Ťažkosti s pestovaním borievky panenskej v otvorenom teréne

Aby ste nielen krásne vyzdobili svoj osobný pozemok, ale aby ste mali úžitok aj z okrasných rastlín, pozrite sa na ihličnaté plodiny. Éterické oleje, ktoré borievka virginia vyžaruje, majú zdravý vplyv na telo a tiež pomáhajú v boji proti stresu. Prečítajte si o všetkých tajomstvách pestovania tohto kríka v našom článku.

Opis panenského borievky

vlasť stálezelených rastlín s dlhou životnosťou je Severná Amerika. Nachádza sa na skalnatých alebo močaristých oblastiach. Silne rozvetvený silný koreňový systém umožňuje, aby sa krík nebál silného vetra, a tiež aby bol držaný na strmých svahoch.

borievka z Virginie - pôvodom zo Severnej Ameriky

Panenský borievka (Juniperus virginiana) je jednovrstvou ihličnatou kultúrou rodiny Cypress. V závislosti od druhu má zvislý alebo plazivý vzhľadtrup pokrytý hustou kôrou.Tvar koruny môže byť kónický alebo lievikovitý.Výška sa tiež líši, ale nepresahuje 30 m. Ihly sú zelenkavo sivé, niekedy s modrým odtieňom, šupinaté, veľmi malé.Plody sú malé tmavomodré kužele s voskovým kvetom, ktoré na vetvách zostávajú až do prvého mrazu.

Video „Druhy a odrody borievky“

V tomto videu odborníci hovoria o populárnych druhoch a odrodách ihličnatých kultúr.

Odrody, ktoré sú v záhradníctve obľúbené

V súčasnosti je botanike známe asi sedem tuctov odrôd panenskej borievky.Niektoré z nich sa úspešne pestujú v strednom Rusku. ​​Ďalej sa uvádza opis najpopulárnejších odrôd.

Hetz

Juniperus virginiana Hetz je ker s nízkym priemerom a šírkou lievika.Ihly sú modro-modré a na jeseň získajú červenohnedý odtieň.Bobule sú tmavomodré s voskovým povlakom.Hetz sa cíti dobre v dobre osvetlených priestoroch, miluje hlinku, obohatenú vápencom alebo pieskom.Na zimu si vyžaduje prístrešie.

Glauca

Stredná borievka s kužeľovou korunou.Má vysokú mieru rastu - až 20 cm ročne.Vetvy sú silné, vzpriamené, ale s vekom sú krehké.Ihla ihly, pomerne malá (1 - 2 mm).Farebnú paletu tvoria modré a zelené odtiene, ktoré sú bližšie k pádu a získajú bronzový lesk.Glauka miluje slnko, rovnako ako úplne nekompatibilné.

Šedá sova

Závod s krátkym rozrastaním s plazivými konármi. Dorastá do 1,5–2 ms ročným rastom 5–10 cm. Berry-kužele sú svetlo modré s šedivým kvetom. Sivá sova sa cíti pohodlne na vlhkej, dobre odvodnenej pôde. Má rád priestor, a preto by vzdialenosť medzi kríkmi mala byť najmenej jeden a pol metra.

Moonglow

Panenské borievky strednej výšky s kónickou korunou. Jeho rozmery dosahujú výšku 4 m a šírku 1,5 m. Sezónny prírastok je asi 15 cm. Ihly sú tmavo zelené s modrastým odtieňom, veľmi malé. Plody sú v tvare kužeľa, modro-čierne s voskovým povlakom. Má rád dobré osvetlenie, prispôsobivý podmienkam rastu, odolný proti mrazu.

Moonglow
Glauca
Hetz
Sova šedá

Výhody a nevýhody kultúry

Rovnako ako všetky rastliny pestované človekom, aj ihličnaté kríky majú dve strany mince.

Výhody:
  • vysoké dekoratívne vlastnosti;
  • 91) požiadavky na minimálnu starostlivosť; 92) dobrá odolnosť voči nízkym teplotám a suchu; 93. saturácia vzduchu čistým kyslíkom; 94) prínosy pre telo;
  • široko používaný v krajinnom dizajne.
Nevýhody:
  • s nedostatkom dekoratívnosti na slnku klesá;
  • rýchlo hnijúce na nadmerne navlhčenej pôde.

Agrotechnické pestovanie panenského borievky

Na to, aby sa mladá rastlina úspešne prispôsobila novým podmienkam a normálne sa vyvíjala, bude užitočné pred výsadbou preskúmať hlavné agrotechnické pravidlá.

Výber miesta a pôdy

Ihličnaté plodiny sa najlepšie vysádzajú v priestranných oblastiach s dostatkom slnečného svetla.Krík je nenáročný na pôdu a môže rásť dokonca aj na vyčerpaných pôdach.Najlepšie sa však hodí pre dobre odvodnené, obohatené hlinky alebo pieskovce.

Hlavným pravidlom pri pestovaní borievky je, že podzemná voda by mala ležať čo najhlbšie.
Rada autora

Výber a príprava sadeníc

Mladé zvieratá určené na pestovanie by mali byť silné a zdravé.,Je lepšie, keď sadenice pred tým, ako rastie v nádobe - je vhodnejšie nahradiť ju metódou prekládky.Jalovec s otvoreným koreňovým systémom si však vyžaduje väčšiu pozornosť.Najprv musíte starostlivo skontrolovať poškodenie.Po druhé, takéto kríky môžu byť vysadené až v máji alebo októbri, čím sa pre nich vytvárajú pohodlné podmienky.

Na výsadbu je lepšie brať sadenice s uzavretým koreňovým systémom

Odporúčania pre výsadbu

Pripravte si miesto vopred, vykopaním otvorovveľkosť 60x80 cm s intervalom 1-1,5 m od seba.Potom pripravte substrát pozostávajúci z trávnikovej pôdy, rašeliny, piesku a humusu.Vloženie sadenice do diery, onarýchlo zaspať s pôdnou zmesou a nedovoliť podzemku opotrebovať sa.Ďalej sa pod krík naleje vedro s vodou a kruh v blízkosti stonky sa prepadne ihlami alebo pilinami.

Chovateľské metódy

Rovnako ako všetky kríky aj panenské borievky sa množia niekoľkými spôsobmi:

  1. Shanks.Zberajú sa na jar a odrezávajú od mladých konárov 5-7 cm.Zároveň by mali byť pri každom procese dve internody a „päta“ (kúsok kôry z úniku darcu).Na plátky sa pôsobí „Korneovinom“ a potom sa dvoma prstami prehĺbia do substrátu.Rezne sú pokryté nádobou, vytvárajúcou skleníkové podmienky a klíčia pred tvorbou koreňov.Potom sa sadba pestuje ešte niekoľko rokov pred presadením na trvalé miesto.
  2. Semená.Najskôr sa stužený materiál vytvrdí.Za týmto účelom sa vysieva v nádobách, ktoré sú potom vystavené chladu a skladujú sa po dobu 4-5 mesiacov pod snehovým uzáverom.Na konci jari sa presádzajú na lôžko, prehlbujú sa o 2 až 3 cm, povrch je pokrytý mulčom, pravidelne navlhčený a jemne uvoľnený.Prvých 14 dní klíčenia poskytuje penumbru.Na otvorenom teréne sa sadenice vysádzajú po dosiahnutí veku troch rokov.

Ihličnatá kultúra sa môže množiť aj vrstvením alebo vakcináciou.Obe tieto metódy však nie sú medzi záhradníkmi príliš populárne.

Rozmnožovaním plodiny môžu byť ihličnaté odrezky

Ošetrovanie rastlín

V prvých rokoch po transplantácii by sa borievka mala pravidelne navlhčiť.Staršie kríky sú napojené iba dlhožiadne dažde, nie viac ako 3-krát mesačne.V prípade silného horúceho rána alebo po západe slnka sa postrekovanie môže vykonávať občas.

Kŕmte rastlinu raz (v druhej polovici jari).Aby ste to dosiahli, urobte v blízkom stonkovom kruhu 30 g nitroammofoski.

Formačné prerezávanie sa podrobí iba kríkom na živé ploty.Ale odstrániť sušené konáre a pravidelne riediť korunu je potrebné pre každého.

Tvarovanie koruny v bonsai technike

Ochrana pred chorobami a škodcami

Ihličnatá kultúra má najčastejšie nekrózu alebo alternatívu.Prvým znakom je tvorba uzlov v nadzemnej časti rastliny.Kôra rýchlo schne a praskne, čím sa odhalí holé drevo.Ak je choroba zahájená, ihly začínajú padať.Aby sa zachránil borievka, sú zasiahnuté výhonky rezané a rezané sekcie sú upravené záhradným ihriskom.Samotný krík sa postrieka roztokom síranu meďnatého (1%).

Z dôvodu vysokého obsahu vonných éterických olejov hmyzom je rastlina zriedkavo zasiahnutá.

Ak bolo napriek tomu napadnuté voškami, roztočmi alebo štítnou žľazou, stačí na ošetrenie kríka insekticídmi, ako sú Aktara alebo Fitoverm.

Pestovanie panenskej borievky na vašom webe je jednoduché.Kľúčom k úspechu je výsadba silných a zdravých sadeníc a dodržiavanie všetkých agrotechnických pravidiel.