Čo keby sa z ruže stala ruža pre psa?

Ruža a dogróza sú rastliny rovnakej čeľade ružovej. Pesová ruža samozrejme nie je tak dekoratívna ako ruža, ale je oveľa zdravšia a odolnejšia, čo umožňuje jej použitie ako zásoby na pestovanie ruží. Takéto kvety zdedia z vysokej rezistencie šípky voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, ale táto zmes má časom nepriaznivý vplyv - naočkovaná ruža sa môže zmeniť na dogrose. Prečo sa to deje a čo robiť v prípade znovuzrodenia kríka? S týmito otázkami sa pokúsime porozumieť článku.

Prečo je ruža znovuzrodená

Je známe, že ružu je možné množiť niekoľkými vegetatívnymi metódami, ale iba tí, ktorí sa ju pokúsili uviesť do praxe, vedia, aké ťažké je v našej klíme pestovať ju z odrezkov alebo iného vegetatívneho materiálu. Aj keď je zakorenenie úspešné, rastliny s vlastnými koreňmi nedokážu odolať drsnej zime strednej zóny a severu. Preto je štepenie kultivovaných odrôd na koreňoch divokej ruže pre tieto regióny niekedy jedinou príležitosťou pestovať tieto úžasné kvety.

Na ružicu psa možno naštepiť ľubovoľnú odrodu: čajové hybridy, štandardné, horolezecké a iné odrody ruží. Samotný proces štepeniacelkom jednoduché.Malý stonok sa vezme s jedným alebo niekoľkými púčikmi, naštepí sa na mladé kríky psej ruže, a keď sa zakorení, boky psej ruže sa odrežú nad miestom očkovania.Zároveň však pre kultúrne ruže pestované týmto spôsobom vždy bude existovať nebezpečenstvo spätného znovuzrodenia.Existuje niekoľko dôvodov, ktoré vysvetľujú, prečo sa ruža mení na dogrose:

 1. Prvým a naj banálnejším dôvodom je nákup sadenice, ktorá má šípky v spodnej časti (pod miestom štepu).Pre začínajúcich kvetinárov môže byť ťažké zvoliť si kvalitné sadenice a niektorí bezohľadní predajcovia sa snažia tieto exempláre predať neskúseným ľuďom.Dôsledky nákupu sú dosť nepríjemné: spolu s kultúrnymi výhonkami porastú aj „divoké“.Týmto rastom sa čoskoro zoberú všetky výživné látky a ruža nebude mať nič iné ako zomrieť a zastaviť kvitnutie v dôsledku nedostatku potravy.
 2. Ďalším dôvodom je porušenie technológie pestovania.Pri dobrej sadbe sa miesto vrúbľovania (zahusťovanie, z ktorého sa odchádzajú výhonky ruží) nachádza hneď nad koreňmi.Toto miesto musí byť chránené pred akýmikoľvek negatívnymi faktormi.Pri výsadbe by sa miesto očkovania malo prehlbovať do pôdy o 7 až 10 cm a po výsadbe by sa malo tiež prehĺbiť.Ak sa tak nestane, stromček porastie slabý a keďže šípka je silnejšia ako ruža, začne namiesto pestovaných výhonkov čoskoro rásť „divoká“.
 3. Nízka miera prežitia.Ruža môže kedykoľvek ochorieť, zamrznúť alebo zomrieť na nadmerné množstvovlhkosť a vytrvalejší briar položí svoje výhonky na miesto mŕtvych.

Ruža sa nepremení na divú ružu naraz, a preto nie každý záhradník má čas všimnúť si tento dôležitý okamih, keď sa „divoký“ rast vytláčal z kultivovaných. Stále sa starajú o kríky, ako obvykle, a aké je prekvapenie, keď sa namiesto luxusných pukov objavia jednoduché kvety ružových ruží. Aby ste tomu zabránili, musíte sa naučiť rozoznávať prvé príznaky a nenechať ružu zmeniť na ružu.

Video „Príčiny znovuzrodenia“

Z videa zistíte, prečo dochádza k znovuzrodeniu z ruže na divú ružu.

Prvé označenia

Samozrejme nie je nič ťažké rozlíšiť dospelú kvetnúcu divú ružu od ruža. Ale ako rozlíšiť výhonky, keď práve začali rásť - v skutočnosti musíte v tejto chvíli začať bojovať s „divokými“ výhonkami. V počiatočnej fáze rastu môžu byť výhonky rozlíšené nasledujúcimi znakmi:

 • do sfarbenia - v ružovke sú výhonky zelené bez ohľadu na odrodu a všetky odtiene ruží sú načervenalé;
 • hrubšie - boky majú tenšie konáre a ruže sú silnejšie a hrubšie ako listové;
 • listy - pestované odrody listov sú tmavo zelené, husté, na vrchu lesklé, u psov ružové - malé, svetlo zelené, drsné alebo mierne dospievajúce;
 • na tŕňoch - na výhonoch ruží sú tŕne veľké a zriedkavé a na bokoch malé a husto umiestnené.

Toto sú hlavné znaky naznačujúce, ako rozlišovať medzi divou ružou a vetvami pestovanej ruže. Môžete tiež venovať pozornosťpokiaľ ide o tvar listov, počet jednoduchých listov v jednom komplexe, ale ako ukazuje prax, je to možné iba vtedy, ak viete pre určité odrodové vlastnosti svojej ruže. Nestrácajte preto čas a je lepšie začať situáciu čo najskôr opravovať.

Ako zabrániť situácii alebo napraviť situáciu

Prvá vec, ktorú by ste mali vždy venovať pozornosť, je kvalita sadeníc. Nekupujte rastliny na pochybných miestach, ale pri nákupe okamžite skontrolujte sadbu, či neobsahuje miesto očkovania, ako aj farbu stoniek. Pamätajte, že odtiene ruží psov sú zelené a všetky odtiene ruží sú načervenalé. Bohužiaľ, existujú prípady, keď sa neskúsenému kupujúcemu ponúkne ružica namiesto ruží.

​​

Pri už vysadených stromčekoch musíte byť opatrní, pretože jeho „divokosť“ sa môže začať nečakane. Je zrejmé, že je lepšie zabrániť znovuzrodeniu krovia, ako vyriešiť tento problém neskôr.

Nasledujúce opatrenia čiastočne pomôžu zabrániť tomu, aby sa stromková ružica zmenila na divú ružu:

 • pravidelné navlhčenie a uvoľnenie pôdy okolo kríka;
 • odstránenie buriny okolo kríka - nedovolí burine, aby z pôdy odoberalo živiny;
 • 69. pravidelné kontroly kríkov na výskyt „divých“ výhonkov;
 • hnojenie minerálnymi zmesami.

Keby sa ker dostal na „divoký“ rast, možno ho oživiť týmito opatreniami:

 • pozor, aby ste nepoškodilikorene, vyhĺbte pôdu okolo kríka;
 • získať prístup na miesto vrúbľovania ruží;
 • 75) zistiť miesto klíčenia divokého ružového lôžka;
 • jemne ju rozdeľte alebo odrežte na samom základni;
 • Miesta na rezanie sa očistia jódom alebo iným dezinfekčným prostriedkom.

Ak sa takýto problém už objavil, je potrebné pravidelne vysekávať „divoké“ výhonky. Inak budú rásť veľmi rýchlo a ruža začne uschnúť - najprv sa počet pukov zníži, potom sa stanú malé a výsledkom bude, že celý ker prestane kvitnúť.

Ďalšia starostlivosť

Rose, ktorá je náchylná na „divoch“, si vyžaduje dôkladnejšiu a osobitnú starostlivosť. Je potrebné vytvoriť všetky podmienky, aby Bush dostal dostatok potravy a nepodliehal negatívnym faktorom z:

  83) zabezpečiť, aby sa okolo kríkov neobjavili žiadne rastliny buriny a včas ich odstránili;
 • pravidelne uvoľňujte pôdu v kruhu blízkom kolese - uvoľnená zemina lepšie umožňuje priechod vlhkosti a zlepšuje prístup kyslíka ku koreňom;
 • vykonávať preventívnu liečbu chorôb skoro na jar;
 • najmenej trikrát počas sezóny kŕmiť kríky minerálnymi hnojivami pre kvety;
 • mulčujte pôdu okolo kríka tenkou vrstvou rašeliny, kompostu - všetky ruže majú veľmi radi organické látky;
 • zalievanie oddelenou alebo dažďovou vodou - za horúceho počasia 1 - 2-krát týždenne, podľa potreby v zamračených dňoch;
 • na úpravu v čase: jarná sanitárna technika - pred prestávkou v pučení, jeseň - pokoniec kvitnutia (september - začiatok októbra).

Na zimu musí byť pokrytá každá ruža v našich zemepisných šírkach. Predtým by sa všetky staré, slabé a poškodené výhonky mali odstrániť pri koreni. Zvyšné mladé vetvy sa skrátia o štvrtinu alebo tretinu (v závislosti od odrody).

Na zvinutie koreňov 20 - 30 cm zakryte suchými listami, pilinami alebo smrekovými konármi. Ak nie je dostatok snehu, musíte použiť ďalší krycí materiál.

Na jar, po uvoľnení z úkrytu, kríky starostlivo skontrolujú a vykonajú sanitárne prerezávanie.

Video „Starostlivosť“

Z videa sa dozviete, ako sa s týmto kríkom správne starať.