Algoritmus na prípravu gladiolových žiaroviek na uskladnenie v zime

Podľa legendy boli gladioli pomenovaní po gladiátoroch, ktorí nechceli bojovať a symbolicky potopili svoje meče do zeme.Na tomto mieste sa objavili luxusné kvety.Dnes záhradníci priraďujú dôležitú úlohu správnemu skladovaniu žiaroviek.Z článku sa dozviete, ako pripraviť gladioly na zimu.
Obsah
 1. Jesenná starostlivosť
 2. Video „Ako ušetriť žiarovky“gladioly pred jarom “
 3. Vykopávanie rastlín
 4. Sušenie
 5. Spracovanie
 6. Skladovanie doma
 7. V byte
 8. V pivnici
 9. V chladničke
 10. Hlavné vedľajšie účinky
 11. Kontrola škodcov
Jesenná starostlivosť

Na jeseň spočíva komplexná starostlivosť o kvety v náležitom zalievaní, hnojení a prerezávaní.Dodržiavanie týchto pravidiel umožní pestovateľovi získať si vhodnosť na zimovanie žiaroviek.

V období, keď sa vyskytuje aktívny rast zelenej hmoty a vznikajú púčiky, je pre mečík potrebné hojné zalievanie.Ak je vlhkosť nízka, je plná slabosti koreňov a zakrivenia vzdušných častí kvetu.Zalievanie by sa malo uskutočňovať teplou vodou v množstve 10–15 litrov na rastlinu, po ktorej nasleduje vyplavenie a uvoľnenie pôdy.Pre najlepšiu tvorbu hľúz v jesennom období sa odporúča znížiť zalievanie.

Je ťažké preceňovať úlohu obväzu, ktorá by mala byť viac.V čase, keď sa v kultúre objaví druhý list, by sa mala pridať močovinadusičnan draselný alebo amónny a asi 15 g síranu draselného na 0,5 vedra vody. Keď sa kvet objaví ako štvrtý list, vykoná sa podobné kŕmenie znova. Musíte tiež použiť mikroživiny: na tvorbu cibúľ sú užitočné lieky, medzi ktoré patrí bór. Tretie hnojivá sa používajú po objavení sa 5–6 úplných letákov, pre štvrté je vhodná nitrophoska - 30 g na vedro vody. Na konci jesenného obdobia odporúčame použiť roztok manganistanu draselného.

Na orezávanie musíte pripraviť čistý nôž, postup je naplánovaný na ráno alebo neskoro večer. V dôsledku toho by mal byť čalúnenie bezpečne zakryté medzi listami rastliny. Po vybratí žiaroviek zo zeme odporúčame odrezať nadzemnú časť prerezávačom. Krátkou obriezkou sa nielen znižuje riziko infekcie hľúz chorobami, ale tiež sa znižuje čas sušenia.

Ďalej uvádzame postupný postup vykopávania cibúľ.

Video „Ako uchovať mečíky žiarovky do jari“

Z tohto videa sa dozviete, ako v zime správne uchovávať mečíky žiarovky.

Vykopávanie rastlín

Procedúra by sa mala vykonávať do 1 - 1,5 mesiaca po ukončení kvitnutia, pričom sa vyberie suchý a slnečný deň.V závislosti od regiónu sa hľuzy vykopajú v septembri - začiatkom októbra. Prvý mesiac je vhodnejší pre kvety rastúce v strednom pruhu, druhý - pre južné regióny. Dátumy sa upravujú aj podľa teploty: ak v noci neustále klesá na nulu, potom v denných hodinách je topozitívnymi ukazovateľmi môžu byť zozbierané cibule.

Je potrebné odstrániť rastlinu zo zeme spolu so zelenými listami. Môže byť zažltnutý v hybridných a skorých odrodách gladioli. Najprv vykonajte vykopávky skorých, potom stredných a neskorých odrôd gladioli. Používa sa rýľ, pomocou ktorej sa rastlina opatrne zdvihne vo vzdialenosti 20 cm od hľúz.

Po vykopaní sa budúci výsadbový materiál položí do odrôd, ktoré sa otriasajú zo zeme. Stonky hľúz musia byť upravené nožnicami do výšky asi 20 cm a zložené do drevených škatúľ, kartónových škatúľ alebo látkových tašiek. Príprava žiaroviek zahŕňa sušenie a spracovanie liekov.

Sušenie

Výsadbový materiál sa môže dokonale vysušiť nie v špeciálnych nádobách, ale v čiernych skriniach, ktoré predtým obsahovali zeleninu a ovocie. Celý proces trvá až 1,5 mesiaca. Škatule musia byť umiestnené v miestnosti s teplotným rozsahom +24 ° C. Ďalej musia mladé cibule odstrániť korene, deti a stonky, vložiť ich do odrôd v papierových vreckách.

Spracovanie

Príprava gladioli na skladovanie v zime spočíva v dezinfekcii hľúz uložených vo vreciach gázy s použitím prostriedkov Inta-vir, Xom a Maxim. Na konci postupu sa sadivový materiál opäť suší doma pri teplote +30 ° C po dobu jedného týždňa a pri teplote +20 ° C po dobu jedného mesiaca. Hľuzy sa potom umiestnia na miesto, kde budú v zime uložené.

Skladovanie doma

Minimalizovať možnéstraty spôsobené poškodením kormidla, po príprave žiaroviek na nádejnú zimu vám odporúčame vybrať si miesto v mestskom byte, chladničke alebo pivnici, aby ste ich zachránili.Na zimovanie je potrebné vyberať žiarovky bez príznakov choroby a vonkajších zranení, do 4 rokov, zaoblené a približne rovnaké vo výške a priemere, deti by mali byť veľké as úplnou mierkou.

V byte

Žiarovkám by sa malo prideliť miesto s teplotným rozsahom od +8 do +10 ° C.Môže ísť o zasklenú loggiu (ak sa do miestnosti musia dostať studené zásahy, sadivo), predsieň alebo spoločnú chodbu, parapet.Hľuzy musia byť umiestnené v trojitej vrstve starých novín.Vyžadujú pravidelnú kontrolu na identifikáciu a odmietnutie chorých jedincov.

V pivnici

Pivnica bude vždy vynikajúcim miestom na umiestnenie hľúz hľúz, kde je teplota vždy v rozmedzí 3–7 ° C nad nulou a úroveň vlhkosti najmenej 60%.,Najlepšie je umiestniť sadivový materiál do sieťových boxov a umiestniť ich do tried.V pivnici alebo suteréne nemôžete umiestniť žiadne ovocie ani zeleninu vedľa cibuliek, pretože výsledná vlhkosť môže spôsobiť hnilobu hľúz.

V chladničke

Úroveň vlhkosti a teplota chladničky je tiež veľmi vhodná pre bezpečnosť žiaroviek.Môžete ich vložiť do špeciálneho oddelenia pre zeleň alebo do nádob na zeleninu.Každá odroda by mala byť zabalená do niekoľkých vrstiev novín.Pri pravidelnom výbere miestaskontrolujte stav hľúz a vyčistite plesnivé alebo choré.Hlavné vedľajšie účinky

Nádoby so žiarovkami by sa mali vetrať, takže by sa nemali používať plastové nádoby bez otvorov alebo plastových vreciek. Pri aplikácii môže byť množstvo zhnitých a rozmaznaných hľúz od 50 do 70% z celkového množstva. Ak hľuzy nemajú prístup k kyslíku, začne sa hnitie. Aby ste predišli znehodnoteniu výsadbového materiálu, odporúčame vám umiestniť pár strúčikov cesnaku nakrájaných na kúsky do škatúľ. Cibuľa môžete posypať drevným popolom.

Ak sú zhnité exempláre nájdené v chladničke alebo na inom mieste, je na vine šedá pleseň spôsobená nadmernou vlhkosťou. Pomôže vysušiť hľuzy a nahradiť staré noviny, v ktorých sú zabalené, novými.

Kontrola škodcov

V zime môžu strapce poškodiť sadivo. Ak sa zistia, že sú poškodené vzorky odstránené, zvyšné by sa mali spracovať pomocou „Xom“. Ak ho nie je možné kúpiť, žiarovky sa vložia do hermeticky uzavretej nádoby. Výlety na poškodených hľúzach sa zabijú, ak dáte vatu s lekárskym alkoholom. Ďalej by ste mali materiál usušiť. Postup sa uskutoční tak, že sa prestávka do 4 dní preruší.

Správne pripravené obľúbené žiarovkyodrody sú schopné primerane prežiť chlad, potom sa radovať z záhradníka, ktorý sa od nich javil krásny a voňavý gladioli.