K čomu je očkovacia jednotka: jej silné a slabé stránky

Očkovanie je jednou z najbežnejších metód záhradkárstva, ktorá umožňuje dosiahnuť plodnosť pred niekoľkými rokmi alebo v oblasti, ktorá je pre určitý druh ovocia zvyčajne neprijateľná. Očkovanie sa vykonáva odrezkami a očkovanie púčikmi a záhradníci sa už dlho pýtajú, ktorá metóda je spoľahlivejšia a ako zvýšiť účinnosť očkovania. Nečudo, že sa v špecializovaných predajniach nedávno objavil špeciálny záhradný nástroj, štepárový prerezávač a takmer okamžite sa stal obľúbeným.

Opis zariadenia

Rovnako ako všetky ostatné nástroje tohto druhu, aj orezávačka na štepy pozostáva z pracovného noža, rúčok, pružiny a zátky. Ako pekný doplnok je často k dispozícii aj štandardná čepeľ na rezanie odrezkov na tomto záhradnom náradí. Vďaka tvaru hlavnej čepele je však tento záhradný nôž nezvyčajný. Je to doska z ušľachtilej ocele, špeciálne zakrivená, aby sa získal tvarový rez.

V závislosti od tvaru noža môže byť výrez ostrý (v tvare V), na konci zaoblený a podlhovastý smerom nahor (parabolický), okrúhly s úzkym vstupom, ktorý vytvára druh „zámku“ (v tvare omgo). Všetky výrezy vám umožňujú rozhodnúť sa celkovoÚlohou je čo najviac odhaliť kambiovú vrstvu dna a podnože a čo najlepšie skombinovať obe vetvy. S pomocou orezávača štepu si môžete urobiť vlastné očkovanie na všetky druhy ovocných stromov, hrozna, dokonca aj biče rastlín melónu na tekvici.

Viditeľné výhody

Nástroj na očkovanie sa ľahko používa a je vhodný pre začiatočníkov. Rezy na štepoch a podnosoch sa vykonávajú jedným pohybom, nemajú čas na vyschnutie a sú kombinované rýchlo a pevne, čo zaisťuje najlepšiu mieru prežitia štepu.

Toto je dôležité, ak má záhradník s očkovaním malé skúsenosti a nie je veľmi presvedčený o použití očkovacieho noža. Orezávač štepu vám umožňuje automatizovať a urýchliť proces v maximálnej možnej miere a nie je možné sa orezať pomocou prerezávača.

Tento nástroj by však mali venovať pozornosť aj skúsení záhradníci. Rýchlosť procesu umožňuje vykonať niekoľko očkovaní súčasne, ktoré musíte stráviť jedným očkovaním nožom. Týmto spôsobom sa šetrí osobný čas záhradníka alebo môžete vysadiť oveľa viac stromov, ako je obvyklé.

Nože majú dlhú životnosť - až tri tisíce kusov. Nože sa ľahko vymieňajú vlastnými rukami a demontáž je pre používateľa rovnako bezpečná, ako je nôž uzavretý špeciálnym plastovým puzdrom až do poslednej chvíle. Získame tak užitočný záhradný nástroj, ktorý je možné použiť na všetky druhy ovocných stromov, od jabĺk po čerešnežeriav.

Video „Nástroj na štepenie“

Aké sú nevýhody

Vyrezávač štepu je určený predovšetkým na štepenie stromov výrezom (kopulácia).,Zároveň existujú určité požiadavky na štepy a podpníky a musia sa dodržať, aby bola úspešná celá operácia.Hrúbka štepov na štepenie je obmedzená na rozsah 4 až 12 mm, v závislosti od tvaru noža.Okrem toho by mal byť priemer zásoby a čiastočku čo najbližšie, kritický môže byť dokonca aj rozdiel troch milimetrov.

Tento nástroj si okrem toho vyžaduje určitú zručnosť - s cieľom získať úhľadný, dokonca rezaný bez zlomenia a nepoškodiť rezanie alebo nôž sa musí čepeľ po vykonaní rezu úplne vrátiť do pôvodnej polohy.

Z dôvodu tvaru noža môže byť ťažké zaostriť ho vlastnými rukami.Nože v čínskych záhradných nožniciach navyše jednoducho nie sú predmetom ostrenia, je potrebné ich pravidelne vymieňať.A na kúpu štepu s kvalitným nožom musíte minúť veľa peňazí.

Výber z rozsahu

Cena kvalitného prerezávača s dobrými nožmi sa pohybuje odTisíce a pol tisíc rubľov a v skutočnosti do nekonečna.Na trhu sú rôzne modely, nemenovaná čínština aj značka.Najbežnejším modelom je profesionálny grafovací nástroj Graft pruner. Toto je profesionálny nástroj, ktorý je najlepší v zostave.Je dodávaný v inej konfigurácii, s jedným, dvoma alebo trominože, ako aj v darčekovej verzii, so skrutkovačom na výmenu nožov av puzdre.Hlavnou výhodou profesionálneho nástroja na orezávanie - kvalitných materiálov.

Nože sú vyrobené z vysoko uhlíkovej ocele SK5 a majú chrómovanú povrchovú úpravu, vďaka ktorej sú odolné proti opotrebeniu a korózii.Rukoväte záhradných nožníc sú vyrobené z vystuženého plastu.Tento nástroj je najobľúbenejší a najrozšírenejší, na internete je veľa recenzií a videí o používaní očkovacích nožníc tejto konkrétnej značky.Teraz v predaji sa objavil analóg tohto bieloruského záhradníckeho personálu.

Artitec 3T (ručné štepenie Artitec 3T AR-INN3T) - líši sa od predchádzajúceho modelu špeciálnym nožom, ktorý umožňuje štepenie obličiek (pučanie).Nože pre tieto záhradnícke nožnice - kované, z ocele s vysokým obsahom uhlíka.Záhradnícke záhrady sa vyrábajú v Taliansku, čo okamžite ovplyvňuje jeho cenu.

Ten istý výrobca ponúka model Artitec Complementary Gtafter pre vrúbľovanie odrezkov do priemeru 4,5 mm.Ako je uvedené v názve nástroja, orezávač štepu tohto modelu slúži ako ďalší nástroj.Na podnose môžu vykonávať iba rezy - pri rozdeľovaní štepu.Štepy na štepenie by sa mali robiť s inými záhradníckymi strojmi, ako je Artitec 3T.Ktorý orezávač je lepší je na zákazníkov.

Ako na to?Populárna výrobná vakcínanožnice na prerezávanie cesnaku, ale hlavným problémom sú nože.Budú sa musieť brúsiť nezávisle alebo si objednať od známych zámočníkov.Iným spôsobom, skôr urobiť štepu zveráka.

Základom je malý zverák, ktorý nájdete v domácnosti s každým amatérskym mechanikom.K čepu je pripojená ostrá zakrivená čepeľ a rez sám osebe nie je vyrobený stlačením a otočením rukoväte.Tento postup trvá o niečo dlhšie ako práca továrňového nožnice, ale umožňuje vám cítiť uspokojenie z dobre vykonanej práce.

Video „Prehľad záhradných záhradníkov“

Aby sa zistilo, ktorý z vybraných záhradných nástrojov je najvhodnejší na prácu so stromami na štepenie, odporúčame vám pozrieť si nasledujúcu videonahrávku.