Štandardná ruža: pestovanie a starostlivosť

Štandardná ruža nie je ani odrodou, ani druhom. Je to skôr výsledok záhradného umenia, ktoré nemožno obdivovať. Luxusné kytice rôznych tvarov a farieb, ktoré sa týčia na kmeni, vyzerajú skvele v jednoduchých pristátiach uprostred trávnika, v mixéroch alebo pozdĺž cesty. Vyzerajú ako malý strom, môžu byť vysoké až 50 cm a viac ako jeden a pol metra. Dávajú dizajnu kvetinovej záhrady alebo celej záhrady vertikálu potrebnú na dokončenie obrazu. Starostlivosť o nich si vyžaduje určité vedomosti a viac problémov ako ruža kríkov, každé prezimovanie je riziko, možno preto nie každý letný obyvateľ ponáhľa začať túto krásu na svojom pozemku.

Opis

Ruža na štambe je výsledkom niekoľkých očkovaní, spojenia divej ruže a odrodovej ruže, niekedy aj niekoľkých. Pre hlavné zásoby obyčajne používajú divú ružu, má veľmi silný koreňový systém. Stonka, to znamená kmeň, môže byť výsledkom inokulácie inej odrody dogrose alebo, ako sa to často stáva, ružovej caniny. Rosa Kanina má pomerne silný koreňový systém, dobrú odolnosť voči mrazu a chorobám, takže škôlky v centrálnej časti Ruska ich používajú ako hlavnú populáciu namiesto šípiek. Určitevýška (50, 70, 100 cm) k stonke je naštepená odrodovou ružou, obvykle dve vakcinácie, najmenej tri.Stáva sa, že štepy ruže rôznych farieb.

Hybridné odrody čaju a floribunda sa na kmeni najčastejšie vyskytujú, pretože je ťažké vytvoriť krásny „buket“, ich silné výhonky rastú nahor, pri základni často stávajú bezlisté.Najjednoduchší spôsob, ako sformovať a vždy vyzerať ozdobnými lezeckými a prízemnými ružami, sú výhonky dosť flexibilné a dokonale tvarované správnym smerom.

Štandardné ruže kvitnú o niečo skôr ako ostatné, kvitnú hojne a dlho, na jeseň pomocou špeciálnych techník musíte im pripomenúť, že zimné obdobie odpočinku čoskoro príde.Vyžadujú si väčšiu pozornosť, dokonca ani preto, že starostlivosť o ne je ťažšia, pretože každá taká ruža, ktorá je prakticky na úrovni očí, priťahuje oveľa viac pozornosti ako kvety, ktoré sa nachádzajú nižšie.

Najmenší nedostatok kôry kmeňa, suché listy, vädnuté kvety, zlomené vetvičky koruny - všetko je zarážajúce.Ale vďaka tomu je ľahšie pozorovať prvé príznaky choroby alebo poškodenia parazitmi.

Video „Výsadba“

Z videa sa dozviete, ako vysadiť tento ker.

Výber sadeníc

Samozrejme, že je lepšie kúpiť sadenice v škôlkach alebo obchodoch s preukázanou povesťou, je žiaduce, aby samotná škôlka bola blízko, potom sa môžete spoľahnúť na dobrú mieru prežitia, pričom sa zohľadníklimatické podmienky.Vysoké náklady na sadenice sú splatnédlhá a rozsiahla práca vykonaná pred predajom. Ak kúpime obyčajné odrodové ruže vo veku od jedného do dvoch rokov, potom sadenice na kmeni, pripravené na transplantáciu a kvitnutie, môžu mať štyri alebo päť rokov. Počas tejto doby bol očkovaný najmenej dvakrát. Pred nákupom musíte vedieť, čo slúžilo ako zásoba, aký druh a trieda (alebo ktoré odrody) boli vysadené. To je dôležité pre ďalšiu starostlivosť a tvorbu koruny rastliny.

Pri výbere stromčeka berte do úvahy jeho korunu, kmene a korene, ak sú otvorené. Všetky časti rastliny by mali byť zdravé a silné. Silné, dobre vyvinuté korene by nemali byť pomalé alebo suché, na trupe by nemali byť žiadne škvrny alebo nepravidelnosti, rozvetvená koruna by mala byť na báze výhonkov drevitá.

Keďže ruže na stonkách sú veľmi citlivé na stratu vlhkosti, je lepšie kúpiť sadenice v nádobách, hoci nie je možné kontrolovať korene. Nádoba by nemala byť pod 25 cm, pôda by mala byť čistá, bez buriny alebo machu, vlhká, ale bez najmenších príznakov plesne.

Pristátie

Pri výbere miesta pristátia je potrebné zamyslieť sa nad tým, ako pokryť štandardnú ružu na zimu, pretože korunu bude potrebné nakloniť a položiť na zem (ideálne), čo znamená, že by nemala existovať budova, krík alebo strom. ani konkrétna cesta. A pre ostatné, miesto je vybrané, rovnako ako pre všetky ruže - svetlo, chránené pred severným vetrom, na rovnej zemi alebo na kopci. Pôda potrebuje íl s kompostom, humusom a rašelinou,slabo kyslé.

Hlavná vec je nájsť to správne miesto a pôda sa môže pripraviť pred výsadbou. Ak sa na tomto mieste už predtým zdvihol, stojí za to zmeniť pôdnu vrstvu až do hrúbky 70 cm, aby sa nevyvolávali choroby a aby sa potešili parazity usadené v zemi. Dobré miesto nemusí byť uprostred trávnika, pne krásne rastú medzi ostatnými okrasnými alebo ovocnými plodinami, sú vysadené do kvetinových záhonov. Koruna, ktorá stúpa nad zemou, zvyčajne dostáva viac slnečného svetla, a to aj na svetlých polostienených stromoch.Najlepší čas je koniec apríla alebo začiatok mája, ale sadenice z kontajnerov sa ľahko zakorenia v polovici leta.

Výsadba sa vykonáva tradične - pripravuje sa jama, ktorá je väčšia ako nádoba, zemina sa zmieša s hnojivami, sadenice sa spustia do jamy, pokryjú sa zeminou, pôda sa rozprestiera a voda je hojná. Niektorí odporúčajú najskôr naliať do jamy vedro s vodou a potom spustiť korene sadenice a posypať ich zemou. V prípade, že neexistujú hlinené kómy, je potrebné zabezpečiť, aby korene neboli vzájomne prepletené a neohýbané. Na konci zaspávania a stlačenia pôdy sa musí stromok ešte zalievať. Je však veľmi dôležité nezabudnúť na pár okamihov: pred výsadbou sa zatĺkne silný kôš, na ktorý sa potom viaže ruža, rastlina sa umiestni tak, aby sa ohyb koreňového goliera (koreňový kužeľ, ako sa niekedy nazýva), nachádzal na opačnej strane budúceho sklonu stonky. na zimu.

Niektorí pestovatelia zasadzujú rastlinu pod určitým uhlom, nechávajú ju takdva týždne a až potom viazané na podporu. Dokonca aj koreňom sa odporúča, aby neposielali nielen dolu, ale trochu do strany a pokračovali v svahu kmeňa. Ale po chvíli bude koreňový systém stále na vyššej úrovni, hoci počas prvých dvoch rokov môže pomôcť nakloniť stonku k zemi. S rovnakým účelom sa odporúča rozdeliť korene pri výsadbe na dve časti a rozložiť ich tak, aby sa kmeň zmestil ako muž sedí na provázku. Po niekoľkých rokoch bude koreňový systém prekvapený zmyslom a všetky korene pôjdu tak, ako vždy. Ale na pár rokov si môžete tento jesenný odpočinok ruží uľahčiť na zemi.

Koreňový golier počas výsadby sa prehlboval voliteľne. Nezabudnite však urobiť ďalší postup, ktorý sa pri pestovaní striekacích ruží nikdy nevyrába. Mech, vatu alebo len noviny by mali byť hojne navlhčené vodou, zabaliť do nich korunu a navrchu položiť plastovú tašku. Deje sa tak kvôli ochrane rastlín pred stratou vlhkosti, pokiaľ korene nefungujú normálne na novom mieste. Takáto „maska“ sa udržuje až dva týždne, raz za niekoľko dní, pričom sa odstráni a skontroluje stav koruny, a potom sa opäť navlhčí. Začiatok vývoja pukov ukáže, že korene zakorenili, môžete uvoľniť korunu. Je lepšie to urobiť v zamračenom dni alebo večer, aby slnko nespálilo burinu.

Starostlivosť

Starostlivosť zahŕňa zalievanie, kŕmenie, rezanie, odstraňovanie buriny a uvoľňovanie pôdy, prevenciachoroby, ochrana pred škodcami, príprava na zimu.Polievanie je najlepšie a zriedkavé, rozvrh závisí od počasia a vlastností pôdy.Hnojenie môže byť tradičný spôsob koreňov a listov. Dusíkaté hnojivá by mali prevládať do polovice leta a potom sa vylučujú tak, aby nevyvolávali rast rastlín neskoro, ale namiesto toho zavádzajú viac hnojív na báze fosforečnanu draselného, ​​ktoré dodajú ruži väčšiu silu a dokonca zime pomôžu.

Z koreňov a na štambe pod štepom sa často vyskytuje divoký rast, proti ktorému sa musí bojovať.Ak je ruža štepená na dogrose, potom divá výhonka za týždeň môže rásť o pol metra.Je potrebné ich vyzbierať tak, ako vyzerajú, inak zoslabia ružu a dokonca môžu zničiť odstupňovaný štep.Divoké výhonky sú zvyčajne pichľavé s malými siedmimi listami, majú skutočne veľkú silu, takže je najlepšie nechať ich rásť.

Buriny by sa nemali pestovať v kruhu ruží, často sa zdobia ozdobnými kameňmi alebo kôrou a stáva sa, že sa v nich vysádzajú krajinné rastliny. Ruže na shtambah zriedka ochorejú, ale nesmieme zabudnúť na prevenciu, takže sa nevyhnutne striekajú na jar a na jeseň pred hibernáciou pomocou síranu železnatého alebo Bordeauxovej tekutiny a v lete niekedy korunu spracovávajú špeciálnymi prípravkami.monitorovať stav koruny, čisté suché listy, vädnuté kvety, ďalšie výhonky.

Orezávanie

Hlavné orezávanie sa vykonáva na jar, jeho cieľom je formovanie.krásna koruna. Prerezajte výhonky podľa požiadaviek odrody naštepenej na štamb. Ale hybridné odrody čaju, miniatúrne ruže a floribunda odporúčajú rezať menej ako kríky, je vhodné nechať nie 2 - 4 púčiky, ako obvykle, a nie menej ako 6. Silné prerezávanie ruží sa vykonáva na pestovanie silných vysokých výhonkov, na trupe nie je potrebné.

Lezecké ruže odstraňujú minuloročné výhonky, ktoré už kvitli, ale ak je náhradných výhonov málo, minuloročné výhonky nie sú rezané, ale iba skrátené. Aj v prízemných ružiach obvykle iba skracujú výhonky.

Všetky odrezky by sa mali vykonávať pol centimetra nad zdravou obličkou, nechať rovnomerne narezať, spracovať záhradné ihrisko (ak je viac ako 1 cm) alebo aspoň drevný popol. Náradie sa musí používať veľmi ostré, aby sa ružica menej poškodila, dezinfikovala pred a počas procesu orezávania.

Prístrešok na zimu

V Európe sa štandardné ruže považujú za mrazuvzdorné, v miernom podnebí nie sú vôbec pokryté a tam, kde je skutočná zima, pestovatelia jednoducho zabalia korunu. To si nemôžeme dovoliť. Naše silné mrazy a prudké kolísanie teploty môžu zničiť rastliny. Preto musí ruža pripraviť skutočné útočisko na zimu a koruna sa bude musieť položiť na zem. Pri tomto horizontálnom pokládaní sa väčšinou vyskytnú problémy. Správne vysadené mladé rastliny môžu byť stále mierne naklonené k zemi, ale s vekom sa stáva čoraz ťažšie.

S príchodom septembra môžete postupneznížte zalievanie na nulu, potom odrežte listy a nespálené puky.V októbri je potrebné vykonať jesenné orezávanie, odstrániť všetky nezrelé výhonky, skrátiť všetky zostávajúce a odstrániť všetky lístie.Potom sa korunka spracuje so síranom železnatým, nechá sa uschnúť a potom sa kvôli kompaktnosti zviaže lanom.Ramená sú položené na zemi, preto často musíte kopať korene.Položili korunu na smrekové konáre, posypali ich suchými listami (dubovými), potom opäť smrekovými konármi.Zhora je koruna pokrytá lutrasilom alebo pradeným vláknom, čo ponecháva príležitosť na vetranie.Ak vakcinačný bod neležal na vetvách brucha, musíte pod neho položiť oporu, môže to byť penová alebo plastová fľaša, čo je hlavná vec, ktorá nezasahuje do vzduchu.Korene sú pokryté zeminou pieskom;V čase dažďa môžete pokryť celý tento film.S nástupom týchto mrazov sa film odstráni, lutrasil nad korunou sa úplne uzavrie.

Rastliny do výšky 50 cm sa nemôžu ohýbať.Okolo nich sa inštaluje ruberoidné potrubie, ktoré je plné suchých listov.Zospodu túto konštrukciu šíria zemou a pokrývajú ju lutrasilom na vrchu.

Chovateľstvo

Ruže na stopkách sa v obvyklom zmysle slova nerozmnožujú, sú tvorené vrúbľovaním.Po prvé, dostatočne silná rastlina sa pestuje s dlhým, rovnomerným kmeňom, zvyčajne sa jedná o šípku, pestuje sa 4 až 5 rokov a tvorí ju tak, aby sa dosiahol ročnýstrieľať najmenej 1 cm hrubé, ktoré vidlice vo výške jeden a pol - dva metre. Často sa na tento druh naštepí jeden druh alebo odroda divej ruže.Potom pod vrcholmi centimetrov o 40 rokov vykonávajú pučanie, to znamená, že dodávajú nevyhnutný druh ruže „okom“.Zvyčajne je vysadený dvoma „očami“ na opačných stranách výhonku, takže koruna budúcej ruže je svieža a rozvetvená.Nasledujúci rok z nich vyrastú výhonky, ktoré sa tvoria prištipnutím.O rok neskôr je možné považovať rastlinu za vytvorenú.

Video „Prístrešok na zimu“

Z videa sa dozviete, ako tieto kríky správne pokryť.