rukami konštrukciu vertikálneho pásu, môžete pneumatiku s tkanou alebo plastovou šnúrou rezať ostrým nožom bez väčších problémov. V takom prípade, ak má pneumatika oceľový kord, budete musieť použiť skladačku a pilník s veľkým zubom. Môžete rezať pneumatiku a brúsku, ale pneumatiky budú horieť, smrdieť a celkom pokaziť nástroj.

Kameň a tehly

Variantom vertikálnej konštrukcie je aj takzvaný vyvýšený kvetinový záhon z Anglicka, ktorý sa usadil v kvetinovom záhľade vyvýšenom od úrovne terénu do výšky 20 cm až do jedného metra. Zvyčajne má guľatý tvar a používa sa na výrobu tehál alebo prírodného kameňa. Kvetinový záhon sa používa ako prvok krajinného dizajnu sám osebe a často tiež slúži ako dekor pre gril alebo rekreačnú oblasť.

Tento druh kvetinovej záhrady umožňuje využívať akúkoľvek pôdu pre rastliny bez ohľadu na pôdu v lokalite. Starostlivosť o rastliny je tiež ľahšia, pretože sa nemusí ohýbať. Na pestovanie sa spravidla používajú jednoročné rastliny, pretože v zime mrzne zem. Použitý materiál dokáže zdôrazniť celkový štýl stránky. Tehla je preto ideálna na dekoráciu v štýle vidieckej krajiny a pravidelná záhrada harmonicky zdobí vyvýšené kvetinové záhony vyrobené z kameňa.

Z iných dostupných materiálov

Použitie plastových fliaš je najjednoduchšie a cenovo najvýhodnejšie na usporiadanie vertikálnych záhonov. Pred priamym vytvorením navrhovaného dizajnu je potrebné ich dôkladne umyť, odstrániť štítky a skrutkovacie uzávery. Existuje veľké množstvo možností použitia fliaš. Môžu byť rezané na polovicu, potom v spodnej časti, aby sa vytvoril drôtový držiak na pripojenie alebo zavesenie. Potom naplňte hornú časť fliaš zeminou, mierne odskrutkujte uzáver, aby ste mohli vypustiť vodu a vložte do spodnej časti.

Z takýchto plastových fliaš si môžete vlastnými rukami vytvárať rôzne vzory zvislých kvetinových záhonov a zdobiť rôzne povrchy. Môžu byť tiež natreté a natreté akrylovými alebo striekajúcimi farbami. Kontinuálnu zelenú obrazovku je možné vybaviť použitím plastových fliaš ich pripevnením v určitej vzdialenosti od sebaplot alebo stena.V tomto prípade je otvor z plastových fliaš vyrezaný na bočnej ploche a samotné sú usporiadané horizontálne.Rastliny v nich rastú v priebehu času a zakrývajú málo reprezentatívnu štruktúru, ktorá vytvára pevný koberec.Pretože objem pôdy je v tomto prípade veľmi obmedzený, musíme rastliny starostlivo vyberať.V prípade dvojlitrových plastových fliaš by ste si preto mali zvoliť také rastliny s malým koreňovým systémom, ako je mantiolla, minitunia, lobelia atď.

Okrem plastových fliaš sú potrubia dobré aj na budovanie vertikálnej kvetinovej záhrady vlastnými rukami.Takéto vzory vyzerajú dobre pri pestovaní veľmi rozširujúcich sa kvetov, ako je Petúnia alebo nasturtium.Potrubia sú úplne pokryté kvetmi, ktoré sa menia na nádherné svetlé stĺpy.Je tiež vhodné pestovať jahody a rôzne zelené lístky.

Dizajn takého kvetinového záhonu predpokladá dve plastové rúrky s rôznym priemerom a otvory v nich vytvorené v šachovnicovom vzore.Riedidlo sa vkladá široko dovnútra a slúži na dodávanie živín a zalievanie.Malo by byť zabalené geotextíliou a spodnou časťou pásky alebo fólie.Priestor medzi rúrami je vyplnený drenážou z ílu a rozomletý práškom na pečenie, ako je vermikulit alebo perlit.Potom sa kvetinový záhon opatrne upevní vo zvislej polohe.Rastliny sú zasadené do otvorov vonkajšej trubice.

Vertikálne záhony sa často vytvárajú aj pomocoupomocou záhradnej siete. Tento vlastný dizajn je jednoducho vynikajúcou možnosťou na predstavenie všetkých krás kvitnúcich petúnií. V tomto prípade je mriežka vyrobená z mriežky vo forme valca, vo vnútri ktorého je umiestnená geofabrika, a na dno je umiestnená nádoba, ktorej priemer sa rovná veľkosti valca. Potom je stavba naplnená zeminou. Rastliny sa vysádzajú do otvorov vyrezaných v geofabrikách a na vrchole veže.

Video „Výber nápadov“

Video výber nápadov na vytvorenie riešenia krajinného dizajnu - kvetinové záhony.