Je potrebné pokryť špirálu na zimu a ako to urobiť bez akýchkoľvek zvláštnych výdavkov?

Rozľahlá a kvitnúca špirála kríkov venuje záhradníkom osobitnú pozornosť.Táto dekoratívna kultúra nie je nenáročná na podmienky pestovania, ale vyžaduje si osobitnú starostlivosť počas prípravy na zimu.Dnes povieme, či je potrebné pokryť špirálu na zimu.

prerezávanie rastlín na jeseň

Kvôli rôznorodosti tvarov, farieb a veľkostí sú kríky špirály široko rozšírené.používa sa v krajinnom dizajne.Okrasný ker môže pôsobiť ako samostatný alebo zložený prvok.Táto plodina sa ľahko a rýchlo prispôsobuje rôznym pestovateľským podmienkam, preto sa pestuje takmer vo všetkých oblastiach Ruska.

Prerezávanie korene kríka je dôležitým krokom v starostlivosti o túto dekoratívnu kultúru.Vezmite prosím na vedomie, že neexistuje žiadna jediná schéma orezávania špirály.Táto technika závisí od trvania kvetu kríkov.

Video: „Jesenné prerezávanie japonskej špirály“

Z tohto videa sa dozviete, ako pripraviť okrasný ker na prezimovanie.

Kvitnúce v lete

Medzi skoré odrody kvetov patrí Dubrovolistnaya,Nippon, ostré zuby, stredne veľké a iné špirály kvitnúce v máji. Na začiatku jari - koncom marca a začiatkom apríla - sa vykonáva orezávanie mŕtvych a výhonkov zamrznutých počas zimy. Potom vyberte niekoľko pobočiek pre dospelých, ktoré chcete odstrániť. Prerezávanie silných konárov pomáha udržiavať tvar kríka a stimuluje kvitnutie. Odstráňte dospelých a silné výhonky by mali byť 1 každé 2-3 roky. Pobočky vo veku 6 a viac rokov sú odrezané na samom základe. Takýto postup je potrebný na vybudovanie novej vegetatívnej hmoty.

Ak neodstránite výhonky, rastlina stráca svoju príťažlivosť, stáva sa slabými, bolestivými a nestabilnými voči rôznym prírodným javom. Znižuje sa zimná odolnosť a vytrvalosť.

Kvitne na jar

Neskoré kvitnutia alebo letneretsvetushchy odrody spirea rezané iným spôsobom:

  1. V období tvorby púčikov, ktoré spadá do polovice apríla, sa odstránia zmrazené a poškodené nepriaznivým počasím.
  2. Väčšina z minulých výhonkov sa skracuje na zdravé a najrozvinutejšie púčiky.
  3. Na silne zarastených kríkoch sa rezajú všetky tenké a krátke výhonky. Zvyšuje sa tak odolnosť silnejších a silnejších pobočiek.
  4. Po dosiahnutí veku 4 rokov Spiraeus odreže všetky výhonky (mladé i staré) vo výške 30 cm od zeme.

Douglas, Billiard, Boumald, ako aj Japonci, vŕba abreza spiraea.

Druhy prerezávania

Existuje niekoľko techník na orezanie zarastenej kríkovej špirály. Ponúkame vám niektoré z najbežnejších možností.

Formatívne prerezávanie sa vykonáva s cieľom zvýšiť estetickú príťažlivosť puzdra. Vykonanie tohto postupu môže byť na jar aj na jeseň. Pomocou ostrého záhradného nožnice sa skrátia všetky staré výhonky. Krík získava novú formu, ktorá stimuluje rast mladých výhonkov.

Omladzovacie prerezávanie sa považuje za jednu z fáz prípravy liehoviny na zimu. Výhonky mladých kríkov sa skracujú, aby sa rastlina mohla úspešne dostať v zime a rýchlo sa zotavila s príchodom jari. Čo sa týka kríkov špirály vo veku 6 rokov a starších, odporúča sa odrezať všetky výhonky takmer pod pahýlom. Pre ďalší rozvoj nechajte niekoľko vetiev so zrelými a zdravými púčikmi. Začiatkom jesene je potrebné omladzovať ozdobné plodiny, aby Bush mohol „zhojiť rany“ a do zimy omladnúť.

Preventívne prerezávanie zvyšuje vytrvalosť a zvyšuje odolnosť voči rôznym chorobám a útokom parazitických jedincov. Všetky staré, zranené chorobami, hmyzom a výhonkami hlodavcov, ako aj vetvy poškodené vetrom a inými prírodnými úkazmi sa musia odstrániť.

Ostatné prípravné práce

Jesenná starostlivosť o rastliny pestované na záhrade sa začína očistením oblasti. Najprv musíte zozbierať ovocné plodiny, skontrolovať celývegetácia na prítomnosť škodlivého hmyzu a príznakov rôznych chorôb, odstránenie buriny a odstránenie opálových listov.

Spiraea sa vyznačuje vysokou toleranciou k suchu.Kríky sa polievajú iba v prípade, že nedochádza k zrážkam.V priemere jedna bush pre dospelých vyžaduje 15-17 litrov vody.Nezabudnite kŕmiť okrasné kultúry prísadami potaše a fosforu.Minerálne hnojivá zvyšujú odolnosť rastlín a zvyšujú ich odolnosť voči chorobám a zrážkam.

Po uvoľnení pôdy, zalievaní a hnojení kríka hnojivom môžete začať s mulčovaním.Ako mulč sa používajú suché dubové listy, drevná kôra, piliny, seno, slama, rašelina, kúsky kartónu a netkané textílie.Priemerná výška vrstvy mulča je 10 - 15 cm.

Zimné pokrývky

Teraz si predstavme, ako správne pokryť špirálu na zimu.Koreňový krk a spodok vetiev sú mulčované, ale koruna môže zostať neporušená alebo izolovaná krycím materiálom.Aby ste zabránili vetru rozbiť tenké výhonky, odporúča sa zhromaždiť všetky vetvy do zväzku a spojiť ich šnúrkou.Vytvorený zväzok je izolovaný suchými opálovými listami alebo borovicovými smrkovými konármi, ker je zhora pokrytý vyhozeními, bielymi polypropylénovými vreckami, agrofiberom, lutrasilom alebo geofabricou.

Nuansy útulku v rôznych oblastiach

Územie Ruskej federácie pokrýva niekoľko klimatických zón.Z toho vyplýva, že vlastnosti jesennej starostlivosti arastlinné prístrešky na zimu by mali byť odlišné. Napríklad kríky špirály rastúce na juhu krajiny vôbec nepokrývajú. Ak chcete ozdobnú kultúru úspešne zime, musíte mulčovať pristvolny kruh a spodnú časť kríka.

Stredná oblasť Ruska, Leningradskej oblasti a oblasti Volhy sa vyznačuje prudkými zmenami teploty. Ak je zima zasnežená, nemôžete pokryť špirálu. Malý sneh a nestabilné zimy si vyžadujú dôkladnejšiu starostlivosť o rastliny v záhrade. Krona je pokrytá akoukoľvek netkanou látkou alebo borovicovými vetvami.

Na Sibíri a v Uralu sa pestujú iba odrody Billard, Douglas, šedá, šťavnatá, stredná, ivolistická a breza obyčajná. Vrstva kompostu sa zväčší na 20 - 25 cm, samotná krík je pokrytý „nebaleným“, opálovými listami a borovicovými konármi.

Aby sa nepoškodil okrasný krík v predvečer zimy za studena, odporúča sa opustiť jesenné prerezávanie.Typické chyby nováčikov

Hlavným dôvodom straty okrasných kríkov v zimnom období je neznalosť alebo porušenie technológie starostlivosti o špirály na jeseň. Najčastejšie chyby, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú vytrvalosť a zimnú odolnosť plodiny, sú nadmerná vlhkosť pôdy, zavádzanie dusíkatých hnojív a neskoré prerezávanie výhonkov.

Mnoho začiatočníkovZáhradníci si vyberajú ten pravý krycí materiál na izoláciu špirály. Strešný materiál a plastová fólia neumožňujú rastlinám „dýchať“. Nedostatok normálnej cirkulácie vzduchu vedie k tvorbe plesní na výhonkoch a hnilobe koreňového goliera.