Ako nakŕmiť kríky: návod a popis hnojiva

Ovocné stromy a kríky trávia svoj život na jednom mieste, nemôžeme ich presádzať v bohatšej pôde. To znamená, že musíme zabezpečiť, aby pôda, v ktorej rastú, nebola vyčerpaná. Na tento účel je potrebné pravidelne vyrábať hnojivo. Starostlivosť o záhradu zahŕňa vytvorenie príjemného prostredia pre všetkých jej obyvateľov, na oplátku nás poteší nádhernými plodinami a luxusným vzhľadom.

Ako sa vykonáva prvé kŕmenie

Všetky záhradné stromy a kríky musia každý rok dostávať najmenej 2 doplnky. Prvý sa koná na jar, keď rastliny začínajú intenzívne rásť, potrebujú silu na vybudovanie zelenej hmoty, na prípravu na kladenie kvetov (a teda ovocia). Preto je potrebné na jar vyrobiť dusíkaté hnojivá. Všetky stromy a kríky potrebujú na vývoj mnoho mikro a makro prvkov, medzi ktoré patrí mangán, bór, síra, vápnik a mnoho ďalších. Najdôležitejšie sú však dusík, draslík, fosfor. Poskytujú rast, metabolické procesy, všetky funkcie rastlinného organizmu, to sú oni, kto vo veľkom množstve vytiahne rastliny z pôdy.

Po dozrievaní dozrievania (august - september) sa zvyčajne vyskytuje väčšinou hlasovovocné plodiny sú obdobím sekundárneho rastu koreňov. Potom potrebujú doplnky s obsahom fosforu, vápnika, draslíka, ktorých zásoby uľahčia prežitie v zime. Na jar sa však odporúča vyrábať minerálne a organické hnojivá, najmä obsahujúce dusík. Jeho nevýhoda vám dá vedieť o sebe stratu jasne zelenej farby, pretože sa zníži množstvo chlorofylu, naruší sa funkcia fotosyntézy, výsledkom bude zlá úroda a stále slabšia rastlina náchylná na väčšinu chorôb. Ak boli stromy a kríky na jeseň dobre kŕmené a napojené, prvé jarné dresingy sa uskutočňujú v máji.

Pre mladé kríky

Na výsadbu ovocných kríkov, ako sú stromy, sa zvyčajne pripravujú vopred: hnojiť zamýšľané miesto výsadby, vytrhnúť dieru, položiť minerálne a organické hnojivá, ktoré budú rastliny vyživovať niekoľko rokov, zmiešať ich s pôdou, aby nedošlo k spáleniu koreňov. To uspokojí potrebu základných prvkov pre nadchádzajúce roky, až kým rastlina neprinesie ovocie. Bude mu stačiť na jar obliekanie hnojivami s obsahom dusíka s malým množstvom draslíka. Najčastejšie v ovocných kríkoch - sú to ríbezle, maliny, egreše, hrozno, veľká časť koreňov je plytká, bazálny dresing sa môže kombinovať so zavlažovaním pomocou tekutých hnojív. Hrozno je dobre vnímané obväzy na listy - jednoducho sa postrekuje roztokom s nízkym obsahom hnojiva - nie viac ako 5%. Ale ak je pre neho pôda dobre pripravenápred výsadbou má prvé 3 roky dostatok tekutých obväzov na jar a v prvej polovici leta.

Suché látky musia byť v pôde zapustené v malej hĺbke - dusík sa môže odpariť, ak nie je viazaný na vlhkú pôdu. To isté platí pre ovocné stromy, pričom sa berú do úvahy iba hĺbky koreňov, pričom potrebné kmene sa obvykle do kmeňa stromu dostanú trochu hlbšie. Nemali by ste však ísť hlboko: po zavlažovaní alebo daždi sa dusík ľahko dostane ku koreňom s vodou. Prvé tri roky života malín vyžaduje na jar iba dusíkaté hnojivá. Po roztopení snehu až 100 g dusíkatých hnojív na 1 m2. m pristátia.

Okrasné rastliny nevyžadujú intenzívnu výživu, ale ak je pôda ochudobnená, kríky a stromy tiež potrebujú ďalšie kŕmenie. Vyrába sa na jar, keď rastliny už začali svoj rast. Kvitnúce plodiny, ako sú ruže, je potrebné hnojiť pred kladením kvetov, aby sa zabezpečilo živé a dlhotrvajúce kvitnutie.

Video „Doska na hnojenie kríkov“

Informačné video, v ktorom expert poskytuje rady a odporúčania týkajúce sa výživy rastlín.

Pre dospelých kríkov

Dospelí v ovocných kríkoch budú potrebovať viac živín, kŕmia sa niekoľkokrát. Prvýkrát na jar sa pri začatí kvetu listov používa zložité minerálne hnojivo s vysokým obsahom dusíka. Egreše sa kŕmia, až kým sa kvety neobjavia raz za 2 roky, ak pôda nie je príliš vyčerpaná. Ríbezle milujú dostať každú jar.vrchný obväz z močoviny, vápnika a dusičnanu amónneho.Ak kríky nie sú na jeseň oplodnené, môžete na jar pridať kal.To všetko sa dá plytko pochovať v dierach pod kríkmi a potom ich hojne naliať.Ríbezle dobre reagujú na postrek kríkov zriedenými minerálnymi hnojivami dusíkom a draslíkom, to sa robí na jar pred objavením kvetov.

Maliny dobre rastú na ľahkých piesčitých alebo ílovitých pôdach, po uvoľnení je potrebné hnojivá aplikovať na zem.Močovina, dusičnan amónny sa môžu pridávať v máji až do vzniku kvetov a zhora do kompostu s pilinami.Taký mulč chráni maliny pred burinou, nedovolí, aby sa vlhkosť rýchlo odparovala a prchavé zlúčeniny dusíka, a časom sa zmení na vynikajúci prírodný vrchný dresing.Mulčovanie pilinami môže tiež zmeniť štruktúru pôdy, urobiť ju ľahšou, priedušnejšou a poskytnúť kríkom pomalé a neustále tečúce hnojivo.Dospelé rastliny potrebujú okrem dusíka aj draselnú soľ, superfosfát a organické látky.

Hrozno sa kŕmi organickými hnojivami raz za 3 roky.Ak sa hnoj aplikuje od jesene, nemalo by sa na jar používať minerálne hnojivo.Ak sa organická hmota na jeseň nepoužila, stojí za to aplikovať hnojivo na jar pred otvorením puzdra.Neskôr sa kŕmenie opakuje, až kým sa neobjavia kvety a po kvitnutí.Ružové kríky na jar sa tiež musia oplodniť, ak chcete obdivovať svieže kvetiny.Boli vyvinuté špeciálne zmesi dlhodobej expozície, ktoré sa aplikujú na jar 1krát, potom potaš aleboorganická hmota na jeseň.

Ktoré hnojivo si vybrať

Ovocné stromy a kríky by mali dostávať ekologické aj organickéminerálne hnojivá. Hlavným organickým hnojivom môže byť hnoj alebo vtáčí trus.Infúzia Mullein zriedená 1: 6, naliata do vedra s 1 štvorcom.m. Pri vtáčom truse je potrebné zaobchádzať ešte opatrnejšie, aby nedošlo k spáleniu rastlín.Zriedi sa 1:15 na 1 štvorec.m nalial pol vedra.Kurčatá sa často chovajú v usadlostiach a prímestských oblastiach, ich podstielka sa zhromažďuje a poskytuje záhrade (alebo záhrade) veľmi kvalitné hnojivo.

Hnoj z koní a mulleín sa však nedajú ľahko získať, takáto látka je veľmi drahá.Špeciálne obchody ponúkajú organické zmesi v koncentrátoch, ktoré sa dajú použiť na stromy, ovocné kríky alebo viacročné kvety.Aby bola pôda vhodná na pestovanie ovocných plodín, je hnojená minerálnymi zmesami, ktoré musia obsahovať fosfor, dusík, draslík, vápnik a ďalšie mikro a makro prvky.Všetky kultúry majú rôzne potreby, aby sa určilo, čo a koľko je potrebné priniesť, aby sa zohľadnil stav a štruktúra pôdy, vek rastliny, ročné obdobie a či je záhrada zavlažovaná.Spravidla na jar všetky rastliny potrebujú dusík a zavádza sa spolu s draslíkom.Môžete použiť amónium, dusičnan draselný.Fosforečnan draselný a organické hnojivá sa používajú iba vtedy, ak neboli zavedené na jeseň.

Zavlažovaná záhrada s dospelými ovocnými plodinamivyžaduje viac dusíka, pretože sa počas zavlažovania vymýva vodou.Prvý obväz môže obsahovať 10 g dusičnanu amónneho na 1 meter štvorcový.Druhé obväzovanie sa uskutočňuje po 20 dňoch, na ovocné stromy a kríky sa použije nitrofosfát alebo nitroamofosska (20 - 25 g), pridá sa chlorid draselný alebo síran (10 g na 1 m2), čo závisí od pomeru rastlín k chlóru.

Na jar, pod každým kríkom ríbezlí, kvetov, musíte pripraviť až 50 g močoviny, a po 4 rokoch života sa vrchný dresing zníži na 30 g a pridá sa dvakrát.Prvýkrát - skoro na jar, druhý - po odkvitnutí.V lete sa demolujú organické a potašové hnojivá, aby sa ovplyvnila kvalita plodín.Ihličnaté okrasné kríky vyžadujú iné hnojenie, komplexné minerálne hnojivá im nebudú prospieť, napríklad azofoska ich môže poškodiť.Potrebujú viac horčíka ako dusíka.Dusík spôsobí zrýchlený rast mladých výhonkov, ktoré pred pádom nemajú čas, aby sa stali silnejšími, nemusia prežiť tvrdú zimu a potom zničia celú rastlinu.Pre ihličnaté kríky existujú špeciálne vybrané zmesi, ktoré je možné vyberať v špecializovaných predajniach.

Video „Pokyny na kŕmenie kríkov“

Video inštrukcia na kŕmenie kríkov na jarročne.