Kúrenie skleník s vykurovacím káblom

Ohrev skleníka je dôležitým prvkom v starostlivosti o rastliny. To vám umožní ignorovať mrazy, začať s výsadbou o pár mesiacov skôr, pestovať akékoľvek plodiny v zime. Jedným z bežných spôsobov je kábel pre skleníky. Vykurovací systém s káblami je veľmi podobný „teplej“ podlahe a funguje rovnakým spôsobom. Vysoká pevnosť kábla umožňuje jeho použitie ako vyhrievacieho prvku pre pôdu s takmer akýmkoľvek zaťažením. Ako správne umiestniť vykurovací kábel vlastnými rukami, najmä pokiaľ ide o obsluhu a užitočné tipy - v tomto článku.

Výhody používania

Vykurovací kábel ako vyhrievací prvok pôdy v skleníku prináša životu záhradníka veľa pozitívnych vecí. Najskôr je potrebné poznamenať, že začiatkom sezóny je teplota vzduchu v skleníku naďalej vhodná na pestovanie a pestovanie všetkých plodín po celý rok.

Okrem skorého zberu v porovnaní s inými druhmi vykurovania alebo ich neprítomnosti je zahrievanie pôdy pomocou kábla ergonomickou možnosťou so značnými úsporami energie. Pretože regulujete teplotu a dávate si ruky, korene rastlín získavajú potrebné vykurovanie nepretržite.Tým sa zabráni hubovým chorobám, ako aj patológii vývoja koreňového systému záhradných plodín.

Estetický okamih zahrievania zeme pomocou vyhrievacieho kábla je taký, že systém je pre cudzinca neviditeľný, pretože sa vojde hlboko do zeme.Vytvorením teplej podlahy v skleníku zaistíte rovnomerné zahrievanie pôdy po celom obvode miestnosti.

Vykurovací systém využívajúci takýto systém sa ľahšie montuje vlastnými rukami ako plynové ohrievače alebo inštaluje infračervené ohrievače do miestnosti.To vám umožní efektívnejšie alokovať rozpočet, ako aj čas vyhradený na výstavbu a položenie vykurovacieho systému pod podlahu.

Video „Teplé záhradné lôžko v skleníku, uhlíkový kábel“

Video o vyhrievaní postelí v skleníku pomocou uhlíkového kábla.

Inštalácia káblov

Pred začatím montáže káblového systému označte oblasti, na ktorých sa budú postele umiestňovať.Označením nainštalujte drevené alebo pozinkované krabice, v ktorých bude položený kábel.Drevená krabica bude trvať 2 - 3 roky a všetko ostatné sa dá ľahko robiť vlastnými rukami.

Vykopajte priekopy široké 11–13 cm po obvode postelí, zmerajte hĺbku pozdĺž výšky steny potrubia.V týchto zákopoch ležal zhnitý hnoj a trus vtákov vo vrstve asi 6-7 cm. Dobre zhutnite hnojivo, potom vyplňte zákopy úlomkami rastlín a vykopanou zemou.

Spodok škatule musí byť lemovanýtepelne izolačný materiál, môžete použiť polystyrén.Je to kvôli šetreniu tepla a zabráneniu v prechode na zem.Nalejte piesok na vrchol tak, aby vrstva bola vysoká až 6 cm, dobre navlhčite a stlačte vrstvu.Prípravná fáza na vytvorenie skleníkového vykurovania pomocou káblov vlastnými rukami sa skončila.

Systém podlahového vykurovania je postavený na kábloch СН-15 a СН-18.Vodiče je možné pripevniť k spodnej časti krabice pomocou montážnej pásky.Dodržiavajte vzdialenosť medzi zvitkami 15 - 16 cm Po dokončení kladenia káblov vlastnými rukami naneste ďalšiu vrstvu piesku s výškou 5 až 6 cm, jemne navlhčite piesok, aby sa nevytvorili vzduchové bubliny.

Na vrch piesku je položená perforovaná vrstva z azbestového cementu alebo kovová mriežka.Týmto spôsobom chránite kábel pred poškodením počas ošetrovania rastlín.Poslednou vrstvou je hnojená pôda.Výška vrstvy je asi 35 - 45 cm, všetko ste vytvorili podlahu s vyhrievanou zeminou.

Prevádzkové vlastnosti

Podlaha skleníka by mala byť vždy dobre zahrievaná, aby sa rastlinám poskytlo potrebné množstvo tepla na zdravú tvorbu zelenej hmoty a ovocia.Zároveň zohrievanie pôdy, ktorú je možné ľahko vytvoriť pomocou vlastných rúk pomocou káblov, dokonale interaguje s organickými hnojivami, urýchľuje ich rozklad a zavádzanie živín do pôdy.

Regulujte teplotu vykurovania pomocou termostatu: nastavíte požadovanú hodnotu, na ktorú by sa mala zahrievať zem a po zahriatí kábla naAutomaticky sa vypne systém.Opätovné spustenie nastane po dosiahnutí dolnej značky nastavenej teploty.Nemusíte teda neustále monitorovať systém.

Keď sa podlaha striedavo vykuruje zapínaním a vypínaním, dochádza k vyššie uvedeným úsporám energie, pretože kúrenie nevyžaduje veľké zdroje na produktívnu prácu.

Pokiaľ ide o bezpečnostný systém, samotný kábel, ktorý je položený na podlahu, vydrží až 150 kg za zlom a mechanické poškodenie skrinky sa zníži na nulu.Železné pletivo nedovolí, aby sa špirály pri kopaní dotýkali lopatou a drevená škatuľka nedovolí, aby sa celý systém ponoril príliš hlboko do zeme.

Najlepšie je spustiť vykurovací systém skoro na jar, keď musíte pôdu rýchlo zohriať. Vyhrievaná podlaha v skleníku zníži poškodenie mrazom v jarných mesiacoch a vyrovná jesenné chladenie plodín s neskorým dozrievaním.V závislosti od typu skleníkového pokrytia je možné v zime aktívne využívať káblový systém.V teplom období je možné systém vypnúť termostatom.

Video „Vykurovanie skleníkov - vykurovanie elektrickým káblom PTC“

Video o tom, ako ohriať pôdu v skleníku na skorý zber.