Škrupiny ruží: čo to je, popis

Ružové kríky - čo to je? Túto otázku pýtajú mnohí začínajúci pestovatelia kvetín. Definíciu tejto skupiny ruží je skutočne ťažké, pretože je najrozsiahlejšia z hľadiska počtu odrôd a druhov. Zahŕňa ruže rôznych plemien chovaných v rôznych krajinách, ktoré neboli zahrnuté do iných záhradných a okrasných skupín. Napriek rôznym formám sú všetky kroviny nenáročné a odolné voči vplyvom vonkajších faktorov a ich vysoké dekoratívne vlastnosti umožňujú, aby sa tieto ruže mohli použiť na navrhovanie akýchkoľvek krajinných a obytných priestorov.

Opis a charakteristické znaky

Arašidy sú triedou záhradných ruží uznávaných podľa medzinárodnej klasifikácie. Z anglického kríka znamená „ker“, takže môžeme povedať, že do tejto skupiny patria kríky ruží rôznych tvarov: vysoká, nízka, polomiešaná. Je potrebné poznamenať, že každá ruža je ker, takže názov „šrafy“ je veľmi podmienený. Kroviny boli odvodené ako samostatná skupina relatívne nedávno - v druhej polovici XIX. Storočia, ale pokiaľ ide o autorstvo, k tomu prispeli chovatelia z celého sveta.

V súčasnosti definícia „jaziev“ obsahuje mnoho skupín a druhov záhradných ruží. Patrí sem slávny Lambertruže, legendárne anglické ruže chovu D. Austina, nostalgické šrafy (oficiálne významná skupina), niektoré odrody francúzskeho výberu, nemecké ruže Cordes (séria Marchenrosen), kanadské ruže odolné voči chladu. Za krysy sa považujú aj krycie ruže, ktoré sa podľa tvaru a rastu výhonkov rozdeľujú na niekoľko podskupín.

Ako vidíte, trieda krovín je veľmi rôznorodá, takže nie je možné vyčleniť niektoré spoločné vonkajšie prvky, existujú však určité vlastnosti, ktoré sú spoločné pre všetky kroviny. Je to hojné a dlhé kvitnutie od začiatku leta do polovice jesene - mnoho odrôd kvitne vo vlnách niekoľkokrát za sezónu. K všeobecným pozitívnym vlastnostiam možno pripísať aj dobrú odolnosť voči chorobám a nízkym teplotám. Hoci kroviny potrebujú zimné prístrešie, táto ochrana nie je taká pevná ako iné druhy ruží.

Pokiaľ ide o dekoratívnosť, kroviny majú vedúce postavenie v klasifikácii ruží. Navonok sú veľmi veľkolepé: kríky sú silné a šíriace sa, koruna je objemná, lístie je silné, kvitnutie je bujné, farba pukov je svetlá a rôznorodá, aróma je výrazná. Kroviny sú nenáročné na starostlivosť, nie sú zvlášť náročné na podmienky a ich aplikácia je najširšia: jednoduché, skupinové výsadby, krajinné kompozície, vertikálne záhradníctvo, živé ploty a oveľa viac, čo je dosť fantázie.

Video „Popis“

Z videa sa dozviete veľa nových a zaujímavých vecí o tomto type kríkov.

odrody ruží

Medzi rôznymi odrodami možno nájsť najpopulárnejšie kroviny, ktoré sa často vyskytujú v podnebí našich zemepisných šírok:

 1. Bonanza.Úžasne krásna semi-ružová s veľkými (až 8 cm) púčiky oranžovej farby s červeným okrajom okolo okraja.Kvety husto usporiadané, púčiky sú umiestnené, veľmi voňavé.Krík je kompaktný, výhonky sú dlhé (do dvoch metrov), mnohokrát kvitnú od začiatku leta do prvého mrazu.
 2. Snehový balet.Veľmi krásna odroda s bielymi púčikmi, zozbieraná vo veľkých množstvách.Kvety sú veľké (6-7 cm), froté, dlhé kvety, majú príjemnú jemnú vôňu.
 3. Abraham Derby.Úžasné ruže výberu D. Austin s veľmi krásnymi púčikmi jemnej broskyňovej farby na okrajoch a vo vnútri mierne ružovkasté.Samotné kvety sú veľké (do 10 cm), husto dvojito lemované, kvitnúce dlho - od júna do polovice októbra.Odroda je odolná voči viacerým chorobám, dokonale toleruje mrazy.
 4. Simpati.Hybridná lezecká ruža s vysokou zimnou odolnosťou.Kvitne veľkými strapcami, ktoré sa skladajú zo 7-10 svetlých šarlátových alebo karmínových pukov, ktoré vyzerajú ako čajová ruža.Bush je objemný, riasy sú dlhé, ak sú nasmerované, oblúky, tŕne a ďalšie architektonické formy sú dokonale omotané okolo
 5. Flammentanty.Ďalší lezecký kríženec s veľkými polo-dvojitými kvetmi šarlatovej farby.Kvitne veľmi skoro, kvitne raz mesačne.Krík je veľmi dekoratívny, v období kvitnutia je doslova pokrytý kvetinami, ktoré sa skladajú zo 4 až 7 kvetov.ružedokonale toleruje mráz, nie je predmetom choroby.
 6. Morden Centennial. Hybrid v kanadskom výbere sa líši v nepretržitom dlhodobom rozkvetu pri niekoľkých návštevách. Kvety sú veľké (do 10 cm), dvojité, v tieni karmínovej, na slnku intenzívnej ružovej farby, usporiadané do štetcov po 5-7 kusoch.
 7. Belvedere. Odolné voči mrazu, suchu, poveternostným podmienkam a chorobám. Kvety sú veľmi nápadné, husto dvojité, veľké (do 12 cm), s úžasným zlato-ružovým odtieňom. Kvet je dlhý, puky si dobre udržiavajú svoj tvar a nestrácajú svoju farbu.

Výsadba na otvorenom priestranstve

Väčšina odrôd krovín sa množi očkovanými sadenicami, pre niektoré odrody sa môže použiť vegetatívna metóda.Výsadba ruží sa môže vykonávať na jar aj na jeseň, všetko závisí od podnebia v regióne a odrody ruží. V južných oblastiach je možné pristátie na jeseň, ale v miernych a severných zemepisných šírkach by sa mala uprednostňovať jarná výsadba. Musíte tiež vziať do úvahy odrodové charakteristiky kroviny, pretože tam sú viac alebo menej odrody odolné voči zime.

Na sadenie sa môžu používať sadenice s otvoreným koreňovým systémom alebo uzavreté (v kvetináčoch), zatiaľ čo ruže sa môžu presádzať z kvetináča počas letnej sezóny. Pokiaľ ide o štepené sadenice s otvorenými koreňmi, zvyčajne sa predávajú a nakupujú na jeseň. Ak je klíma vo vašom regióne taká, že výsadbu na otvorenom priestranstve je možné vykonať iba na jar, potom sadenice iba uložte, kým na jar nevychladne na chladnom mieste. Môžu prikopat alebo zabaliťvlhkostne náročný materiál, napríklad s rašelinovým machom, ktorý musí byť pravidelne navlhčený.

Miesto pestovania ruží by malo byť otvorené slnku a chránené pred severným vetrom a prievanom.Najlepšie je vysadiť kríky na južnej alebo juhozápadnej strane lokality.Malo by sa vyhnúť mokradiam s vysokou hladinou podzemnej vody - ruže netolerujú nadmernú vlhkosť.Kvalita pôdy na kroviny nie je kritická, hlavná vec je, že Zem nebola ťažká a kyslá.Za najvhodnejšie pre ruže tejto skupiny sa považuje sypká hlinitá pôda s dobrými drenážnymi vlastnosťami a neutrálnou kyslosťou.Na zlepšenie kvality pôdy pomôžu organické hnojivá: kompost, humus, drevný popol, ktoré sa dostanú pod vykopávky.

Pri výsadbe porastov majte na pamäti, že mnoho z nich má dostatočne silný korenový a koreňový systém, takže ak bude potrebná transplantácia, bude to veľmi ťažké.Aby sa predišlo transplantácii, je potrebné najprv jasne porozumieť účelu ruží a okamžite premyslieť rozmiestnenie kríkov:

 • zakrpatené ruže sa používajú ako hranice, ako zloženie v popredí - môžu sa zasadiť vo vzdialenosti 30 - 40 cm;
 • vysoké ruže môžu ozdobiť stred kompozície alebo sa môžu stať jasným prízvukom krajiny v jednej výsadbe - vysoké kríky sú zasadené do jednej alebo nie viac ako troch v skupine, ale potom by vzdialenosť medzi kríkmi mala byť 1 - 2 m;
 • závisí vzdialenosť pri výsadbe kríkov strednej výškyveľkosť koruny, ale v priemere na 1 m2.Štvorec pojme maximálne 3 kríky.

Medzi krovinami sú stále lezecké odrody a takzvané ruže - fontány.Ich pristátie závisí od rozmerov puzdra.„Fontány“ majú krásnu guľovú korunu a pri výsadbe v skupinách po 3, 5 kríkoch pôsobia veľmi pôsobivo.Pestré alebo zakrývané odrody sa dajú vysádzať takmer všade: pozdĺž stien, plotov, na verandách, altánkoch, ozdobných oblúkoch.Na svahoch vyzerajú skvele, kaskádové postele.Jedným slovom, medzi sadmi si vždy môžete vybrať odrodu podľa vlastného vkusu a vysadiť stromy na stromoch.

Výsadbová technika

Z technického hľadiska je výsadba akejkoľvek ruže približne rovnaká.Pri výsadbe sadeníc otvoreným a uzavretým koreňovým systémom je možné pozorovať menšie rozdiely.Rastliny z črepníka sa vysádzajú hrudkou zeme a pri otvorených koreňoch sa na niekoľko hodín kladú do vody, takže korene sú nasýtené vlhkosťou.V opačnom prípade nie je rozdiel a výsadba ružových kríkov na otvorenom priestranstve sa uskutočňuje v tomto poradí:

 • 2 týždne pred výsadbou sa vykopáva časť určená na ružu spolu s hnojivami: kompost, humus, rašelina, popol.- množstvo hnojiva závisí od zloženia pôdy;
 • o dva týždne neskôr sa vykopala diera na mieste s veľkosťou 50 x 50 cm a hĺbkou 60 cm - jedná sa o priemerné veľkosti a presná hĺbka a šírka otvoru je určená veľkosťou koreňového systému sadenice;
 • vyťažená zemina sa naleje do diery v tretine hĺbky, takže sa vytvorí malá vyvýšenina;
 • tamMusíte naliať 0,5 vedra vody a roztok hnojiva pre ruže;
 • keď sa absorbuje voda, sadenice sa umiestnia zvisle do stredu jamy, korene sa vyrovnajú - rastliny z kvetináča sa vysadia spolu s hríbom zeme;
 • prikryte stromček rukou, pravidelne zhutňujte pôdu, je potrebné dbať na to, aby miesto štepu bolo hlboko 5 až 6 cm do pôdy;
 • po výsadbe je pôda okolo kríka stlačená a krík samotný je zastrčený - ak je to potrebné, môže byť pôda mulčovaná.

Po prvýkrát by sa kríky mali zatieniť smrekovými konármi alebo iným materiálom. Ďalšia starostlivosť o ruže spočíva v pravidelnom zalievaní, obliekaní, formovaní prerezávaní.

Ako pestovať na parapete

Trieda krovín je tak rozmanitá, že existuje priestor pre odrody dekoratívnych ruží, ktoré sa môžu pestovať vo vnútri na parapetoch a balkónoch. V zásade môže každá ruža rásť v chránenom teréne (črepník, nádoba), takže nie je potrebné vyzdvihovať špeciálne izbové ruže, môžete pestovať ľubovoľnú odrodu. Napriek tomu, že tieto ruže sú dosť miniatúrne, majú krásny tvar kríkov, sú známe bohatým rozkvetom a kríky môžu kvitnúť po celý rok.

Medzi krovinami sú tiež miniatúrne lezecké ruže: Červená kaskáda (jasne červené kvetenstvo), Chi-Ho (koralovo červené púčiky), zelená ľadová (biela so zelenkavými tónmi froté), ktoré vyzerajú skvele v kvetináčoch, závesné kvetináče.

Sú rýchlepletené balkóny, verandy, vytvárajúce príjemnú chlad a tieň.V zime ich môžu priniesť do miestnosti, odrezať a na jar sa znova rýchlo rozpadnú.Stručne povedané, pestovanie ruží doma v kvetináčoch je jednoduchá a veľmi vzrušujúca aktivita.

Najjednoduchší spôsob je kúpiť si ružu v kvetinárstve a potom sa o ňu jednoducho postarať a užiť si hojné kvitnutie.Ale ak vás zaujíma aj kvetinárstvo, určite budete chcieť pestovať a pestovať krásnu kvetinu vlastnými rukami.Ak sa rozhodnete urobiť tento krok a kúpite stromček, nemali by ste ho okamžite transplantovať do nového hrnca.Najskôr si nechajte rastlinu zvyknúť na mikroklímu miestnosti.Mali by ste sa zaoberať aj stromkami s otvorenými koncami zakúpenými na trhu.Korene navlhčite, zabaľte ich napríklad do rašeliniska (dobre drží vlhkosť) a sadenice nechajte dva dni v miestnosti.

Na pestovanie ruží by sa mala nachádzať v špeciálnom substráte, ktorý sa predáva v tom istom kvetinárstve.Nezávisle pripravte substrát z rovnakých častí z rašeliny, hrubého piesku, humusu a záhradnej pôdy.Ruža netoleruje stojatú vodu, takže odtok by mal byť umiestnený na dne hrnca.Rastlina zakúpená v obchode sa spravidla nachádza v rašelinovom substráte, ktorý sa musí počas transplantácie očistiť od koreňov a snaží sa ich nepoškodiť.Vysadením kvetiny spolu s rašelinovým substrátom odsudzujete jej korene, aby rýchlo zaschli, čo môže nepriaznivo ovplyvniť vývoj rastliny.

Rovnako ako všetky ruže, aj odrody miestností milujú slnko, teda kvetináčlepšie umiestniť na parapet na južnej strane miestnosti. V zime by mala byť kvetina zvýraznená. Veľa slnka neznamená, že rastliny môžu byť horúce - optimálna teplota pre ruže je +15 až 20 ° C. Keď pôda zaschne, musíte zalievať kvet. Aby boli korene hydratované, nalejte vodu do hrnca. Na zavlažovanie použite oddelenú alebo filtrovanú vodu pri izbovej teplote. V lete, ako aj pri zahrievaní, by sa kríky mali striekať každý deň vodou.

Spravidla sa starostlivosť o ruže v miestnosti nelíši od záhradnej. Je tiež potrebné pravidelne ho kŕmiť. Ruža miluje organické látky, takže ju častejšie dopúšťajú špeciálne zložité hnojivá pre ruže s humátmi. Počas kvitnutia musíte kŕmiť v intervale 2 týždňov. Pamätajte, že domáca ruža potrebuje tiež odpočinok. Na jeseň, keď púčiky ottsvetut, odrežte výhonky na niekoľko centimetrov, obväz pozastavte, vodu veľmi zriedka, len aby výhonky nevyschli. S príchodom jari sa obnoví zalievanie a hnojenie a ruža okamžite porastie a za mesiac dá veľa púčikov.

Video „Starostlivosť a orezávanie“

Z videa sa dozviete, ako správne orezať a starať sa o tento druh ruží.