Modrá ruža na letnej chate: stelesňujeme sny záhradníkov

Mnohí ani netušia, že existuje modrá ruža.Medzitým anglický spisovateľ Rudyard Kipling zasvätil tejto krásnej kvetine cyklus básní a chovatelia z celého sveta „bojujú“ o právo vlastniť odrodu zodpovedajúcu tomuto titulu.Z článku sa dozviete, ako doma získať kvetinovú modrú farbu.

)Existujú v prírode modré ruže

dňapatentovej prihlášky uložiť dôjsť modrej ruže, ale otázka znie: je možné nájsť semená alebo sadenice týchto rastlín?Musíte sa zamerať na odrody s predponou „modrá“ v názve.Je pravda, že v skutočnosti tieto kvety nebudú modré, ale fialové.Pestovanie modrej rastliny v záhrade je neskutočné.

Ruža môže byť maľovaná modrou farbou

K dnešnému dňu sa pestovateľom podarilo priniesť horolezecké ruže, ktorých kvetenstvo je vyfarbené jemným levanduľovým odtieňom.Ak sa o rastlinu správne starajú, jej kvety sa môžu na chvíľu zafarbiť.

Video „Ako maľovať ružu“

Z tohto videa sa dozviete, ako správne maľovať ružu doma.

Metódy umelého farbenia kvetov

Pokiaľ ide o rastliny na pultoch obchodov, pestujú sa farbením. Na tento účel sa používajú rôzne metódy:

  • potravinárske farbivo;
  • striekacia farba;
  • manganistan draselný;
  • roztok metylénovej modrej;
  • modrý vitriol.

Takéto techniky sú vhodné pre rezané kvety, ktoré by sa mali okamžite namočiť do vody alebo posypať farbou.

Roztok metylénovej modrej

Ľudia toto riešenie nazývajú „modrým“. S ním môžete maľovať čerstvo rezané kvetenstvo. Za týmto účelom pridajte roztok vo vode v pomere jeden mililiter na pohár.Nepreháňajte to koncentráciou, pretože môžete získať tmavý odtieň.

Síran meďnatý

Na hnojenie pôdy sa môže použiť síran meďnatý. Aby ste to dosiahli, vždy pred každým zalievaním pridajte do vody trochu prášku. Túto metódu by ste nemali používať na postrekovanie izbových rastlín, pretože táto látka uvoľňuje škodlivé výpary, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie.

Síran meďnatý sa môže použiť na hnojenie pôdy

Meď

Predmety vyrobené z tohto kovového alebo medeného prášku by mali byť pochované v ružovej záhrade pri koreňoch rastlín. Táto látka má na ružiach modré sfarbenie. Je však ťažké predvídať tieň, ktorý nakoniec skončí, pretože to môže byťtmavo modrá alebo nebeska modrá.Výsledok závisí od množstva kovu, jeho vzdialenosti od koreňov, ako aj od nečistôt v produkte.

Farbenie potravín

Túto metódu možno použiť na rezané aj striekané kvety.Za týmto účelom pridajte farbivo do vody na zavlažovanie alebo do vázy, v ktorej sú púčiky.V závislosti od množstva farbiva môžete meniť stupeň nasýtenia farby lístkov.

Odrody ruží podobné farby

Existuje niekoľko druhov ruží v prírode, ktoré sú klasifikované ako „modré“.V skutočnosti však bude ich odtieň bližší k purpurovej ako modrej.

Lavender Dream

Púčiky tejto odrody sú ploché, s froté koncami, s odtieňom fialovej modrej.Táto odroda nemá prakticky tŕne, čo zjednodušuje údržbu.Rastie vo forme malého kríka, ktorý šíri vetvy zlomovým tempom.Výstrely sa objavujú každý deň a okamžite sú pokryté púčikmi.Ak existuje dobrá zásoba, môžete kríky nechať na zimu bez krytu.

Rose Lavender Dream

Zvláštnosťou odrody je malé množstvo lístia.V období hojného kvitnutia ruží nie sú listy vôbec viditeľné, takže z diaľky sa zdá, že krík je pokrytý malými mrakmi.

Rhapsody v modrej farbe

Líšia sa v konštantnom a hojnom rozkvetu, navyše existuje možnosť krátkeho prerezávania.Nehovoriac o príjemnej aróme, ktorá má kvetinu, ako aj o intenzívnom raste.Tento hybridný krík rastie na meter, čo dáva ďalšiepríležitosti na použitie.

Púčiky rastliny sú froté, šeľa, majú asi tri tucty lístkov. Ploché kvetenstvo kónického tvaru, majú biely stred so svetlými tyčinkami.


Charles de Gaulle

Táto odroda získala slávu pre svoj modrofialový odtieň, originálny tvar a príjemnú vôňu. Púčiky dosahujú v priemere 10 cm. Majú asi 35 dvojitých okvetných lístkov. Každý okvetný lístok je hustý, takže púčik si udržiava svoj atraktívny vzhľad po dlhú dobu. Kvôli takýmto vlastnostiam kvetinárstva používajú túto odrodu na vytváranie kytíc. Krík rastie v priemere o 70 cm, mierne sa šíri.

Variety Charles de Gaulle

Modrý anjel

Farba tejto kvetiny je tmavá, fialová. Môže zmeniť nasýtenie v závislosti od podmienok, v ktorých rastie. Kvetenstvo je malé, froté, vyžaruje príjemnú vôňu. Kríky postupne kvitnú počas celej sezóny.

Rose Blue Angel

Blue Bajou

Táto čajová ruža má veľké množstvo zlatistých tyčiniek a polo-dvojitých lístkov. Krík rastie na meter, najčastejšie sa používa ako živý plot alebo vysadený na obrubníku. Pre aktívne kvitnutie miesto by malo byť dobre osvetlené.

Čajová ruža Blue Bajou

Blue Girl

Tento hybrid má pastelovo-purpurový odtieň a vôňu orgovánu. Kvety rastú jednotlivo, ich priemer je asi 10 cm. Kríky rastú do 1,5 m, majú radi teplo.Ak nezabezpečíte dobré prístrešie na chladné obdobie, ruža zamrzne.

Blue Girl variety

Blue Moon

Na vývoj tejto odrody je potrebné veľké množstvo svetla. Kvitne vo fázach - od konca jari do polovice jesene. Jemné levanduľové púčiky s froté okrajmi sa pestujú v kvetinových záhonoch alebo v skleníkoch.

Blue Moon Rose

Blue Parfum

Táto odroda vďačí za svoj názov vznešenej a silnej chuti. Na malom kríku rastú veľké puky, ktorých priemer dosahuje 12 cm. Odtieň kvetín sa môže líšiť od striebornej po svetloružovú. Kríky kvitnú uprostred jari, vo vhodných podmienkach aróma iba zosilňuje.

Odroda Blue Parfum

Blue River

Táto rastlina má silnú, príjemnú vôňu, ktorá pretrváva aj po vysušení. Púčiky sú oválne, dosť široké. Kvetenstvo sú veľké, froté. Na vonkajšom okraji okvetných lístkov je strašidelný ružový odtieň, ktorý harmonicky ladí s odtieňom lila kvetu.

Odtieň kvetu závisí od zloženia pôdy. Aby sa dosiahla ušľachtilá svetlá fialová farba, musí byť pôda hnojená.
Rada autora

Na dne kríkov nerastú listy, ktoré sa musia pri výsadbe zohľadniť. Kvitnutie začína začiatkom leta a končí prvými studenými západkami.

Blue River Rose

Midnight Blue

Tento čajový hybrid má namodralý purpurový odtieň. Kvety sú veľké, elegantné. Kríky sú tvrdé a listy sú natretétmavozelený odtieň. Rastlina má veľa tŕní.

Midnight Blue Tea Hybrid

Ako vidíte, modré ruže v prírode neexistujú. Na svoj pozemok môžete zasadiť jednu z odrôd, ktoré patria do „modrej“ skupiny, alebo si môžete vytvoriť vlastnú modrú ružu. Majte na pamäti, že umelo vytvorená farba môže v priebehu času unikať z púčikov a zafarbiť vodu vo váze.