Fialové ruže: najlepšie odrody, ich kultivácia

Ruže sú bez nadsázky najkrajšie a najobľúbenejšie kvety, preto sa ich chovu vždy venovala veľká pozornosť. Dnes už nebude nikto prekvapený hybridmi neobvyklých, ba až exotických, pre danú škálu farieb. Zelené, čierne, hnedé, fialové ruže nájdete nielen v ružových záhradách botanických záhrad alebo známych škôlok, ale aj v súkromnej záhrade alebo na dachách. O najzaujímavejších odrodách ružových fialových odtieňov a o tom, ako pestovať takéto exotické záhrady, sa hovorí v tomto článku.

Opis najlepších odrôd

Modré, fialové a ich odtiene nie sú prírodnými ružovými kvetmi. Všetky exotické formy tejto farebnej palety sú šľachtiteľmi umelo pestované a predpokladá sa, že takáto zaujímavá farba umožňuje dosiahnuť implantáciu génu „macešky“, ktorý v rôznych množstvách dodáva ružám lila alebo intenzívne fialovú farbu.

Mnoho pestovateľov ruží pracovalo na pestovaní ruží fialovej modrej farby a dnes sa počet odrôd týchto neobvyklých farieb odhaduje na desiatky:

 1. Rhapsody in Blue (2002). Jedna z najneobvyklejších odrôd ruží čo najbližšie k modrej farbe. Ide o 1,5 metru vysokú metlu, ideálnu pre kvetinové záhony,a na jedno pristátie. V štádiu púčikov okvetné lístky modrej fialovej farby takmer sfarbené ružami, okvetné lístky s časom vyblednú a sú svetloružové. Kvety sú stredne veľké, polodvojité, zbierané do malých kefiek. Odroda je odolná proti chladu a chorobám, toleruje dlhodobé zrážky.
 2. Cardinal de Richelieu. Najstaršia a najunikátnejšia farebná paleta francúzskych (galských) ruží. Kvety sú veľmi veľké, husto zarámované, tmavofialovej farby s bielym stredom, jednoduché alebo zozbierané do 3 kvetov. Kríky vysoko (do 2 m), strieľa bez tŕnia, kvitnú raz, ale na dlhú dobu. Nezvyčajná chuť: ľahká, s korenistými tónmi.
 3. Modrá pre vás (2006). Rušila neobvyklá angličtina, ktorá patrí do skupiny Floribunda. Kvety sú stredne, čiastočne zdvojené, svetlo fialové, mierne modrastej farby, umiestnené na 3-5 púčikoch na stonke. Nízke kríky (do 1 m), silné lístie. Odroda proti chorobám a chladu je priemerná.
 4. Migdnight Blue (2004). Americký chovateľ erubuje so skutočne fialovými, takmer atramentovými púčikmi so žltým stredom. Nízke puzdro (do 80 cm), kompaktné. Kvety sú semi-double, zamatové lístky, výrazné aróma, klinček. Odolnosť odrody voči účinkom zrážok je stredná.
 5. Novalis (2010). Úžasné fialové ruže, odvodené od slávnej firmy Cordes. Toto je Floribunda, ktorá kvitne vo vlnách celé leto. Kvety sú veľké, dvojité, hladké, zaoblené. Nízke kríky (do 80 cm), vzpriamené výhonky. Odolnosť pukov voči zrážkam je nízka.
 6. Purple Eden (2001).Floribunda americký výber s neuveriteľne hlbokou fialovou farbou kvetov.V štádiu púčikov je ruža tmavo fialová s jemným dymovým postrekom a pri kvitnutí získava tmavú slivku.Kvety sú veľké, husto dvojité, zamatové.Vrchol krku dosiahne svoj vrchol za 4-5 rokov.
  )

Video „Popis“

Z videa sa dozviete, žesú fialové ruže.

Zvláštnosti výberu pozemku

Všetky ruže milujú slnečné a mierne fúkané škvrny.Na dobre osvetlenej ploche krík rastie intenzívnejšie a púčiky sa formujú a vyvíjajú rýchlejšie.Malo by sa však pamätať na to, že na jasnom slnku môžu nasýtené fialové lístky vyblednúť, vďaka čomu púčiky strácajú svoju pôvodnú príťažlivosť.

Preto je lepšie pestovať ruže tmavofialovej farby na mieste, kde slnko svieti v prvej polovici dňa a po obede je Bush v čiastočnom tieni.

Pri výsadbe fialových ruží na pozemku by ste mali okamžite premýšľať o tom, ako budú rastliny usporiadané a s akými kvetinami na záhrade sa budú kombinovať.Hlavnou podmienkou pre svieže kvetu je prítomnosť slnka, takže výsadba ruží v tieni stromov je prinajmenšom nepraktická.

Pokiaľ ide o pôdu, ruže uprednostňujú ľahkú hlinku s úrodnou hornou vrstvou a neutrálnu kyslosť.Stojatá voda pre ruže je škodlivá.Ideálnym miestom na pristátie bude mierny prevýšenie, sklon alebo predokčasť domu, kde múr chráni puzdro pred vetrom.

Odporúčania týkajúce sa starostlivosti

Starostlivosť o ruže obsahuje zoznam potrebných opatrení a postupov, ktoré môžu mať svoje vlastné charakteristiky v závislosti od odrody alebo príslušnosti k určitej skupine ruží.

Takéto znaky sa spravidla týkajú sadeníc prvého roku života av budúcnosti sú všetky opatrenia starostlivosti štandardné:

 • musíte kríky pravidelne zalievať, alemierne, aby nedochádzalo k nadmernému zvlhčovaniu a nedovoľovalo sušenie pôdy;
 • je potrebné z času na čas uvoľniť pôdu - tento postup zlepšuje prístup kyslíka ku koreňom;
 • minerálne doplnky sa používajú každé 2 týždne, čo prispieva k hojnému rozkvetu;
 • by mali pravidelne kontrolovať kríky, či nie sú poškodené škodcami alebo chorobami, pretože ľahšie je odstrániť problém v počiatočnej fáze;
 • kvitnúce púčiky je potrebné odstrániť včas - nielenže sa tým zlepší vzhľad kríkov, ale tiež sa zníži riziko šírenia plesňových chorôb a škodcov, nie je žiadnym tajomstvom, že sušený púčik je vynikajúcim miestom pre život hmyzu;
 • 68) na jeseň po rozkvitnutí všetkých pukov kríky narezajú, hromadí a zakryjú korene vrstvou organického mulča (výhonky tiež potrebujú úkryt v drsnom podnebí);
 • Na jar sú kríky bez prístrešia, ošetrené insekticídmi (kvapalina Bordeaux, modrý vitriol) av prípade potreby sa vykonáva sanitárne prerezávanie.

Pri starostlivosti o fialové ruže nezabudnite, že sú pestované umelohybridy sa preto predtým, ako podniknú čokoľvek, oboznámia s osobitosťami pestovania tejto odrody.

Kombinácia s inými rastlinami

Ruže intenzívnej fialovej farby vyzerajú veľmi nezvyčajne, ale ich použitie v krajinnom priestore nie je také jednoduché.Veľký krík s veľkými dvojitými kvetmi môže vyzerať veľkolepo pred dvorom alebo záhradou, ale musí rásť sám.V skupinách výsadby tmavo fialová farba vyzerá pochmúrne, takže je lepšie ju zriediť kontrastnými alebo bielymi a ružovými odtieňmi.Napríklad veľa ľudí má radi kombináciu fialovej so žltou a oranžovou.Je to jasné, sviatočné, ale nie pre všetkých.Tí, ktorí dávajú prednosť klasike, tmavo fialová sa najlepšie kombinujú s bielou, svetloružovou alebo svetlo fialovou.

Pokiaľ ide o fialové ruže, vyzerajú elegantnejšie, pretože ich odtiene sú svetlejšie.Dobre sa kombinujú s tmavými aj svetlými farbami a môžu sa pestovať aj samostatne.

Lila farba dokonale odtiene jasne zelenú, svetlo žltú a citrónovú farbu.V skupine výsadby v ružovom lôžku sa fialové lila odtiene najlepšie kombinujú s ružami.Ak má kvetinový záhon niekoľko druhov kvetov, je možné do stredu kompozície vysadiť fialové kvety a doplniť kvetmi s nízkym rastom svetlých odtieňov.Kytica fialových ruží úspešne zatieňuje malé biele kvety a jasne smaragdovo zelenú.

Video „Starostlivosť“

Z videa sa dozviete, ako sa správne starať o ruže.