Čo je orezávanie v zime a ako sa to robí

Orezávanie stromov v zime, rovnako ako v akomkoľvek inom časovom období, je závažnou operáciou, ktorá po nesprávnom vykonaní môže viesť k negatívnym javom.Preto, aby ste urobili všetko správne, musíte poznať určité pravidlá.V tomto článku sa dozviete, ako upravovať záhradu v zime a aké výhody prináša.

Prečo to potrebujem

Prerezávanie konárovovocné stromy a kríky na záhrade v zimnom období sa vykonávajú tak, aby vytvorili úplné a zdravé rastliny, ktoré v teplom období budú oveľa lepšie prinášať ovocie.Pri absencii operácií regulujúcich veľkosť stromu sa jeho rast zvýši a súčasne sa zníži jeho plodnosť.Výsledkom je, že objem úrody prudko klesá a jej kvalita chce to najlepšie.Zimné prerezávanie vám umožňuje optimálne regulovať a vzťahovať sa na rast a plodenie rastlín.

Schéma prerezávania ovocných stromov v zimnom období sa môže vykonávať na tieto účely:

 • tvoriace korunkové prerezávanie.Uskutočňuje sa pre sadenice v prvých 2-4 rokoch a umožňuje vám efektívne tvoriť správnu korunu, čo zvyšuje výnosy.Obzvlášť dôležité pre kôstkové ovociestromy. Vďaka tomuto prerezávaniu sa vytvorí silná kostra zo silných vetiev, ktoré sú rovnomerne umiestnené poloskeletovými výhonkami. Koruna je teda dobre osvetlená a fúkaná vetrom, čo zrýchľuje dobu znášania sadeníc ovocia;
 • Regulačné prerezávanie. Skúsení záhradníci poznajú približnú periodicitu výnosu ovocných plodín vysadených na ich záhrade. Zimné prerezávanie každý rok vám umožní strieľať veľkú úrodu zo stromov každý rok. Tento aspekt je dôležitý pre začínajúcich záhradníkov, ktorí stále nepoznajú všetky komplikácie záhradníctva;
 • prerezávanie na omladenie. Podobné prerezávanie je použiteľné iba pre zrelé stromy. Počas toho by sa mali staré vetvy skrátiť, zatiaľ čo mladé výhonky by nemali zostať nedotknuté. Orezávanie proti starnutiu by sa malo vykonávať raz za 3 až 4 roky, na rozdiel od iných možností orezania;
 • rehabilitácia a sanitárne prerezávanie. V priebehu toho je odstránenie chorých, mŕtvych, zlomených a chorých konárov.

Je potrebné pamätať na to, že zmierenie podľa mesačného kalendára vám umožní dosiahnuť lepší výsledok. Vyššie uvedené manipulácie vykonané niekoľko dní pred úplňkom ovplyvnia rýchlejší rast nových výhonkov.Existujúce druhy prerezávania vykonávané v zime sa môžu navzájom kombinovať, aby sa z ich snáh dosiahol najlepší výsledok.

Viditeľné výhody

Vyrezávanie zimnej záhrady má svoje výhody. A sú ešte zreteľnejšie. Je to tak preto, že v zime stromy akríky sú v pokoji.Preto prerezávanie, ktoré sa vykonáva s malými porušeniami (to platí najmä pre začínajúcich záhradníkov), neprinesie jasné negatíva a nezničí rastliny.Orezávanie v zime nespôsobí stromom a kríkom také silné napätie ako na jar alebo na jeseň.

Ďalšou výhodou prerezávania v zime je neprítomnosť listov na konáre.To vám umožní lepšie vybrať vetvy, ktoré je potrebné odstrániť.Výsledkom bude zreteľne viditeľná koruna, vďaka ktorej bude možné ju dobre riediť a pripraviť strom na jar.V zime je oveľa ľahšie určiť typ orezávania, ktorý je v tomto konkrétnom časovom období nevyhnutnejší.

Okrem toho má zimné prerezávanie ďalšie výhody:

 • vetvy sa dajú oveľa ľahšie rezať;
 • pravdepodobnosť výskytu „podvodov“ na dreve je takmer minimálna;
 • Rebrík sa môže umiestniť na obe strany koruny, bez obáv z poškodenia susedných rastlín;
 • sa nemôže ponáhľať.Dôvodom je skutočnosť, že v zime sú rastliny v pokoji a je dostatok času na to, aby dohnali tok jarnej šťavy.

Ako vidíte, zimné orezávanie má oproti podobným činnostiam, ktoré sa vykonávajú na jar alebo na jeseň, značné výhody.

Video „Ako sa správne starať o ovocné stromy“

Orezávanie ovocných stromov

Režim prerezávania, ktorý sa vykonáva pre ovocné stromy, nie je komplikovaný a zahŕňa nasledujúcePoložiek:

 • Najskôr ošetrite sadivo stromov a potom obráťte kôstkové ovocie;
 • začínajú sa orezávať mladé sadenice, aby vytvorili korunu;
 • Ideálna výška záhradných stromov by mala byť tri metre. V takom prípade by mala byť koruna rovnaká. To umožní zber bez rebríkov, keďže plodenie pôjde na spodné konáre;
 • omladenie sa vykonáva iba pre tie stromy, ktoré sú staršie ako desať rokov.

Zároveň má každý druh orezania svoj vlastný systém. Pre omladzujúce rastliny to bude takto:

 • každé dva roky sa skrátenie vetiev rámu vykonáva o 1 - 2 metre. Ale v tejto fáze je mnoho odborníkov nejednoznačných v správnosti a účinnosti tohto prístupu. Preto je táto fáza často vynechaná;
 • na južnej strane koruny by sa polovica hlavných vetiev mala okamžite orezať na dĺžku 2,5 - 3 metre;
 • vzniknuté klíčky by sa mali skrátiť a nariediť;
 • o dva roky neskôr sa tieto manipulácie vykonávajú zo severnej strany.

V dôsledku takéhoto prerezávania sa rodenie stáva stabilným a skorým a zvyšuje sa aj mrazuvzdornosť rastlín.

V prípade mladých stromčekov sa odporúča rezať konáre, ktoré odchádzajú v uhle menšom ako 45 stupňov. To platí najmä o tých výhonkoch, ktoré majú trhliny medzi hlavnou vetvou a kmeňom. V opačnom prípade môžu byť tieto kúsky v budúcnosti zošrotované.

V prípade stromov sa zimné prerezávanie vykonáva od januára do marca. Orezávanie presne v tomto okamihu stimuluje rast.ovocné plodiny sú najintenzívnejšie. V takom prípade je potrebné zamerať sa na teplomer. Optimálna teplota vzduchu pre vysoko kvalitné a efektívne orezávanie by nemala byť pod 7 stupňov.

Ak je správne pestovať stromy na záhrade, budú mať vhodné rozmery a zber bude pohodlným postupom. Pri rozmeroch stromu pod 3 metre na výšku a rovnakej šírke (pre niektoré druhy môže byť tento parameter v rozsahu od 2,5 do 3 metrov), aby ste mohli celú úrodu z rastliny úplne zozbierať, nebudete potrebovať ani rebrík. Okrem toho bude možné na záhrade kompaktnejšie umiestniť plodné rastliny, čo významne zvýši celkový objem plodiny z nej zozbieranej. Kvalita ovocia bude vynikajúca a ich veľkosť je pomerne veľká.

Osobitne stojí za zmienku, že zimné prerezávanie umožní usporiadať staré a zanedbané stromy do výšky 10 metrov, ktoré boli prerezané pred mnohými rokmi. Odporúča sa znížiť výšku stromu o 1-2 metre každé 2-3 roky. Toto by sa malo robiť, až kým rastlina nedosiahne požadované rozmery. Ale dnes, niektorí záhradníci veria, že fázové prerezávanie je iracionálne. Preto je dnes široko praktizovaný spôsob jednostupňového odstraňovania vetiev na požadovanú veľkosť.

prerezávanie kríkov

Málokto vie, ale ovocné kríky (egreše, ríbezle atď.) By sa mali tiež orezávať. A malo by sa to robiť v zime. V tomtočas je potrebné odstrániť sušené a staré konáre, ktoré zaistia voľný tok svetla a vzduchu v lete.Hlavná vec tu nie je preháňať ju, aby sa neznížila životaschopnosť rastliny, ako aj jej plodný potenciál.

Ako vidíte, zimné prerezávanie ovocných kríkov a stromov vám umožní minimalizovať riziko poranenia rastlín a vykonávať všetky manipulácie v najpohodlnejších podmienkach.Na jar budete musieť urobiť veľa práce pri vylepšovaní záhrady, aby ste získali veľkú úrodu.

Video „Správne prerezávanie ovocia“

Ponúkame vám príklad jablone o tom, ako prerezávať ovocné stromy v období pred zimou.