Výber ruží odolných voči zime

Svieža rozkvetlá ružová záhrada je pre každého záhradníka skutočne potešením.Ale čo tí, ktorí žijú v severných oblastiach, ktoré sa vyznačujú tvrdými dlhými zimami a krátkymi letnými horúčavami?Najmä pre také ťažké podmienky chovatelia odvodili zimné odolné odrody ruží.Čo je to?Dozvieme sa to!

Kde kúpiť

Každý z nás sa nezávisle rozhodne, kde kúpiť sadenice.Môžete to urobiť v obľúbenom internetovom obchode, kontaktovať najbližšie záhradné centrum alebo nájsť súkromného chovateľa.Každá z týchto možností má okrem toho svoje vlastné riziká.Nákup zimných odolných ruží na internetovej stránke nie je vždy možné získať spoľahlivé informácie o vlastnostiach alebo vlastnostiach konkrétnej odrody, pretože nie všetci internetoví konzultanti sú dostatočne informovaní o svojom produkte.

Amatérski chovatelia často nemajú dostatočný výber odrôd, a preto sú najlepšou voľbou špecializované záhradné centrá.Tu si môžete vybrať, z čoho a pre kvalitu sadeníc si nemôžete robiť starosti.Okrem toho, pri výbere špecializovanej obchodnej platformy nachádzajúcej sa v regióne vášho bydliska sa môžete spoľahnúť na to, že zakúpená sadenice sa v čo najväčšej miere prispôsobí vašim klimatickým podmienkam.

Video„Tipy pred nákupom“

Vo videu vám odborník povie, na čo by ste mali pri výbere ruže venovať pozornosť.

Výber odrody

Rozhodli sme sa teda o mieste nákupu, preto zostáva na výber odrody, ktorej kvitnutie vás poteší celú sezónu. Pri pestovaní v severných regiónoch je potrebné venovať pozornosť nielen ukazovateľu zimnej odolnosti, ale aj tomu, ako citlivá je ružica na choroby a škodcov.

Rosarium Uetersen, tkalcovská rastlina s veľkými kvetmi, sa darila dobre. Akonáhle začne krík kvitnúť, budú maľované jasnou fialovou farbou, ale v priebehu času majú kvety tendenciu miznúť na slnku.Maximálna možná veľkosť každého kvetu je 12 cm v priemere, existuje však priame spojenie s klimatickými podmienkami: čím je rastlina chladnejšia, tým sú kvety menšie. Krík tvorí dobre vyvinuté silné konáre, o ktoré sa silný vietor a chlad nestarajú. Ďalšou výhodou je, že odroda sa považuje za rezistentnú voči hubovým infekciám. Krík je schopný kvitnúť niekoľkokrát v jednej sezóne, ale prvá farba je najhojnejšia. Rastlina môže dorásť až tri metre, takže často zdobia altánky a altánky.

Ďalšou krásnou ružou, ktorá sa vyznačuje kríkami, ktoré kvitnú celé leto, sú odrody Westerland zimou odolné a nenáročné rastliny, ktoré vás potešia kvetmi od skorej jari do konca sezóny. Kvitnúca farba je natretá príjemným oranžovým odtieňom, ktorý sa do konca sezóny plynulo premení na broskyňu. Toto je jeden ztie odrody, ktoré sú úradne certifikované ako nenáročné a odolné voči infekciám.

Scent New Dawn. Kvitne s ružovými kvetmi celé leto, ide o odrody, ktoré sú obzvlášť odolné voči chladu. Po zastavení na takej ruži si určite overte u predajcu, koľkokrát v sezóne vás poteší kvitnutím. Existujú odrody, ktoré kvitnú raz, a tie, ktoré kvitnú niekoľkokrát.

Nie je možné ignorovať odrodu ruží William Shakespeare 2000 - anglickú odrodu novej generácie, ktorá sa vyznačuje zamatovo tmavočervenými kvetmi, ktoré sa postupne menia na fialové. Tento rast môže dorásť až do výšky 1 metra a pri každom výhonku vytvára mnoho kvetov.

A nakoniec najveselejšia, žiarivo žltá odroda ruží zvaná Golden Celebration. Napriek tomu, že rastlina kvitne iba raz za sezónu, je milovaná svojou jedinečnou vôňou, pripomínajúcou karamel, ako aj úžasnou odolnosťou proti chladu a chorobám.

Pestovateľské pravidlá

Pri začatí výsadby sadeníc sa osobitná pozornosť venuje výberu miesta. Je lepšie zamerať sa na južné svahy, pretože ruže porastú v drsných severných podmienkach. Otvorená plocha však tiež nie je vhodná - spálené slnko výrazne urýchli kvitnutie, takže nebude ľahké postarať sa o svetelnú penumbru. Plocha pod ružovou záhradou sa nemôže nachádzať v údolí, nebezpečenstvo hniloby koreňov bude vyššie a zamrznutie pôdy v týchto miestach nastane oveľa hlbšie. Pokúste sa zasadiť ruže tak, aby boliochrana (stena domu alebo altánok) od severu a západu, tieto vetry sú najagresívnejšie a napriek svojej stabilite môžu rastliny poškodiť.

Čas pristátia je tiež dôležitý - v severných oblastiach musíte mať čas na ukončenie vykládok pred 15. júlom.Ak tak urobíte neskôr, ruža nebude mať dosť času na to, aby prežila tvrdú zimu.

Po vysadení kríka je potrebné ho rozprestrieť, aby ste ochránili koreňový systém rastliny pred bezprostredným vyparovaním vlhkosti.

Ďalšia starostlivosť bude spočívať výlučne v zalievaní, uvoľňovaní pôdy a odstraňovaní buriny, ako aj v kŕmení kríkov.A iba s príchodom jesene sa budete musieť starať o ochranu svojich krás pre zimu.Použite to mnohými spôsobmi: usporiadajte snehovú pokrývku, schovajte kríky pod jedľové vetvy, zakryte pilinami, každý záhradník si vyberie možnosť, ktorá mu vyhovuje.

Video „Nenápadné ruže“

Z videa sa dozviete viac o najnáročnejších ružiach.