Ako ušetriť odrezky z ruží až do jari

Rezanie je najjednoduchší a najspoľahlivejší spôsob pestovania ruží a sadivový materiál (odrezky) sa dá pomerne ľahko získať.Po pravidelnom jesennom prerezávaní alebo po uschnutí krásnej kytice zostanú silné vrchné stonky, ktoré sa dajú použiť na ďalšiu reprodukciu odrody, ktorá sa vám páči.Ale pretože je lepšie rezať ruže počas teplého obdobia, je potrebné vedieť, ako odrezky ruží uložiť pred výsadbou.Existuje niekoľko spôsobov, ako zachrániť odrezky ruží v zime, o ktorých sa bude hovoriť v tomto článku.

Ako ušetriť v pôde

Každý pestovateľvie, že odrezky ruží sa pestujú najlepšie v júni až júli.Potom do konca leta zakorenia, výhonky rastlín a na jeseň môžu byť mladé sadenice vysadené na trvalé miesto.Čo robiť, keď sa dobrý výsadbový materiál objaví neskoro?V južných podnebiach s relatívne teplými zimami sa výsadba sadeníc vykonáva na jeseň, ale v miernom, a ešte viac v severnom podnebí, je lepšie ponechať odrezky ruží až do jari a potom ich zasadiť do dobre zahriatej pôdy.

Dočasné skladovanie odrezkov v pôde je pomerne častou možnosťou.Nie je to samozrejme dokonalé, pretože pôda v zime zamrzne, ale vymysleli sa mnohé spôsobychrániť výhonky pred vonkajšou expozíciou a zvýšiť ich šance na prežitie:

 • odrezky by mali byť vysoko kvalitné a zdravé - najvyššie šance na prežitie do jari majú silné výhonky také silné ako ceruzka;
 • je rovnako dôležité správne rezať - spodný rez by sa mal robiť pod ostrým uhlom trochu pod obličkou a horný by mal zostať rovný, rezať ostrým nástrojom;
 • z výhonku je potrebné odtrhnúť všetky listy;
 • Rezy sa musia ďalej ošetrovať prostriedkami na zabránenie rastu výhonkov - parafín sa najlepšie hodí, ktorý sa musí zohriať, máčať v ňom kúsok rezu a rýchlo sa máčať do studenej vody.

Takéto polotovary sa môžu ľahko prezliecť do pôdy a predčasne neuvoľniť korene. Teraz by ste mali premýšľať o tom, ako účinne chrániť odrezky ruží až do jari a zvoliť najvhodnejší spôsob:

 • malé jamy - táto metóda je vhodná na krátkodobé skladovanie (1 - 2 mesiace);
 • plytké priekopy s ochranným materiálom;
 • pivnica alebo pivnica;
 • studený skleník.

Preskúmajte každú metódu konkrétnejšie. Najbežnejším spôsobom rezania prikopatov v krajine je priekopa. Je potrebné vykopať plytkú (20 cm) dlhú dieru, zakryť jej spodok slamy alebo netkaného ochranného materiálu (agrospan). Na vankúš položte pripravené rezne, zakryte ich rovnakým krycím materiálom a potom zakryte zeminou. Stonky musia byť zložené tak, aby medzi niminezostalo málo miesta.Miesto, kde je sadivo pochované, by malo byť označené malými kolíkmi, aby sa uľahčilo ich nájdenie na jar.

Ale aj v zime môžu byť odrezky uložené v pivnici alebo suteréne.Pri tomto spôsobe sa zviažu do zväzkov po niekoľkých kusoch, umiestnia sa do škatúľ a vylejú sa pieskom.

Je potrebné dbať na to, aby miestnosť bola vždy v chlade - inak môžu odrezky zakoreniť.

Studený skleník je malá stavba v zemi, ktorá umožňuje nielen uchovať rastlinný materiál, ale aj ho zakoreniť.Ak chcete stavať skleník, musíte vykopať dieru 70 až 80 cm hlbokú, položte slamu na dno (môžete urobiť seno), rašelinu navrch a potom vrstvu zeme.Rezne zabalené do suchej bavlnenej tkaniny, umiestnené vodorovne.Na povrch sa položí vrstva slamy alebo peny, všetky sú pokryté zeminou.V zime vznikajú odrezky, z ktorých sa čoskoro objavia korene.Výhonky uložené týmto spôsobom veľmi rýchlo koreňom.A ak sa všetko urobilo správne, potom na jeseň môžeme čakať na prvé kvitnutie.

Video „Ukladanie do pôdy“

Z videa sa dozviete, ako ušetriť sadenice v zime do pôdy.

​​

Ako používať mach

V záhradníctve sa rašelinník používa na mnohé účely.Táto močiarna rastlina má jedinečné vlastnosti:

 • dokáže udržať vlhkosť v množstve 20-krát vyššom ako je jej vlastná hmotnosť;
 • obsahuje antibakteriálne látkyzlúčeniny, vďaka ktorým sa skladuje veľmi dlho bez straty svojich cenných vlastností.

Je potrebné poznamenať, že rašelina s vysokým obsahom rašeliny pozostáva z mŕtvych častíc rašeliny a považuje sa za najpriepustnejšiu a najúrodnejšiu rašelinovú vrstvu.Pokiaľ ide o použitie machu v záhradníctve, potom v bažine sphagnum dokonale konzervované hľuzy, cibule a iný materiál semien.Jeho voľná štruktúra zaisťuje vynikajúce vetranie a jeho antibakteriálne vlastnosti zabraňujú hnilobe a plesniam.

Tieto vlastnosti umožňujú použitie machu na skladovanie odrezkov z ruží.Pred použitím materiálu musí byť spodná časť machu ošetrená Fitosporinom alebo aloe šťavou zriedenou vodou v pomere 1: 9.Potom by sa odrezky mali zabaliť do machu, umiestniť do plastového vrecka a uložiť na chladné miesto - ak nie je pivnica alebo pivnica, môžete ju vložiť do spodnej časti chladničky.Ak mach začne vysychať, obal by mal byť odstránený a mach by mal byť ľahko postriekaný vodou.

Začiatkom marca je možné začať zakoreniť odrezky.Musia byť odstránené z vaku, zbavené rašeliny, hroty odstránené, ak boli rezy potiahnuté parafínom - odstráňte parafín.Ďalej by ste mali pripraviť nádobu so substrátom, do ktorého budú vysadené ruže.

Silná vrstva machu sa umiestni na spodok škatule alebo iného kontajnera a naleje sa na ňu malá (3-5 cm) vrstva predtým premytého riečneho piesku.V tejto zmesi s miernym sklonom sa odrezky prehĺbia, takže na povrchu nezostanú viac ako dva púčiky.Potom sa nádoba so sadenicami zakryje balením s niekoľkými otvormi (na vetranie) a uloží sa na jasné, teplé miesto, ale nie na priame slnečné svetlo.Podklad musí byť pravidelne navlhčený.Týmto spôsobom sa odrezky ruží zakorenili veľmi rýchlo.

Zakorenenie v zemiakoch

Ďalším materiálom spotrebujúcim vlhkosť sú surové zemiakové hľuzy.Zakorenenie odrezkov ruží v zemiakoch je pomerne spoľahlivou a overenou metódou, pretože zemiaky poskytujú nielen stálu vlhkosť, ale obsahujú aj značné množstvo výživných látok, najmä škrobu, ktoré sú nevyhnutné pre normálny vývoj ruží.Pre tých, ktorí ešte nevedia, ako udržať odrezky ruží v pravidelných zemiakoch až do jari, sa navrhuje presný algoritmus pôsobenia:

 • vyberajú nepoškodené hľuzy zemiakov stredne veľké alebo veľké;
 • 67) odstraňujú oči a spracovávajú zemiaky akýmkoľvek fungicídom (nepovinné);
 • odrezky narezávajú roztokom manganistanu draselného;
 • materiál vložte na 12 hodín do akéhokoľvek stimulátora rastu (môžete použiť čerstvú šťavu z aloe zriedenú vodou 1: 1);
 • v každej hľuze pomocou tenkého predmetu (skrutkovač, klinec) vytvoria vybranie, do ktorého umiestnime rezanie;
 • Zemiaky teraz pochujeme v nádobe (nádobe) hlinenou zmesou - zemiaky sa môžu podľa možnosti vkladať do vrecka a zavesiť za okno.

Ďalšia starostlivosť o odrezky spočíva v včasnom navlhčení pôdy.Raz týždenne je vhodné posypať klíčky sladkou vodou (1 polievková lyžica)cukor /pohár vody) za mesiac na kŕmenie komplexnej minerálnej zmesi. Kým sú odrezky zakorenené, musia byť pokryté sklenenou nádobou, aby sa vytvoril skleníkový efekt. Po 2-3 týždňoch bude rast obličiek zrejmý. Potom sa prístrešok odstráni a sadenice sa postupne prispôsobujú prostrediu. Táto metóda umožňuje rast zrastených sadeníc počas zimy, ktoré sa môžu na jar presadiť do zeme a na jeseň obdivovať kvitnutie ruží.

Zima na balkóne

Odrezky alebo sadenice ruží na balkóne sú dôležité pre obyvateľov mesta, ktorí majú iba zasklenú lodžiu alebo balkón z chladných miestností. Pri tomto spôsobe sa odrezky pripravujú a spracúvajú rovnakým spôsobom ako pred uložením do pôdy. Z dôvodu bezpečnosti výsadbového materiálu musíte vybrať nepotrebné škatule alebo vedrá. Do týchto nádob nalejte drenážnu vrstvu (expandovaná hlina) a pôda sa zmieša s perlitom vyššie.

Pred výsadbou by sa pôdna zmes mala dobre navlhčiť a odrezky by sa mali namočiť do stimulátora rastu. Ďalej urobte v pôde malé diery a prehlbujte tam odrezky. Ak zimy vo vašej oblasti nie sú studené, odrezky môžete zabaliť do papiera, zabaliť do plastových vreciek a jednoducho vložiť do kartónov. Je zrejmé, že s nástupom mrazu, dokonca aj na zasklenom balkóne, hrozí zamrznutie sadivového materiálu, takže je dôležité vedieť, ako pokryť odrezky ruží na zimu.

Potrebná je vedro (kontajner) s odrezkamizabalte ho do plastového vrecka a pripevnite na vrch (na tento účel môžete použiť špendlíky) a vedro zabalte do niečoho teplého, napríklad nepotrebnou prikrývkou. V tejto podobe sa dizajn vykonáva na balkóne. Rezne často nenatáčajte. Za slnečného počasia je možné fóliu na chvíľu odstrániť a odrezky sa môžu postriekať vodou. Pri silných mrazoch pod -10-20 ° C je lepšie privádzať odrezky do miestnosti.

Pre pestovateľov kvetín, ktorí pestujú ruže v kvetináčoch doma, bude zaujímavé vedieť, ako zachovať sadenice ruží medzi kvetmi. Orezané sadenice v kvetináčoch, krásne uložené pri teplote +3 až -4 ° C. Takéto podmienky sa dajú ľahko vytvoriť v zime na zasklenom balkóne, kde sa rastliny v stave spánku dokonale zachovajú a na jar s novou silou porastie.

Video „Skladovanie sadeníc až do jari“

Z videa uvidíte, ako správne uložiť sadenice do jari.