Staviame zimný skleníok z polykarbonátu s vykurovaním

V posledných rokoch sa polykarbonát vo veľkej miere používa na výrobu skleníkov.Tento materiál je odolný a zároveň pomerne elastický, čo vám umožní vytvárať štruktúry pomerne zložitého geometrického tvaru.Okrem toho má vysokú priepustnosť svetla (až 85% slnečného žiarenia) a vynikajúcu tepelnú izoláciu.Z dôvodu tepelnoizolačných vlastností materiálu bude zohrievanie skleníka vyrobeného z polykarbonátu vyžadovať iné tepelné energie ako pri sklenených alebo filmových štruktúrach.Tým sa výrazne znížia finančné náklady na zimné plodiny pestované v nich.

Typy kúrenia

) To všetko viedlo k veľkému dopytu po polykarbonátových skleníkoch, ktoré sa okrem čisto úžitkového využitia stali prvkami krajinného plánovania aj pre územie mnohých prímestských oblastí.Takýto dizajn je navyše možné kúpiť v hotovej podobe, vyrobiť na objednávku alebo bez problémov namontovať vlastnými rukami.

Skleníky plne umožňujú aktívnu prevádzku v zime, bude si to však vyžadovať usporiadanie vykurovacích a osvetľovacích systémov.Ak je štruktúra iba vyhrievaná, umožní skleníkové obdobie začať o mesiac skôr ako obvykle.

Napríkladvykurovanie skleníkov v zime a skoro na jar môže využívať rôzne druhy vykurovania, niektoré z nich sa dajú ľahko robiť vlastnými rukami a iné si budú vyžadovať starostlivé výpočty a zapojenie odborníkov na inštaláciu.

Najjednoduchšie je biologické vykurovanie alebo tzv. Teplé postele. V tomto prípade sa tepelná energia uvoľňuje v dôsledku rozkladu organickej hmoty v dôsledku životne dôležitej činnosti mikroorganizmov. Biopalivo je konský hnoj alebo kompost na jeho základe, ktorý sa umiestňuje pod vrstvu pôdy.Teplo z organickej vrstvy zahrieva systém koreňov rastlín

.

V zime sa môže ohrievanie vzduchu využívať pohybom ohriateho vzduchu cez skleník. Vykonáva sa pomocou elektrických alebo plynových ohrievačov. Elektrické tepelné pištole sú veľmi výkonné prenosné ventilátory. V plynových ohrievačoch sa zahrievanie uskutočňuje pomocou ohrievačov rozptýlených v oblasti skleníka alebo sa zohriaty vzduch distribuuje pomocou potrubného systému.

Variant systému zimného vykurovania spôsobeného ohrievaním vzduchu je použitie konvektorov. Iba v tomto prípade nedochádza k nútenej distribúcii teplého vzduchu a k jeho ohrevu dochádza v dôsledku konvekčných prúdov, čo prispieva k dlhšiemu, ale rovnomernejšiemu zahrievaniu. Takéto zariadenia sú prevažne elektrické, ale môžu to byť plyny.

Vykurovanie vody skleníkom v zime je založené na:potrubný systém inštalovaný pod vrstvou zeminy a vykurovací kotol, ktorý pracuje na jednom z druhov palív: tuhé palivo, olej na palivo, elektrické alebo plynové palivo.Ktorý z týchto typov sa inštaluje na vykurovanie skleníka v zime, niekedy závisí od dostupnosti konkrétneho paliva v regióne.

Vykurovanie pomocou odporového kábla je pomerne účinné a je obľúbené u majiteľov skleníkových plynov.V tomto elektrickom systéme sa používajú dva typy zdrojov tepla - samostatný vykurovací kábel alebo prefabrikované vykurovacie rohože.Kábel je položený nielen pod pôdu, ale môže byť tiež položený do stien skleníka, čo umožňuje účinné zahrievanie aj za silného zimného chladu.

Vykurovanie zimného skleníka zdrojmi infračerveného žiarenia sa z hľadiska ekológie rastlín považuje za najvyspelejšiu metódu.

Video „Vykurovanie zimného skleníka“

Môžem použiť IR

[[PDN 46]

Ako funguje cirkulácia teplého vzduchu

Účinok infračervených zdrojov vykurovania je vo svojej fyzickej podstate podobný účinku slnečných lúčov.Infračervené žiarenie nezahrieva vzduch, ale absorbuje nepriehľadné predmety.Potom sa teplo prúdi z zohriatej vrstvy pôdy, listov rastlín, jatočných tiel a ďalších prvkov do vzduchu pomocou konvekcie.Zimný skleník sa zahrieva ako letná záhradná posteľ vyhrievaná slnkom.

​​

To znamená, že použitie IR ohrievačov v skleníkoch je nielen možné, ale je tiež najbližšie k prírodnému spôsobu vykurovania.naTýmto spôsobom sa pôda zahreje do hĺbky 7 centimetrov, čo vytvára najhoršie gáforové podmienky pre výživu rastlín a aktívny rast. V čase, keď sa pôda zahreje na +28 ° C, sa vzduch v skleníku zahreje iba na +22 ° C. Okrem toho nie je suchý vzduch, nedochádza k prievanu a škodlivým emisiám z horľavého paliva. Infračervený vykurovací systém tak vytvára optimálne podmienky pre vývoj v zimnom skleníku.

Druhy infračerveného vykurovania

Moderné IR ohrievače sú ľahké a elegantné. Montáž tohto ohrevu do skleníka vlastnými rukami nie je náročná. Ich hlavnými prvkami sú keramický žiarič a oceľový reflektor leštený do zrkadlového prevedenia. Podľa konštrukčných prvkov sa dajú rozdeliť do dvoch hlavných typov: trup a film alebo páska.

Prvé sú mobilné a je možné ich pripevniť na steny aj na strop, pričom klesajú do požadovanej výšky. Modernejšie IR ohrievače nemajú plochý, ale sférický vyžarovací povrch, vďaka ktorému ich uhol rozptylu dosahuje 120 stupňov, čo výrazne zvyšuje rovnomernosť ohrevu.

Fóliové infračervené ohrievače sú trvalo namontované na strop. Strata mobility v nich je však kompenzovaná vyššími úsporami energie a vyššou uniformitou zahrievania pôdy v zimnom skleníku.

Takéto ohrievače využívajú hlavne ako zdroj energie elektrinu. Môžu to však byť aj plyny alebo kvapaliny.paliva. To vám umožní zvoliť najlepšiu možnosť z hľadiska úspory nákladov počas prevádzky a zabezpečiť nepretržitú prevádzku v zime.

Urob si sám

Zimný skleník musí mať účinné, spoľahlivé a hospodárne vykurovanie. Ak ho inštalujete sami, musíte vziať do úvahy klímu, výhody a nevýhody rôznych druhov kúrenia, ako aj schopnosť samostatne urobiť správnu inštaláciu a konfiguráciu. Čo bude vykurovací systém pre polykarbonátové skleníky, závisí od konkrétnej situácie.

Pri využívaní biologického zohrievania okrem zahrievania koreňového systému, rastliny prijímajú aj vitamínové doplnky a zvyšujúce sa výpary prispievajú k zvlhčovaniu pôdy. Takéto vykurovanie je celkom jednoduché usporiadať do skleníka vlastnými rukami a nevyžaduje neustále monitorovanie. Teplo uvoľnené súčasne však nebude stačiť ani pri malých zimných mrazoch.

Ohrievanie vzduchu pomerne rýchlo zahreje vzduch v skleníku, čo je dôležité počas zimnej zimy. Zariadenie môže byť vybavené termostatmi, ktoré automaticky udržiavajú požadovanú teplotu. V tomto prípade môže byť použitie plynu do polykarbonátového skleníka finančne výhodné.

Rýchle otepľovanie má však nevýhodu - skleník sa rýchlo ochladzuje aj po zastavení dodávky tepla. Preto je potrebné prerušiť napájanie alebo prerušiť napájanie v zimeplyn povedie k smrti rastlín. Okrem toho sa suší vzduch a pôda sa nezahreje. Ak usporiadate elektrické zbrane do skleníka a spojíte sa vlastnými rukami, nie je problém, potom na vytvorenie plynového systému, najmä pri pripájaní nie plynu vo fľašiach, ale hlavného plynu, budete musieť zapojiť špecialistu.

Konvektomaty na vykurovanie skleníkov ľahko vybavia svoje ruky. Okrem toho vám ovládanie elektronického zariadenia umožňuje, aby bol autonómny a automatický. Nevýhody tohto systému sú rovnaké ako pri vzduchovom systéme - nedochádza k zahrievaniu zeme a rýchlemu ochladzovaniu pri vypnutom napájaní, čo je v zimných mrazoch nebezpečné.

Systém ohrevu vody ohrieva zem a vzduch v skleníku. Okrem toho po vypnutí kotla zohriata voda dlhodobo uvoľňuje teplo do okolitého prostredia. To znamená, že počas núdzového vypnutia zimná zima neprenikne okamžite do rastlín v skleníku. Pri takom zahrievaní je však pôda silne vysušená, čo si vyžaduje včasné zalievanie. Okrem toho výpočet a vytvorenie takéhoto systému vlastnými rukami bez účasti špecialistu v oblasti inštalácie nie je pre každého.

Zimný skleník s káblovým vyhrievacím systémom umožňuje vytvoriť pre rastliny priaznivé mikroklímu, pretože v tomto prípade sa pôda a vzduch zohrievajú súčasne. Okrem toho použitie špeciálnych senzorov a regulátorov uľahčuje jeho naprogramovanie na účinnú úroveň vykurovania, a to v zimnom aj jarnom období.

Avšaktaké vykurovanie si vyžaduje správne výpočty a určité vedomosti z elektriky pre správnu a bezpečnú inštaláciu. Keď sa vypne napájanie, zimné mrazy môžu zničiť všetky plantáže, ale pripojenie elektrického generátora bude záchranou situácie.

Vďaka IR vykurovaniu poskytuje zimný skleník rastlinám najpohodlnejšie podmienky na rast. Použitie elektronického riadenia vám umožňuje integrovať ho do systému „inteligentného domu“, ktorý vám umožňuje prispôsobiť mikroklímu v rôznych častiach skleníka v závislosti od okolitých podmienok. Nie je ťažké vytvoriť taký systém v skleníku vlastnými rukami a súčasne je možné zabezpečiť nepretržitú prevádzku v prípade odpojenia hlavného zdroja energie.

Video „Automatické polykarbonátové skleníky“

Niektoré skleníky nie sú ďaleko od remeselnej výroby a majú vlastné systémy osvetlenia, zavlažovania a vykurovania. Ako to funguje, poučte sa z videa.