Prehľad mikrodropových zavlažovacích systémov pre skleníky

Vo vnútri skleníkov sú rastliny v špeciálnej mikroklíme tvorenej uzavretým priestorom izolovaným od vonkajšieho prostredia.Budúca úroda závisí od toho, ako optimálne sa sadenice, paradajky, baklažány, paprika, cibuľa, uhorky, cuketa, melóny atď.vytvoria sa podmienky.Koniec koncov, mnoho rastlín je dosť rozmarných - len niečo nie je v poriadku a listy zhuhnet, súhvezdia padajú, objavujú sa rôzne choroby.

)Opis

Udržiavanie prijateľných podmienok v skleníku manuálne je dosť problematické a časovo náročné.Preto s cieľom pomôcť záhradníkom bolo vytvorených veľa zariadení a zariadení, ktoré uľahčujú a optimalizujú túto prácu.

Jedným z dôležitých bodov pestovania skleníkových rastlín je zvlhčenie pôdy.Samozrejme to môžete urobiť aj bez starej zalievacej kanvy alebo zavlažovať postele pomocou hadice s rozprašovačom.Dnes však existuje optimalizovanejšia metóda - zavlažovací systém mikro kvapiek.Podstatou mikrodropového zavlažovania je to, že voda nezavlažuje všetku pôdu v skleníku a vlhkosť sa dodáva priamo do koreňov rastlín v malých porciách, to znamená v kvapkách.Zároveň sa množstvo vody vyberá pre každú rastlinu individuálne v súlade s jej potrebami.

Takýto systém skleníkovej vlhkostiumožňuje vyhnúť sa šíreniu chorôb spôsobených hubami, pretože nedochádza k nadmernej vlhkosti a listy zostávajú suché. Na povrchu pôdy sa netvorí kôra, takže prívod kyslíka ku koreňom sa na chvíľu nezastaví. Plody hnijú príliš často a objavujú sa oveľa menej buriny. Takéto zalievanie možno kombinovať so zavedením vrchného obväzu

.

Okrem toho použitie zavlažovania mikrodropmi umožňuje 50% - 70% zníženie spotreby vody v porovnaní so zavlažovaním skleníkov tradičnými metódami. Okrem toho si správne fungovanie tohto systému nevyžaduje zabezpečenie silného tlaku vody, čo je obzvlášť dôležité v realitách existujúcich v našich prímestských oblastiach.

Výrobcovia pomerne často predávajú hotové súpravy častí, zariadení a zariadení na organizovanie dodávky vody určitému počtu zariadení v skleníku. Kupujúci obzvlášť milujú nemecký systém Gardena a bieloruský Aqua Dusia.Tak jedna, ako aj druhá súprava umožňujú pripojenie riadiaceho zariadenia, vďaka ktorému je možná automatická prevádzka zavlažovania mikrokvapiek. V tomto prípade bude zavlažovanie skleníkov prebiehať v naprogramovaných intervaloch, čo vám umožní nechať rastliny bez dozoru po dlhú dobu.

Všetky komponenty značky Gardena určené na zvlhčovanie kvapiek sú jediný systém mikropropúšt'ania, ktorého komponenty sú vzájomne zameniteľné. To znamená, že ak zakúpená súprava neobsahuje žiadne požadované položkyna usporiadanie zavlažovacích zariadení sa môže vždy vziať z inej sady alebo zakúpiť samostatne.

Základná súprava systému Micro-Drip od spoločnosti Gardena obsahuje všetky základné príslušenstvo a zariadenia na organizovanie optimálnej pôdnej vlhkosti pre malé skleníky do 10 metrov štvorcových.Obsahuje hlavnú hadicu s dĺžkou 15 metrov, prívodnú hadicu s hrúbkou 10 metrov a kolíky na jej pripevnenie, 15 ks.špeciálne kvapkadlá na individuálne zavlažovanie rastlín a 6 ks.mikrostriekačky striekajúce vodu, súprava príslušenstva (konektory, adaptéry, kohútiky, zátky), hlavná jednotka na pripojenie k zdroju vody a univerzálny nástroj Gardena na montáž.

Súprava Gardena pre skleníky s väčšou plochou poskytuje záhradníkovi prívodnú hadicu s dĺžkou 25 metrov a súpravu kvapkadiel, ktoré umožňujú organizovať individuálne zavlažovanie pre 40 rastlín.Ak chcete, môžete si tiež kúpiť a nainštalovať ďalšie kvapkadlá na hlavnú hadicu alebo univerzálny dávkovač na kŕmenie rastlín v skleníku.

Vďaka špeciálnej technológii Quick & Easy patentovanej spoločnosťou Gardena môžu byť všetky komponenty spojené do jedného zavlažovacieho systému a rýchlo rozobrané.Pripojenie kvapkadla a mikro dýzy pomáha univerzálnemu náradiu so silnou kovovou čepeľou na vytváranie otvorov v hlavnej hadici.Ďalšie nastavenie časovača umožňuje organizovať offline zavlažovanie v skleníku.

Mikroprevádzkový zavlažovací systémAquadusia pozostáva z 80 ks.kvapkadlá na dávkovú dodávku vody do rastlín v skleníkových, kmeňových a prívodných hadiciach, ktoré sú rozrezané na časti požadovanej dĺžky, súprava príslušenstva (spojovacie telesá), držiaky na hadice, čerpacia jednotka, ktorá dodáva vodu z nádrže a riadiaca jednotka.

Na rozdiel od systému Micro-Drip System Gardena neznamená súprava Aquadusia rozšírenie funkčnosti prostredníctvom samostatného príslušenstva a častí.Na rozdiel od mnohých iných systémov tohto typu sa v Aqua-Mar voda využíva na zavlažovanie rastlín v skleníku zo zásobníka, a nie priamo zo systému zásobovania vodou.

To znamená, že zavlažovací systém Aqua Dusa zvlhčuje pôdu pri koreňoch nie studenou, ale teplou vodou, čo veľmi dobre ovplyvňuje vývoj rastlín a výnos získaný v skleníku.Vybraná kapacita sa musí inštalovať iba vo výške asi jeden a pol metra nad zemou.Je potrebné poznamenať, že dodávané čerpadlá sa neboja „chodu nasucho“ a ak sa voda v nádrži vyčerpá, nestane sa im nič.

Ovládač zahrnutý do súpravy komponentov je vybavený automatickým prívodom vody z nádrže do zavlažovacej linky skleníkov.Na fungovanie automatizácie postačujú konvenčné batérie a nevyžaduje sa žiadne elektrické pripojenie.

Video „Mikropropletové zavlažovanie od spoločnosti Gardena“

Princíp činnosti

Pretože systém zavlažovania mikrodrúžkami je určený na dodávanie určitýchmnožstvo vlhkosti priamoaž ku koreňom rastlín, potom je jeho fungovanie založené na použití špeciálnych zariadení na dávkovanie vody.Sú to hlavne špeciálne kvapkadlá, ktoré sú inštalované v bazálnej oblasti.

V tomto prípade je prietok privádzanej vody regulovaný individuálne, to znamená, že každá rastlina v skleníku dostáva svoju časť počas zavlažovania.Na zvlhčovanie zvlášť krehkých rastlín alebo umiestnených v tesnej vzdialenosti od seba (napríklad sadenice) vyvinuli odborníci Gardena na malú plochu striekanú vodu pre mikroprejky.

Voda sa dodáva do kvapkadiel a mikro trysiek cez tenké a flexibilné prívodné hadice umiestnené na kolíkoch, ktoré sú zase spojené s hlavnou hadicou s väčším priemerom.Tiež kvapkadlá môžu byť zaskrutkované priamo do hlavnej hadice ležiacej medzi radmi rastlín v skleníku.Klapky zjednotené v jedinej diaľnici, mikro dýzy a hadice sú pripojené k zdroju vody.

Kvapkadlo Gardena sa zasekáva do prívodnej hadice, to znamená, že ide pred a za ňu.Požadovaný počet kvapkadiel v rôznych vzdialenostiach sa umiestni na rovnakú hadicu.Zahrnuté kvapkadlá Aqua sa vkladajú na koniec hadice.Preto sa v rovnakom čase pre každé zariadenie hodí samostatná prívodná hadica.Rozchádzajú sa na oboch stranách kmeňa a vytvárajú zvláštnu rybiu kosť.

​​

Ako systém funguje ako celok

Vývojári spoločnosti Gardena sa môžu pripojiť k vodovodnému systému alebo špeciálnemu systému.odtoky vody (hydranty) s podzemným umiestnením na hlavnom potrubí na zabezpečenie dodávky vody do rôznych zavlažovacích systémov.Hlavná jednotka filtruje privádzanú vodu a znižuje jej tlak na pracovnú hodnotu asi 1,5 baru.Okrem toho je možné inštalovať ďalšie zariadenia, vďaka ktorým je zabezpečená automatizácia zavlažovania skleníkov.

Systém Aquadusia zabezpečuje dodávku zavlažovacej vody do hlavnej hadice na zavlažovanie zo špeciálnej nádoby.Toto sa vykonáva, aby sa zabezpečilo, že rastliny nie sú napojené studenou, ale teplou vodou.Činnosť je riadená regulátorom.V závislosti od modelu je možné implementovať plne automatický režim, keď automatizácia riadi prívod vody do skleníkových hadíc a do suda z akvaduktu.Systém AquaDusia môže fungovať aj v poloautomatickom režime, keď je potrebné plniť hlaveň nezávisle.

Video „Ako funguje zavlažovací systém Gardena“

S cieľom pochopiť princíp činnosti a účel tohto systému vám odporúčame oboznámiť sa s týmto videoklipom.