Ako a ako pokryť ruže na zimu?

V zime prechádza kráľovná kvetín obdobím pokoja, musíme jej pomôcť nielen sa na ňu pripraviť, ale tiež zabezpečiť bezpečnú zimnú dovolenku.Nie každý vie, ako správne pokryť ruže na zimu, aby mohli zimu stráviť bez straty.Začínajúci záhradníci sa často zaujímajú o to, ako pripraviť ruže na zimu, kedy pokryť ruže v rôznych klimatických podmienkach, pri akej teplote pokryť ruže špeciálnymi materiálmi a ako skryť ruže na zimu.Po prečítaní odpovedí na všetky tieto otázky budete presne vedieť, ako zachrániť ružu v zime.

Ako pripraviť kvety na zimu

Príprava ruží na zimu, ako odborníci radi opakujú, sa začína ich výsadbou.Je potrebné o tom premýšľať nielen pri výbere miesta na záhrade, ale aj pri kúpe stromčeka.Je lepšie zvoliť odrody, ktoré prežijú chlad, ak sú vo vašej oblasti silné mrazy. Spravidla sa neodporúča kupovať skleníkové ruže, ak ich pestujete vonku.

Rôzne skupiny ruží sa navzájom líšia svojím prístupom k mrazu, takže park alebo krajina tolerujú zimu oveľa ľahšie ako hybridný čaj alebo akýkoľvek exotický.Aj keď predávajúci zabezpečí, že prezimovanie ruží môže nastať bez akéhokoľvek krytu, oplatí sa topremýšľajte o tom, ako izolovať ruže na zimu, prvú v živote na mieste. Možno neskôr bude stúpať zem, ale otepľovanie je potrebné prvýkrát. Ak neviete, ktorá odroda rastie na pozemku a či je potrebné na zimu pokryť ruže, je bezpečnejšie pokryť ruže na zimu.

Zimovanie sa začína v polovici leta, keď sa rastliny prestanú kŕmiť dusíkom. Do konca augusta je vhodné odrezať všetky kvety, ale nechať pár z nich, aby dozrievali ovocie - to spôsobí, že rastlina dokončí vegetačné obdobie, pripraví sa na zimovanie, nevytvoria sa žiadne nové výhonky, ktoré ešte nebudú mať čas dozrieť pred chladným počasím. Starostlivosť o ruže na jeseň je trochu znížená, od septembra už nie je potrebné uvoľňovať pôdu okolo stoniek z rovnakého dôvodu, aby sa nové púčiky nezobudili a nové výhonky rástli, zalievanie sa takmer zastaví.

Na začiatku septembra umožní inšpekcia kríkov závery o ich stave a rozhodne o tom, ako ďalej pripravovať ruže na zimu. Prítomnosť mladých výhonkov a listov červenej farby naznačuje zlú pripravenosť na odpočinok. Orezávanie takýchto výhonkov pred úkrytom na zimu je povinným krokom na ochranu rastlín.

Odchodom z jesene dôjde k prerezaniu listov a ich čisteniu, veľmi zriedkavému zalievaniu a ešte zriedkavejšiemu kŕmeniu. S nástupom chladného počasia sa všetky listy postupne odstránia, výhonky sa orežú.

V hybridných čajových ružiach a Floribunde na jeseň nezohľadňujú, koľkoVýhonky by mali zostať v budúcom roku, jednoducho odstránia poškodené a skrátia všetko tak, aby Bush úplne zapadol pod kryt. Odrody lezenia, prízemia a krovín sú ešte starostlivo skrátené, pretože všetka ich krása závisí od dĺžky výhonkov a nadmerné prerezávanie ich môže dokonca v budúcom roku pripraviť o rozkvet. Orezávanie by malo byť ukončené nástupom nižších teplôt, všetky kusy by mali byť ošetrené záhradným ihriskom, odstrániť všetky listy a konáre z pod kríkom, vždy by sa mali spáliť, aby sa vylúčili plesňové infekcie.

Tieto jemné kvety dokonale tolerujú zníženie teploty na -5 alebo dokonca -8 stupňov, takže takéto mrazy ničia, ale iba stvrdzujú rastliny. Prístrešky na zimu sa vyrábajú vtedy, keď teplomer klesne ešte nižšie, a predtým preventívne ošetrenie ruží pomocou Bordeauxovho roztoku alebo síranu železa neubližuje.

Video „Príprava na zimu“

Z videa sa dozviete, ako pripraviť kvety na zimné obdobie.

Čo sa má kŕmiť na jeseň

Dusíkové hnojivá prispievajú k rastu a tvorbe nových výhonkov, preto sa už v druhej polovici leta nepoužívajú, ale rastliny potrebujú draslík a fosfor na všeobecné zdravie, imunitu a starnutie výhonkov. Je vhodné vykonať niekoľko ďalších kŕmení, dať rastlinám superfosfát, kyselinu boritú, síran draselný alebo monofosfát draselný. Hnojivá sa aplikujú súčasne so zavlažovaním, minerálne hnojivá sa riedia vodou, už viac nevytvárajú samostatné zavlažovanie.

Akozohriať kvety na zimu a keď

Starostlivosť o ruže je celoročná.Čo robiť s ružami v lete je pochopiteľné, na jeseň sa všetky myšlienky zameriavajú na to, ako uchovať ruže na zimu.V zime je dôležité zabezpečiť, aby sa rosa alebo kondenzát nezhromažďovali pod krytom, pretože rastliny zriedka zamrznú, dočasné otepľovanie im poškodzuje, počas ktorých sa prebúdza spiace púčiky, pokiaľ nie je prístup na čerstvý vzduch, plazí sa vlhkosť.

Povaha prezimovania je určená poveternostnými podmienkami konkrétneho regiónu a zimnou odolnosťou odrody.Na juhu sa teda ružičky väčšinou zimujú v zimnom období bez prístrešia, stačí ich rozotrieť zemou, niekedy ich zakryť suchými listami.Urob to v novembri.V oblasti Leningradu sa v druhej polovici októbra, keď prídu stále mrazy, začne stredná cesta, oblasť Volga, zvyšovať a teplota klesne pod -8 stupňov.Na zimu na Sibíri, v Uralu pokrývajú všetky ruže, v septembri to robia veľmi opatrne.Najjednoduchší spôsob je vykopať kríky, transplantovať ich do kvetináčov a zobrať ich do suterénu, ale môžete sa starať o ruže na zimu a na otvorenom poli.

Krycí materiál pre ruže na zimu sa používa veľmi odlišne.Jedná sa o smrekové jedľové vetvičky, suché listy, sulfátový papier, lutrasil alebo iný podobný moderný materiál.Zhora je otepľovanie obvykle pokryté plastovým obalom na ochranu pred vlhkosťou.Nosnou konštrukciou môžu byť drevené (ale nie kartónové) škatule, kovové drôty, dosky alebo drevené štíty.Krídlové puzdrá do výškyasi 20 cm pôdy prinesenej zo záhrady, nie však pod ružovými kríkmi - môže obsahovať patogény húb alebo škodlivých lariev hmyzu. Skúseným pestovateľom kvetov sa neodporúča používať na hojenie piesok alebo rašelinu, pretože ľahko absorbujú vlhkosť, a to nie je potrebné v zime, môžete vziať humus, kompost, ale nad ním musí byť zakrytá zeminou.

Ak sú výhonky ohnuté nadol na zem, nie sú umiestnené na holú zem, ale na niečo, čo neumožňuje vlhkosť - dosky, polystyrén, lapnik. Všetky drevené prvky by mali byť ošetrené antiseptickými, niektoré dokonca insekticídmi, aby sa chránili rastliny pred škodcami. Je potrebné poznamenať, že ihličnaté vetvy smreka dokonale chránia pred hlodavcami, všeobecne pred všetkými parazitmi, ale suché listy priťahujú myši. Vážené riasy pripevnite špeciálnymi kolíkmi vyrobenými z drôtu. Ohyby kríkov, najmä krovín, ohýbajte od leta, postupne ich spúšťajte dole a dole k zemi, priväzujte ich k kolíkom, aby boli vrcholy k vrúbľovacím bodom čo najbližšie pred začiatkom otepľovania. Niektoré štandardné ruže sa tiež dokážu ohnúť alebo položiť na jednu stranu, pričom majú jednu stranu podkopanú. Zvyčajne to môžete urobiť iba s mladými rastlinami, čím staršie sú, tým menej sú úspešné.

Metódy izolácie

Metódy izolácie závisia od očakávaného chladu. V južných oblastiach sa často dostanete len prerezávaním a zatrávňovaním kríkov zemou. Exotické odrody starajúce sa o pestovateľov kvetín zaspávajúsuché listy pokryté smrekovými konármi. Tam, kde sa očakávajú silné mrazy alebo nepriaznivé poveternostné podmienky, ktoré si vyžadujú striedanie mrazy s rozmrazovaním, je najlepšou možnosťou suchý vzduchový prístrešok, keď je rámček pokrytý otepľovacím materiálom nainštalovaný okolo kríka alebo celého kvetinového záhonu. Takýto poťah dokonale udržuje pohodlnú teplotu od nuly do +4 stupňov, neumožňuje snehu alebo vetru poškodiť výhonky. A keď sa roztopí, môže sa mierne otvoriť, aby sa zabezpečila cirkulácia vzduchu, ruže sa vetrajú, vlhkosť vo vnútri sa nezhromažďuje a zdravý a silný prezimujúci krík začína novú vegetačnú sezónu.

Po zasypaní koreňov, ohýbaní výhonkov a ich položení na nepremokavú základňu okolo kríka (alebo viacerých) vybudujú kostru tak, aby medzi ružami a krycím materiálom zostalo najmenej 40 cm voľného priestoru.

Ak sa oćakáva, że ​​mrazy sú viac ako -25 stupńov, je potrebné vykopať kríkovi po obvode kríkov na podlahe bajonetového rýhu a vykopať steny krytu do zeme. Steny môžete zhotoviť z penového plastu, dreva, plastu, vyplniť celý priestor okolo výhonkov suchými listami, zakryť ho smrekovými listami a nad tým všetkým vybudovať silnú strechu a zakryť ju lutrasilom a navrch - filmom.

Lutrasil alebo iná izolácia je pripevnená k rámu tak, aby ju vietor nemohol pohnúť, ale ponecháva miesto, kde sa dá v prípade potreby ľahko otvoriť. Zhora položte film na ochranu pred vlhkosťou, pritlačte ho na zem kameňmi, doskami alebo iba na zem. Úkryt pre ruže dokážez drevených štítov, nasaďte shalashikom a materiál izolujte tak, aby sa dal navrch. Kolíky sú vtiahnuté do zeme, aby pripevnili štíty. Rám môže mať akýkoľvek tvar, vhodný na budovanie prístreškov alebo na zdobenie záhrady v zime.

Tento prístrešok sa pripravuje postupne, ruže sa uzatvárajú, keď je pôda okolo sucha, časť konštrukcie je otvorená na vetranie, úplne uzavretá s nástupom konštantnej teploty pod -10 stupňov. Je tiež potrebné postupne otvárať prístrešok pri každom rozmrazení.

Horolezecké ruže sa zvyčajne odstraňujú z mreží, kladú sa na zem a pod ne sa umiestni vodotesný substrát, ale niekedy sú pokryté mrežami.

Štandardné rastliny, ktoré nebolo možné položiť, sú chránené v obvyklej polohe. Výhonky sa zhromažďujú, kompaktne zviazané, zabalené do vreciek, lutrasilu a pokryté fóliou. Shtambu zabalte kraft papier alebo lutrasilom.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať zabaleniu mladých ružových kríkov, po dobrej zime kvitnú krásne.

Video „Prístav“

Z videa sa dozviete, ako a ako správne pokryť ružové kríky na zimu.