Vaječné škrupiny ako hnojivo do záhrady: vlastnosti použitia

Kryštalická štruktúra škrupiny pomáha rastlinám plne asimilovať prospešné látky, ktoré obsahuje, a to sú vápnik, horčík, fosforečnany, organické zlúčeniny. Môže sa používať nielen ako hnojivo, na kvety a sadenice takmer všetkých rastlín, ale tiež ako oddeľovač pôdy pre zeleninovú záhradu.

Ako používať

Vaječné škrupiny domácich kurčiat obsahujú až 95% vápnika, draslíka, horčíka a fosforu. Všetky tieto látky boli syntetizované v tele vtáka, ľahko sa rozpúšťajú v pôde a sú vnímané koreňmi rastlín. To z nich robí úžasné hnojivo. Ak sa kurčatá pestujú na kuracej farme, ich škrupiny môžu byť menej užitočné, ale pozostávajú z rovnakých prvkov, čo znamená, že sa môžu použiť aj na chate.

Vaječné škrupiny by sa mali pripravovať týmto spôsobom: zvyšky bielkovín zmyť, niekoľko dní zaschnúť, rozdrviť, uložiť na tmavé miesto. Môžete brúsiť akékoľvek zariadenie: z mixéra do valčeka je najlepšie z neho vyrobiť prášok, ak chcete používať v suchu. Kvalitatívne sušený, môže sa skladovať dlhý čas, je vhodné vložiť ho do pohára, kartónu alebo papierového vrecka.Škrupina jediného stredne veľkého kuracieho vajca váži 10 g - ak zbierate celú zimu v kuchyni, môžete na začiatku letnej sezóny pripraviť suché a tekuté obväzy pre sadenice a kvety.

Sú to surové vajcia. Vajcová škrupina, ktorá bola uvarená vo vode, stratila niektoré zo svojich stopových prvkov, takže je menej hodnotná ako hnojivo. Ale voda po uvarení vajec veľmi dobre hnojí izbové kvety, citróny skleníkových.

Niektoré rastliny, ako je kyslá pôda, také hnojivo nepotrebujú. Rozdrvené vaječné škrupiny môžete pridať do pôdy pred výsadbou plodín, ako sú baklažány, paprika, repa, zemiaky, karfiol, paradajky, uhorky. Pridáva sa na záhradný pozemok na kŕmenie ríbezlí a ovocných stromov.

Kvapalné hnojivá sa môžu vyrábať umiestnením škrupín 5 vajec do pohára a naliatím 1 litra vody. Niektorí majitelia pridávajú kože citrónu alebo pomaranča. Po týždni státia pod vekom tekutina získa zakalený vzhľad a nepríjemný zápach - je pripravená na použitie. Bezprostredne pred zalievaním by sa mal rozriediť vodou (1: 3), tento obväz je možné použiť v záhrade, v skleníku, dobre ho prispôsobia všetky izbové rastliny, dokonca aj citrón.

Drenážny systém v záhrade

Vaječné škrupiny pomôžu zlepšiť štruktúru pôdy. Ak ju rozptýlite po mieste a potom vykopávate zem, pôda bude uvoľnenejšia a priedušnejšia. Vlhkosť po zalievaní alebo daždi bude jednotnejšie absorbovaná, netvorí samikrotubuly vo vnútri a krúti na povrchu zeme. Tento druh drenážneho systému môže fungovať niekoľko rokov a súčasne kŕmiť a deoxidovať ťažkú ​​pôdu - toto hnojivo sa napokon pomaly rozloží a rastlinám sa neustále dodáva ďalšie kŕmenie.

Video „Eko hnojivo z škrupiny“

Technológia prípravy organických hnojív pre rastliny škrupiny.

ulity proti záhradným škodcom

Vajcový odpad môže byť vynikajúcim spôsobom ochrany rastlín pred chorobami a škodcami.Napríklad ich rozptýlením okolo sadeníc paradajok sa môžete vyhnúť „čiernej nohe“. Medvede nemajú radi škrupinu. Motýle, ktoré sa usilujú umiestniť potomstvo do zeme, aby sa neskôr živili jemnými rastlinami a kvetmi, obídu svoju pozornosť, ak tam budú malé fragmenty. Aj krtci sa obávajú ostrých hrán, opustia toto miesto naveky.

Záhradníci podľa vynálezu vymysleli, ako používať škrupiny vajec ako ochranu a hnojivo súčasne. Sadenice môžete jednoducho zasadiť do škrupiny. Na to sa naleje vajíčko, v úzkej časti sa vytvorí diera a v širokej časti malý drenážny otvor.

Výsledné nádoby sa naplnia živnou pôdou a umiestnia sa do rastliny s trvaním 2 až 3 týždne. Sadenice sa premiestnia do záhrady a rastie, chránené pred škodcami, s časom, keď sa korene rozbijú na druhú nádobu a rastlina neustále dostáva ďalšie kŕmenie. Tento druh ochrany proti škodcom súčasne s jedlommôže byť vyrobený pre sadenice alebo kvety.

Škrupina prepeličích vajec

Škrupina prepeličích vajec obsahuje menej vápnika, ale stojí za to vyrobiť ďalšie hnojivo pre kvety a sadenice. Keďže je ťažké zhromaždiť toľko surovín, ktoré sa dajú vyrobiť v pôde zeleninovej záhrady, vyrába sa z nej tekuté hnojivo.Na tento účel dajte do pohára drvené škrupiny a nalejte vodu, pridajte trochu citrónovej šťavy.Citrón pomôže rozpustiť a vylučovať vápnik.Po niekoľkých dňoch môžete rastliny zaliať touto suspenziou.Z dôvodu malého množstva sa zvyčajne používa ako vrchný obväz izbových rastlín.

Výhody takéhoto hnojiva

Prášok z vaječných škrupín sa zvyčajne posypáva záhradoupri rýchlosti 300 g na 1 meter štvorcový.Musí byť pokrytá zemou, inak priláka vtáky.Pomaly sa rozloží a poskytne rastlinám nepretržite tečúce stopové prvky a súčasne zlepší štruktúru pôdy a bude pôsobiť ako drenáž a deoxidizér.Postupne sa pridáva do každej jamky pri výsadbe rastlín na záhrade a vstrekuje sa do zloženia výživnej zmesi pre skleníky.

Hnojivá môžu byť kvapalné.Na to je škrupina nalepená vo vode, niekedy pridaná koža citróna alebo pomaranča.Infúzia sa zakalí, škaredá, nepríjemným zápachom a pred zalievaním sa trikrát zriedi.Trávia nielen korene, niekedy postrekované rastliny, akékoľvek problémy so zelenými časťami rastlín, ktoré neprináša.

Minerálne hnojivá sú nevyhnutné pre našu obrábanú pôdu, prvky syntetizované v tele vtáka sa ľahšie strávia a nespôsobujú škody, takže v krajine by ste mali používať iba vaječné škrupiny. Ani prívrženci ekologického poľnohospodárstva nemajú voči nim žiadne predsudky. Toto hnojivo zlepšuje štruktúru pôdy a chráni pred škodcami.

Video „Ako pripraviť hnojivo z vaječného odpadu

Príprava roztoku z vaječnej škrupiny na výživu rastlín doma.