Pestovanie a využitie tigrieho kvetu v záhradnom dizajne: možnosti výsadby

Tiger lily je najjasnejším predstaviteľom rodiny Lilein. Pôsobivá výška rastlín (1,5–2 m) vyzerá atraktívne v akomkoľvek kvetinovom usporiadaní. Napriek jasnej kráse je tento zástupca flóry nenáročný, takže je medzi záhradníkmi veľmi obľúbený.

Bežné odrody a hybridy tigrích kvetov

Kvetina kopijovitá sa vyskytla z divokej lesnej ľalie rastúcej v Japonsku a Číne. Stalo sa to v XIX. Storočí. Od tej doby chovatelia chovali veľa odrôd. Zvážte popis najpopulárnejších:

 1. Splendens. V tejto triede sa uchováva oranžová farba kvetov. Samotná rastlina je nízka (do 1 m), na kmeň možno umiestniť veľké puky, až 20 kusov.
 2. Citronella. Púčiky tejto lily sú citrónovo žlté, veľké (až do priemeru 12 cm), kvitnú asi 25 dní. Rastlina je vysoká - 1 - 1,3 m.
 3. Flora Pleno.Froté odroda s kvetinovou farbou.Púčiky sú veľké a svieže, každý má až 30 lístkov.
 4. Pink Tiger.Púčiky tejto ľalie sú malé a visiace, z jemného ružovkastého odtieňa.
 5. Knight Flyer.Najjasnejšia odroda tigrov.Jej kvety dosahujú priemer 16 cm, farba lístkov je gaštanovo-červená so vzácnymi čiernymi škvrnami.
Luxusná tigria ľalia

Popularita tigrej ľalie je taká veľká, že po nej je princezná pomenovaná - postava z knihy o dobrodružstvách Petra Pana."Nádherný, ako ľalie a nekontrolovateľné, ako tigr," opísal jeho hrdinku škótsky spisovateľ James Barry.

Video „Výsadba a rozmnožovanie ľalií“

V tomto videu vám odborník povie, ako pestovať a množiť ľalie na záhrade.

Charakteristiky výsadby a starostlivosti o tigrie ošípané

Pestovanie ľalie nespôsobuje veľa problémov, ak okamžite nájdete dobré miesto a vytvoríte priaznivé podmienky.

Požiadavky na teplotu a svetlo

Ľalia tohto druhu uprednostňujú mierne podnebie.Optimálna teplota pre ich aktívny rast a kvitnutie je +19 ... + 26 ° C. Pri pestovaní ľalií vyberte mierne tieňované oblasti, kde je ráno dosť slnka. Toto je dôležitý bod, pretože ľalie sa objavuje iba v dobrom svetle.Naopak, spodná zóna sa odporúča zatieniť.To sa dá dosiahnuť pomocou zakrpatených a okrasných rastlín.

Požiadavky na pôdu a živiny

LepšieCelá ľalia kvitnú na ľahkej úrodnej pôde s neutrálnou alebo mierne zvýšenou kyslosťou. Nemôžu vydržať stagnáciu vody, takže pri výsadbe sa musíte starať o kvalitnú drenáž. Plocha, na ktorej sa budú ľalie vysádzať, by sa mala kopať až do hĺbky lopaty, pripraviť kompost (1 vedro /m²), ako aj minerálne hnojivá - superfosfát (100 g) a draselná soľ (50 g).

Výsadba a presádzanie

Na výsadbu sa zvyćajne poużívajú deti, ktoré sú oddelené od cibúí dospelých rastlín. Predtým sa ponoria pol hodiny do roztoku manganistanu draselného (5 g /10 l vody).

Dojčatá sa bežne používajú na pestovanie ľalií

Výsadbový proces je jednoduchý:

 • malé otvory vykopané do hĺbky 10 - 15 cm;
 • na spodok každého z nich sa nalieva určitý piesok, ktorý zabezpečí odvodnenie;
 • žiarovky sú pochované v studniach pokryté zeminou, oblasť je hojne napojená a ak sú vysadené na jeseň, sú pokryté vrstvou mulča.

Záhradná podstielka je štandardná: zalievanie, jemné uvoľnenie a burina. Klíčiace cibule sa presádzajú na trvalé miesto, kde po 1-2 rokoch kvitnú. Ročné kvitnutie sa opakuje každé 4–5 rokov. Potom sú cibule vyčerpané, ale deti, ktoré sa používajú na chov, dozrievajú.

Tiger ľalia sú pre mačky smrtiace. Všetky časti tejto rastliny obsahujú látky, ktoré sú toxické pre chlpaté domáce zvieratá, ktoré po konzumácii spôsobujú zlyhanie obličiek.

Iné metódy šľachtenia

Popri dcérskych cibulkách sa ľalia môžu množiť aj niekoľkými spôsobmi.:

 1. Obličkovými žiarovkami.Od druhého roku života sa v osách listov začnú tvoriť malé cibule.Na konci leta sa pozberajú, zasievajú do substrátu a po zakorenení sa presádzajú do pôdy.Mimochodom, toto je spôsob, ako sa ľalie množia samovysevom.
 2. Stupnice.Počas transplantácie sú šupiny oddelené od cibúľ, vysadené vo vlhkom piesku a v skleníkových podmienkach sa po niekoľkých mesiacoch objavia klíčky.Týmto spôsobom je možné z jednej žiarovky získať viac ako 100 nových rastlín.
 3. Semená.Je to pracný proces a nespoľahlivá metóda, pretože klíčenie semien je 70%, ale niekedy sa používa.

Lily žiarovky majú liečivé vlastnosti.Používajú sa na výrobu liekov proti bolesti, tonizujúcich látok, hemostatických liekov a ľudových liekov.

Normy zavlažovania a starostlivosti o pôdu

Ľalie nepotrebujú bohaté zavlažovanie.Ak rastú v zatienenej časti záhrady alebo sú v zmesi s rastlinami prízemnej pokrývky, nemôžu sa napojiť.Ak sa nachádza na slnečnom mieste, treba počas obdobia kvitnutia mierne zalievať korene.Je lepšie ich vyrábať ráno, takže počas dňa sa nadmerná vlhkosť odparuje.

Po odkvitnutí sa zálievka postupne znižuje.Aby sa udržala potrebná vlhkosť, pôda sa melie alebo používa s mokrými machovými paletami.Vyžaduje tiež pravidelné uvoľňovanie pôdy a odstraňovanie burín, ktoré sa môžu ukázať ako nosiče húb a škodcov.

Hnojivá a hnojenie

Ľalie tiež nevyžadujú pravidelné hnojenie.Iba v rokuobdobie aktívneho kvitnutia sa odporúča kŕmiť komplexnými hnojivami 1 krát za 3 týždne, nie je to však potrebné.Ak sú kvety vysadené v úrodnej pôde a kvitnú dobre, môžete to urobiť bez minerálnych hnojív alebo ich nahradiť kompostom.Ten je na jar rozptýlený na povrchu a tiež prispieva k transplantácii.

Pravidelné kŕmenie ľalií nevyžaduje

Prístrešky na zimu

Ľalia majú vynikajúcu zimnú odolnosť a v zasnežených zimách nie sú potrebné.skrývanie je iba vrstva snehu.Ale keďže sneh nie je vždy a nie vo všetkých regiónoch, hibernáčné žiarovky sa najlepšie skryjú pod vrstvou organických látok.

Keď je doba kvitnutia a listy začínajú strácať elasticitu, stonky by sa mali rezať do výšky 10 cm, potom zavrite mráz, aby sa cibuľky naplnili rašelinou alebo humusom.
Rada autora

Boj proti chorobám a škodcom

Pestovanie v záhrade s inými rastlinami,konvalinky, hrdza, sivá hniloba.Okrem toho je tento druh sám nositeľom vírusu mozaiky, ktorý sa objavuje ako škvrny na listoch.Aby sa zabránilo tomu, že tieto choroby ničia rastliny, sú z času na čas postriekané „Baktofit“ alebo „Fundazol“.

Typickými škodcami ľalií sú vošky, listy, chrobáky, mory, ľalia, strapce.Ak sa na kvetine objaví hmyz, nezostáva nič iné, ako používať hmyz: „Aktara“, „Iskra“, „Confidor“.

Kvetina v krajinnom dizajne

V dizajne sa často používajú tigrekrajinný priestor.Vďaka svojej výške vyzerajú nádherne na pozadí aranžovania kvetov alebo uprostred veľkého kvetinového záhonu.Zohľadniť by sa mala výška, štruktúra a odtiene ostatných farieb, ktoré tvoria zloženie.

Takže tigrie ľalia sú dobre kombinované s rastlinami prízemnej pokrývky: rozchodníky, ostnokožce a saxifrage.Svetlé veľké kvety vyzerajú výhodne na pozadí papraďov a ihličnatých stromov.Odrody froté urobia vynikajúce zloženie s floxmi, astry.Žltá alebo tehlová ľalia priaznivo odložila delfínium.Hlavná vec je, že doplnkové rastliny by mali byť nižšie ako samotné ľalie.

Ľalia majú vynikajúcu zimnú odolnosť
Ľalie nepotrebujú bohaté zalievanie
Tiger ľalia sa často používajú v krajinnom dizajne ]

Tiger ľalia sa dobre kombinujú s inými rastlinami
Tiger ľalia sú pre mačky smrtiace
Tiger ľalia sú najelegantnejšou záhradnou flórou.

Recenzie pestovateľov kvetín

„Ľalia pestujem ánoale, ale tiger - môj obľúbený.Mám niekoľko odrôd, ktoré kvitnú v rôznych časoch, takže záhrada je vždy voňavá. “

Galina, Ryazan:

„Ako záhradník so skúsenosťami môžem povedať, že sú najtrvalejší ľalie.Aj keď to nevenujú pozornosť, stále kvitnú celé leto. “

Nikolai, Jaroslavl:

Tiger ľalia sú najelegantnejšími a nenápadnejšími predstaviteľmi záhradnej flóry.Sú vhodné pre domácu kvetinovú záhradu a pre návrhovú kompozíciu.Okrem toho môže túto krásu pestovať aj začínajúci záhradník.