Pestovanie ruží zo semien: pravidlá prípravy a výsadby semien

Ak ľudia chcú na svojom pozemku vysadiť ružu, kupujú sadenice alebo odrezky niekde, pretože každý vie, ako sa z odrezkov pestujú ruže.Málo ľudí však premýšľa o tom, či je možné pestovať ruže zo semien.A márne, ruže zo semien rastú silné a životaschopné, majú také silné korene, že nezomrú, aj keď je mletá časť rastliny.Semená ruží sa kupujú v obchode alebo sa zbierajú tam, kde kvetina môže kvitnúť a tvoriť ovocie a nerozrezáva sa hneď, ako začne miznúť.Snažiť sa pestovať ruže zo semien je pre pestovateľa fascinujúcim zamestnaním.

Výhody a nevýhody metódy

Ruže zo semien, ktorých pestovanie si bude vyžadovať čas a pozornosť, sa chovajú, keď potrebujete získať veľa rastlín naraz.Ak vezmete semená svojej ruže, môžete si byť istí výsledkom, pretože rastlina si zachová všetky vlastnosti materského génu.Toto je užitočné, ak potrebujete vymeniť staré, postihnuté mrazom, chorobou alebo niečím iným, ale vaše obľúbené kvety.Okrem toho zostáva tento spôsob šľachtenia najhospodárnejší.Pri nákupe semien si človek nemôže byť stopercentne istý, že výsledok bude zodpovedaťpopisy, ale rastú zdravé a silné rastliny, a to je dôležité.Aj keď z nejakého dôvodu nie príliš veľké rastliny často rastú z nakúpených semien.

Pri pestovaní ruží zo semien je potrebné pamätať na to, že môžu mať divé výhonky, ktoré sa musia nemilosrdne odrezať, aby sa ruža nemení v dogrose.Navyše, divoké výhonky odrezané priamo od koreňa krku, skrátenie puzdra nepomôže.

Nie všetky druhy ruží sa však môžu množiť semenom.Táto metóda je vhodná pre čínske, miniatúrne, škorice, polyantóny a ihličkovité ruže.Miniatúrne ruže zasiate na jar, úplne prvé leto, ktoré kvitnú, a ostatné môžu s týmto kvitnutím potešiť až o rok neskôr.

Tento spôsob rozmnožovania sa nehodí k hybridným odrodám - semená neprenesú vlastnosti materskej rastliny, je ťažké dokonca predpokladať, že z nich vyrastie.Semená a rastliny z nich pestované sa najčastejšie používajú na šľachtiteľské práce.Medzi záhradníkmi sú však priaznivci experimentov a pestovanie ruží zo semien je pre nich vynikajúcim poľom.

Video „Ako implementovať spôsob pestovania kvetov zo semien“

Z videa sa dozviete, ako pestovať ruže zo semien.

Príprava semien, pôdy a výsadby

Najlepšia miera klíčivosti sa pozoruje v prípade mierne nedozretých semien, takže sa zberajú, keď plody získajú iba červenú farbu.Plody sa musia odoberať celé, bez stôp hniloby alebo poškodenia, rozrezať a získať semená, môžu sa líšiť farbou aveľkosť, ale vôbec to nenaznačuje nedostatky. Po extrakcii sa semená premyjú 3% roztokom peroxidu vodíka. Je vhodné to urobiť tak, že ich umiestnite do malého sitka a vložíte do nádoby s peroxidom. Takýto postup uvoľní semeno zo zvyškov buničiny (ktorá spomaľuje klíčenie) a bude vynikajúcou prevenciou hubových chorôb. Postup by sa mal vykonať 15 - 20 minút.

Umyté semená na jeseň sa môžu vysiať priamo do zeme alebo na jar. A sadenice si môžete pestovať doma a potom, keď sa zistí teplé jarné počasie, zasadíte ich. Ale pre dobré klíčenie musí byť osivo stratifikované. Počas jesennej sejby vytvorí príroda na to všetky podmienky, vo všetkých ostatných prípadoch je potrebné podmienky umelo vytvoriť pomocou chladničky. Semená sa umiestňujú medzi dve vatové tampóny (alebo kúsky gázy niekoľkokrát valcované), hojne navlhčené rovnakým peroxidom vodíka, všetko umiestniť do tesne uzavretej misky alebo plastového vrecka, ktoré sa ponechá na spodnej polici chladničky 2 mesiace. Pivnicu, suterén a nevyhrievaný sklad môžete vyčistiť, pokiaľ teplota vzduchu zostane v rozmedzí +2 až +5 stupňov. Semená musia byť pravidelne vetrané, plesnivé, ak sú nájdené, navlhčite vatu alebo handričku. Ak sa pleseň začala objavovať na semenách, mali by sa znova opláchnuť peroxidom, je lepšie bavlnu namočiť. Semená zakúpené v obchode odporúčame namočiť na niekoľko hodínstimulátor rastu, preto je stratifikácia povinná.

Akonáhle klíčky klíčia, semená sa vysievajú do zeme.Pôda sa najlepšie hodí do piesku a rašeliny, semená sa do nej jemne pritlačia prstom a posypú sa tenkou vrstvou piesku.Malé hrnce, plastové poháre sú ideálne pre pestovanie sadeníc, je vhodné používať rašelinové poháre.Akonáhle sa sadenice objavia, pôda sa melie tenkou vrstvou perlitu, malo by to sadenice chrániť pred čiernou nohou.

Pokiaľ ide o klíčenie, optimálna teplota je +18 stupňov, keď mladé klíčky vzrastú a získajú pevnosť, budú pohodlné a pri mierne vyššej teplote, je lepšie, ak nestúpne nad +22 stupňov.Musia byť umiestnené na jasnom mieste, rozmiešané pred silným slnkom, ale predĺžiť denné svetlo na 10 hodín.Zalejte sadenice mierne, jednoducho nedovoľte, aby pôda vyschla.

Je lepšie pestovať sadenice na jar, keď je už počasie určite teplé a nepredpokladajú sa žiadne námrazy.Ak sa môžu vyskytnúť už v máji, mal by sa nad sadenicami postaviť malý skleník.Nestojí to za výsadbu sadeníc na jeseň, je lepšie zasiať semená na otvorenom priestranstve, pretože na jar budú klíčiť dobre.

Pôda by mala byť ľahko úrodná a nekyslá.Najlepšie zo všetkého je, že ruže si užijú hlinku bohatú na humus.Ťažká pôda by sa mala miešať s rašelinou a pieskom, bolo by dobré pridať kompost alebo humus.Kyslá pôda sa upravuje pridaním vápennej alebo dolomitovej múky.Pred výsadbou sadenice pozemokdobre vykopať do hĺbky 30 - 40 cm, súčasne je možné zlepšiť pôdu - kompost alebo humus, superfosfát, síran draselný.

Pravidlá vykládky

V prípade ruží si vyberajú jasné, veterné miesto, ktoré majú radi slnečné žiarenie, ale nie teplo, takže slnko by malo svietiť na ideálne miesto pre ruže ráno a večer a popoludní sa majú schovať v tieni, aby sa neprehriali. Ak na tomto mieste predtým rástli aj ruže alebo ich blízki príbuzní, potom môžu na sadenice čakať škodcovia a patogény rôznych chorôb charakteristických pre túto rodinu. Aby ste tomu zabránili, vyberte iné miesto alebo nahraďte vrstvu pôdy s hrúbkou najmenej 0,5 m.

Ruže sa vysádzajú nie príliš ďaleko od seba, medzi budúcimi kríkmi by sa malo nechať asi 15 až 20 cm. Nie je možné pestovať bližšie, pretože výhonky sa navzájom zatienia, nadmerné zhrubnutie môže spôsobiť choroby.

A medzi kvetmi vysadenými ďaleko od seba sa Zem príliš zahrieva, a preto (a samozrejme s dekoratívnym účelom) je lepšie umiestniť trávu alebo rastlinu medzi ružami alebo jednoducho mulčovať zem okolo kríkov. Ako mulč sa používa pilina, kosená tráva.

Odchod po výsadbe

Sadenice sú zvyčajne zvyknuté na ulicu pred výsadbou a práve zasadené rastliny sú skryté pred priamym slnečným žiarením. Celý prvý týždeň je žiaduce vytvoriť jej svetlý tieň. Potreba vodydiskrétne, podľa potreby, ak je dostatok dažďa, môžete zem uvoľniť pod krovinou až po každom daždi.Ruže sa zalievajú ráno alebo večer, po zákroku uvoľnia zem, čím zabránia tvorbe kôry.Polievanie je potrebné pod stonkami, aby voda neklesla na zeleň, používajte najlepšie chránenú vodu a mierne zohriate slnkom, aby sa jej teplota nelíšila od teploty vzduchu.

Ruže pestované zo semien, rovnako ako všetci ostatní, sa zvyčajne kŕmia dvakrát alebo trikrát za sezónu.V prvej polovici leta alebo na jar sa používajú dusíkaté hnojivá a neskôr hnojivá potašové.Ruže dobre reagujú na hnojivú hnojovicu, iba trus musí trvať najmenej 10 dní (vezmite 1 diel hnoja a 3 diely vody) a potom desaťnásobne zrieďte vodou.Kaša sa naleje pod kríkom, ktorý bol práve napojený, a nasledujúci deň sa musí pôda uvoľniť.V obchode si môžete kúpiť komplex pre kvitnúce rastliny.Odborníci tvrdia, že akékoľvek ďalšie kŕmenie by sa malo zastaviť začiatkom júla, najmä v oblastiach so skorou a ťažkou zimou, pretože Bush bude rásť a prosperovať, nebude mať čas sa pripraviť na zimu.

V prvom roku života by sa ružice nemali nechať kvitnúť, najmenej do augusta je žiaduce odrezať všetky púčiky, v auguste môžete nechať jednu odrezku, aby nedošlo k oslabeniu rastliny.Je lepšie rezať všetky púčiky na jeseň, prerezávať - ​​odstrániť poškodené konáre, skrátiť všetky výhonky o tretinu a opatrne prikryť rastlinu na zimu.Na jar s najväčšou pravdepodobnosťou nie je orezanie vôbecje potrebné, v lete môžete kedykoľvek vykonať hygienické čistenie kríkov.

Na profylaxiu sa mladé kríky môžu ošetrovať niektorými prostriedkami proti hubovým chorobám a okolo kríkov by sa mal do pôdy pridať popol.

Video „Výsadba ruže“

Z videa sa dozviete, ako pripraviť pôdu a čo ešte musíte urobiť, aby ste správne zasadili kvety.