Hnojivo s dusičnanom amónnym: návod na použitie a skladovanie látky

Dusičnan amónny zaujíma osobitné čestné miesto spomedzi širokej škály minerálnych prípravkov používaných na stimuláciu rastu rastlín. Po mnoho desaťročí môže použitie tohto hnojiva v poľnohospodárstve výrazne zlepšiť úrodnosť pôdy, a tým zvýšiť výnos rastlinných a ovocných plodín.

Druhy hnojív

Dusičnan amónny (dusičnan amónny) je granulovaná látka bielej farby so sivastým odtieňom, ktorá sa väčšinou skladá z dusíka (do 35%) - látka, ktorá aktívne stimuluje rast plodín. Vysoká účinnosť dusičnanov je spôsobená prítomnosťou síry (3-14%), ktorá zvyšuje absorpciu dusíka rastlinami. Hnojivo zavedené začiatkom jari je vynikajúcim stavebným materiálom pre rastliny na začiatku ich vývoja.

Saltpeter používaný ako hnojivo sa vyrába takmer vždy pridaním rôznych mikroelementov. Použitie týchto doplnkových látok v dôsledku charakteristík a potrieb pôdy v určitých klimatických zónach. V priemysle existuje niekoľko druhov dusičnanov:

 1. Amoniak jednoduchý. totoodroda bola vyvinutá ako jedna z prvých. Jeho hlavnou úlohou je úplne zásobiť plodiny koncentrovaným dusíkom v počiatočnej fáze rastu. Top dressing sa v poľnohospodárskom priemysle mnohých krajín úspešne používa ako východiskové hnojivo, ako alternatíva k močovine (močovina).
 2. Amoniak, značka „B“. Je rozdelená do prvej a druhej triedy. Jeho hlavným využitím je pestovanie sadeníc a izbových rastlín, ktoré v obmedzených prírodných podmienkach potrebujú dusík. K dispozícii v malom praktickom obale, dobre udržiavanom.
 3. Potash. Okrem dusíka obsahuje aj draslík. Ideálne na siatie do pôdy na jar a tiež ako vrchný dressing v období aktívnej vegetácie: pučanie, kvitnutie, ovocný vaječník. Pomáha zlepšovať chuť plodiny, takže ju záhradníci hojne využívajú na ovocné stromy, zeleninu, najmä paradajky.

 1. Limy. Vyrába sa hlavne pre agropriemyselný komplex. Jeho zloženie je navyše obohatené horčíkom, draslíkom a vápnikom. Existujú dva typy: jednoduché a granulované. Granule z nich majú zvýšenú pevnosť - pri skladovaní sa nezanášajú, sú počas prepravy bezpečné. Medzi nedostatky je možné uviesť, že dusičnan vápenatý je upravovaný vykurovacím olejom, ale práve vďaka použitiu vykurovacieho oleja je dobre absorbovaný a nezvyšuje kyslosť pôdy.
 2. Vápnik. Vyrába sa v granulovanej a tekutej forme. Jeho hlavný účel- kŕmenie plodín v prípade nedostatočnej koncentrácie vápnika v pôde.Nedostatok vápnika vedie k hnitiu koreňov a zakrpatenému rastu a po oplodnení vápnikom sa obnoví rast rastlín, rast úrody, plody vydržia dlhšie.
 3. Horčík.Používa sa ako ďalší zdroj horčíka na pestovanie zeleniny a strukovín.
 4. Sodík.Tento druh soľanky môže hnojiť všetky plodiny na všetkých druhoch pôdy.Svoje využitie našla aj v potravinárskom priemysle pri spracovaní mäsa.

Stále existuje pórovitý dusík, ale používa sa iba na výrobu výbušnín a ako hnojivo sa nemôže používať.

Video „Jarná úprava cesnaku dusičnanom amónnym“

Odporúčania týkajúce sa použitia dusičnanu amónneho na kŕmenie rastlín na jar na letnej chate.

Ako podať žiadosť

Dusičnan amónny sa vďaka vysokému obsahu dusíka vo veľkej miere používa v poľnohospodárskom sektore, ako aj v individuálnom záhradníctve a záhradníctve.Napriek kyslému prostrediu má toto dusíkaté hnojivo neutrálnu reakciu pH, a preto ho možno použiť na takmer všetkých pôdach, vrátane kyslých.Pri zavádzaní do podzolových a kyslých pôd je však súčasne s dusičnanom potrebné pridať uhličitan vápenatý do pôdy v pomere 0,75 g /1 g dusičnanu.

Charakteristickým rysom dusičnanu amónneho je jeho schopnosť konať okamžite a pri nízkej teploteteploty, ktoré nie sú typické pre žiadne iné hnojivo. Preto je možné tento nástroj vyrobiť skoro na jar, aj keď sneh nie je úplne preč. Neodporúča sa však ošetrenie listov nitrátom, pretože tento produkt môže rastlín spôsobiť vážne popáleniny.

Dusíkové hnojivo je celkom efektívne, ak sa používa na pôde intenzívneho využívania. Často sa stáva, že rovnaké plodiny sa pestujú z roka na rok (striedanie plodín je narušené), čo následne vedie k vyčerpaniu pôdy a akumulácii patogénnych húb v hornej vrstve. Túto pôdu je možné obnoviť iba dezinfekčnými látkami a špeciálnymi prípravkami vrátane dusičnanov.

Toto hnojenie pôdy dusičnanmi pomáha posilňovať ochranné vlastnosti rastlín, zvyšuje ich odolnosť voči hubovým infekciám. Vyrobené v zemi na jar, chráni rastlinné a ovocné plodiny pred chorobami počas celej sezóny. Kryštály dusičnanu amónneho pomerne rýchlo absorbujú vlhkosť, a preto hnojivo často posype - premení sa na veľké hrudky, ktoré je potrebné pred použitím rozdrviť. Je veľmi dôležité, aby mal produkt drobivú štruktúru. V opačnom prípade sa zhluky budú dlho rozpúšťať a môžu spôsobiť vážne poškodenie pôdy.

Je to dusičnany nebezpečné

Dusičnan amónny pozostáva z viac ako jednej tretiny solí kyseliny dusičnej (dusičnany) a 14% síry, to však neznamená, že výrobok je nebezpečný pre zdravie ľudí. Dusičnany sú základným prvkom výživy rastlín, jedinou otázkou je ich množstvo.Napríklad pravidelné kŕmenie pôdy trusom vtákov alebo hnoja z dôvodu ich vysokého obsahu dusíka tiež prispieva k akumulácii dusičnanov v ovocných a zeleninových plodinách.

Aby sa predišlo nadmernej tvorbe dusičnanov v ovocí, je pri dávkovaní potrebné jednoducho dodržiavať odporúčané dávkovanie.Je dôležité prestať používať akékoľvek hnojivo dva týždne pred zberom.Okrem toho rastliny, ako sú melóny a tekvice, tekvica, cuketa, uhorky a tekvica, majú schopnosť zvýšiť hromadenie dusičnanov, preto sa ich hnojenie dusičnanom amónnym neodporúča.

Aplikačné dávky hnojiva

Hnojenie dusičnanu amónneho musí byť presne podané po dávkovaní,ktoré je uvedené v návode na použitie:

 • bezprostredne pred výsadbou sa odporúča použiť vodný roztok, ktorý sa doplní do hĺbky 10 - 12 cm;
 • Sypká metóda je vhodná na hnojenie skoro na jar, keď je pôda stále studená, pretože absorpcia produktu vyžaduje určitý čas;
 • pri výsadbe sadeníc je odporúčaná dávka 2 až 3 g na jamku, ak je hnojená vodným roztokom, je koncentrácia 30 až 40 g /10 l vody;
 • plochy určené na pestovanie koreňových plodín by sa mali hnojiť rýchlosťou 25–30 g produktu /1 štvorcový meter.m, ak predtým, ako sa do pôdy nedostalo nič, dávka sa môže zvýšiť na 50 g;
 • ovocné kríky a stromy sa odporúčajú hnojiť podľakruh kmeňa v dávke 15 - 18 g /1 štvorcový.m, pre prípravu likvidných prostriedkov sadzba je 25-30g /10 l vody.

Ak hnojíte pôdu a rastliny počas vegetačného obdobia, sadzby budú takéto:

 • pre koreňové plodiny 5-7 g/sq.m - urobiť dvakrát: pred kvitnutím a po vytvorení vaječníka;
 • pre zeleninu 5 - 10 g /m2.m - používa sa na použitie granúl, ktoré zaspávajú pri depresiách v pôde niekoľko týždňov po vzídení;
 • pre ovocné kríky a stromy 15–20 g /m2.m - odporúča sa hnojiť raz za obdobie výskytu listov, zriedená kompozícia sa používa na aplikáciu koreňov.

Skladovanie dusičnanov

Hnojivo patrí k agrotechnickým chemikáliám.Jeho zloženie obsahuje látky, ktoré si na zachovanie vlastností vyžadujú osobitné podmienky:

 • dusík obsiahnutý v dusičnane amónnom sa môže odpariť, a preto je potrebné výrobok uchovávať v uzavretom obale bez poškodenia;
 • amóniová soľ (hlavná látka hnojiva) je výbušná - pri teplotách 32,5 ° C a vyšších môže explodovať, preto by sa mala za horúceho počasia skladovať v chladnom prostredí s dobrým vetraním;
 • soľné kryštály ľahko absorbujú vlhkosť - s cieľom zachovať tečúcu konzistenciu výrobku sa musia uchovávať v suchej miestnosti a špeciálne sušidlo sa musí umiestniť do vreciek z dusičnanu amónneho;
 • skladovanie horľavých a iných materiálov, ktoré môžuvstúpite do reakcie: kyseliny, ropné produkty, uhlie, drevo, piliny, mazadlá a nemôžete fajčiť a používať osvetlenie otvoreným ohňom;
 • vzdialenosť od skladaných obalov k stenám by mala byť najmenej 0,2 metra a od zdroja tepla 1, 5 metrov.

Pri skladovaní v skladoch by sa mali vziať do úvahy tieto požiadavky: štandardné balenia do 50 kg sa môžu ukladať na seba najviac do 12 vrstiev, v jednej miestnosti by sa nemalo skladovať viac ako 300 ton.Doprava hnojív je možná akoukoľvek inou dopravou ako leteckou. Dusičnan amónny nemá nepriaznivý vplyv na človeka pri vdýchnutí, ale môže spôsobiť vážne podráždenie pokožky a dermatitídu, najmä pri kontakte s vlhkou pokožkou. Preto sa odporúča pracovať s hnojivom iba v gumových rukaviciach.

Video „Pridávanie dusíka do mrazenej pôdy“

Preskúmanie videa týkajúce sa zavedenia dusičnanu amónneho do poľa pomocou technológie bez spracovania plodín na zamrznutej pôde.