Ako sa zbaviť vošiek na ružiach

V prírode existujú tisíce druhov vošiek.Jedná sa o veľmi malý hmyz rôznych farieb, ktorý sa javí akoby odnikiaľ, usadil sa na mladých výhonkoch, listoch, púčikoch, z nich vysával šťavu, čo môže viesť k smrti rastlín.Vošky na ružiach sú celkom bežné, pestovatelia kvetov vedia rôzne spôsoby zaobchádzania s týmto parazitom, hlavnou vecou nie je strácať čas.Čím skôr sa boj začne, tým menšie škody budú mať hmyz na spôsobenie kvetov, tým ľahšie sa s nimi dokážu vyrovnať.

Správanie vošiek

Vošky na ružiach sa objavujú v prvých horúcich dňoch, ktoré padajú na konci jari alebo začiatkom leta.Tento hmyz je taký malý, že vzhľad niekoľkých jedincov sa, nanešťastie, bez povšimnutia objaví, keď sú odhalené, keď stovky vošiek pokrývajú výhonky alebo puky.Živia sa rastlinnou šťavou, takže výhonky rýchlo vädnú, diery v tkanive púčikov, listov, stoniek sa stávajú otvorenými bránami pre rôzne infekcie, ak sa neprijmú žiadne naliehavé opatrenia, rastlina môže odumrieť.

Jesenné položenie vajec na rastliny zostáva nepovšimnuté, práve z týchto vajec neskôr na jar.objavia sa škodcovia. Mladí jedinci nevedia ako lietať, pohybujú sa pomaly, ale chovajú neuveriteľne rýchlo, každá žena prináša tisíce škodcov. V čase, keď začnú stvrdnúť ruže, sa samice javia ako krídla a na jeseň sa krídla objavujú u mužov, čo im umožňuje pohybovať sa oveľa rýchlejšie, aby zachytili všetky nové priestory.

Video „Správanie“

Z videa sa dozviete, ako sa voška chová na kvetoch.

Metódy kontroly

Ruže by sa mali pozorne vyšetrovať čo najčastejšie, najlepšie však denne. Keď sa zistia parazity, musíte najskôr premýšľať o tom, ako sa s nimi vysporiadať. Tento problém je dlhodobý, takže existuje veľa časovo vyriešených metód na jeho vyriešenie. Škodce je možné odstrániť mechanicky - zbierať ručne alebo umyť prúdom vody. Funguje s malým počtom vošiek. Musíte nosiť rukavice a utrieť hmyz a snažiť sa nepoškodiť jemnú látku ruže. Voda je tiež ľahko umývať na zemi, iba silný prúd vody môže zlomiť klíčky, jemne umývanie kríkov bude mať niekoľkokrát, zabezpečujúce vymiznutie parazitov.

Ak je veľa škodcov, je potrebné rastliny ošetriť špeciálnymi prípravkami. Existujú insekticídy, ktoré sa rýchlo môžu zbaviť vošiek, ale môžu zničiť iný, neškodný alebo dokonca prospešný hmyz, takže mnohí pestovatelia preferujú viac benígnych produktov, ktoré sa vyrábajú na báze zeleniny a iných, nie príliš škodlivých prostriedkov.

Ľudové lieky

Osvedčené ľudové prostriedkyponúkajú nielen zničiť alebo odviezť, ale tiež zabrániť výskytu vošiek na kvetinových záhonoch. Existujú rastliny, v blízkosti ktorých sa voška nikdy neobjaví, pretože neznášajú ich vôňu. Ak nechty dorastú nechtíka, mäty, meduňky, šalvie, kopru, cesnaku, ruže sa s týmito parazitmi nikdy neoboznámia. Mnoho majiteľov jednoducho rozloží vetvičky týchto rastlín pod ruže. Doma sú vedľa ruží muškáty nastavené tak, aby odrádzali od škodcov.

Je známe, že mravce sa starajú o vošky, prenášajú ich na nové biotopy, ale jašterice, zlaté oči, lienky a vtáky ich jedia tisíce.

Musíte sa preto snažiť, aby sa mravce nenachádzali na pozemku, ale konkrétne si môžete priniesť lienky, vtáky môžu byť vyzdobené zimnými dresmi a domami.

Ruže môžete postriekať infúziou alebo odvarom zo žihľavy, mäty, šalvie, pelargónie alebo iných rastlín. Niekedy používajú mlieko s jódom alebo vodu s mydlom a octom. Je dôležité striedať prostriedky na postrek, aby škodcovia nemali čas na to, aby si na ne zvykli, prispôsobiť sa.

Mydlový roztok

Roztok mydla sa používa na boj proti rôznemu škodlivému hmyzu. Pracie mydlo sa rozpustí vo vode a s touto tekutou ružou sa lieči každý deň až dva týždne. Namiesto mydla z nich niekedy odoberajú tekuté mydlové čistiace prostriedky, aby pripravili liečivo oveľa rýchlejšie.

Odvar z paradajok

Už dlho sa zistilo, že voška sa objavuje na ružiach súčasne so objavením nevlastných syrov na paradajkách. Zbierajte knedle, varte20 minút, potom sa ochladí, filtruje a postrieka sa ružami a dokonca aj zemou okolo nich.Vôňa paradajok vydesí nielen vošku, ale aj mnoho iných škodcov a nepoškodí okolité rastliny, preto sa tento jednoduchý recept v praxi veľmi často používa. Výťažok z cesnaku

Hmyz nemá rád vôňu cesnaku, len na kvetinový záhon položí pár klinčekov a vošky nebudú rušiť kvety.Ak to však nie je možné a hmyz už napadol ružovú záhradu, môžete urobiť infúziu strúčika cesnaku, zmiešať ju s mydlovou vodou (aby ju na stonkách a listoch zostali dlhšie) a týmto nástrojom ošetriť ruže.Ošetrenie sa niekoľkokrát opakuje, aby sa parazity úplne zbavili.

Roztok zemiakového mydla

Hneď ako si všimnete prvé kolónie vošiek na rastlinách, môžete ich ošetriť pomocou zemiakovej infúzie.Za týmto účelom sa naleje 1,5 - 2 kg zemiakových šupiek s dvoma litrami horúcej vody, vylúhujúcou sa najmenej dva dni, filtrujú sa.K tejto tekutine sa pridá tekuté mydlo alebo nejaký mydlový čistiaci prostriedok (alebo môžete mydlo rozpustiť), dobre rozšľahajte.To znamená, že musíte spracovať ružové kríky.Ak sa infekcia práve začala, účinok bude silný.

Tabak alebo popol

Tabak dobre odnáša vošky, škodcom sa nepáči jeho vôňa.Suchý tabak si môžete dať do hrnca s domácou ružou, pred polievaním ho posypte na zem.A môžete urobiť odvar, povariť 10 g tabaku v dvoch litroch vody, ochladiť, napnúť, pridať tekuté mydloalebo saponát a všetko spracujte.Môžete urobiť odvar z popola, pridať mydlo a určite to pomôže poraziť parazity.

V kvetinovom záhare sa tabak niekedy zapáli a kvety sa fumigujú, aby vyhnali parazity; tabak musí doutnať a do ruží sa musí zaslať dym.

Iné spôsoby dodania

Samozrejme, insekticídy zostávajú najúčinnejšími spôsobmi, to znamená, špeciálnymi chemikáliami, ktoré ničia škodcov a zbavujú z nich vaše kvety.Musíme však pamätať na to, že v záhrade nielenže tieto parazity žijú, stále existuje mnoho ďalších živých organizmov, ktoré sú potrebné pre rovnováhu ekosystému, ale trpia aj používaním jedov.Okrem toho po aplikácii takýchto škodlivých látok nebude možné použiť okvetné lístky ruží na kulinárske alebo kozmetické účely.

A napriek tomu, ak je to potrebné, môžete použiť certifikované lieky na ničenie vošiek v kvetinovom záhrade, najlepšie si ich však kúpiť v špecializovanom obchode.Každý nástroj musí byť dobre zabalený a na obale musí byť uvedený dátum výroby, trvanlivosť, návod na použitie.

Nasledujúce lieky sú veľmi účinné: „Decis“, „Iskra“, „Kinmiks“, „Intavir“, „Aktara“, „Fitoverm“.Pred použitím si musíte prečítať pokyny a potom konať.

Venujte pozornosť polomeru poškodenia drogy, pretože v dache je vždy malý priestor - zelenina pestovaná na jedlo často rastie vedľa kvetov.A potompoužitie jedného z uvedených prostriedkov v blízkosti sa môže stať nevhodným na použitie.

Ruže na parapete môžu byť oslobodené od vošiek pomocou dichlórvosu.Bavlnená vlna máčaná v tekutine sa umiestni pod ružu, kvet s plastovým rúnom sa na pol hodiny naplní plastovým vreckom.Potom musí byť zariadenie dôkladne vetrané.

Väčšina záhradkárov uprednostňuje menej škodlivé metódy kontroly založené na ľudových liekoch rastlinného pôvodu.

Video „Ochrana proti škodcom“

Z videa sa dozviete, ako chrániť vaše ružové kríky pred škodcami voškami.