Veľkolepý hybridný čaj vzrástol na Veľkej jari v krajine: od výsadby po zimovanie

Medzi mnohými druhmi a odrodami záhradných okrasných rastlín osobitnú pozornosť pestovateľov kvetov priťahuje čajová hybridná ruža veľkej perly. Kvet má žiarivo nezabudnuteľný vzhľad a príjemnú vôňu. Ako pestovať a pestovať v letnej chate elegantné ružové kríky - povedzte nám ďalej.

História vzniku

Na rozdiel od iných ruží nebola odroda Great Blue chovaná nie pestovateľom, ale jednoduchým úradníkom novozélandskej pestovateľskej komunity ruží. V roku 1985 amatérsky záhradník Pat Stevens, ktorý v tom čase pracoval ako sekretár, predstavil komunite novú odrodu hybridných čajových ruží s názvom Big Purple. Existujú aj iné názvy záhradníctva, medzi ktoré patrí STEbigpu, Stephen's Big Purple a Nuit d´Orient.

Hybridná čajová ruža (veľká fialová)

Odroda vyšľachtená amatérmi nie je nižšia ako slávnejšie ružové kríky. Mnoho záhradníkov ocenilo veľkolepý vzhľad a nádhernú vôňu.sveta. V roku 1999 bola na výstave v Rosexpo Montreal Show v Kanade ocenená veľká ružová ruža za nomináciu „Najlepšia fialová ruža“.

Opis a charakteristika veľkej fialovej ruže

Ruža ružová sa vyznačuje kompaktnou veľkosťou: výška dospelej rastliny dosahuje 1,75 ma šírka sa pohybuje od 0,7 do 1,4 m. Pre odrodu sú charakteristické vzpriamené výhonky. Listy sú veľké, tradičného tvaru, sýtej zelenej farby s šedivým odtieňom.

Pri streľbe sa vytvorí jeden púčik. Kvety sú husté, veľké, krásne priložené. V jednom púčiku je asi 40 - 45 okvetných lístkov.Big Perple priťahuje pozornosť zaujímavou farbou púčikov: v jednom kvetine harmonicky kombinuje odtiene fialovej, svetloružovej, svetloružovej a karmínovej.Avšak pri nesprávnej starostlivosti, ako aj pod vplyvom vlhkosti, púčik stráca svoj tvar a bohatosť farby.

Kvitnutie vlnitej odrody Big Purple. Prvé púčiky sa tvoria a kvitnú bližšie ku koncu jari. S priaznivou mikroklímou môže kvitnúť až do začiatku jesene. Počas obdobia kvitnutia ružová krava vyžaruje intenzívnu, ale úplne nenápadnú ovocnú arómu.

Veľké puky odrody majú zaujímavý tvar misky

Výhody a nevýhody odrody

Ruža Veľkej modrej bohužiaľ nemožno označiť za dokonalú. Napriek mnohým výhodám má táto odroda niekoľko nevýhod.

Výhody:
 • úžasná farba a zaujímavý tvar pukov;
 • príjemná ovocná aróma;
 • dlhá doba kvitnutia;
 • zachovanie dekoratívnych vlastností v reze;
 • nízke požiadavky na podmienky pestovania a starostlivosť;
 • Dobrá zimná odolnosť.
Nevýhody:
 • strata tvaru a farby pukov pod vplyvom vlhkosti;
 • tendencia slabnúť na intenzívnom slnku;
 • zníženie počtu stopiek s rozkvetom;
 • stredný stupeň odolnosti voči hubovým chorobám.

Video „Prehľad hybridného čaju s vysokou perlou“

Toto video hovorí o hlavných dekoratívnych vlastnostiach záhradnej kultúry.

Pravidlá pestovania a starostlivosti o perličky

Ruža sa nazýva najviac rozmarná kvetina.Ale ak dodržiavate určité pravidlá výsadby a starostlivosti, môžete na mieste pestovať dobrú ružovú záhradu.Zvážte základné pravidlá pestovateľských odrôd Big Purple.

Optimálne podmienky

Intenzita kvitnutia a sýtosť farieb pukov závisí od množstva prijatého slnečného svetla.Pri pestovaní a pestovaní ruží sa musí Veľký Perpl starať o miesto, kde ráno prevláda slnečné osvetlenie, a druhý svetelný tieň.Zároveň by mal byť terén dobre vetraný, ale mal by byť chránený pred prievanom a silným vetrom.

Rosa miluje mierne ľahkú a úrodnú pôdu.Sadenice sa vysádzajú v ílovitej alebo čiernej pôde nasýtenej živinami.Optimálna úroveň kyslosti je od 5, 6 do 6, 5 pH.

Odroda Big Perple zle rastie a často trpíbažinaté prostredie. Podzemná voda by nemala byť vyššia ako 1, 5–2 m od zemského povrchu.

Príprava a výsadba sadeníc

Pred výsadbou sadenice je potrebné zvýšiť úrodnosť pôdnej zmesi. Napríklad by sa ílové médium malo riediť rašelinou, zhnitým kompostom a preosiatym riečnym pieskom. Do piesočnatej pôdy môžete pridať rašelinový kompost a trávnikovú pôdu. Ak je kyslosť média príliš vysoká, odporúča sa oblasť vápniť.

Na sadenie je lepšie brať sadenice s uzavretým koreňovým systémom, ktorý je možné kúpiť v záhradníckych škôlkach. Zároveň sa uistite, že rastlina nebola mechanickým poškodením, stopami hmyzu a príznakmi choroby.

V záhradníckych škôlkach sa ponúka vysokokvalitný výsadbový materiál

Výsadba ružového kríka sa vykonáva na jar, bližšie k polovici apríla. Koreň je vopred dezinfikovaný roztokom manganistanu draselného a kŕmený stimulátorom rastu „Kornevin“. Do výsadbového otvoru sa vysadí ruža, ktorej dno je vyplnené drenážnymi materiálmi. Pri zakorenení sa musíte uistiť, že koreňový krk je hlboký 3 až 4 cm, rastlina je posypaná zvyškami živinovej zmesi (sodná a listnatá pôda, rašelina, humus), jemne stlačená a bohato navlhčená.

Rozmnožovanie kultúry

S cieľom zachovať dekoratívne a odrodové vlastnosti sa ruža ruže Perple množia odrezkami. Rezanie odrezkov po prvom kvete. Stonka dlhá 15 - 20 cm by mala mať niekoľko zdravých púčikov.

Stonka zakorenená v úrodnej pôde sa zakryje sklenenou sklenenou nádobou a upraví sa na teplé a dobre osvetlené miesto.Rastlina sa pravidelne prevzdušňuje a zavlažuje sprejovou fľašou.Odobratie stonky do otvoreného terénu sa uskutoční budúcu jar, keď sa na rastline objavia najmenej 3 úplne formované listy a zdravé listy.

Rozmnožujte odrodu hlavne zelenými odrezkami

Zvláštnosti starostlivosti

Čierna perlička sa vyznačuje vysokou toleranciou k suchu.Nedostatok vlhkosti v pôde však vedie k zhoršeniu pučania a strate dekoratívnych vlastností.Preto sa ružové kríky napojia najmenej dvakrát týždenne.Pod jednou kríkom zanechá 15–20 l vody.

Upozorňujeme, že na zalievanie okrasného kríka môžete na rozmrazenie použiť roztopenú, dažďovú alebo usadenú teplú vodu.
Rada autora

Skúsení záhradníci odporúčajú mulčovanie kríkov seno, slamy alebo rašeliny.Vrstva kompostu narúša burinu a pomáha udržiavať optimálnu rovnováhu vody v pôde.

Málo začínajúcich pestovateľov kvetov vie, že v prvom roku po výsadbe na stálych miestach pestovania ružových ruží je potrebné púčiky pozberať.V opačnom prípade mladá rastlina, ktorá strávila všetku svoju silu na kvitnutí, nemusí prežiť chladné obdobie.

Okrasný ker musí byť pokrytý zimou.V južných oblastiach je v koreňovej zóne dostatočne hojná vrstva mulča.V stredných a severných oblastiach sa ruža zohrieva dôkladnejšie: koreňová časťmulčovanie, výhonky pokryté smrekovými konármi.

Choroby a škodcovia odrody

Odroda Great Blue je zriedkavo ovplyvnená hmyzom.Medzi škodlivých škodcov patria húsenice a slimáky, ktoré sa môžu zbaviť iba ručným odberom vzoriek.Z tohto dôvodu vám odporúčame, aby ste nezabudli pravidelne kontrolovať krovinu na prítomnosť nepozvaných hostí.

Pokiaľ ide o choroby typické pre ruže, Big Perple má dobrú odolnosť voči väčšine chorôb plesňovej a bakteriálnej povahy.Výnimkou sú čierna škvrna a múčnatka:

 • Známky múčnatky - biely práškový povlak na listoch, výhonkoch a púčikoch.Vyskytuje sa v podmienkach nedostatku slnečného svetla a hojného zhrubnutia ružovej kríky.Rastlina môže byť ošetrená ľudovými metódami, z ktorých najúčinnejšie sa považuje odvar presličky poľnej (100 g suroviny na 1 l vody) a horčičného roztoku (2 lyžice horčice na 10 l vody).Pre viac chirurgické ošetrenie drog používaných "Tiovit Jet", "Baktofit", "Bayleton".
 • Čierne škvrny sa prejavujú vo forme čiernych a hnedých škvŕn zaobleného tvaru.Ovplyvňuje listy, mladé výhonky, lignifikované vetvy a sepaly.Na boj proti patológii je potrebné používať meď a systémové fungicídy „Abiga-Peak“, „Skor“, „Topaz“, „Previkur Energy“.
 • Prejav plesne
  )
  Znaky čiernych škvŕn
  Porážka ružových kríkov s húsenicami

  Hybridná čajová ruža v dizajne krajiny

  Hybridná čajová ruža Big Purple má široké využitie.Svetlé puky sa často používajú na zostavenie rôznych floristických kompozícií.Je potrebné poznamenať, že kvetina v rezanom stave si po dlhú dobu zachováva svoj pôvodný tvar a farbu.

  Kvetinové okrasné kríky sa aktívne používajú v krajinnej architektúre.Kvôli slabej foliencii spodnej časti výhonkov je krík zriedka osadený solitérnou.Big Perple najčastejšie pôsobí ako prvok zloženého alebo skupinového pristátia.Vyzerá zaujímavo spolu s ihličnanmi a obilninami.Môže sa tiež kombinovať s inými dekoratívnymi kvetinami.Je vhodné zvoliť rastliny s kontrastnými farebnými púčikmi.

  Fialová ruža Big Perple sa používa na zdobenie pozemkov

  Recenzie pestovateľov kvetín

  “Pred niekoľkými rokmizasadil v krajine malé kríky čaj hybridné ruže Big Perple.Sadzba sa rýchlo prispôsobila a zvykla si, dobre rastie a potešuje bohaté kvitnutie. “

  Karina, Soči

  „S ružami pracujem už mnoho rokov.Medzi obľúbené patrí Big Purple, ktorý priťahuje pozornosť svojím krásnym tvarom a nezvyčajnou farbou púčikov.Osobitne si chcem všimnúť priemernú veľkosť ružového kríka a vynikajúcu vôňu kvetov. ““

  Marina Viktorovna, Moskovský kraj

  Podľa záhradkárov je ruža perla jednou z nenáročných odrôd v pestovaní.Rastlina sa môže pestovať v rôznych klimatických podmienkach.oblastiach.Hlavnou vecou je dodržiavať pravidlá poľnohospodárskeho inžinierstva a zohľadniť osobitosti regiónu.