Pestovanie zimolezu v Tatare: tipy na záhradu

Obohatenie miestnej oblasti si vyžaduje veľa času a úsilia. Z tohto dôvodu mnohí uprednostňujú nenáročné na pestovateľské podmienky a nenáročné na starostlivosť o okrasné rastliny, medzi ktorými je zaslúžene obľúbená zimolez tatárska. Dnes budeme hovoriť o vlastnostiach pestovania tejto kultúry okrasných kríkov.

História zimolezy Tatar

História vzniku okrasných kríkov nebola úplne vyriešená.Je autenticky známe, že lesy na Sibíri, v regióne Ural a oblasť stredného Volhy boli hlavným biotopom kultúry pestovania divých rastlín.Etymológia názvu má niekoľko verzií.Existuje názor, že závod dostal názov pre hromadnú distribúciu na území Tatarstanu.Podľa druhého predpokladu bol zimolez tatársky ako kultúrny druh divo rastúceho kríka vyšľachtený v chovateľských farmách Tatar.

Zimolez Tatar je vysoký okrasný ker

Video „Druhy zimolezov“

Toto video zobrazuje rôznerastlina kríkov.

Botanický portrét rastliny

V prírode existujú dva druhy zimolez: dekoratívne a ovocie.Plody sú posledné jedlé.Zimolez tatársky sa vzťahuje na okrasné druhy kríkov.

Bushová forma

Podľa botanického opisu je zimolezec Tatar vysoký okrasný ker.Výška rastliny sa môže meniť od 2 do 4 m. Priemer koruny závisí od odrodových charakteristík plodiny.Priemerná šírka korunky je teda 2 m. Tvar puzdra má lievikovitý tvar.Dlhé výhonky visia nadol a poskytujú podobnosť kríka pomocou lievika alebo fontány.

Žltohnedý odtieň vetvy je pokrytý „handrami“ starej kôry.Mnoho začínajúcich záhradníkov si mylne myslí, že rastlina bola napadnutá škodlivým hmyzom alebo bola obeťou nejakej choroby.

Listnatéobal

Charakteristickým prvkom zimolezu je hojný listový obal.Listy kríka majú tmavozelenú farbu s jemným modravým odtieňom.Tvar listových dosiek má tvar vajca.Dĺžka letáka sa pohybuje v rozmedzí od 3 do 6 cm.

Napriek tomu, že zimolez je stálezelenou kultúrou, odroda Tatar klesá pri prvom mraze.

Kvitnutie a plodenie

Vrchol okrasných kríkov sa vyskytuje počas obdobia kvitnutia.Rastlina je pokrytá malými kvetmi bielych a ružových odtieňov. Kvetenstvo, ktorého priemer nepresahuje 1,5–2 cm, sa tvorí v osách krídel.Doba kvetu je 3-5 týždňov.

Plody majú krásnu karmínovo červenú farbu.Rýchly pohľad na krík vyvoláva dojem, že je pokrytý veľkými lesklými perličkami.Mnohí sa zaujímajú o to, či je možné jesť jasné ovocie.Ako sa ukázalo, bobule zimolezu v Tatare sú pre človeka nebezpečné.

Ovocie majú krásnu karmínovo červenú farbu

Populárne odrody zimolezy tatárskej

V prírode existujú asi dve desiatky odrôd tejto ozdobnejkultúre.Ale iba niektoré z nich sa v záhradníctve rozšírili.

Rosea

Odroda Rosea má pyramídový tvar koruny.Kvety v máji.Počas tohto obdobia je krík pokrytý veľkými kvetmi ružovej farby.Pre plody charakteristické oranžovo-červenej farby.

Hack Red

Tmavo fialová farba lístkov -charakteristika odrody Hack Red. Má dlhú fázu kvitnutia - od začiatku mája do polovice júna. Ovocie červenej farby nie sú počas vegetačného obdobia osprchované.

Arnold Red

Odroda Arnold Red sa aktívne používa na záhradkárstvo parkových zón a námestí v megalopolách. Zariadenie má vysokú odolnosť voči plynom a dymu. Pre kvety charakteristické svetloružovo-ružové sfarbenie ovocia - bohaté na červenú.

Elegans

Tvar listov je vajcovitý, podlhovastý, so zvlnenými okrajmi. Okvetné lístky kvetov majú nádhernú červenú farbu s bielymi žilami. Doba kvitnutia je v júni, plodom - v júli a auguste.

Zabelli

Vyznačuje sa nezvyčajnou farbou lístkov - tmavo hnedej. Plody majú správny zaoblený tvar. Farba pleti je červená.

Casanova

Variety Casanova - záhradnícka kultúra nenáročná na starostlivosť. Má zaujímavú farbu lístkov: vonkajší povrch je červený, vnútorný je mliečna fialová.

Zabelli
Elegans
Hack Red
Rosea

Pravidlá výsadby sadeníc

Akonáhle je rastlina vysadená na správnom mieste, bude sa každoročne radovať z jasného kvetu a hojného plodu. Ako vysadiť zimolez Tatar?

Výber umiestnenia, pôdy a osvetlenia

Rastlina miluje veľa slnečného žiarenia. S nedostatkom slnka, kvetenstvo sa zmenšujú astratiť svetlú farbu lístkov. Pokúste sa tiež zabrániť blízkemu výskytu podzemných vôd.

Zimolez Tatar nenáročný na zloženie pôdy. Ozdobná kultúra môže rásť na ílovitých, piesčitých a slaných pôdach. Optimálnym prostredím je dobre odvodnená a úrodná pôda.

Neodporúčame vysádzať zimolezu Tatar v nížinách s konštantnou stagnáciou dažďa a roztopenej vody.
Rada autora

Nákup sadeníc

Na výsadbu je lepšie brať dvojročné sadenice s 3-4 výhonkami. V tomto prípade by mal byť koreňový systém rastliny dobre rozvinutý. Sušené puky, stopy rozkladu, praskliny a iné poškodenie kôry sú príznakmi nezdravého sadivového materiálu.

Dvojstranné sadenice sú vhodné na pestovanie

Vlastnosti výsadby

Sadenice s otvoreným koreňovým systémom sa vysádzajú na jeseň a počas vegetačného obdobia sú uzavreté. Optimálne rozmery pristávacej jamy sú 40x40x40 cm. Odporúčaná vzdialenosť medzi otvormi je 1,5–3 m.

Spodná časť pristávacej jamy je usporiadaná z lámanej tehly, expandovanej hliny alebo drveného kameňa. Výška odtoku by mala byť asi 5 - 7 cm, potom sa zavedie vrstva pôdnej zmesi pozostávajúca z trávnatej pôdy, riečneho piesku a rašeliny /humusu. Pomer zložiek je 3: 1: 1. Do pristávacej jamy môžete pridať malý popol, kompost a superfosfát.

Pri výsadbe sadenice je potrebné zabezpečiť, aby koreňový golier zostal nad zemou. Keď je ker vysadený,Pristálny kruh hojne zvlhčuje a prikryje sa vrstvou mulča.

Užitočné tipy na starostlivosť

Ďalším krokom je starostlivosť o okrasný ker.

Zavlažovanie, uvoľňovanie a mulčovanie

Mladé kríky sa napájajú každé 2–4 týždne, dospelí - 2 až 3-krát za sezónu.Pod jedným kríkom nalial vedro vody.Frekvencia zavlažovania je určená poveternostnými podmienkami.Hneď ako vyschne vrchná vrstva Zeme, musí sa pôda uvoľniť a mulčovať.

Mulčovanie zabraňuje rastu buriny a chráni koreňový systém pred hmyzom a chorobami.

Kŕmenie a hnojenie

Kŕmenie okrasných kríkov sa vykonáva trikrát za sezónu:

  1. Pred tvorbou obličiek - drogy obsahujúce dusík.
  2. Pred kvitnutím - komplexné minerálne hnojivá.
  3. Na konci plodnice drevný popol.

Prerezávanie a tvorba korún

Nedostatok formatívneho prerezávania môže spôsobiť nadmerné zarastanie kríkov.Všetky pobočky vo veku 5 rokov a viac podliehajú vymazaniu.Aby bol krík zaujímavý tvar, výhonky sa skracujú o ⅔ časti.

Hygienické prerezávanie sa vykonáva každú jeseň.Oslabené, poškodené vetrom, hmyzom alebo chorobami konárov musia byť úplne odstránené.Miesta rezy upravené záhradné ihrisko.

Schéma omladzovania kríkov orezávanie

Príprava na zimovanie

Zimolez sa vzťahuje na okrasné plodiny odolné voči mrazu.Pokrytie rastliny na zimu nie je potrebné.výnimka- mladé kríky pokryté smrekovými listami alebo akýmkoľvek netkaným krycím materiálom.

V severných oblastiach, kde prevládajú silné a zasnežené zimy, sa zimolez môže ohriať opálovým listím, senom, pilinami a suchým riečnym pieskom.

Hubenie škodcov a chorôb

Bohužiaľ, zimolez priťahuje pozornosť nielen ľudí, ale aj hmyzu.Na rastlinách sa často nachádzajú listové chrobáky, húsenice, slimáky, škvrny, roztoče a vošky.Insekticídne prípravky „Aktara“, „Fitoverm“, „Aktellik“ a „Konfidor“ pomáhajú bojovať proti parazitom.

Pokiaľ ide o choroby, zimolez v Tatare je postihnutý múčnatkou, sivou plesňou, mozaikou a rôznymi druhmi špinenia.Na ochranu kríka sa používajú fungicídy a prípravky na báze medi.

​​

Pestovanie plodiny

Zimolez sa môže množiť pomocou semien a vegetatívnych metód.

Výsev osiva

Pri šľachtení osiva kvalita osiva nezachováva kvalitu.Pravdepodobnosť získania voľne rastúcej kultúry s nízkou dekoratívnou kvalitou je veľmi vysoká.Preto sa v modernom záhradníctve zriedkavo používa metóda rozmnožovania osiva.

Rezanie

Obstarávanie odrezkov klesá v máji až júni.Optimálna dĺžka rezu je 20 cm a na každom výhonku by malo byť niekoľko zdravých púčikov.Po odrezaní sa odrezky ponoria do roztoku na zakorenenie.Po 12 až 15 dňoch sa objavia korene.Odrezky sa teraz dajú vysádzať do skleníkov.

Pravidlá pestovaniadekoratívna kultúra odrezkov

Rozdelenie vrstvením

Rozmnožovanie vrstvením nevyžaduje od záhradníka veľa úsilia.Výstrely sa ohýbajú k zemi a sú pripevnené kovovými pásikmi.Miesto budúceho zakorenenia je posypané zemou a posypané Kornevinovým práškom.Keď sa objavia klíčky a listy sa tvoria, môžu byť výhonky oddelené od materského kríka.

Použitie zimolezu Tatar v krajinnom plánovaní

Zimolez tatranský sa aktívne používa pri navrhovaní teritórií domov a terénnych úprav parkov, mestských námestí, uličiek a ulíc.Môže byť použitý pri samostatných a skupinových výsadbách.Žije dobre s inými odrodami zimolez.Okrasný ker vyzerá zaujímavo s ihličnatými a listovými plodinami.

Zimolez tatársky sa aktívne používa v krajinnom dizajne

Vďaka zimným dekoráciám sa zimolez tatárska stane skutočnou ozdobou záhrady alebo parku.Nenáročná starostlivosť - jedna z výhod tejto kultúry.