Ako nainštalovať a ozdobiť kvetinové záhony vo dvore súkromného domu vlastnými rukami

Luxusné, udržiavané kvetinové záhrady na dvore súkromného domu - nejde iba o kvetinové aranžmány, ale o svetlý prvok štýlu a dizajnu záhrady. Každá hostiteľka sa snaží vytvoriť pohodlie vo svojom dome a zariadiť farebnými kvetmi kvetinové záhony vlastnými rukami. Aby sa kvetinové záhony stali skutočnou ozdobou, aby sa potešili majitelia a hostia domu, na dlhú dobu by sa malo pristupovať opatrne as plnou zodpovednosťou - imidž a celková atmosféra miesta a domu závisia od toho, ako správne sú záhony vysadené a zasadené rastliny.

Plánovanie pridelenia územia

Plánovanie záhonu by sa malo začať plánom na liste papiera. Bude teda ľahšie naplánovať nielen miesto vyhradené pre kvetinovú záhradu, ale tiež zohľadniť všetky nuansy, ktoré vzniknú pri jeho navrhovaní: množstvo sadivového materiálu, svetlo, reliéf. Ak chcete, aby postele na nádvorí vyzerali esteticky príjemne, mali by ste si vopred premyslieť ich tvar:

 • Ak na mieste prevládajú priame geometrické tvary a línie, je lepšie vyrobiť kvetinové záhony obdĺžnikového podlhovastého tvaru, ktoré nie sú široké viac ako 2,5 m - je zložitejšie starať sa o širší kvetinový záhon;
 • ak je pozemok asymetrický, kvetinové záhony sú lepšie usporiadanévo forme vinutých čiar nepravidelné tvary - taký tvar bude prirodzene prúdiť do všeobecnej krajiny a vytvorí s ním jediný priestor.

Pri usporiadaní kvetinovej záhrady vlastnými rukami je tiež potrebné zohľadniť reliéf lokality. Ak sú kvety vysadené v údolí, pôda bude neustále vlhká, čo nie je vhodné pre všetky rastliny. Ak sa kvetinová záhrada nachádza na svahu, je možné po silných dažďoch umývať pôdu a dokonca aj rastliny. Kvetinové aranžmány na nerovných povrchoch sa najlepšie uskutočňujú vo forme vysokohorských kopcov - veľké kamene zadržiavajú rastliny a pôdu v prípade odtoku vody. Ďalej by ste mali určiť umiestnenie kvetinových záhonov:

 • Územie pri centrálnom vchode do súkromného domu má vyššiu prioritu - tu môžete usporiadať volumetrické kompozície niekoľkých druhov kvetov, môžete zariadiť ružovú záhradu, skalku, ružovú záhradu a ďalšie dizajnové prvky;
 • vhodná je aj stredná a predná časť záhrady v súkromnom dome - v strede je lepšie usporiadať veľké okrúhle kompozície, vysokohorské šmýkačky, pre prednú časť je vhodnejšia dlhá úzka kvetinová záhrada akéhokoľvek tvaru;
 • rekreačná oblasť v súkromnom dome v blízkosti terasy, altánky - vhodné sú tu malé kompozície v pokojných farbách;
 • pozdĺž stôp a plotov - tu sa spravidla rozbijú dlhé úzke kvetinové záhrady s málo rastúcimi kvetmi;
 • , ak je v súkromnom dome trávnik, bude veľmi prospešná kvetinová výzdobavzhľad, vytvárajúci kontrast so zeleňou - môže to byť šmýkačka, modulárne kombinácie s dlažbou;

 • zvislé kvetinové záhony s kvetinovými rastlinami sa stanú skutočnou ozdobou súkromného domu - dajú sa usporiadať na terase, pri bazéne alebo pri altánku.

Pri zakladaní kvetinových záhrad vlastnými rukami nezabudnite, že všetky rastliny sú priťahované k slnku. Neodporúča sa pestovať kvetinové aranžmány v tieni stromov na zadnej strane.

Video „Zaujímavé nápady na vytvorenie záhonov z kameňov“

Ukážkové video o tom, ako vytvoriť kvetinovú záhradu s použitím kameňov.

Požiadavky na samotné farby

Je potrebné úmyselne vyberať kvety do postele vzhľadom na tieto body:

 1. Všetky rastliny kvitnú v určitom čase a kvetinová záhrada musí vonieť od jari do jesene. Aby sa zabezpečilo nepretržité kvitnutie zmesi, rastliny by mali byť vysadené v správnom poradí: skoré jarné petrklíčiky, potom v lete tulipány, narcisy, astry. Nosnou časťou kompozície by mali byť trvalé kvety a letničky sa vysádzajú počas celej sezóny.
 1. Aby sa rastliny cítili príjemne, je potrebné vziať do úvahy osvetlenie určitých oblastí kvetinového záhonu. Napríklad tulipány milujú slnko, musia byť vysadené v centrálnej časti, konvalinky a kosatce, cítia sa pohodlnejšie vedľa trvaliek: floxy, ľalie, ktoré ich trochu zatienia.
 1. Je lepšie pestovať kvety pevnými líniami ako náhodne - napríklad kvetinové záhonyvyzerajú estetickejšie.
 1. Pri výsadbe by sa malo zabrániť veľkým medzerám medzi radmi a rastlinami - neobsadená pôda kazí druh zloženia a okrem toho na týchto miestach rýchlo rastie burina.
 1. Rastliny v kvetinovej záhrade by sa mali nachádzať na rôznych úrovniach. Najvyššie by mali byť vysadené v strede, spodné bližšie k okraju.
 1. Kvety z nasýtených tónov vytvárajú prízvuk kompozície (zvyčajne sa pestujú v strednej časti), pozadie je svetlé. Farebný kontrast - predpoklad pre prípravu farebných kvetinových záhonov.
 1. Vo vzdialenejšej časti územia súkromného domu vyzerajú kvety tmavých a neutrálnych odtieňov výhodné, svetlé: žlté, červené sú ideálne pre popredie. Biela farba je neutrálna, používa sa na riedenie farebného rozsahu.

Vytvorte kvetinovú záhradu

Vytvorenie kvetinovej záhrady s vlastnými rukami na dvore vášho domu nie je také ťažké.Je potrebné začať s prenášaním nakreslenej skice na zem a potom si jasne predstaviť, ako by mala kvetinová záhrada vyzerať.K ďalšiemu formovaniu kvetinového lôžka dochádza nasledovne:

 1. Pomocou lana a kolíka označíme hranice kvetinového záhonu.
 1. Prinášame všetok potrebný sadivový materiál: pôda, drenáž, semená, sadenice, hnojivá.
 1. Ďalej sa vyťaží územie vyčlenené pre kvetinový záhon, pôda sa zmieša s minerálnymi hnojivami pre kvety. Ak sa na zemi dlho nerástlo nič, je potrebné odstrániť vrchnú vrstvu pôdy, obrúsiť, opatrne preosiať,výber kameňov, burín, trávy. Až potom sa oplodní.
 1. Pod dlhým, plochým lôžkom (podstielka) by sa mala ukladať drenážna vrstva: štrk, lámaná tehla, aby voda neostávala.
 1. Ďalej pôdu dobre navlhčíme.
 1. Potom začneme zasadiť kvety. Okrúhle a kučeravé kvetinové záhony sa musia vysádzať od stredu tak, aby sa posúvali k okrajom, aby sa rastliny nepoškodili. Dlhé kvetinové záhony sa vysádzajú postupne.
 1. Posledným dotykom je položenie obrubníka. Figurálne ozdoby, pôvodné kamene, drevené živé ploty, obrubníky, kúpené v železiarstve - to všetko stačí na predstavivosť a prostriedky.

Ako zariadiť kvetinové záhony vlastnými rukami

Kvetinová záhrada vybavená vlastnými rukami vo dvore súkromného domu je nejakým spôsobom charakteristickým znakom nehnuteľnosti a jej vlastníkov. Závisí to od prvého dojmu samotného domu a od vkusu ľudí, ktorí v ňom žijú. Originálnosť foriem, nezvyčajný farebný rozsah, usporiadanie farieb - pri vytváraní záhonov treba vziať do úvahy všetko. Najbežnejšie sú nasledujúce možnosti usporiadania kvetinových záhrad v súkromnom dome:

 1. Geometrický záhon. Táto kvetinová záhrada sa vyznačuje pravidelným geometrickým tvarom: obdĺžnik, kosoštvorec, ovál, kruh. Zvyčajne sa nachádzajú v centre súkromného vlastníctva alebo na kopci. Kvety sú zasadené do rovnomerných radov alebo krúžkov, ak je kompozícia guľatá. Táto štandardná verzia kvetinového záhonu je vhodná pre akýkoľvek štýl krajiny.
 1. Obrubníky alebo spevnené kvetinové záhrady.Obrubníky môžu byť nielen posledným prvkom kvetinovej aranžmány, ale aj základom nezávislej kvetinovej záhrady.Kvety vysadené medzi krásnou kamennou dlažbou vyzerajú veľmi originálne a robiť takúto krásu vlastnými rukami v súkromnom dome je celkom jednoduché.Stačí položiť obrubník na zem a medzi kamene, aby ste vysadili nízku huňatú rastlinu (nie vyššiu ako 25 cm).
 1. Rabatki.Sú to dlhé kvetinové záhony vo forme postele a sú ideálnou voľbou na maskovanie porúch v budovách.Môže byť umiestnený pozdĺž múrov, plotov, chodníkov vo dvore.Rabatki - najbežnejšia možnosť vytvárania skladieb vlastnými rukami.Používa rovnaký druh kvetín, ktoré sú vysadené v prúžkoch, kľukatkách, hadoch.
 1. Mixborder.Toto je zloženie mnohých rôznych, ale kompatibilných kvetín a rastlín.V mixborderi, vytvorenom ručne v súkromnom dome, sa zvyčajne pestujú trvalky, jednoročné kvety a dokonca aj malé okrasné stromy.Preto je kvetinová záhrada počas celej sezóny voňavá a mení sa.
 1. Skalka.Jedná sa o kompozíciu napodobňujúcu prírodnú skalnatú krajinu rozptýlenú medzi jasnými farbami medzi skalnatými kameňmi.Ak chcete dať kopcu prirodzený vzhľad, vysadia sa skutočné vysokohorské rastliny, ale ak žiadne neexistujú, môžete použiť rastliny, ktoré sa im podobajú navonok.

Úprava terénu nie je súbor prísnych pravidiel organizáciepriestor a dostatok príležitostí na fantáziu a fantáziu.Na letnej chate si môžete prísť a vytvoriť si vlastné malebné zákutia vo svojej vlastnej záhrade a vytvoriť tak jedinečnú pohodu a pohodlie pre bývanie v dome.

Video „Algoritmus kvetinového záhonu“

Video inštrukcia s algoritmom vytvárania kvetinovej záhrady.