Funkcie a pravidlá výsadby a starostlivosť o hortenziu v drsných podmienkach na Sibíri

Sme zvyknutí na južné okrasné rastliny na záhradných pozemkoch v teplých oblastiach krajiny. Ale čo sibírski pestovatelia kvetín, ktorí tiež chcú ozdobiť svoju záhradu? Výsadba a starostlivosť o hortenziu na Sibíri má svoje vlastné tajomstvá, čo bude náš článok.

Vhodné odrody pre Sibír

Botanika obsahuje viac ako 30 druhov hortenzií, ale iba niektoré z nich sú vhodné na kultiváciu na Sibíri. Sadenice sa najlepšie nakupujú od miestnych pestovateľov kvetín, ktorí ich pestovali na svojich stránkach. Pre rastliny, ktorým sa podarilo kvitnúť, vyberte odrody s najskorším obdobím kvitnutia.

Botanika obsahuje viac ako 30 druhov hortenzií

zimou odolné odrody

.

Nie každý kvet dokáže vydržať teploty až do -40 ° C. Najodolnejšie voči mrazu sú tieto odrody:

 1. Strieborný dolár. Vysoký ker (do 3 m)začne kvitnúť do polovice leta.Svieža biela kvetenstvo v tvare kužeľa do začiatku jesene získava jemný ružovkastý odtieň.
 2. Pinky Winky.Populujte rozmanitosť hortenzie do výšky 2,5 m. Doba kvitnutia začína v júni a trvá do polovice jesene.Počas celého obdobia kvetenstvo striedavo mení tón z bielej na vínovú.

Hortenzie stromov

Okrem odolnosti proti mrazu zvyšuje tento typ hortenzie imunitu voči chorobám.Záhradníci radšej pestujú takéto odrody stromov:

 1. Annabelle.Rastlina vydrží chladom až do -30 ° C.Priemerná výška kríka je 1,2 - 1,5 m. Hydrangea začína kvitnúť najskôr v júni so snehovo bielymi strapcami.
 2. Silná Annabelle.Odroda s pôvodnými kupolovými kvetenstvami.Počas celého obdobia kvitnutia menia odtieň z bielej na svetlozelenú.Krík rastie na 1,3 m a je schopný tolerovať mrazy až do -35 ° C.
 3. Invincibelle Spirit.Zimná húževnatá hortenzia toleruje teploty až do -38 ° C.Výška rastlín je 1 - 1,3 m. Od júna do septembra je ker pokrytý veľkými malinovými strapcami.
 4. Grandiflora.Vysoká odroda (2–3 m) je odolná voči mrazu až do -30 ° C.Kvety veľké biele kvetenstvo s priemerom 30 cm s bledo ružovým a krémovým odtieňom.

Odrody paniculate

Druhy so stredným rastom, ktoré majú dospievajúce listy a voňavé kvetenstvo.Najbežnejšie odrody sú:

 1. Vanilla Fresh.Dorastá do 1,5 m. Doba kvitnutia je v polovici leta.nav priebehu 3 mesiacov kefy menia svoj odtieň zo snehobielej na tmavočervenú.
 2. Sanday Fresh. Rastlina je 1 m vysoká s veľmi veľkými, vážnymi kvetenstvami „chameleónového“ sfarbenia (od bieleho po tmavý karmínový odtieň). Kríky kvitnú celé leto.
 3. Magic Fire. Pomerne odolná rastlina, ktorá dorastá do 2 m. Počas kvitnutia sa hortenzia zdá byť pohltená plameňmi - jej kefy sú natreté v bielych, karmínových a šarlátových odtieňoch.
 4. Jasné svetlo. Udržuje teplotu do -30 ° C. Výška kríka je 1,8 m. Od júla do septembra kvitnú svieže citrónové kvetenstvo. Na jeseň dostanú ružovkastý odtieň.
 5. Jedinečné. Odroda je tiež schopná odolať chladu až do -30 ° C. Maximálna výška je 2 m. Hydrangea kvitne od polovice leta do začiatku jesene so snehovobielou alebo svetloružovou farbou.

Hydrangea macrophylla

Hortenzia v záhrade sa vzťahuje na rastliny s neskorým kvitnutím. Záhradníci si najčastejšie vyberajú tieto odrody:

 1. Nekonečné leto. Vysoká rastlina (4 m) toleruje teploty až do -25 ° C. Kvitnutie začína v auguste a pokračuje do novembra. Sférickým rasám dominujú biele, levanduľové, svetlo modré odtiene.
 2. Forever & Co. Ever. Poddimenzovaná odroda s výškou 1 m je mrazuvzdorná do -25 ° C. Od augusta do októbra je pokrytá veľkými modrými „guličkami“, ktoré postupne menia farbu na fialovú.
 3. Ty a ja spolu. Kompaktná hortenzia, ktorá rastie iba do 80 cm. Jeho zelená farba sa časom zmení na oranžovú a potom sa zmení na červenohnedú. kvetenstvomaľované v bielych, ružovkastých alebo svetlo modrých odtieňoch.Kvitne od augusta do októbra.
 4. Hovaria.Odroda nemá rada drsné zimy a spôsobuje teplotu iba do -18 ° C.Kvitne veľké sférické modré kvetenstvo s fialovým odtieňom.Maximálna výška kríka je 4 m.
 5. Schloss Wackerbarth.Odoláva mrazom až do -28 ° C a rastie na 1,3 m. Líši sa kvetenstvom rôznych odtieňov - od svetlozelenej po svetloružovú.Do konca septembra sa stanú tmavými karmínmi.Hydrangea kvitne v polovici leta.
Zimná mrazuvzdorná
Veľký list
Panikulát
Strom

Video „Rastúce hortenzie na Sibíri“

Toto video hovorí o vlastnostiach výsadby.a starostlivosť o okrasné kríky.

Funkcie poľnohospodárskej technológie na Sibíri

Nebojte sa pestovať hortenziu v drsných podmienkach na Sibíri.Ak vysadíte stromok, vzhľadom na pestrosť miestneho podnebia bude jeho aklimatizácia rýchla a jeho kvitnutie bude hojné.

Výber miesta, pôdy a osvetlenia

Pre sadenie kríkov záhradníci odporúčajú zvoliť osvetlené oblasti s malým tieňom.Miesto by nemalo byť fúkané vetrom bez prievanu. Rastlina sa bude cítiť pohodlne v mierne kyslom a úrodnom prostredí.Ideálna pôdna zmes - listová zemina, rašelina, trávnik a piesok. Hydrangea tiež dobre rastie na pôde pod ihličnatými stromami.

Na pristátiekríky sú vhodné pre osvetlené oblasti s malým tieňom

Príprava pristávacej jamy

Pristátie „mladého“ sa uskutoční v druhej dekáde mája.Miesto je pripravené vopred, pričom sa dodržiava niekoľko jednoduchých pravidiel:

 • veľkosť výklenku je 50 x 50 x 60 cm vo vzdialenosti 2,5 m od seba;
 • Do nádoby sa nalejú 3 vedrá vody a nechajú sa jeden deň;
 • z pôdy, rašeliny, piesku, humusu pripravte pôdnu zmes, do ktorej sa pridávajú hnojivá potaš-fosfor;
 • nalial výsledný substrát a vytvoril malú kopu.
Na pestovanie silných rastlín nesmie pôda obsahovať vápno, kriedu ani drevný popol.
Rada autora

Výsadbový postup sadeníc

Pestovanie hortenzie sa začína správnym výsadbou sadenice.Akčný algoritmus zahŕňa niekoľko krokov:

 1. Mladá rastlina je mierne vetvená vetvami a zanecháva iba pár pukov.
 2. Po umiestnení do vykladacej jamky opatrne narovnajte oddenok.
 3. Sú pokryté pripravenou zmesou pôdy a stlačené.
 4. Nalejte 20 litrov vody do kríka.
 5. Zakrývanie svalovej vrstvy ihličiek, sušených listov, rašeliny alebo pilín.
Okrasné kríky sa vysádzajú v druhej dekáde mája

Polievanie, hnojenie a kŕmenie

Kvetina, ktorá miluje vlhkosť, si vyžaduje hojnosť.pravidelné zavlažovanie.Raz za 2 týždne sa pod krík naleje až 20 litrov vody a za suchého počasia sa interval zníži na polovicu.Ak je leto daždivé, zavlažovanie sa zníži na 5postupy pre celú sezónu.

Kŕmenie sa vykonáva niekoľkokrát:

 • začiatok a koniec jari s intervalom 2 týždňov - zlúčeniny fosforu draselného;
 • pučiace obdobie - síran draselný v spojení so superfosfátom;
 • na konci kvitnutia - organické hnojivá.

Prerezávanie a tvorba korún

Hydrangeas rastúci na Sibíri by sa mal pravidelne orezávať.Začne sa to, keď rastlina dosiahne vek 3 rokov.Prvý postup sa vykonáva pred pohybom štiav - výhonky sa skrátia na 3 púčiky.Ak chcete vytvoriť korunu odstrániť slabé vetvy, rovnako ako tie, ktoré rastú nesprávne.Na omladenie kríka odrežú celú hornú časť a ponechajú 5 cm dlhé výhonky.

Programy jarného a jesenného prerezávania

Prístrešok a príprava na zimu

]

Pred zimovaním sa z rastliny odstránia kvitnúce kvetenstvo a odrežú sa suché vetvy.Pod kríkom vykopávajú pôdu a šíria vrstvu mulča.Hydrangea zabalená do spandbondu je umiestnená vo vodorovnej polohe a zhora je pokrytá ihlami, suchou trávou alebo pilinami.

Vysoké alebo príliš huňaté exempláre úhľadne zviazané a obalené drôteným rámom, ktoré vytvárajú druh chaty.Je naplnená suchým listom a potom pokrytá plstenou krytinou.

Skúsení záhradkári odporúčajú, aby sa na zahriate hortenzie dalo dávať pozor na viac snehu.

Útulok na hortenzie v zime v záhradách na Sibíri

Spôsoby rozmnožovania hortenzie v záhrade

Hydrangea sa môže množiť niekoľkými spôsobmi:

 1. Semená. Z dôvodu drsného podnebia sa táto metóda nevyžaduje. Pred výsadbou sadeníc na trvalé miesto sa pestuje niekoľko rokov v nádobách.
 2. Shanks. Z dospelých rastlín odrezať strieľať s 3 púčiky, ktorý je umiestnený na pár hodín v roztoku "Kornevina". Vysadené procesy sa pokryjú polyetylénom a na zimu sa vyberajú z otvoreného terénu. Na jar sa sadenice vrátia na trvalé miesto.
 3. Vrstvenie. Procedúra sa vykonáva okamžite po skončení zimy. Spodné stonky sa umiestnia do jamiek s hĺbkou 2 cm, pričom špička zostane na povrchu a na ňu sa posype. Keď sa výhonky zakorenia, oddelia sa od darcovskej rastliny a presadia sa.
Hydrangea sa môže množiť vrstvením

Boj proti chorobám a škodcom

Hydrangea je pomerne odolná voči chorobám, ale niekedy je náchylná na múčnatku alebo chlorózu. Pri prvých príznakoch infekcie sa rastlina ošetrí roztokom fungicídom zameraného účinku.

Na ker sa často zamorí roztoče alebo vošky. Aby sa zabránilo napadnutiu hmyzím škodcom liečbou insekticídmi.

Čokoľvek si vyberiete pre výsadbu odrody, hortenzia v sibírskej klíme si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Pri dodržaní všetkých agrotechnických pravidiel je možné dosiahnuť bohaté a jasné kvitnutie aj za najťažších podmienok.