Musím pokryť jazmín a ako správne izolovať krík na zimu

Z dôvodu krásneho kvetu a príjemnej jemnej arómy je medzi letnými obyvateľmi obľúbená záhradná jazmín.Nesprávna starostlivosť však môže viesť k zhoršeniu estetickej príťažlivosti kríka.Z nášho článku sa dozviete, ako pokryť jazmín na zimu.

Predbežné opatrenia

Starostlivosť o jazmín na jeseň sa začína kontrolou kríkov, či sa u nich nevyskytujú príznaky rôznych chorôb a prítomnosť parazitických jedincov.Pri identifikácii príznakov choroby a škodlivého hmyzu by mala byť záhradná plocha ošetrená špeciálnym mikrobiologickým prípravkom Fitosporin-M.

Jasmín, ktorý sa všeobecne nazýva chubushnik, patrí medzi dekoratívne plodiny milujúce vlhkosť, ale nadmerná vlhkosť v pôde môže viesť k hnitiu koreňového systému.Z tohto dôvodu by sa potreba zavlažovania vodou v predvečer zimného chladenia mala určiť podľa počasia.Ak bola jeseň surová a so zrážkami veľkorysá, nemôže byť pôda pod rozprestierajúcimi sa kríkmi vlhká.

Odstránenie burín a uvoľnenie pôdy prispievajú k obohateniu koreňového systému predného čela kyslíkom.Na konci leta alebo v prvých jesenných dňoch sa musí ker kŕmiť hnojivami fosforu a draslíka.Drogy obsahujúce dusík sa používajú na jar av lete,pretože stimulujú bohatý rast vegetatívnej hmoty.Nové mladé výhonky neznesú ani tie najvýznamnejšie mrazy.

Jednou z etáp záhradného jazmínového prípravku na zimovanie je prerezávanie koruny starnutím, ktoré podporuje ozdobnosť kríka.Podľa odporúčaní skúsených záhradníkov sú všetky staré, zranené hmyzom, hlodavcami a chorobami výhonky odstránené.Odporúča sa tiež rezať vetvy vo veku 4 a viac rokov. Bez odrezania proti starnutiu okrasný ker rýchlo stráca svoju odolnosť a zimnú odolnosť.

Video: „Jesenné prerezávanie stromčeka kliešťa“

Po zhlédnutí tohto videa budete vedieť, akopripravte jazmín na zimu.

Musím sa ukrývať

Mnoho začínajúcich záhradkárov sa zaujíma o to, či je potrebné zakryť rozprestierajúce sa kríky záhradného jazmínu, aby boli chránené pred prichádzajúcim chladom a mrazom.Prvým krokom je oboznámenie sa s odrodovými charakteristikami pestovaných plodín a charakteristikami klimatickej zóny rastu.Odrody Elbrus, lavína snežná a Dame Blanche sa teda pestujú v oblasti Leningradu a stredného Ruska.Pre severné a východné regióny vrátane Sibír a Uralu bude vyhovovať viac zimou odolných hybridov od ruského chovateľa Nikolai Vehova.Hovoríme o takých druhoch Chubushnika, ako sú Arktída, harmanček, Pompon, Pearl, Moth Ballet a Yunnat.Záhradníci sú menej vytrvalí a vyžadujú osobitnú pozornosťokrasné kríky sturmu Mont Blanc, Pyramidálny, Ľadovec a Schnea.

Bez ohľadu na odrodové charakteristiky sú mladé zimáky a kríky do 4 rokov chránené.Koreňový systém mladého chubushnika je citlivý nielen na silné mrazy, ale aj na náhle zmeny teploty.

Izolačné materiály

Úkryt okrasných kríkov sa vyskytuje v dvoch stupňoch.Najprv vykopajte a mulčujte pôdu v blízkom stonkovom kruhu.Ako mulč môžete použiť kombinovanú zmes pilín, kôry, rašeliny, suchého lístia, sena, slamy, malých smrekových vetvičiek.Výška vrstvy mulča by mala byť v rozmedzí 10 - 15 cm. Pri vyššom kryte sa koreňový krk začne zametať, čo vedie k zničeniu kríka.Ak je vrstva kompostu iba niekoľko centimetrov, potom môžu mladé procesy odnoží pri silných mrazoch zamrznúť.

V druhej etape je zakrytá koruna krovia.Zostávajúce vetvy jazmínu po prerezávaní sa zbierajú do drdolu a viažu sa na provázok.Zhora je puzdro klieští s kliešťami pokryté lutrasilom, agrofibrom, geofabricou a ďalšími odrodami "netkaných textílií".Ako poťahový materiál je možné použiť vreckové a husté polypropylénové vrecká bielej farby.Polyetylénová fólia, ktorú často používajú začínajúci záhradníci, neumožňuje prejsť vzduchom.Porušenie cirkulácie vzduchuspôsobuje plesne a plesne na koreňovom krku a jazmínových výhonkoch.Pri použití strešného materiálu alebo polyetylénu na zakrytie rastlín v záhrade nezabudnite nechať otvory pre vzduch.

Technika úkrytu

Technológia prípravy a ochrany okrasných kríkov na zimu závisí nielen od stupňa odolnosti rastlín proti mrazu, ale aj od klimatickej zóny rastu.Prakticky v každej oblasti Ruska vyrastajú kríky býčieho hlavy.Pestovanie na juhu krajiny - v oblasti Kuban, na území Krasnodar, Adygea a Stavropol - nevyžaduje okrasné rastliny.Teplé, mierne a snežné zimy nepredstavujú nebezpečenstvo pre jazmín.

Stredné Rusko vrátane Moskovského regiónu sa vyznačuje premenlivou klímou.Náhle kolísanie teploty môže viesť k tvorbe zaľadnenia na procesoch koreňového systému a mladých výhonkov.Aby sa zabránilo zamrznutiu pestovania jazmínu na záhrade, odporúča sa mulčovať a izolovať krík krycími materiálmi.

V Sibíri a Uralu sa okrasné plodiny dodatočne izolujú vetvami borovicových konárov, opálovými listami, suchým pieskom a zeminou.

S príchodom jari sa neponáhľajte „prebudiť“ chubushnika, krík sa zobúdza postupne.Pri mladých výhonkoch začína aktívny tok miazgy, staré konáre môžu vyzerať zamrznuté a neživé.Po určitom období sa však mladé listy objavujú na dospelých vetvách.