Omladené: kamenná ruža v záhrade a na parapete

Sempervivus je ideálna rastlina pre začínajúcich záhradníkov alebo pre tých, ktorí neustále zabudnú zalievať svoje kvety. Hovorí sa tomu inak: mladá kapusta zajac, zhivuchka, ale najviac vhodná pre túto elegantnú vznešenú rastlinu z rodiny sukulentov, názov „kamenná ruža“. Kypré listy zhromaždené v hustej odtoku pripomínajú okvetné lístky kvitnúcej ruže, ale nesedia na dlhom stonku, ale priamo na zemskom povrchu. Latinské meno sa prekladá ako „vždy živé“, čo celkom presne charakterizuje odolnosť a vitalitu tejto krásnej rastliny.

Odrody a druhy

Kamenná ruža sa distribuuje takmer v celej Európe (okrem severnej), na Kaukaze av Malej Ázii. Je známych asi 50 druhov, z ktorých každý má desiatky odrôd a hybridov, a je ťažké ich rozlíšiť jeden od druhého, nielenže sú si navzájom podobné, ale rovnaké druhy sa môžu v rôznych ročných obdobiach líšiť a môžu rásť rôzne podmienky.

Niekoľko desiatok druhov dobre rastie v podmienkach stredného pásma. Rastlina je bez stoniek, bez srsti alebo dospievajúcichchlpy mäsité listy tvoria ružicu až do priemeru 15 cm.

Líši sa v tvare listov a ich farbe a líši sa od veľmi svetlých alebo strieborno-zelených po veľmi tmavé s červenými, hnedými, terakotovými, zlatými okrajmi alebo pruhmi.

V ruskej lesnej stepi sa nachádza kamenná ruža nazývaná ruština s veľkými ružicami zelených listov a žltými kvetmi. Už od XIX. Storočia sa začala pestovať ako okrasná rastlina pre záhradné a záhradné výsadby.

Sféricky zakrivená rozeta mladé strešnej krytiny rastie v priemere od 7 do 15 cm. Zelené listy s bronzovými alebo červenohnedými okrajmi sú zakončené špicatými špičkami. Kvitne červeno-ružové malé kvety. Za starých čias ju Európania vysadili na strechách, aby ich posilnili a chránili pred búrkami, pretože za boha Thora považovali samotného boha tejto rastliny.

Kaukazský kameň ruže kvitne fialovými alebo fialovými kvetmi, rastie na kamenistých pôdach, dobre reaguje na hnojivá s vysokým obsahom vápnika. Jeho listy, zvyčajne zelené, na okrajoch stmavnuté, končia pomerne tuhými mihalnicami.

Zelená hora bola mladá, stredne veľká ružica kvitla červeno-ružovými kvetmi a jej blízky príbuzný Brownov hybrid je pozoruhodný pre neočakávané krémovo žlté lístky malých kvetov.

Trpaslíka alebo mladiství mladiství sa vyznačujú špicatými, na okrajoch natiahnutými listami, na vonkajšej strane mierne hnedasté. Má trochuzásuvka má priemer až 2,5 cm a fialové kvety s výrazným pruhom v strede.

Mramorová ruža má nepravidelné červeno-zelené vzory na listoch, našuchorené od mladého veku, ale u dospelých rastlín je úplne hladké. V zime sú mnohé z nich úplne červené. Okvetné lístky sú červené, ale s ohraničujúcou hranou svetla.

Potomok molodilo rastie veľmi rýchlo a vytvára na piesočnatej pôde malé guľovité zásuvky. Kvitne nazelenalé alebo svetlo žlté kvety. Tradičná medicína ju používa na liečenie hnisavých rán a na liečenie srdcového zlyhania.

Zo všetkých druhov, ktoré sa v nás pestujú, sa môže pavučina vždy odlíšiť od ostatných príbuzných - jej malé, s priemerom nie väčším ako 4 cm sú v hodvábnych pavučinách takmer úplne zapletené. Nezainteresovanej osobe sa môže zdať, že rastlina sa stala obeťou roztočov. Tento druh netoleruje chladné zimy v záhrade a kvety s fialovými kvetmi.

Na Kaukaze av Turecku rastie sférický vzhľad s podlhovastými listami v tvare webu, ktorých vrchná časť je sfarbená na červeno.

Video „Popis“

Z videa sa dozviete takmer všetko o tejto úžasnej kvetine.

Doba kvetu

Doba kvitnutia zvyčajne klesá na začiatok alebo do polovice leta, záleží nielen na druhu rastliny, ale aj na klimatických podmienkach.

Sempervivus kvitne raz za život a potom rastlina zomrie. Aby žil až do svojho mena naveky,nemusí kvitnúť.Dospelá rastlina sa odváži robiť toto riskantné konanie najskôr v treťom roku života, až do tohto okamihu bude mať čas dať život veľkému počtu potomkov a potom vytvorí dlhý (od 25 do 35 cm u rôznych druhov) stopka so stredne veľkými viacfarebnými kvetmi.Rozeta je tvorená bazálnymi listami a na stopkách sa striedajú podlhovasté alebo oválne.Bisexuálne kvety rôznych farieb sa zbierajú v paniculate kvetenstvo s mäsitou, ktoré sa hromadí na spodku sepals.Ak neodstránite kvetenstvo, vytvárajú sa plody letákov, od 8 do 20 vecí u rôznych druhov.

Kultúra výsadby

Mladý vták sa často používa v záhradnom dizajne, je ideálny pre kamenné záhrady a vysokohorské šmýkačky a výsadba a starostlivosť o ne sú také jednoduché, že podporujú experimentovanie.,Starostlivosť doma tiež nevyžaduje čas a námahu, takže sa pestuje v bytoch, kanceláriách, kde sa sempervivus skvele hodí do akéhokoľvek minimalistického interiéru alebo high-tech štýlu.

Je lepšie zasadiť ju na kvetinovej záhrade v polovici mája, čas nie je pre byt taký dôležitý.Rastlina vyžaduje veľmi málo pôdy, nemôžete ju ani uvariť na správnom mieste, ale jednoducho ju nalejte na vrch 5 cm, navlhčite ju, urobte malú dierku, zasadte rastlinu, pokiaľ možno s hrudkou zeme, v ktorej rastie, jemne stlačte prsty zemou.

Keďže rastlina nevyžaduje veľa pôdy, je vysadená v najneuveriteľnejších kvetinových záhonoch av podivných jedlách - to môžebyť črepy alebo črepníky, čajníky ležiace nabok. Ideálne pre pôvodné kvetinové záhony, starú obuv a detské hračky. Na zvislých stenách vo viacvrstvových podstavcoch to vyzerá zaujímavo.

Starostlivosť

Starostlivosť doma alebo v kvetinovej záhrade sa najlepšie vyjadruje slovami „vysadené a zabudnuté“. Ak si vyberiete správne miesto a pripravíte pôdu, potom je rastlina skutočne úžasná, môžete na ňu naozaj zabudnúť. Nadmerná pozornosť, ktorá sa zvyčajne prejavuje pri zalievaní, obliekaní, uvoľňovaní zeme a iných činnostiach, môže iba poškodiť sempervivus.

osvetlenie

Mladá žena miluje slnko.

V tieni tejto úžasnej kultúry bude rásť aj ospravedlnenie jej latinského názvu, ale listy sa natiahnu a zblednú, soket už nebude taký pružný a sférický.

Vonku musí kvetina nájsť otvorené miesto a zabezpečiť, aby ju nič nezakrývalo. Všetka starostlivosť sa dá obmedziť na ničenie buriny v priebehu času, táto prikrývka rastie v priebehu času, takže buriny nebudú mať jedinú šancu, ale prvýkrát musíte zaistiť, aby buriny nevytvárali odtieň.

Doma je vhodné zvoliť pre neho parapet na juh av lete na balkón alebo lodžiu, najlepšie aj z južnej strany.

teplotný režim

Kapusta zajaca sa nebojí tepla, cíti sa skvele pri teplotách nad +30 a rovnakým spôsobom toleruje nulovú teplotu. V zime, v našej oblasti, musíte pokryť rastliny listami alebo konármi, skica na vrcholepiesok alebo rašelina (vo veľmi chladných zimách).Niektorí ľudia radia zakryť rastlinu rezanou časťou plastovej fľaše, ale malo by sa to robiť opatrne, pretože pod ňou sa môže zhromažďovať vlhkosť, a to je jediná vec, ktorá môže zničiť odolnú.

Na balkón môže dôjsť k vykládke a starostlivosti v byte.Teplota v dome bude vyhovovať rastlín v lete aj v zime.Je úplne ľahostajný voči vlhkosti vzduchu, nemusí sa striekať, umývať ani čistiť.V zime bude tolerovať suchý vzduch vykurovaných bytov av lete bude lepšie pestovať na balkóne pri akejkoľvek teplote.Čerstvý vzduch bohatý na kyslík je pre neho dôležitejší, takže sa nemôžete báť vetrať miestnosť kedykoľvek v roku.

Polievanie

Polievanie semena by sa malo vykonávať opatrne, aby voda neklesla na listy, navlhčila by sa iba zem.Robia to veľmi zriedka - v chladnom období (domáce podmienky) stačí jedenkrát za mesiac alebo aj menej av letnom horúcom období môžete vodu za týždeň alebo dva.

Nadbytok vlhkosti povedie k zvädnutiu a následnému vysušeniu listov.Pri najmenšom náznaku je potrebné transplantovať rastlinu do suchej pôdy, aj keď sa nepáči transplantáciám, je to jediná vec, ktorá ju môže zachrániť.Ak to samozrejme nepomôže, uvoľnenie zeme a pohyb kvetiny na slnku nepomôže.

Pôdna a vrchná úprava

Pôda by mala byť kyslá a sypká, nezdržiavajúca sa voda, piesočná alebo skalnatá, môžete si kúpiť zmes pre kaktusy alebo len zobrať jeden kus záhradnej pôdy a pridaťtri kusy piesku.V prípraveHrniec na zajacú kapustu tretinu jeho náplne s drenážnou vrstvou. Na záhonu môže byť čierna pôda, ale nad ňu musíte naliať 5 cm piesočnatej pôdy alebo rovnakú zmes pre kaktusy.

Nie je vhodné kŕmiť mladé rastliny, pretože prebytočné živiny ich donútia natiahnuť a zmeniť farbu, zásuvka sa rozpadne a stratí svoj dekoratívny účinok. Po dosiahnutí veku troch rokov môžete kvety kŕmiť špeciálnou zmesou pre kaktusy, ale zoberte polovicu tejto normy.

Transplantácia

Mladá žena nemá rada transplantácie, a preto by sa na kvetinový záhon mali rastliny vysádzať vo veľkej vzdialenosti od seba - najmenej 15 cm, ktoré sa čoskoro naplnia mladými rastlinami. Z toho istého dôvodu doma musíte vziať široký hrniec, aby ste nerušili korene transplantáciami. Ale ak to treba urobiť, potom je potrebné zobrať rastlinu so zrazeninou zeme pred zalievaním.

Rozmnožovanie

Reprodukcia sa uskutočňuje osivom a vegetatívnym spôsobom. Vegetatívny šľachtiteľský spôsob je pozoruhodný tým, čo sa deje prirodzene a ľahko - okolo rastlín sa veľmi rýchlo vytvára veľa mladých výhonkov, ktoré rastú s úponkami z materskej rastliny. Tieto antény je možné pritlačiť prstami na zem, ale zakorenia sa aj bez tohto minimálneho zásahu pestovateľa.

Semená sa na jar zasejú na povrch piesočnatej pôdy a posypú sa tenkou vrstvou piesku s hrúbkou iba 1 mm. Semená skôr, ako sa oplatí namočiť do vody, potom zasiať a počkať. Po 3 - 5 dňoch sa objaví teplota +20 stupňovprvé klíčky. Po vytvorení koreňov rastlín môžu byť zasadené na trvalé miesto - v kvetinové záhony alebo v samostatných kvetináčoch.

Škodcovia a choroby

Zhivuchku málokedy znepokojuje škodcov. Ale v kvetinovom záhrade môžu chrobáci škodiť, môžu poškodiť rastlinu a jesť celé pohyby v jemnom tele. Toto sa zriedka stáva, ale ak chrobák poškodí rastlinu, musíte ju odstrániť, transplantovať ďalšie rastliny a dezinfikovať pôdu z lariev.

Doma v kvetináči môžu byť vošky a červy postihnuté. Aby ste tomu zabránili, musíte monitorovať všetky rastliny a neumiestňovať infikovaných jedincov do ich spoločnosti. A „Inta-vir“ od vošiek a „Aktelik“ od červa pomôže bojovať proti nim.

V prípade chorôb môže chápadlo trpieť všetkými druhmi hniloby, ak je znovu navlhčená. Pri najmenších prejavoch choroby pomôže transplantácii do inej pôdy. A postihnutých častí rastliny je potrebné odstrániť, miesto rezu uhlie.

Sempervivus je veľmi dekoratívna a pomerne náladová rastlina, ktorá sa ľahko ošetruje. Je schopný ozdobiť akýkoľvek interiér a dať originalite kvetinové záhrady. Tradičná medicína už dlho používa takmer všetky typy na liečenie rán a dokonca hnisavých vredov. Odborníci hovoria, že všetky druhy jedlých, niektorí záhradníci ich používajú na výrobu šalátov, všímajúc si kyslú chuť týchto sukulentných rastlín. Vo voľnej prírode zvieratá uhasia smäd;kapusta s názvom zajac, ale stále ju vidíme ako ozdobnú.

Video „Rozmnožovanie a starostlivosť“

Z videa sa dozviete, ako správne pestovať a starať sa o kamennú ružu.