Vyrábame ploty pre kvetinové záhony sami

Oplotenie kvetinových záhonov im nielen dáva komplexnú úplnosť, rozdeľuje lokalitu do funkčných zón a súčasne ju kombinuje do jedného krajinného komplexu.Plnia tiež čisto úžitkovú funkciu ochrany kvetinových záhonov, postelí a trávnikov pred deťmi a domácimi zvieratami, kopania do zeme a dodatočne chránenia koreňov rastlín a zabraňujú šíreniu buriny po pozemku.Používajú sa najrôznejšie druhy plotov pre kvetinové záhony zo všetkých možných materiálov.Obchody ponúkajú hotové výrobky, ale mnohí záhradníci ich radšej robia sami.

Oplotenie kameňa

Výška, vzhľad a materiál na výrobu plotov sú dôsledkom ich funkcie.Pokiaľ ide o dekoračný plot, nesmie byť väčší ako 5-7 cm, môžete ho vyrobiť z toho, čo si jeho majiteľ želá.Hranicu okolo záhonov alebo trávnikov je možné vysoké 10 - 15 cm.Kamenné kvetinové ploty môžu vyriešiť čisto dekoratívne úlohy, napríklad je ľahké položiť krásne kamene po obvode kvetináča vlastnými rukami, aby ste jednoducho uviedli jeho hranice.Môžete položiť ploché kamene okolo postele alebo postele na seba, budú držať iba gravitáciou.

Ak chcú zorganizovať stálu kvetinovú záhradu, ktorá budeVždy by ste mali byť na jednom mieste, potom by ste mali vykopať drážku, vytvoriť základ cementu, nainštalovať na ňu kamennú stenu požadovanej výšky. V tomto prípade by mal byť prvý rad kameňov mierne ponorený do cementu, potom by sa mala položiť ďalšia úroveň veľkých kameňov, medzi ne by sa mali vložiť malé kamene, ktoré pokryjú všetky medzery a všetko sa spoja cementom. Takáto silná hranica je konštruovaná pre vyvýšené kvetinové záhony pozostávajúce z jednej alebo niekoľkých úrovní.

Vlastnými rukami často stavajú plot z tehál alebo dláždených dosiek. Tehly sú jednoducho na seba naskladané striedavo, bez toho, aby by niečo viazali, takže akýkoľvek stupeň zakrivenia je možné dosiahnuť ohýbaním okolo kvetinovej záhrady po obvode. Pre vážnejšie oplotenie robia murivo pripevnením tehly malty. Takýto plot môže byť zasadený na základoch, potom obmedzí šírenie buriny. Niektorí letní obyvatelia si spomínajú na skúsenosti svojich babičiek a označujú hranicu kvetinového zákopu vykopaného na pol tehly. Pozdĺž hranice je vykopaná plytká priekopa, tehla je umiestnená na rohu, je k nej pripevnená tá istá páska a táto páska je udržiavaná z tehly tak, že po stranách je šliapaná zem.

Dlažby sú vhodné pre dekoratívne práce s ich malými rozmermi. Je ľahké z neho vyrobiť pevnú stenu akéhokoľvek tvaru, veľkosti a farby. S ním sa ľahko pracuje, je vhodný na spracovanie aj tých najmenších záhonov.

Záhradné ploty vyrobené z kameňa sú najdrahšie, ale ich krása, sila, trvanlivosť sa oplatí vynaložiť na peniaze, úsilie a čas. Tiež s kameňomostatné materiály sú dokonale kombinované.

Video „Výber možností kvetinových záhonov“

Video výber niekoľkých možností kvetinových záhonov.

Drevo

Drevené ploty pre kvetinové záhony, trávniky a kvetinové záhony sú najbežnejšie.Je to pochopiteľné: strom je prírodný materiál, ktorý na záhradnej záhrade vyzerá ekologicky, nezohrieva sa, nepoškodzuje rastliny a nevyžaduje si špeciálne zručnosti ani schopnosti pracovať.Ak oplotíte vlastnými rukami, použije sa nielen nové drevo, ale aj akýkoľvek odpad, z ktorého bude v krajine vždy veľa.Formy takýchto bariér sú rôzne:

  • akékoľvek ploché paličky sa stávajú ploštičkami;
  • Pochované kolíky sa premenia na obrubník;

  • vytvárajú ploty z položených guľatiny;
  • pletené ploty vytvárajú konáre;
  • Križované guľatiny sa púšťajú vertikálne alebo sa ukladajú do rovných trás.
  • ​​

Jediným nedostatkom drevených výrobkov je krehkosť.Vzduch, voda a slnko ich pri stálom vystavení pomaly ničí.Existujú však špeciálne nástroje, ktorých spracovanie rozširuje podmienky ich činnosti.

Ak zdvihnete guľatinu rovnakej veľkosti, môžete s ňou izolovať kvetinový záhon len vykopaním po obvode.Polená sa očistia od kôry, ošetrenej antiseptikom. Pozdĺž kvetinovej záhony vytiahnu priekopu hlbokú 20 cm, na dno pevne umiestnia drevené prírezy, zaspia zemou a stlačia.Polená sa ukladajú do hĺbky 20 cm, čo znamená, že súveľkosť - výška malého plotu + 20 cm. Ak je časť, ktorá je zasypaná do zeme, zabalte krytinový materiál, zostane dlhší.Pri takýchto preventívnych opatreniach - strešná krytina + antiseptikum - bude tento plot trvať najmenej 10 rokov.

Z kovu

Kovové bariéry pre kvetinové záhony sú najodolnejšie, ale tiež najdrahšie, ak hovoríme o kovaných alebo odlievacích mriežkach,na mieru.Dokonca aj ploty zvárané z kovových tyčí môžu byť veľmi krásne, môžu slúžiť súčasne (alebo špeciálne) ako opora pre lezecké rastliny.Ak drevo a kameň na záhradných pozemkoch vyzerajú organicky samy, do celkového dizajnu by sa mali zapadať kovové výrobky a iba kovový remeselník ich môže vytvoriť vlastnými rukami.

Niektorí používajú hotové kovové výrobky v krajine.Napríklad po obvode kvetinových záhonov alebo záhonov, ktoré sú naplnené zeminou, sa do nich vkladajú rúrky rôznych priemerov, ktoré sú do nich vysadené veľkolepými alebo popínavými rastlinami visiacimi riasami.Výsledkom sú veľmi krásne kompozície, ktoré sú súčasne ručným plotom.

Plastové

Obchody ponúkajú obrovské množstvo plastových plotov pre kvetinové záhony, postele alebo trávniky. Zvyčajne pozostávajú zo samostatných modulov, ktoré sa ľahko zmontujú a pripevnia k zemi, veľmi ľahko sa prepravujú a inštalujú vlastnými rukami.Plast je ľahostajný voči účinkom vody, vetra a slnka, je odolný a nenáročný.Okrem toho môže ľahko napodobňovať strom alebokameň, ploty z neho môžu byť vyzdvihnuté pre každý vkus, použité kdekoľvek na záhrade, a ak je to potrebné, jednoducho ho vyberte zo zeme a presuňte ho na iné miesto.

Okrem všetkých druhov profilovaných plotov vybavených špeciálnymi kolíkmi (ktoré ich držia v zemi) sa predáva obrubníková páska.Je flexibilný, predáva sa v kotúčoch, môže obklopovať kvetinové záhony alebo postele akéhokoľvek tvaru.Páska môže byť hladká alebo textúrovaná, napodobňuje tehly alebo kôru stromov.Pozdĺž obvodu kvetinového záhonu vytrhnú drážku, do nej spustia okraj obrubníka, pochovajú ho a stlačia.Jeho šírka môže byť rôzna, môže byť zakopaná v rôznych hĺbkach v závislosti od účelu: s čisto dekoratívnym účelom, niekoľko centimetrov tak, že drží len, a na ochranu koreňov alebo kontrolných burín, je hlbšia.To všetko sa dá veľmi ľahko urobiť vlastnými rukami.

Ako ploty sa používajú aj pórovité polykarbonáty alebo profilované plastové fólie.Iba oni budú musieť lepiť spolu so stavebným lepidlom alebo tmelom.Plastové ploty sa môžu deformovať v dôsledku mechanických účinkov: deti, psy sú schopné ich zraziť a silné sprchy môžu zmyť.Nie sú však súčasne poškodené, takže je ľahké bariéru obnoviť.

Užitočné materiály

Veľmi často sa oplotenie kvetinových záhonov alebo postelí v vidieckych domoch vlastnými rukami dá ľahko vyrobiť zo šrotu.Na dachu sa vždy prináša to, čo je škoda hádzať: starý nábytok, veci, riad.Okrem toho, niekde v stodole je určite uloženázvyšky posledných opravných materiálov. To všetko môže ozdobiť dachu, urobiť ju originálnou a jedinečnou.

Roztomilé ploty vyjdú, ak po obvode postelí nalepíte staré vinylové platne alebo platne, ktoré zostali z rôznych súprav. Vďačný materiál na zdobenie vidieckych domov - starých automobilových pneumatík. Z nich vytvárajú najjednoduchšie kvetinové záhony a komplexné viacvrstvové štruktúry. Ak práve zaberáte pneumatiky vo zvislej polohe okolo postelí - získate jednoduchý, ale spoľahlivý plot. Vystrihnite strednú časť, zalejte pôdu do zvyšného gumového krúžku a zasadte kvety alebo zeleninu. Vyrezávajú vzor a obracajú pneumatiky dovnútra a vytvárajú vázy s nohami alebo bez nich, labute alebo divné vtáky, na ktorých chrbte rastú kvety. Pneumatiky vyrábajú celé kompozície predstavujúce rôzne zvieratá alebo jedlá na pitie čaju, v ktorých žije vegetácia.

Ak prirezáte vonkajšiu stranu behúňa, získate nádhernú flexibilnú obrubníkovú pásku, ktorej časti budú musieť byť spojené gumovým lepidlom. Pneumatiky sú užitočné na oplotenie mladých stromov alebo kríkov rastúcich uprostred trávnika. Takýto plot môže chrániť rastlinu pred kosačkou alebo detským bicyklom.

Najjednoduchší plot, ktorý si môžete vytvoriť vlastnými rukami, je vyrobený z fliaš. K tomu sa hodia plastové alebo sklenené fľaše. Potrebujú pochovať postele po obvode s krkmi dole. Plastové fľaše na udržateľnosť aKonzervácia formy naplnenej sypkými materiálmi - zemina, piesok alebo malé kamene. Ak odrežete hrdlá z plastových fliaš a vložíte ich do seba, získate akýsi dlhý had, ktorý obklopí postele. Iba kvôli stabilite bude potrebné mierne zaplniť pieskom a prikopatom.

Plastové fľaše sa dajú ľahko narezať az ich častí je vhodné vyrobiť malý plot, napríklad plastové moduly, prilepením do zeme. Za týmto účelom zoberte fľaše rovnakej veľkosti, odrežte dno, odrežte a mierne ohnite okraje vo forme lístkov a prilepte ich k zemi pomocou krkov. Ukazuje sa, plot plastových kvetov.

Vyvýšené kvetinové záhony sa vyrábajú z celých fliaš, často zo skla. Sú umiestnené po obvode kvetinových záhonov, spájajúcich sa navzájom cementovou maltou v niekoľkých radoch. Získajú sa vázy so širokými stenami (dĺžka fľaše). Takto usporiadajú vysokovrstvové kvetinové záhony, hlavnou vecou je zhromaždiť viac fliaš.

Video „Spôsoby, ako chrániť kvetinový záhon“

Ilustračné video s odporúčaniami na samonosné ploty.