Alpská aster - jasné zameranie na kvetinový záhon

Aster je rod bylinných rastlín rodiny Astrovye.Má viac ako dvesto druhov bylinných rastlín, medzi ktorými sú jednoročné, dvojročné a viacročné plodiny.Jedným z najjasnejších predstaviteľov je alpská aster.Krík je nenáročný a dobre sa hodí k iným rastlinám, ktoré zdobia krajinu záhradného pozemku.

Vlastnosti odrody

Astra - zakrytie.Koreňový systém rastliny rastie v horizontálnom smere, ktorý určuje tvar kríka, pripomínajúci koberec.Alpské výhonky aster sú vzpriamené a na vrchu sú jednotlivé puky.Tvar kvetov a priemer, dosahujúci 6 cm, spôsobujú, že vyzerajú ako harmanček.Doba kvitnutia rastliny je pomerne dlhá: začína na konci mája a trvá do jesene.Obzvlášť aktívne kvety aster kvitnú 4 týždne.Farebný rozsah kvetov je pôsobivý - od bielej po jasne fialovú.

Video „Ako vysiať alpského hviezdu“

V tomto videu vám odborník povie, ako vysiať alpinu.Astra v záhrade.

Odrody

Rôznorodosť odrôd spôsobuje, že jesenné kríky sú medzi záhradníkmi veľmi obľúbené.Pred majiteľom alpskej krásy sa otvára veľa možností na zdobenie dachypozemok alebo predzáhradka.Farebná rozmanitosť vám umožňuje tvoriť celé kompozície záhradných rastlín.Najznámejšie druhy hviezd sú:

 1. Albus.Nízke výhonky sú husto posiate bohatými zelenými listami a na vrchných - jemných bielych kvetoch.
 2. Gloria.Kvetenstvo bledomodré odtiene s malým priemerom - do 3 cm.
 3. Goliáš.Pomerne veľké fialové kvety, ktorých priemer dosahuje 6 cm.
 4. Rosa.Kvety ružovkasté, malé.
 5. Astra alpínsky ružový.Rané odrody kvetov sa púčiky objavujú v polovici mája.Kvetenstvo má ružovú farbu a priemer 4 cm.
 6. Alpská modrá aster.Veľké kvety majú nezvyčajne krásnu kombináciu modrej a fialovej farby.
 7. Violetta.Kvety sú malé, svetlo modré odtiene.
]


Pestovanie

Krík je nenáročný, ale existujú chvíle, ktoré majú pri pestovaní zásadný význam.Napríklad pristátie.Musí sa vykonať správne, pričom sa musia zohľadniť všetky nuansy spojené s vybranou metódou.

Pri pestovaní osiva je rozhodujúcim faktorom kvalita.Na tom závisí miera klíčivosti.V oblastiach s miernym podnebím sa začiatkom apríla vysievajú semená aster na otvorenom priestranstve.Pre vytvorenie skleníkového efektu, ktorý nedovolí, aby pôda zamrzla cez, výsadba kryt plastovým zábalom.prvýklíčky je možné pozorovať za pár týždňov.Vďaka svojmu vzhľadu je rastlina zasadená do kvetinovej záhony.Do konca leta sa na vrcholkoch výhonkov vytvárajú kvetenstvo.Prvé pupene trvalých asters nie sú odrezané, pretože to poškodzuje rastlinu pred hibernáciou.

Starostliví pestovatelia uprednostňujú pestovanie sadeníc.Táto metóda je jemnejšia, riziko zamrznutia výsadby je vylúčené, pretože nádrže so semenami sa prezimujú vo vyhrievanej miestnosti. Na získanie sadeníc vysokej kvality musíte dodržiavať niekoľko dôležitých bodov:

 1. Pôda.Pôda pre budúceho astera by mala byť výživná, najčastejšie je to zmes záhradnej pôdy s hnilobou alebo špeciálnym kvetinovým substrátom.
 2. Prítomnosť drenážnych otvorov.
 3. Dostatočné svetlo.Kapacita semien sa prednostne kladie na parapety južného okna.

Semená astry sa prehlbujú 1 cm do vlhkej pôdy.S príchodom klíčkov sa kontajner premiestni na miesto, kde teplota vzduchu nepresiahne 20 ° C.Pestovanie výhonkov.Tento postup nie je potrebný pre výhonky pestované v samostatných nádobách.Začiatkom leta sa výhonky presádzajú na otvorenom priestranstve.

Rezanie je metóda dostupná aj pre začínajúcich kvetinárov.Úspech tohto postupu je zabezpečený dodržiavaním niektorých pravidiel:

 • používanie kvalitných odrezkov;
 • každý stonok by mal mať niekoľko listov;
 • úprava rezov stimulátorom za vzniku koreňového systému;
 • príprava výživnej pôdy;
 • mierna pôdna vlhkosť;
 • zakrývanie odrezkovfilm;
 • Denné vysielanie.

Delenie kríkov je ďalším efektívnym spôsobom pestovania vysokohorských asters.Od kríka je jeho časť oddelená spolu s koreňom a presadená na nové miesto.Pôda je vopred kŕmená organickými hnojivami a vykopaná.

Starostlivosť

Krík nevyžaduje osobitnú starostlivosť.Na vytvorenie priaznivých podmienok pre rastlinu je potrebné vykonať tieto postupy:

 1. Včasné navlhčenie pôdy.Na zavlažovanie je lepšie použiť oddelenú vodu.
 2. Regulácia buriny.
 3. Chov a kŕmenie.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Niektoré odrody vysokohorskej krásy, ako napríklad Violetta, modré a ružové Astry, sú celkom odolné voči škodcom a chorobám.Nepríjemné podmienky pestovania však môžu vyvolať prvé príznaky choroby.V takom prípade je potrebné odstrániť zasiahnuté oblasti a krovinu ošetriť antimykotikami.Bordeauxské tekuté, mydlové alebo popolové roztoky sa považujú za účinné v boji proti hmyzu.

Aplikácia v krajine

Alpská aster sa aktívne používa v krajinnej architektúre.Rastlina je vysadená pozdĺž hraníc v kvetinových záhonoch a kamenitých kopcoch pri pobreží umelých rybníkov.Krík v harmónii s dekoratívnymi kameňmi.Vyzerá skvele kompozície niekoľkých druhov astry.Krík vyzerá výhodne na pozadí kosatcov, alpínskych eufórií, camelitov, chryzantém.

Pestovanie trvalých kríkov môže dokonca viesť aj začínajúcich pestovateľov.Rastlina je nenáročná, odolná proti chladu.

Rôzne odtiene alpskej aster vám umožňujú vytvárať neprekonateľné kvetinové záhony, ktoré sa stanú skutočnou ozdobou záhrady.