Ako používať hortenziu Vanilla Fraze v záhradnom dizajne: odporúčania kvetinárov

Nenáročná starostlivosť panika hortenzie Vanilla Freise je veľmi obľúbená medzi krajinármi a záhradníkmi.Rastlina sa aktívne využíva na krajinné parky, námestia a domové územia.Dnes budeme hovoriť o zložitosti pestovania tohto kríka.

História pôvodu a popis odrody

Hortensia Vanilla Fraise chovala skupina francúzskych chovateľov pracujúcich v škôlke Pepinieres Renault.Vedeckú skupinu viedol zakladateľ materskej školy Eric Reno.Práce na pestovaní ozdobnej kultúry sa začali v roku 1989.A až v roku 2003 bola predstavená konečná verzia odrody Vanilla Freiz.V niektorých botanických príručkách môže byť uvedený ako Vanilla Fraiz.

Volá sa Vanilla Freise -Rastlina dostala komplexnú farbu kvetenstvo.Preložené z francúzštiny, vanilka znamená „vanilka“ a fraise - „jahoda“.

Vanilla Freyz - panikalová hydrangea

Dekoratívne vlastnosti kríka

Vanilla Freyz sa vzťahuje na hortenzie podobné hydrangea.Na výšku môže rastlina dosiahnuť 2 m. Koruna krovia sa šíri široká.Farebná kôra gaštanová s červeným odtieňom.Pod hmotnosťou kvetov sa mladé výhonky môžu prehýbať, čo dáva kríkovi guľový tvar.

Pozdĺžne listy sa tvoria po celej dĺžke výhonkov.Pre lístkové listy charakterizované tmavo zelenou farbou.Na vonkajšej strane listu sa vyskytuje mierna neistota, ktorá sa často nazýva zamatová pokrývka.

Zvláštnosti kvetu

Charakteristickou črtou odrody je široko-pyramidálne masívne kvetenstvo jahodovo-vanilkovej farby. Priemerná dĺžka jedného kvetenstvo je 30 - 35 cm. V počiatočnom štádiu kvitnutia sú kvety maľované bielo.Biely odtieň sa postupne nahrádza ružovým.Bližšie ku koncu vegetačného obdobia sa farba kvetu stane jahodovo červenou.

Priemerná doba kvitnutia je 5 mesiacov.Prvé kvetenstvo sa objavuje v júni.Za priaznivých poveternostných podmienok bude rastlina potešiť nepokoje jemných farieb až do polovice októbra.

Priemerná dĺžka jedného kvetenstva je 30–35 cm

Video „Výsadba hortenzie Vanilla Freyzovej“

Toto video zobrazujeAko sa pestuje sadenice okrasných kultúr v roku 2007otvorené priestranstvo.

Všeobecné pravidlá výsadby hortenzií

Hydrangea paniculata sa pestuje v pôde koncom jari - v druhej dekáde mája.

Požiadavky na svetlo, pôdu a vlhkosť

Hydrangeasy pestované na juhu sú vysadené v čiastočnom tieni. Záhradníci zo severných oblastí a stredného Ruska by sa mali lepšie pozrieť na oblasť na južnej strane záhrady. Súčasne s ozdobnou kultúrou sa nepáči vietor a prievan.

Uprednostňuje úrodnú a uvoľnenú pôdu s neutrálnou kyslosťou. Vápno alebo piesočné prostredie sa však pre rastlinu považuje za deštruktívne. Najlepšie je kombinácia listovej zeminy, piesku, rašeliny a humusu.

Hydrangea dobre rastie na slnku aj v čiastočnom tieni

Algoritmus výsadby sadeníc

Pár dní pred vysadením sadenice sa pripraví jama. Ak sa plánuje výsadba viacerých kríkov, medzi otvormi sa dodržiava vzdialenosť 1 - 2 m. Rozmery pristávacej jamky sú 30x30x30 cm. Pri vysokej pôdnej vlhkosti sa spodná časť pristávacej jamy rozprestiera pomocou expandovaného ílu, drveného kameňa alebo zlomenej tehly. Drenáž zabraňuje tvorbe stagnujúcej vlhkosti v pôde.

Na konci výsadby by sa mala hortenzia napojiť a mulčovať. Mulčovanie udržuje optimálnu rovnováhu živín v pôde.

Iné metódy šľachtenia

Metódu rozmnožovania osiva používajú v praxi iba skúsení záhradníci. Časovo náročný a časovo náročný proces nie je vhodný pre začínajúcich záhradníkov.

Najjednoduchší spôsob, ako množiť okrasné kríky, je zelený odrezok. Rezanie odrezkov utrácaťna jar. Každý stonok by mal mať niekoľko zdravých pukov. Rastlina je umiestnená v roztoku "Kornevin" pre rýchlu tvorbu koreňov. Keď sa korene objavia, stopka sa presadí do nádoby s výživnou pôdou.

Propagácia hortenzie zelenými stopkami

Jemnosti starostlivosti o hortenziu Vanilla Freiz

Hydrangea panikulátu sa rozumie nenáročný na starostlivosť o kvetinové okrasné plodiny.

Režim napájania

Kultúra, ktorá miluje vlhkosť, si vyžaduje časté a bohaté zalievanie - najmenej dvakrát za 7 dní. Pod jeden ker nalial až 10 litrov oddelenej vody. Ak je leto vlhké a daždivé, interval medzi zavlažovaním sa môže zvýšiť na 1 čas za 7 dní.

Po každom zavlažovaní sa pôda uvoľní a mulčuje. Tieto postupy bránia rastu burín a bránia vylúhovaniu živín z pôdy.

Hnojenie

Hydrangea voľne kvitnúca potrebuje veľa živín. Prvé kŕmenie sa odporúča po 2 až 3 týždňoch po výsadbe sadenice na mieste trvalého rastu. Pre rastliny hnojív sa používajú organické látky zriedené vodou.

V budúcnosti sa Vanilla Freyz môže kŕmiť podľa tejto schémy:

  1. Na jar, keď sa vytvárajú púčiky, sa do pôdy aplikujú organické hnojivá zriedené vodou (15: 1).
  2. Vo fáze vytvárania prvých pukov sa znovu kŕmia zriedenou vodou.organická hmota (15: 1).
  3. V lete sa v období aktívneho kvetu používajú na hnojenie hortenzií a azalky hotové roztoky.Prípadne môžete použiť vlastnú ručne pripravenú výživovú zmes, ktorá obsahuje draselnú soľ, superfosfát a dusičnan amónny.Každá látka má 30 g, zmes sa zriedi vodou.
  4. Na jeseň sa na prípravu na nadchádzajúce chladné počasie pridá do každého kríka 30 g síranu draselného a superfosfátu.

Orezávanie a tvorba kríkov

Hydrangea panikulátu je potrebné každoročne orezávať.Na jeseň záhradníci čistia vyblednuté ruky a poškodené výhonky.

Tvarovanie prerezávania sa vykonáva na jar pred začiatkom toku miazgy.Sušené, poškodené hmyzom a nezdravo vyzerajúce konáre sú úplne odstránené.Zvyšné výhonky sa skrátia na 6 - 8 pukov.

Na omladenie kríkov sa odporúča prerezávanie takmer ku koreňom, keď dĺžka výhonku nepresiahne 10–15 cm. Toto prerezávanie sa vykonáva raz za niekoľko rokov.
Rada autora
Režim orezávania prerezávania hydrangou

Vlastnosti zimovania

Vanilla Freise je jednou z najodolnejších odrôd.V opise odrody je uvedené, že rastlina vydrží teploty až do -35 ° C.Vzhľadom na vysokú zimnú odolnosť sa môže pestovať v celom Rusku vrátane severných oblastí.

Kríky pestované na severe sú izolované na zimu.Ako vyhrievacie teleso sa používa sušené opálové lístie, pytlovina, poľnohospodárske vlákno aleboborovicové smrekové konáre.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Vanilla Freise trpí inváziou slimákov, slimákov, roztočov a vošiek. Insekticídne prípravky „Akarin“ a „Tanrek“ pomáhajú bojovať proti škodlivému hmyzu.

Pokiaľ ide o choroby, panikulátová hortenzia je slabo v rozpore s múčnatkou a rôznymi druhmi hniloby. Preventívny vývoj huby pomôže preventívne postrekovať korunu fungicídov kríkov „Fundazol“, „Topaz“ alebo „Fitosporin“.

Hortensia Vanilla Fraze v krajinnom dizajne

Krásne kvitnúce okrasné kríky sa v krajinnom dizajne aktívne používajú na zdobenie parkových plôch, námestí miest a dokonca aj miestnej oblasti. Najlepšie zo všetkých rastlín vyzerá soliternyh výsadby. Môže byť použitý ako zabezpečenie.

Dôstojnými susedmi hortenzie paniculata budú spirála, čučoriedka, chubushnik a rododendron. Susedstvo s borievkami, tujami a borovicami sa dá nazvať klasika. Ale nie najúspešnejšími susedmi sú cibuľové plodiny, ktoré si vyžadujú každoročnú transplantáciu.

Varianty použitia hortenzie Vanilla Freise v krajinnom dizajneRecenzie Gardenera

„Vanilla Freise je moja obľúbená odrodahortenzia. Rastie v záhrade po mnoho rokov. S minimálnou starostlivosťou poteší veľkorysé a dlhodobé kvitnutie. “

Irina, Tver:

„Minulý rok som kúpil semenáčik panikylovej hydrangea odrody Vanilla Freiz. Rastlina sa rýchlo prispôsobila našej klíme. Ťažkosti a problémy s pestovaním ešte neboli pozorované. ““

Olga, Samara:

Vanilla Freise - perfektná kombinácia jednoduchosti a sofistikovanosti. Jednoduchosťou sa myslí absencia ťažkostí s opatrnosťou, zdokonalením - úžasná krása kvitnúceho kríka.