Účinnosť mriežky proti mólom na ochranu pozemkov a trávnikov: odborné posudky

Krtinová invázia je skutočnou pohromou letných obyvateľov. Väčšina majiteľov pôdy nie je pripravená uchýliť sa k extrémnym opatreniam - pasce, jed, atď., Ktoré uprednostňujú mierové spolužitie s našimi menšími bratmi. V takýchto prípadoch sa sieť proti molám stáva dobrou ochranou lôžok. To je podobná bariéra ochrany a aké výrobky sú lepšie, hovoríme v článku.

Nebezpečenstvo krtek na mieste

Hoci sú tieto zvieratá malé a živia sa hmyzom, sú nebezpečné pre plodiny pestované na mieste. Móly prechádzajú pod zemou pod zemnými priechodmi, v ktorých sa hromadí potrebné jedlo - dážďovky, dreviny, slimáky, larvy atď., Až po hady a žaby. Podzemné zvieratá netvoria konkurenciu pre človeka v potravinovom reťazci, ale nie sa kŕmia rastlinnými plodinami;

 • vydláždenie cesty, nemilosrdné ničenie koreňových systémov rastlín, čo spôsobí značné poškodenie budúcej úrody;
 • ažvykopané nory na mieste dostanú hlinené myši a potkany, ktoré len jesť pestované plodiny.
Móly nemilosrdne ničia koreňové systémy rastlín

Pochopte, že v oblasti začali vznikať móly, môžete použiť voľné kopce zeme, ktoré zvieratá hodia na povrch.nastavenie nory.

Opis a princíp mólovej mriežky

Po vyskúšaní mnohých desivých metód, ako sú silné pachové prípravky alebo rozbité sklo po obvode, majitelia letných záhrad organizujú spoľahlivú ochranu inštaláciou špeciálnychgrid.Zariadenie je jednoduché, ale veľmi efektívne, nevyžaduje počas inštalácie špeciálne znalosti, ale slúži roky.

​​

Po zakopaní siete do zeme, obklopujúcej záhradu alebo celý pozemok je možné pre zviera vytvoriť nepriechodnú prekážku.Bariéru môžete umiestniť dvoma spôsobmi:

 1. Vodorovne pozdĺž trávnatého trávnika alebo kvetinového záhonu.Metóda je vhodná pre prípady, keď sa na mieste už rozmnožili krtky.Zvieratko, ktoré vykopáva cestu zdola na povrch a narazí na mriežku, je nútené obísť bariéru v jednom alebo druhom smere a pohybuje sa, až kým neopustí obvod.V dôsledku toho často web opustí natrvalo.
 2. Vertikálne spôsobom plotu hlboko ponoreného do zeme.Ak na mieste ešte nie sú žiadne zvieratá, pozdĺž celého obvodu sa vytvorí vertikálna bariéra.V dôsledku toho nemôžu preniknúť zvonka.
Mriežka je dobre chránená proti molu

Horizontálna metóda má klady a zápory.Z podstaty veci:

 • sieť navyše chráni pred eróziou pôdy, neumožňuje zrážkam vyplaviť úrodnú pôdu;
 • svahy na svahoch sa posilňujú;
 • Podzemná pevná vrstva chráni korene trávnych plodín pred pošliapaním.

Týmto spôsobom však možno chrániť iba trávnik alebo kvetinovú záhradu, pretože je potrebné urobiť záložku materiálu v malej hĺbke. Pre bežné záhrady nie je táto metóda vhodná - vykopanie pôdy bude nemožné. Je pravda, že ak staviate vysoké skleníkové postele, inštaláciu horizontálnej mriežky je možné uplatniť pomerne úspešne.

Video „Ako si vybrať obrazovku s mólom“

V tomto videu odborníci zdieľajú tipy na výber spoľahlivého miesta a ochranu trávnika pred molmi.

Výber správneho materiálu

Na trhu sa nachádza povlak z polyméru (plast) a kovové pletivo. Musíte si vybrať materiál s malou veľkosťou bunky, cez ktorú krtek neprepadne, ale zároveň by diery nemali byť príliš malé na to, aby prešli koreňmi vysadených plodín.

Kovové oká sú odolné, ale rýchlo sa oxidujú v zemi a stávajú sa nepoužiteľnými. Výsledkom bude, že krtko skôr alebo neskôr prepadne.

Polymérne odrody sú praktickejšie - nebojí sa vlhkosti, pretože ich životnosť je neobmedzená. Používajú sa dva typy polymérov:

 1. Polyetylén. Šetrné k životnému prostrediu, v zemi sa nerozkladá, ale má nízku pevnosť. Krtek to nedokáže roztrhnúť a poľné myši alebo potkany sa môžu ľahko nahlodať.
 2. Polypropylén. technickýVlastnosti sú rovnaké, ale pevnosť je výrazne vyššia.
Mólová plastová trávnatá sieť

Skúsení záhradníci, ktorí vyskúšali rôzne možnosti povrchovej úpravy, odporúčajú vybrať produkty zo silného polypropylénu s veľkosťou buniek od 1,5 do 2,5 cm (rozmery zvierat: do 13 cm na dĺžku a 5–8 cm na šírku).Takýto materiál nehnije, krtky nie sú roztrhané.Po pokrytí týmito mriežkami (horizontálne) všetky „vysoké“ postele v skleníkoch sa dá dobre zbaviť nepríjemných podzemných hostí.

Pri výbere sieťoviny v obchode sa pokúste trhať materiál z okraja rukami a použiť všetku silu.Ak sa produkt bez problémov zlomí - zviera sa tiež vyrovná.Často sú to lacnejšie materiály, ktoré sú silnejšie.
Rada autorov

Podrobné pokyny na inštaláciu siete

Každá z metód zahŕňa vlastnú technológiu stylingu.oka.Existuje niekoľko jemností, ktorých znalosť pomôže vytvoriť skutočnú bariéru.

Horizontálna metóda

Opakujeme, že táto metóda sa používa výlučne na usporiadanie trávnika alebo vyvýšených postelí v skleníku, pretože hĺbka ochranného materiálu je malá.Vrstvenie sa vykonáva takto:

 1. Vrchná úrodná vrstva zeme sa odstráni do požadovanej hĺbky (asi 15–20 cm pre kvetinové záhony alebo posteľ, 5–10 cm pre trávnik).Sod môže byť jednoducho rezaný a položený v tieni, pokrytý vlhkou handričkou.
 2. Ak je to potrebné, zarovnajte pozemok.
 3. Mriežka je položená, hrany sú zovreté k zemi.prePlocha kvetinového záhonu alebo trávnatej mriežky by mala vyčnievať zo všetkých štyroch strán, inak krtek pokojne vykopie tunel cez ochrannú štruktúru.Do kĺbov sú plachty umiestnené s presahom 10 centimetrov, pripevnené aj pomocou trakov a nezanechávajú žiadne krtka ani pri najmenšej medzere.
 4. Odstránená vrstva úrodnej pôdy sa navrstvuje na vrchol, ktorý sa okamžite uvoľní, vyrovná a zaleje.Nechajte pôsobiť 2 dni.
 5. Zhora položte zvinutý trávnik alebo zasejte semená trávnej trávy do pôdy.
 6. Povrch je mulčovaný, hojne napojený.
Horizontálna metóda spočíva v predbežnom vyrovnaní povrchu

Vodorovná mriežka súčasne zabraňuje skĺznutiu pôdy, ak existuje svah.

Dokonca aj pri pokladaní trávnatej rolky je lepšie prehlbovať sieťovinu do pôdy, než ju pripevniť na samotný povrch.Móly sa budú stále kopať pod trávnikom, na povrchu budú charakteristické opuchy, ktoré môžete náhodou prepadnúť pri chôdzi.

Vertikálna metóda

Táto metóda je zložitejšia, ale umožňuje vám chrániť oblasť nedotknutú zvieratami pred možným prienikom.Inštalácia siete proti jatočnému telu sa vykonáva podľa tohto princípu:

 1. Okolo miesta sa vykopáva priekopa s hĺbkou 80 cm (živá diera zvieraťa sa nachádza v hĺbke 1,5–2 m, ale kŕmne kanáliky sa ťahajú na povrch v hĺbke 5–50).cm).Šírka výkopu 30 cm postačuje na následnú inštaláciu materiálu.Kopanie iba z nechránených strán, prítomnosť hlbokého pásu nad plotom alebo v jeho blízkosticesta uľahčuje túto úlohu.
 2. Mriežka je inštalovaná v priekope tak, že okraj vyčnieva 20 cm nad povrchom. Dospelí prakticky nechodia hore, ale dospelí mladí ľudia sa môžu pohybovať po povrchu pri hľadaní nového sídeliska.
 3. V hustej pôde je vertikálne nainštalovaná mriežka pripevnená pomocou konzol a vo voľnej pôde je pripevnená pomocou zošívačky k dreveným tyčiam.Pri spájaní dvoch kotúčov je potrebné prekrytie 10 cm.
 4. Pochytajte priekopu, ktorá narazila na zem.
 5. Okraje materiálu vyčnievajúceho nad hlavou by mali byť pokiaľ možno spojené s plotom alebo záhradným obrubníkom.
Usporiadanie horizontálneho a vertikálneho stohovania

Plná možnosť

V tomto prípade je potrebné skombinovať obidve vyššie opísané metódy.Jedna hrana mriežky klesá zvisle do hĺbky 80 cm na hranici miesta, potom sa materiál natiahne cez vrchol a vodorovne sa prehĺbi do hĺbky 10 cm v miestach, kde sa predpokladajú trávniky alebo postele.

Týmto spôsobom je možné úplne zavrieť priestor pred nezvanými hosťami - zo všetkých strán aj zdola.

Najefektívnejšie výrobky

Odporúčame čitateľom niektoré značky krtkových sietí, ktoré sú obľúbené u amatérskych záhradníkov a krajinárov

Protect G8

Priemer buniek je malý (8x6 mm), ktorý bude chrániť pred myšami s malými hrabošmi.Polymérny materiál je vystužený, vydrží tlak klznej pôdy až 20 ton na meter.Nehrdzaví, nehnije.Životnosť je asi 25 rokov.Hmotnosť kotúča: 10 kg.

Chráňte G9

Sieťka je vyrobená z vystuženého polymérneho materiálu.Priemer buniek je 9x9 mm.Výrobok tiež drží záťaž až 20 ton na 1 m, nebojí sa korózie, hnijúcej.Životnosť prístroja Protect G8 - do 25 rokov, hmotnosť kotúča: 10 kg.

Sintoflex

Výrobca je talianska spoločnosť Tenax.Jedná sa o prémiový produkt: sieť je tenšia ako sieť konkurencie, ale je silnejšia a flexibilnejšia.Rozmery buniek sú 12x14 mm.Životnosť - do 25 rokov.

Trávniková sieť Grinda

Produkt litovskej spoločnosti, ktorá vyrába nástroje a materiály pre záhradkárov a záhradníkov.Protinádorové siete sú vyrobené z polyetylénu, čiernej farby.Veľkosť bunky je 9x9 mm, šírka zvitku je 1 ma dĺžka je 10 m.

Sieť z mól CP15

Polypropylénový materiál od ruského výrobcu.Bunky majú veľkosť 13 x 15 mm, šírka rolky je 1 ma dĺžka 20 m. Dostupné v zelenej a modrej farbe, čo umožňuje použitie mriežky ako dekoračného plotu.

Grinda
Ruský CP15
Sintoflex
Chráňte G8

Recenzie letných obyvateľov

"Pred dvoma rokmi krtci prenikli na miesto a rozmaznali kvetinovú záhradu tulipánmi.V tom istom roku postavil okolo obvodu kvetinovej zátky bariéru a mriežku spustil v súvislej vrstve zdola.Aj keď to funguje, nenapravilo sa žiadne poškodenie. “

Kiril, Voronež

„S manželom sme chceli rozbiť trávnik pred domom na zakúpenom pozemku, ale susedia varovali, že krtkovia v tejto oblasti boli častými hosťami. Rozhodli sme sa to neriskovať, kúpili sme si sieť Syntoflex, silnú a spoľahlivú (podľa recenzií), nainštalovanú široko ďaleko. Potom práve zasadili trávu. Uplynuli 2 roky, nepozorujeme žiadne krtkovce. “

Alena, Moskva

Proti zametané siete sú skvelou vecou, ​​na ktorú musíte minúť peniaze a chrániť web iba desaťročia. Mnoho spoločností, ktoré ponúkajú mriežku ako produkt, súčasne vykonáva na mieste všetky potrebné práce na inštalácii ochrany.