Všetko o pestovaní a používaní liečivých bylín Esparcet

Tráva Esparcet je trvalá kultúra strukovín.Spočiatku sa používala ako krmivo pre hospodárske zvieratá, ale po identifikácii užitočných vlastností sa rastlina osobitne vysiala na poliach, aby sa zlepšila pôda a ako medonosná rastlina.Bylina si našla svoje uplatnenie v tradičnej medicíne - jej prípravky pomáhajú pri liečbe mnohých chorôb, prispievajú k zlepšeniu organizmu.

Opis rastliny a jej rozšírenie

V závislosti od druhu.výška rastlín je 30 - 80 cm, zriedka 1 ma viac.Z ostatných úžitkových bylín sa sainín vyznačuje dlhým taprootom so silným vetvením v hornej časti.Vonkajší popis všetkých predstaviteľov rodu je podobný - zvyčajne ide o trávnatý ker s dospievajúcimi alebo hrotmi pokrytými stopkami.Plechové dosky sú zložité - každá pozostáva z páru desiatok malých podlhovastých listov pripevnených k stopke.

Vytrvalé kvety vo veľkých kvetnatých kveteninách rôznych odtieňov: biela, krémová, ružovkastá, fialová.Kvitnutia začína až v druhom roku v júni až júli.kvetyzverejňované dôsledne, ale nežiť jeden deň. Celý kefka vybledne za 7-10 dní. Potom plody dozrievajú - vrásčité fazule šedo-zelenej farby, podobné fazuľam.

Vytrvalé kvety s veľkými kvetmi v tvare hrotu

Rastlina preferuje v prírodnom prostredí suché vápenaté pôdy, nachádza sa na horských svahoch, okrajoch lesov, lúkach, pozdĺž ciest a brehov riek. Distribučná oblasť je prevažne stredná a južná časť Európy, ako aj Sibír. Niektoré druhy rastú v Španielsku, Portugalsku, Tunisku, na severe afrického kontinentu, v Austrálii a Severnej Amerike.

Chemické zloženie

Kultúra má pomerne bohaté chemické zloženie, ktoré umožňuje jej použitie ako krmivo pre zvieratá a na liečebné účely.Nadzemná časť rastliny obsahuje veľa vitamínu C, karoténu, vlákniny, uhľohydrátov, mastných olejov, enzýmov a fenolových zlúčenín, ktoré chránia telo pred vonkajšími negatívnymi účinkami.

Nutričná hodnota trávy a fazule spočíva v obsahu niekoľkých druhov bielkovín. Fosfor, draslík, horčík, vápnik, železo, meď, zinok, ako aj vitamíny E, D, päť vitamínov B sú prítomné z mikro a makroprvkov.

užitočné a liečivé vlastnosti

Lieky na báze bylín používané v medicíne majú nasledujúci terapeutický účinok:

 • zníženie hladiny cukru a cholesterolu v krvi;
 • zvyšuje imunitu a prispieva k obnove tela po fyzickom preťažení, chorobe, zranení;
 • zlepšeniesústredenie a mentálne schopnosti všeobecne;
 • zvýšenie hladiny hemoglobínu;
 • normalizovať fungovanie nervového systému;
 • zvýšenie libida;
 • používa sa na liečenie ženských patológií, ako sú dysfunkcia vaječníkov, porucha cyklu, pomoc pri asymptomatickom prežívaní menopauzy;
 • pomáhať mužom zbaviť sa sexuálnej impotencie a znížiť pravdepodobnosť ochorenia prostaty.
Metódy aplikácie bylinnej trvalej kultúry

Med získaný z kvetov rastliny má vysoké liečivé vlastnosti. Je veľmi voňavý, má bohatú chuť, je vhodný na prechladnutie a oslabenie tela.

Škody a kontraindikácie na použitie

Neexistujú žiadne prísne kontraindikácie týkajúce sa použitia bylín na liečebné účely, ale existujú ľudia, ktorí môžu byť netolerantní pre tento výrobok. To platí najmä pre med - v zriedkavých prípadoch môže byť alergický. Pri dlhodobom používaní liekov a odvarov je možné zvýšiť krvný tlak a produkciu testosterónu.

Video „Opis bylinky Esparcet“

Toto video popisuje prospešné vlastnosti bylinných rastlín.

Druhy sainfoinov

V prírode rastie na rôznych kontinentoch asi 80 druhov rastlín. Mnoho z nich sú endemici, napríklad sibírske druhy bežné v západných a východných častiach tohto regiónu, alebo Pallas, ktorého biotop je krymský polostrov. V strednej a južnej častiEurópa má niekoľko desiatok druhov, pre poľnohospodárstvo sú však dôležité tieto odrody:

 1. Výsevná kampaň.Dvojročná nízka kultúra (0,2 - 0,7 m) s dobre vyvinutým koreňovým systémom, z ktorého vyrastá veľa stoniek a vetiev.V súkromnej pôde sa pestuje najčastejšie, pretože prevyšuje iné druhy v zelenej hmote.
 2. Sandy.Silný ker rastie v stepi, na svahoch, dáva prednosť piesočnatej pôde.Stonky sú takmer holé, bez tŕnia, čo umožňuje použitie trávy na kŕmenie.Kvety veľké (18 - 20 cm) kvetenstvo bielej alebo ružovkastej farby.
 3. Circulus.Objemný ker vysoký asi 90 cm s vzpriamenými mierne chlpatými alebo holými stonkami.Kvitne v júni s veľkými kvetenstvo jasne ružovkastej farby.Vyskytuje sa na okraji polí a ciest na lúkach.
Výsevná kampaň
piesočná
Microleaf

Výsev a pestovanie liečivých rastlín

Na mnohých súkromných farmách sa tráva pestuje ako siderata alebo medonosná plodina, ako aj krmivo pre zvieratá a kone.Vysieva sa na jar, v marci až apríli, keď sa pôda zahreje na + 7 ... 10 ° C alebo na jeseň koncom septembra.Ako zelený hnoj sa vysieva na nestabilné ílové pôdy s vysokou hustotou.Silný podzemok rastliny uvoľní zeminu a obohatí ju o dusík, vďaka čomu bude vhodná pre náročnejšie plodiny.

Pozemok na siatie sa pripravuje vopred.Ak je pôda kyslá, jejvápno.Prasnica nepotrebuje hĺbku 3-4 cm, inak klíčenie nemôže čakať.Keďže rastliny sú často postihnuté rôznymi chorobami a škodcami, odporúča sa pred sejbou semená posypať popolom.Najlepšie prekurzory trávy sú repa, zemiaky, kukurica.

Aby sa v závode na výrobu medu vyprodukovalo viac nektáru, musí sa plantáž počas obdobia kvitnutia pravidelne zavlažovať.
Rada autora

Ťažba a ťažba surovín

O týždeň skôr začnite kosiť trávu na seno.lucerna, niekde na začiatku júna, ale v rôznych regiónoch je toto obdobie iné.Je dôležité mať čas na kosenie pred začiatkom pučania, pretože počas tohto obdobia sú užitočné látky v rastline obsiahnuté v maximálnej koncentrácii.Na sezónu sa tráva kosí dvakrát.Aby rýchlo rástol, rez sa vykonáva vo výške 7-8 cm.

Na ošetrenie sa zbierajú listy, korene a kvetenstvo rastliny.Zber pozemnej časti sa vykonáva v období kvitnutia, korene - s nástupom jesene.Suroviny sušte v tieni pod vrchlíkom alebo na tmavom, dobre vetranom mieste.Korene pred sušením sa umyjú a nakrájajú na kúsky.

Sušenie surovín na dobre vetranom mieste

Použitie sainfoinu

Na lekárske účely sa používajú bylinné odvariny, ktoré sa pripravujú podľa osobitného receptu., v závislosti od diagnózy:

 1. Na zníženie cukru a posilnenie tela: 1 lyžica.lyžica suchých surovín nalejte 300 ml vriacej vody, trvajte 4 hodiny na termoske, prefiltrujte a pred jedlom si zoberte pol balenia.
 2. V prípade chorôb žien: pohár vriacej vody (200 ml)naliať 1 polievková lyžica. lyžica trávy, trvať na tom, 6 hodín získať koncentrované zloženie, vypite 1 polievková lyžica. lyžica pred jedlom až 4-krát denne.
 3. Pri liečbe sexuálnej impotencie nalejte lyžicu suchej trávy pohárom vriacej vody, potom choďte na oheň 10 minút, ochladte, vypite 0,5 šálky a potom choďte spať 1 mesiac.
Opis a vlastnosti esparcetového medu

Ako vidíte, sainfoin je veľmi užitočnou kultúrou, najmä v súkromnom prostredí. Jeho pestovanie nevyžaduje veľa úsilia a peňazí a jeho hodnota je neoceniteľná pre zdravie aj pre hospodárstvo.