Hnojivo Kalimagneziya: aplikácia a účinok na rôzne kultúry

Racionálne využívanie kalimagnety v poľnohospodárskych podnikoch, v poľnohospodárskej, ako aj amatérskej záhradníctve a zelenine môže významne zvýšiť výnosy, zlepšiť kvalitu ovocných plodín. Toto hnojivo je užitočné najmä pre plodiny citlivé na chlór.

Vlastnosti hnojív

Kalimagneziya sa týka koncentrovaných minerálnych hnojív. Skladá sa z potrebných prvkov pre všetky rastlinné a záhradné rastliny: draslík - 30%; síra - 17%; horčík - 10%.

Nevyhnutný obsah chlóru je minimálny - 1%, niektoré varianty obsahujú až 3%, čo umožňuje považovať túto výživnú zmes za látku neobsahujúcu chlór. Hnojivo sa vyrába vo forme ľahkého prášku alebo granúl nepravidelného tvaru so sivastým až niekedy ružovkastým odtieňom. Ľahko sa rozpúšťa vo vode a zanecháva trochu sedimentu. Jeho charakteristická črta: súčasné zavedenie dvoch potrebných prvkov - draslíka s horčíkom, ich použitie osobitne nie je také účinné, pretože sú nerovnomerne rozdelené v pôde. Počas rozkladu hlavnej aktívnej zložky Kalimagnese sa tvoria dva typy iónov: pozitívne nabité iónydraselné a negatívne nabité ióny síry (síranové ióny). Zlúčeniny obsahujúce síru sa ľahko absorbujú do pôdy.

Draselnými iónmi sa to robí výmenným alebo nevymeniteľným spôsobom. Draslík absorbovaný nemennou metódou nemôže ľahko preniknúť do koreňového systému rastlín, ale na ílovitých pôdach pomáha minerálne látky hydromica a montmorillonit akumuláciou chemických prvkov. Minerál, ktorý prenikol do pôdy výmenou, tu dlho zotrváva a je ľahko stráviteľný koreňmi rastlín. Práškové a jemne kryštalické hnojivo obsahuje viac draslíka absorbovaného nemeničovou metódou, a preto sa odporúča používať na hlinitých pôdach. Na pôdach bez ílových minerálov je použitie veľkých granúl výhodnejšie.

Spôsoby aplikácie

Magnézium draselný sa aplikuje na pôdu v celej obrábanej oblasti a rozpúšťa sa vodou tak často, ako je sucho. Pri výsadbe alebo zalievaní sa naleje (alebo naleje) priamo pod korene. Jej vodný roztok dokonca počas vegetačného obdobia postriekal zelenú hmotu rastlín. Použitie tohto hnojiva je univerzálne - čo je veľmi výhodné. Jeho použitie je určené pre otvorené priestranstvá, ako aj pre skleníky.

Úvod sa vypoćíta takto: 5 kg na 1 sto. Pre ovocné stromy, kríky dosť 20-30 g /m2. Na zeleninu - 15 - 20 g /m2, koreňová zelenina - 20 - 25 g /m2. Vodnice, reďkovka, mrkva, zemiaky, repa to najviac potrebujú, odporúča sa vyrábať od 30 do 40 g /m2.

Video „Opis Kalimagnese“

Z tohto videa sa dozviete, ako používať toto hnojivo s obsahom draslíka a horčíka.

Aký to má vplyv na kultúry

Draslík, horčík, síra sú perfektnou kombináciou stopových prvkov potrebných na zlepšenie kvality a užitočnosti ovocia. Takže použitie Kalimagnezia spôsobuje zvýšenie množstva škrobu v zemiakoch, cukre v repe, vitamíne C - v citrusových plodoch, hrozne, zvyšuje koncentráciu vitamínov v zelenej zelenine. V plodoch záhradných stromov bude viac cukrov. Okrem toho hnojivo prispieva k vyšším výnosom, predlžuje obdobie plodenia, zvyšuje silu rastlín pri konfrontácii s chorobami, pomáha ľahšie prenášať tvrdé zimné mrazy.

Ako ovplyvňuje pôdu

Kalimagneziya obohacuje pôdu o mikroelementy potrebné pre plodiny. Koreňové plodiny (zemiaky, cukrová repa a iné) počas vegetačného obdobia absorbujú veľa draslíka z pôdy, takže zemiaky môžu „vytiahnuť“ až 2,5 kg tohto prvku zo stovky zeme. Obrábaná pôda teda potrebuje doplnenie draslíkom, horčíkom, sírou a organickými hnojivami, ako je hnoj alebo kompost, neposkytujú požadované množstvo. Preto je pre pôdu také dôležité zaviesť komplexné organické a anorganické doplnky.

Sodopodzolické pôdy neobsahujú draslík a horčík, rašeliniská, lužné pôdy a červené pôdy vykazujú jasný nedostatok draslíka a síry, takže používanie tohto hnojiva na tieto druhy pôdy bude mať najväčší účinok. Pre sivú farbulesné a hlinité sodno-podzolické pôdy, ako aj ochudobnený vylúhovaný chernozem Kalimagnezia sa odporúča iba v prípade nedostatku draslíka a horčíka - to však nemusí byť. Je dôležité, aké kultúry rástli na jednom mieste už niekoľko rokov. Na chernozemských, sivých a gaštanových pôdach môže byť jeho použitie účinné iba pre niektoré plodiny, napríklad pre slnečnicu, cukrovú repu, zelenú zeleninu, rovnaké zemiaky.

Podmienky aplikácie hnojív

Hnojivo sa používa na jar alebo na jeseň počas celého výkopu pozemku. Na ílovitých pôdach je lepšie to robiť na jeseň a na ľahších - je možné na jar, a nie hlboko zakopané, pretože draslík nie je príliš pohyblivý, je umiestnený bezprostredne do požadovaného pôdneho horizontu. To sa týka všeobecného hnojiva Zeme. A pri výsadbe stromov, kríkov, sadeníc zeleniny sa mnohí praktizujú s kŕmením koreňov. Dobré výsledky sa dosahujú zalievaním rozpusteným hnojivom počas celého leta. Mnoho záhradkárov praktizuje postrekovanie roztoku zelenej hmoty rastlín.

Video „Prírodná rádioaktivita magnézia draselného“

Toto video ukazuje prirodzenú rádioaktivitu horčíka draselného.