Pestovanie lezeckej ruže škriatkov: Tajomstvá pestovania a starostlivosti o stupeň

Rosa Elf je krásny veľkokvetý hybrid, ktorý chovali nemeckí chovatelia na prelome storočia.Odroda okamžite vzbudila záujem pestovateľov po celom svete.Ako sa hodí ruža s takým romantickým menom, dokonale premení záhradu, vytvára v nej rozprávkovú atmosféru a vyplní priestor jemnou vôňou.

História stvorenia

Odroda s báječnouvanie Elfe bola zahájená v Nemecku v roku 2000, známy Tantau, ktorá sa špecializuje na chov ruže za viac ako sto rokov.Novinka okamžite upútala pozornosť záhradníkov a odborníkov, ktorí ju vysoko ocenili na mnohých výstavách.

Rosa Elf - krásny hybrid s veľkými kvetmi

V priebehu rokov spoločnosť už chovala niekoľko odrôd s podobnými názvami, ktoré však nemali takú popularitu. Nový hybrid Elfe, na rozdiel od predchádzajúcich, zasiahol nielen krásou púčikov, ale aj svojou odolnosťou voči takým chorobám, ako je čierna škvrna a múčnatka, čo je veľmi dôležité pre ruže .

Opis odrody

Ruža patrí do podskupiny Climbers, preto jej výhonky sú tvrdšie a drsnejšie ako klasická lezecká ruža. Krík je silný, silne rastúci, dosahuje výšku 2-2, 8 m, rozširuje sa na šírku 1, 5 m. Existuje veľa vetiev, ktoré sa prelínajú a nakláňajú pod váhou mnohých púčikov. Farba kôry je červenkastá, na povrchu sú tŕne. Listy sú tmavo zelené, lesklé.

Kvety sú tvorené voľnými strapcami, ktoré pozostávajú z 3 - 7 veľkých (asi 15 cm) púčikov jemnej bielej farby so žltohnedou smotanou. Pokiaľ ide o púčik, možno poznamenať, že svojím vonkajším popisom a štruktúrou pripomína čajový hybrid Delphi - rovnaký elegantný, ale belší froté kvôli veľkému počtu lístkov.

Krík začína kvitnúť 2 roky. Kvitnúce zvlnené, trvá takmer celé leto. Púčiky si dlho zachovávajú svoju príťažlivosť a vyžarujú príjemnú vôňu s tónmi citrusov a vanilky. Rastlina miluje slnko, ale je mimoriadne odolná voči nízkym teplotám - vydrží teploty až do -29 ° C.

Kvety sú tvorené voľnými strapcami z 3 - 7 veľkých pukov

Výhody a nevýhody

Po preskúmaní recenzií záhradkárov je možné uviesť niekoľko výhod a nevýhod ruže.

Výhody:
 • krásne púčiky, vhodné na rezanie;
 • jemná príjemná aróma;
 • 63) atraktívny vzhľad puzdra;
 • dlhé kvitnutie;
 • 65) vysoká zimná odolnosť;
 • možnosť rôznych aplikácií na mieste;
 • 67) odolnosť proti závažným chorobám a hmyzu.
Nevýhody:
 • kvety netolerujú dážď, namáčajú a strácajú tvar;
 • požiadavky na osvetlenie - v tieni sa púčiky zmenšujú a vytvárajú v menších množstvách;
 • nálada - s rovnakou starostlivosťou, kvitne dobre v jednom roku, ale nie v druhom.

Video „Prehľad ružových škriatkov“

Toto video vyzdvihuje hlavné odrodové charakteristiky lezeckej ruže.

Výsadba

V južných oblastiach je možné pestovať ružu na jar alebo na jeseň, v severnom a strednom pruhu - iba na jar, pretože sadenice môžu v prvom roku zamrznúť.Aby mohla lezecká krása odhaliť jej potenciál, je pre ňu vybraná slnečná zápletka s dobrou úrodnou pôdou, v ktorej nestojí vlhkosť.

jama sa vykopala do hĺbky 0, 5-0, 6 m, na dne sa umiestnila odtok zo sutiny, potom hnojivo (kompost, vrstva humusu 10 cm), hore - vrstva zeme.Deň pred výsadbou sa korene sadeníc namočia do „Heteroauxínu“ a potom sa vysadia štandardným spôsobom.Pri výsadbe viacerých kríkov sa odporúča dodržať vzdialenosť medzi nimi 0, 5-1 m.

Pri sadení do domu, skontrolujte, či sa nachádza v blízkosti steny - voda tečie zo strechy, bude rozostrenie korene a liace puzdro, pretože z tohomôže zomrieť.
Rada autora
Na pestovanie a pestovanie ruží sa vyberá slnečná oblasť

.pre rastlinu

Počas celého vegetačného obdobia si ruža vyžaduje odbornú starostlivosť, ktorá pozostáva z nižšie uvedených udalostí.

Polievanie

Napriek odporu voči suchu sa počas obdobia kvitnutia musí ruža pravidelne zalievať.V suchom počasí sa zálievka vykonáva asi dvakrát týždenne.Na konci leta sa frekvencia znižuje a v septembri sa úplne zastavia.Rastlina nemá rád suchý vzduch, preto sa v lete odporúča postrekovať teplou vodou.Je lepšie to urobiť večer, aby kvapky na listoch nespôsobili popálenie.

Hnojenie

Hnojenie podporuje dobré kvitnutie, preto krmoviny kŕmia každé 2 až 3 týždne.

 1. Na začiatku jari sa zavádza dusík.
 2. Pred kvitnutím a neskôr do konca júla sa minerálny komplex používa v kombinácii s organickými látkami (kompost, humus vo forme mulča).
 3. Od augusta sa hnojenie zastaví, aby sa rastlina mohla pripraviť na prezimovanie.

Prerezávanie

Prírodné prerezávanie sa vykonáva od druhého roku do jari.V prípade potreby je možné na konci sezóny vykonať sanitárne prerezávanie.Rastlina ľahko získa požadovaný tvar, takže koruna môže byť rezaná v súlade s touto myšlienkou.Zároveň je potrebné odstrániť všetky malé neproduktívne a poškodené výhonky.Zvyčajne sa ponechá 6-7 pukov - takéto prerezávanie sa považuje za stredné a prispieva k hojnému rozkvetu.

Schéma orezania lezeckej ruže

Uvoľnenie a mulčovanie

Ak nie je hraničná oblasť kosená, po každom zalievaní pôdu uvoľnite.,Je však vhodnejšie použiť mulč - eliminuje potrebu odburínania a častého zalievania, okrem toho dáva estetikudruh.Dekoratívne drevné štiepky, malý štrk dodá záhrade dokonalosť.Zoznam opatrovateľských činností zahŕňa aj poskytnutie podpory závodu, ktorá podporí kvitnúce vetvy a dá im vertikálny smer.

Príprava na zimu

Elf sa považuje za zimu odolnú odrodu, ale aby sa mladé mrazničky nezmrazili, odporúča sa zakryť krík.Robí sa to len s nástupom odolných mrazov, ktoré dosahujú 5 až 7 ° C pod nulou.Predtým by sa mala ružica odrezať, korene by sa mali preliať zemou, posypať humusom alebo kompostom, potom by sa riasy mali odstrániť z podpery a položiť na drevené podlahy.Vrchná časť by mala byť pokrytá smrekovými konármi alebo postaviť prístrešok.V severných oblastiach sú ruže pohodlne v zime tesne pod snehom.

Výhonky ruže sú silné, ak sú ostro ohnuté, zlomia sa.Aby ste tomu zabránili, ohnite vetvy postupne v priebehu niekoľkých dní.

Propagácia

Ruže môžete množiť dvoma spôsobmi - osivom a štepením.

Osivá

Táto metóda je náročná na pracovnú silu a používa sa najmä na šľachtenie nových odrôd.Semená sú kalibrované, ponorené do peroxidu vodíka na pol hodiny, potom rozotierané na vlhkú handričku a umiestnené na 1, 5 mesiacov do chladničky.Tkanina so semenami je pravidelne vetraná a zvlhčovaná, kým sa neobjavia klíčky.Potom sú semená vysadené v rašelinových kvetináčoch a pestované ako sadenice.

Rezne

Rezanie je produktívnejšia a spoľahlivejšia metóda, ktorá poskytuje takmer 100% zakorenenie a zachovanie odrody.príznaky.Odrezky z mladých zelených výhonkov.Spodný rez sa vykonáva v uhle 45 °, horný - rovný.Vysadené odrezky vo vlhkom substráte a vytvárajú skleníkové podmienky.Po objavení prvých listov sú presadené na nové miesto.

Záhradné kultúry sa môžu množiť odrezkami

Choroby a škodcovia odrody

Ako už bolo uvedené, ruže majú dobrú imunitu voči práškovej farbe.Rosa, ale počas dlhotrvajúcich dažďov sa na listoch môžu objaviť biele práškové škvrny.Na zastavenie rozvoja choroby sa ruže postriekajú fungicídmi obsahujúcimi meď.

Ďalším nebezpečným ochorením ruží je rakovina kôry.Príznaky choroby - nahnedlá farba a výrastky na výhonkoch.V tomto prípade je dôležité včas odstrániť choré vetvy.Ak je zasiahnutá veľká časť kríka, je jednoducho vykopaná a spálená.

Zo škodcov sú najškodlivejšie hlodavce - bronz, vošky, roztoče.Systémové insekticídy pomáhajú vyrovnať sa s nimi: „Confidor“, „Aktellik“.

Použitie v krajinnej architektúre

Rastlina sa môže dobre rezať, čo umožňuje jej výsadbu nielen vo vysokých architektonických formách, ale aj v kvetinových záhonoch.Majestátne kríky vyzerajú dobre v rámčeku malých kvetov svetlých odtieňov: levandule, vervaínu a tiež podrozmernej ihličnatej plochy.

Najúspešnejším využitím ruží je, samozrejme, vertikálne záhradníctvo.Ohybné riasy môžu byť krásne zdobené plotom, lícovým stĺpom alebo rohom steny, altánkom.Vyzerá jasne biely vzdušný „oblak“ ružína pozadí smaragdového trávnika.Kvetina je pekná a rezaná - sotva otvorené puky používajú kvetinári vo svadobných kyticiach.

Dekorácie záhrady
Zdobenie oblúkov
Zdobenie stien

Prvok dekoratívneho zloženia
Návrh rekreačnej oblastiv záhrade

Recenzia

"Neodvážil som sa vysadiť túto ružu dlho, som si myslel, že je ťažké ju ošetrovať,Potešila ma však - kvety kvitnú celé leto, nikdy nijako choré. “

Ivan Alekseevich, Moskva

„Naozaj som chcel zasadiť rovnakú krásu, milujem biele ruže.“

Maria, Perm

“A moja ružicastále malý, ale prvé leto už dobre rástlo.Čakáme na kvitnutie. “

Oksana, Novgorod

S touto ružou bude atmosféra na mieste romantickejšia.Vysoký kvitnúci krík ho naplní sviežosťou, príjemnou energiou a jemnou vôňou.