Ako a čo je kŕmenie ovocných stromov a kríkov na jar

Jarné kŕmenie ovocných stromov a kríkov je najdôležitejším agrotechnickým opatrením, od ktorého závisí ďalší rast plodín, ich dekoratívne vlastnosti a ovocnosť. Hnojivá zavedené na jar nasýtia pôdu živinami potrebnými pre rastliny, ktoré prispievajú k hojnému rozkvetu, tvorbe vaječníkov a zvýšeniu úrody. Mnohé roky sa ovocné plodiny pestujú v tej istej pôde, z ktorej neustále konzumujú živiny. Hnojivá používané na jeseň nie sú schopné úplne uspokojiť potreby rastlín v užitočných prvkoch. Preto na jar, keď sa pokračuje v intenzívnom raste stromov, pôda nevyhnutne potrebuje minerálne a organické obväzy. Nedostatok živín počas vegetačného obdobia môže rastliny vážne oslabiť, čo určite ovplyvní plodnosť a kvalitu ovocia.

Aké hnojivá sa majú použiť

S nástupom tepla v rastlinách sa aktivuje rast a vegetácia a tieto procesy sa najlepšie uskutočňujú za účasti dusíka. Preto sú dusíkaté hnojivá jednými z prvých, ktoré sa živia záhradou skoro na jar. Druhé najdôležitejšie sú draslík a draslíkfosfor.Zavádzajú sa neskôr, vo fáze intenzívneho rastu a kvitnutia.

Na vývoji ovocných stromov na jar sú dôležité látky ako vodík, uhlík, horčík, vápnik, železo, síra.Ak stromy spotrebúvajú vodík a uhlík z pôdy, musia dodávať chemické prvky zavedením zložitých minerálnych zmesí.Hotové priemyselné zmesi sú účinnejšie, pretože obsahujú aj mnoho stopových prvkov: meď, mangán, kobalt, bór vo forme dostupnej pre rastliny.Z organických materiálov ako hnojivo na jar môžete použiť hnoj rôzneho pôvodu (hydina, krava, ošípané), rašelina, kompost.Dobré pôsobenie majú siderálne kultúry zavedené na jeseň.Na jar úplne zhnité a tvoria účinné prírodné hnojivo.Zelený hnoj sa odporúča pestovať na piesočnatej a piesočnatej pôde, kde je obzvlášť cítiť nedostatok humusu.

Prvé hnojenie dusíkom je potrebné pre všetky plodiny ovocia a bobule.Pre každý druh si môžete zvoliť najoptimálnejšiu možnosť hnojenia, ale na to musíte vedieť, ktoré rastliny sa majú kŕmiť ako:

 • jablká a hrušky by mali byť dobre hnojené močovinou, humusom, dusičnanom amónnym, trusom, po odkvitnutí je potrebné pridať superfosfát, potaščinidlo (síran draselný);
 • v prípade čerešní, sliviek môže prvé jarné obloženie na jar pozostávať z močoviny alebo dusičnanu amónneho počas kvitnutia - z trusu vtákov, na konci kvitnutia - z hnoja, kompostu, suchaorganické zmesi;
 • bobuľové kríky na jar hnojiť dusičnanom draselným, nitrofosforečnanom, môžete tiež priviesť popol s močovinou pod koreň (3 polievkové lyžice močoviny, 0,5 šálky popola /10 l vody) alebo zhnitý hnoj s pridaním dusičnanu (1 vedro hnoja /hrsť) dusičnan).

Video „Znalecký posudok o kŕmení“

Video prehľad najpopulárnejších hnojív pre ovocné stromy, ako aj užitočné tipy na hnojivá.

Čo robiť v marci

Prvé obliekanie ovocných plodín sa vykonáva začiatkom jari, keď sa snehová pokrývka začala topiť. Počas tohto obdobia použite prostriedky obsahujúce dusík - priemyselné minerálne zmesi, ktoré stimulujú vegetačný proces. Rozpustné minerálne hnojivá sa odporúčajú posypať snehom do kruhov blízkych sudom, ktoré sa mali na jeseň dobre uvoľniť. Takéto povrchové hnojivo v pôde je dobré, pretože roztavená voda prenikajúca do zeme sa rozpustí a vtiahne dusík. Dusíkaté látky sú rovnomerne rozmiestnené okolo kmeňov v okruhu asi 50 cm - ideálne je polomer aplikácie obväzu vyznačený v šírke koruny. V tejto zóne sa nachádza najväčší počet radikálových koncov aktívne absorbujúcich užitočné prvky. Dospelý strom vyžaduje 2 až 4 hrstky dusíka (100 - 120 g), z ktorých jeden je dosť pre mladého, približne 40 g.

Pri kŕmení by sa mala venovať pozornosť umiestneniu výsadby. Ak sa miesto nachádza na svahu, je lepšie počkať s kŕmením, pretože produkt sa dá umyťvody, ktoré obvykle na svahoch nezostávajú.Je tiež nežiaduce vyrábať zmes na zamrznutej pôde s veľkým množstvom snehu - v tomto prípade hnojivo bude ležať dlhú dobu na povrchu pôdy, vďaka čomu sa môže dusík čiastočne odpariť.

Pri pridávaní prípravkov obsahujúcich dusík na jar by sa malo dodržať dávkovanie - tu nie je vhodný princíp „čím viac, tým lepšie“.Nadmerný dusík v pôde môže spôsobiť plesňové choroby, ako aj oslabiť imunitu rastlín.Skúsení záhradníci neodporúčajú kŕmiť stromy komplexnými zmesami označenými „jar“.V takýchto výrobkoch je koncentrácia dusíka spravidla veľmi vysoká, navyše ich zloženie obsahuje draslík a fosfor, ktoré by sa mali pridať o niečo neskôr.

Organické morenie semien močovinou, tekutým hnojom a trusom bude vhodnejšie pre sadenice a mladé ovocné stromy.Tieto hnojivá sa riedia vodou a aplikujú sa priamo do pôdy pod strom alebo ker.Pri príprave organického roztoku sa odporúča dodržať nasledujúci pomer: 300 g močoviny /10 l vody, 1,5 l tekutého hnoja /10 l vody, 4 l tekutého hnoja /10 l vody.Približná spotreba roztoku na jeden strom je 4-5 litrov.

Čo nakŕmiť v apríli

V apríli je obdobie kvitnutia a aktívneho formovania listnatej časti, pretoje čas nakŕmiť záhradné stromy draslíkom a fosforom.Oba prvky sú potrebné na posilnenie a normálny rast stromov.Fosfor posilňuje korene, podporujeich rast a konsolidácia v pôde.Draslík prispieva k tvorbe postranných výhonkov, takže je obzvlášť dôležitý pre mladé stromy a sadenice.

Je žiaduce používať tieto zložky osobitne, preto zložité komplexné zmesi obsahujúce obe zložky nebudú v tomto prípade fungovať.Fosforečné hnojivo (superfosfát) sa najlepšie aplikuje v prvej polovici apríla a prehlbuje sa v pôde koreňovej zóny v tesnej blízkosti koreňov.Pre každý dospelý strom je potrebné 60 g produktu, na sadenie stačí polovica porcie.

Draslík sa neodporúča vyrábať v čistej forme - je lepšie, ak je obsiahnutý v zložení jednoduchých zmesí: síran draselný, draselný, horčík, draselná soľ., pecný popol.Draselné hnojivo sa zavádza v dávke 20-25 g /l stromu.

Na konci kvitnutia môžu byť záhradné stromy rozmaznávané organickou hmotou.V apríli nezabudnite venovať pozornosť kŕmeniu hrušiek a jabĺk.Mnoho ľudí na tento účel uprednostňuje tzv. Zelené hnojivo, ktoré musí byť pripravené vopred, pretože dozrievanie trvá 3 týždne.Pokosená tráva by sa mala umiestniť do sudu, zakryť vodou, zakryť sudom z polyetylénu, aby sa vytvorili malé otvory, a trvať na tom.Hotový produkt sa zriedi vodou 1:10 a prispieva do koreňovej zóny.

Hnojivá v máji

V poslednom jarnom mesiaci sa vyvíja vaječník a plody začínajú rásť, preto ovociekultúry musia byť doplnené organickými materiálmi: zhnitý hnoj, kompost, biohumus. V neprítomnosti organických hnojív si môžete kúpiť komplexnú zmes s miernou prevahou dusíka, ktorá je pre tento druh pôdy najvhodnejšia. V máji môže byť hnojivo aplikované rôznymi spôsobmi:

 • vložené do drážok v pôde;
 • kopať zemou;
 • zmiešať s voľnou pôdou v stopkovej zóne;
 • zmiešajte s mulčovými a slamenými zhnitými listami.

Minerálne a ekologické výrobky sa môžu používať na hnojenie jabĺk a hrušiek. V polovici mája, počas obdobia aktívneho kvitnutia, je potrebné kŕmiť kríky bobúľ - do koreňa pridajte tekutý hnoj alebo močovinu s malým prídavkom slaného čaju.Môžu sa kŕmiť aj minerálne zmesi.Roztok na ošetrenie korunky by však mal byť o niečo slabší, ako je uvedené v pokynoch. Malo by byť zrejmé, že zelená časť absorbuje živiny dobre a stromy saturujú rýchlejšie, ale predsa je uprednostňované obloženie vrcholov koreňov, pretože stopové prvky pri tomto spôsobe aplikácie zostávajú v pôde dlhšie.

Čo potrebujete vedieť

Pri pestovaní ovocia a bobúľ je potrebné vedieť, ktoré jemnosti a zvláštnosti by sa mali pri procese kŕmenia zohľadniť:

 • koreňový systém ktorejkoľvek rastliny lepšie prispôsobuje subkortex v tekutej forme;
 • mladé stromy v prvom roku života sa nehnozú - sadenice by sa mali oplodniť až po úplnom zakorenení, ktorédosiahne sa spravidla v druhom roku po vylodení;
 • Odporúča sa podať akýkoľvek opravný prostriedok večer, za oblačného počasia;
 • suché hnojivá sa lepšie aplikujú na vlhkú pôdu; pri aplikácii suchého kompostu by sa hnoj mal dobre napojiť - jedinou výnimkou sú zmesi dusíka rozptýlené na jar na snehu;
 • tekuté roztoky sa nanášajú iba na vlhkú pôdu - nanášanie vrchného náteru na suchú pôdu môže spôsobiť popáleniny koreňov;
 • v prvých rokoch života stromu je účinok používania hnojív menej zreteľný ako v období dozrievania a aktívneho plodenia;
 • 83) koreňový systém dospelého ovocného stromu výrazne prekračuje hranice priemetu koruny (v priemere o 0,5 metra);
 • organické hnojivo sa môže aplikovať na úrodnú pôdu nie ročne, ale raz za 2-3 roky chudobné pôdy potrebujú ročné a opakované kŕmenie;
 • vápenaté hnojivo sa môže aplikovať na pôdu najviac raz za každých 5-6 rokov.

Každý záhradník vie, že dosiahnutie vysokého výnosu nie je možné bez špeciálnych obväzov na jar. Hnojivo správne a rýchlo zavedené počas vegetačného obdobia hrá rozhodujúcu úlohu v ďalšom vývoji rastliny - zvyšuje jej šance na zdravú existenciu a úspešné plodenie.

Video „Starostlivosť o ovocné stromy a kríky“

Informačné video o starostlivosti o stromy, hnojení s cieľom zlepšiť plodnosť a kontrolu škodcov.