Ako a prečo dodržiavať hygienu izbových rastlín

Na to, aby vám vaše izbové rastliny vždy potešili zdravý vzhľad, musíte dodržiavať základné pravidlá starostlivosti o ne.V tomto článku budeme hovoriť o takom dôležitom aspekte, ako je hygiena izbových rastlín.

Účinok na stav rastlín

Dodržiavaním hygieny kvetín v miestnosti im pomôžete zostať čisté a zdravé.Pretože prach zostáva v interiéri na listoch kvetov, proces fotosyntézy a výmeny plynov je narušený a rastliny nemôžu normálne fungovať.Tiež, ak je kvetináč s kvetinou v upchatej miestnosti (napríklad v kuchyni), takéto postupy pomáhajú zvyšovať úroveň vlhkosti.

Okrem toho včasné prehliadky a postrekovanie pomáhajú zistiť prípadných škodcov. Nepodceňujte preto význam hygieny pre domáce kvety.

Video „Hnojivá pre izbové rastliny vlastnými rukami“

Z tohto videa sa dozviete, ako správne kŕmiť izbové rastliny a ako vyrábať hnojivá.

Nevyhnutné postupy

Takže, aké postupy je potrebné vykonať, aby boli vaše rastliny vždy čisté a zdravé a ako sa líšia?

Mokré čistenie

Z času na čas je potrebné umývať kvety, aby boli čerstvé. V teplom období by sa rastliny mali umývať každé dva týždne. V zime je tento postup pomerne zriedkavý, pretože rastliny sú v pokoji.

Ako sa umývajú kvety? Listy si môžete umyť pod sprchou (pod nízkotlakovým prúdom) alebo ich jemne vyliať z kanvy. Voda by mala mať izbovú teplotu av žiadnom prípade by nemala byť studená. Počas postupu musí byť pôda potiahnutá nepremokavým filmom. Listy utrite tiež suchou handričkou, ak ste ich umyli vodou z vodovodu (inak sa objavia vápenaté škvrny).

Ak sú listy kvetov vysoko kontaminované, je lepšie ich umyť mydlovou vodou. Nemali by ste sa báť, takýto postup nepoškodí vaše rastliny a ak bude príliš veľa, bude schopný odstrániť všetok prach a nečistoty. Bude to tiež vynikajúca prevencia proti škodcom.

Po umytí kvetu mydlovou vodou ho určite umyte čistou vodou. Takýto postup sa môže vykonávať najviac raz mesačne a uistiť sa, že roztok sa dostane iba na listy a nie na pôdu.

Rastliny môžete pravidelne utierať navlhčenou tkaninou alebo špongiou. Jemne utrite každý list bez pritláčania špongie. Tiež sa neodporúča trieť listy veľkou silou, pretože je možné im spôsobiť mechanické poškodenie. Listy otrite zvonku a zvnútra a opatrne položte listovú doskuna dlani. Je to dobrá alternatíva k duši, ktorá vám pomôže zbaviť sa špiny vašich farieb.

Chemické čistenie

Táto metóda sa používa pred umývaním kvetov, ako aj pre rastliny, ktoré nemožno umývať alebo striekať z rozprašovacej fľaše. Patria sem napríklad kaktusy, ako aj rastliny s pubertálnymi alebo skladanými listami. Tento postup sa vykonáva pomocou bežnej kefy na červenanie, čo je veľmi výhodné na čistenie prachových častíc z listov.

Postrekovanie

Je možné postrekovať všetky rastliny s výnimkou rastlín, ktoré majú dospievajúce listy. Na striekanie je potrebné použiť mäkkú destilovanú vodu pri izbovej teplote. Pri použití bežnej vody z vodovodu sa na listoch kvetov vytvárajú lipové listy, ktoré môžu ovplyvniť zdravie a vzhľad kvetu.

Pri striekaní použite striekaciu fľašu a čím menšie sú kvapky, tým lepšie. Ak postrekujete počas obdobia kvitnutia, musíte starostlivo zabezpečiť, aby púčiky neboli namočené.

Frekvencia a čas na postupy

Postrek a umývanie kvetov sa vykonáva v teplom období, približne raz za dva týždne. V zime kvety prichádzajú do obdobia pokoja, preto je lepšie takéto postupy nevykonávať.

Ak je vaša kvetina na parapete, postrek sa vykonáva skoro ráno alebo večer po západe slnka. V každom prípade je veľmi nežiaduce, aby slnečné lúče padali na mokré listy, pretože týmto spôsobom môže kvetinaspáliť

Na chemické čistenie je vhodná akákoľvek ročná doba a deň.Frekvencia postupu je určená stupňom kontaminácie listov.